Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Anasayfa Haberler (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Öyle Bir Buluşa İmza Attıki (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=38473)

Sivaslilar.Net 16.11.2011 11:08

Öyle Bir Buluşa İmza Attıki

[url=http://resimzade.com/Show.html?i=33774&token=17435][img]http://resimzade.com/Show.html?i=33774&token=17435[/img][/url]

[B]Sivaslı mucit Ahmet Kaya, tüm dünyadaki dengeleri altüst edecek bir buluşa imza attığını iddia etti. Kaya, ‘projesinin hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bir kez hareket ettirildiğinde durduruluncaya dek sürekli hareket eden bir sistemi' oluşturduğunu savunarak, devrim niteliğindeki bu buluşun enerjiye ihtiyaç duyulan hemen her alanda kullanılabileceğini söyledi[/B].

Öyle bir iddiası var ki… Sivas'ta tarım sektöründe ticaretle uğraşan Ahmet Kaya (41) bir kere hareket ettirildiğinde, durduruluncaya dek sürekli hareket eden bir sistem projesi geliştirdiğini ileri sürdü.
Bu proje hayata geçirildiğinde, uçaklardan gemilere, tanklardan, otomobillere varıncaya kadar enerji ihtiyacı duyulan her alanda kullanılabilecek bir sistem oluşturulacağını savunan Kaya, projesini Mercedes ve BMW gibi otomotiv sektörünün dev firmaları ile de kısmen paylaştığını söyledi.
Bu projenin özel sektörden ziyade devlet eli ile hayata geçirilmesini arzuladığını belirten Kaya, Tansu Çiller'in hükümeti döneminde Çiller'e bu konuda bir mektup yazdığını, Çiller'in o dönem kendisini TÜBİTAK'a yönlendirdiğini ancak çeşitli imkânsızlıklar nedeniyle bu müracaatı gerçekleştiremediğini söyledi.
Dünya çapındaki firmaların projenin püf noktasını paylaşmadığı için muallâkta kaldığını ve projesine patent almasını istediğini belirten Kaya, dev bir firmanın bu projenin prototipinin oluşturulup patentinin alınabilmesi için 3 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerektiğini söylediğini belirtti.
[B]NASIL BAŞLADI? [/B]
Evli ve 3 çocuk babası olan Ahmet Kaya, elektronik ve mekanikle ilgili konulara yoğun ilgi duyduğu için Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü tercih ettiğini ve bu bölümden mezun olduğunu söyledi. Daha sonra üniversiteyi kazandığını ancak çeşitli nedenlerden dolayı üniversite eğimini yarıda bıraktığını belirten Kaya, 1990 tarihinde ilk defa kullanmak için bindiği amcasının otomobilinin ‘Hayatının bir parçası haline dönüşen bu projenin ilk kıvılcımını' ateşlediğini söyledi.
Kaya bu süreci şu şekilde özetledi:
“Mekanik ve elektronikle ilgili konulara çok büyük ilgim vardı. Çocukluktan gelen bir şeydi. Bu ilgim nedeniyle Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü'nü okudum. Bu çalışmalarım da zaten o dönemde başladı.
Bu proje amcama ait bir arabayı ilk kez kullandığımda aklıma geldi. Arabanın kontağını çevirdiğimde viteste kalmıştı araba. Ve o marş motorunun aracı hareket ettiğini gördüm. Heyecandan o kontak anahtarını da bırakamamıştım. Bu olay karşısında daha büyük bir motorun bu aracı daha uzun mesafelere götürebileceğini düşündüm ve bu konudaki çalışmalarıma ilk o zaman başladım.
Kitaplardan falan araştırmaya başladım.
Daha sonra elimizdeki dokümanlardan, hocalarımın yardımı ve onlardan edindiğim bilgilerle ham bir taslak çıkardım. Daha sonra bu taslak üzerinde çeşitli ünitelerini geliştirerek belirli bir aşamaya getirdim.
Bir düşünce ile yola çıktığım bu çalışma daha sonra çok ciddi bir projeye dönüştü.
Her araştırmacının başına, hafife alınma durumları geldiği gibi benim başıma da geldi. 'Bu ne kadar saçma bir şey. Bir araç, hiçbir yakıt olmadan gider mi, bu mümkün mü?' gibi.
Ama ben bunlara hiç aldırmadım. Bu benim için çok önemli bir konu haline geldi. Üniversitelerde, kütüphanelerde araştırmalar yaptım. 1990'lı yıllarda şuan ki teknoloji de yoktu. İnternet ortamı yoktu. Belki Türkiye'nin daha gelişmiş illerinde İstanbul'da falan vardı ama. Sivas'ta böyle bir imkân çok da yoktu. Ben bu araştırmamı sürdürebilmek için burada bir liste yaptım ve alacağım 3-5 kitap için İstanbul'a gitmek zorunda kaldım. Oradan kitapları falan aldım. Bu kitaplarla elektromanyetik sistemler ve hidrolik sistemlerle ilgili bilgilerimi geliştirdim. Zaten bu konulara yabancı değildim. Lise dönemindeki derslerden bir temelim vardı. Bu bilgileri de kullanarak daha üst bilgilere eriştim. Bu noktadan sonra projenin teori olarak, çizim aşamasını falan tamamladım.
Daha sonra bu projenin ilerleme aşamalarında bilgisayar destekli programları da kullanmaya başladım. Bu programlarla projeyi dizayn ettim. Bu projeyi geliştirirken olması gereken şeyleri de planlamak zorundasınız. Sistemdeki bütün detayların birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekiyor.
Marş motorundan tutun da son çıkış, şanzıman çıkışına varıncaya kadar hepsini dizayn etmek zorundasınız. Çünkü motor kombine çalışan bir sistem. Arada bir kopukluk, zincirde bir kopukluk meydana gelirse sistem tamamen durur.”
[B]PROJE NEYİ AMAÇLIYOR?[/B]
Projenin tamamlandığında insanlığa sunacağı imkânı anlatan Ahmet Kaya, söyledikleri ile büyük şaşkınlık yaratacak. Çünkü Kaya, bu sistemin 'dışarıdan hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine çalışan bir' sistem olduğunu savunuyor.
Bilim dünyasını ayağa kaldıracak bu buluşun püf noktasını kimse ile paylaşmadığının altını çizen Kaya, "Projemizin ana amacı şu; hepimiz biliyoruz ki dünyada ciddi bir enerji sıkıntısı var. Doğal olarak kullandığımız doğadaki enerjilerin bir süre sonra tükeneceği aşikar. Petrol olsun, kömür, doğal gaz gibi kaynaklarımız olsun bunlar yavaş yavaş tükenmek üzere.
Dünya bu konuda ciddi bir şekilde alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Hali hazırdaki enerjinin dışında nasıl bir enerji üretimine gidilebilir. Bunun da en çok yoğunluk sağlandığı yer elektrikli motorlar. Bu projemizin ana temeli, yakıt kullanmamak ve şarj etmemek. Yani dışarıdan herhangi bir enerjiye bağımlı kalmadan sistemin kendi kendini kombine bir şekilde çalıştırması. Tek bir hareketin ardından durduruluncaya dek çalışan bir sistem söz konusu.
Bu nerelerde kullanılabilir? Savunma Sanayi, her türlü enerjinin gereksiniminde böyle bir sistem kullanılabilir.
Bu projenin başlangıcı, çıkışı otomobiller üzerineydi. Otomobillere uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştı. Bu sistem, otomobillerde, uçaklarda, gemilerde, tanklarda yani hareket enerjisi elde etmek istediğimiz her yerde kullanılabilir.
Artı büyük bir elektrojen grubuna bağlanıp bir şehrin enerji ihtiyacı da karşılanabilir. Kullanım alanı oldukça geniş."
[B]“ÇİLLER, BENİ TÜBİTAK'A YÖNLENDİRD İANCAK…” [/B]
Dönemin Başbakanı Tansu Çiller'e bu konuda bir mektup yazdığını ve Çiller'in kendisini TÜBİTAK'a yönlendirdiğini belirten Kaya ayrıca projesi ile ilgili dünya çapındaki otomotiv devi firmalarla da görüştüğünü ve çeşitli yazışmalarda bulunduğunu söyledi.
Kaya, “Ben bu projeyi teori olarak tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi'ndeki elektronik bölümünden bir hocamızla görüştüm. Ancak bana yeterli bir cevap veremedi. İlk paylaşımım bu şekilde oldu.
Daha sonra, Alman Mercedes Benz firmasına bir başvurum oldu. Onlarda bana o dönemde gizli bir şifre ile bir mektup gönderdiler. 'Bu şifre ile projeyi bize ulaştırırsanız çalınma riski ortadan kalkar' diye. Onu yeminli tercüman olarak adlandırılan bir arkadaşa çeviri yaptırdık. Yanlış yönlendirdi bizi. Mercedes halen projeyi istemekte yalnız, müracaat ettiğim her firma benden patent istiyor. 'Böyle bir projen var ise adına bir patent düzenle' diyor.
Tansu Çiller Hükümeti döneminde ben kendisine bir mektup yazmıştım. Kendisi beni TÜBİTAK'a yönlendirdi. TÜBİTAK'a müracaat ettim. Rüçhan hakkı başvurusu diye bir kitapçık gelmişti bana. Yalnız birçok konu o kitapçıkta hep Osmanlıcadan kalma terimler içeriyordu. Şuan başvuru formları nasıl bilemiyorum. Onu o şekilde çözemedim. Artı 4 dilde benden çeviri istediler. Bu projenin açılımını yapmaya başladığınız zaman her bir parçasını ayrı ayrı detaylı bir şekilde açıklamanız lazım. Takdir edersiniz ki Türkiye'de teknik Almancayı, Fransızcayı, İngilizceyi bilen kişiler sınırlı. Sıkıntının biri de burada doğdu. Ben 4 dilde teknik tercüme yapacak birilerini nereden bulurum. TÜBİTAK'a yapacağım bu başvurudan vazgeçmek zorunda kaldım. Herhangi bir belge ve bilgi gönderemedim."
[B]“3 MİLYON DOLARLIK BİR YATIRIM GEREKİYORMUŞ”[/B]
Kendisinin haklı olarak projesindeki püf noktasını kimse ile paylaşmadığını, görüştüğü firmaların da haklı olarak, patenti alınmış bir proje istediklerini belirten Ahmet Kaya, bir firmanın kendisine bu projenin patentini alabilmek için ‘3 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerektiğini' söylediğini belirtti.
Kendisinin böyle bir imkâna sahip olamadığını belirten Kaya, bu süreçte neler yaşadığını şu sözlerle anlattı:
“BMV ile bir yazışmamız oldu. Onlarda aynı şekilde bana 'patent başvurusunda bulunun, bize patent numarası ile birlikte müracaatta bulunun değerlendirmeye alalım" dediler.
Türkiye'de bazı görüşmelerimiz oldu. Beni davet ettiler, gittik orada mühendis arkadaşların gözetiminde 4,5-5 saatlik bir toplantı yaptık. Toplantı sonunda mühendis arkadaşların bana söylediği şu oldu; 'denenmesi gerekiyor' ve bana bu projenin prototipinin çıkarılabilmesi için 3 milyon dolarlık bir yatırım gerektiğini söylediler. Daha sonra bu projeye Profesör düzeyindeki 3 öğretim görevlisinin imza atması gerektiğini söylediler. Yani benim kendi imkânlarım ile oluşturduğum bu projenin bilimsellik kazanması gerektiğini belirttiler.
Ben buna hak veriyorum yalnız, bu aşamada tamamen sizi yalnız bırakıyorlar.
Bir bakıma, 'ya bu projenin o püf noktasını, bize anlatmadığınız bölümünü bizimle paylaşın biz yapalım. Ya da patentini alın' şeklinde bir yaklaşım çıktı ortaya.
Benim de 3 milyon dolarlık bir yatırımla bu projenin patentini almam mümkün değil.
Yorumlar hep şu yönde oldu, 'denenmesi gerekiyor' bütün mühendisler muallâkta kaldılar. Yani projeyi incelediklerinde diyorlar ki, 'sistem bu noktaya kadar geldi, acaba burada bu noktada bir kopukluk olacak mı?'
Mutlaka her buluşta bir prototip olması gerekiyor. Çünkü teoriye döktüğünüz bilgilerle pratikte yapacağınız bilgiler mutlaka arada bir takım eksiklikleri meydana çıkaracaktır. Bir prototip oluşturulduğunda farklı bir takım ilaveler değişiklikler de yapılabilir, daha da geliştirilebilir. Bu safhadan sonra ben projelerimi de aldım ve Sivas'a döndüm. Daha sonra bana telefonla ulaştılar ve kendi elektronik sistemlerini geliştiren bir firmaya göstermek istediklerini söylediler ve projeyi istediler. Ben göndermedim. Projeyi tek başına gönderdiğim zaman, takdir edersiniz ki çözülme olayı olacak yani daha doğrusu proje elinizden kayacak. Başka kişilerin eline geçecek, emeğiniz yok olacak, bunca senenin çalışması ve birikimi yok olup gidecek."
[B]"DEVLETİMİZİN SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM"[/B]
Bu projeye özel sektörden daha çok devletin sahip çıkmasını istediğini belirten Ahmet Kaya, projenin fizik kurallarını alt üst edecek nitelikte olduğunu savundu.
Kaya sözlerini şu şekilde noktaladı:
“Bu konuda ben özellikle şunu söylüyorum. Özel sektörden çok bunun devlet eli ile yapılmasını istiyorum. Çünkü gerçekten çok ciddi bir proje. Bu uygulanabilirse dünyadaki bütün enerji sistemini altüst edecek bir proje olacak. Çünkü siz fizik kurallarını altüst edeceksiniz.
Bugün geçmişte üretilen birçok teoriyi çürütmeye yönelik birçok çalışma var. Bizim projemiz de bu aşamada. Eğer bu kısır döngüyü bir oluşturup, enerjinin sürekliliğini bu sistemde başarabilirsek, bu büyük bir devrim olacak.”

Ersan ARSLAN, Sivas'ın Sesi

_DuMaN_58 16.11.2011 12:17

Cevap: Öyle Bir Buluşa İmza Attıki

[B]İddaalı konuşmuş olmayayım ama bildiğim kadarıyla böyle bir proje([/B]bir kere hareket ettirildiğinde, durduruluncaya dek sürekli hareket eden bir sistem projesi)[B] var zaten. Ama bu tür projeler bir şekilde tam randımanı vermedi bugune kadar diye biliyorum.[/B]

Bugünlerde YERLİ OTOMOBİL imiz olsun diye uğraşırken sivaslı abimizin projesi dikkate alınabilir diye düşünüyorum. İlgili mercilere başvuru yapmak lazım. Yapılmıştır da. Bizim ne gibi bir katkımız olur diye düşünüyorum da, ben bir kaç kuruma mail atacağım bu haberi. Yerel gazeteden belki kimsenin haber olmayabilir ama mail atarsak daha etkili olabilir.

Salim58 18.11.2011 08:24

Cevap: Öyle Bir Buluşa İmza Attıki

[B]Ahmet kardeşimi tebrik ederim inşaallah bu projeyi destekleyen birileri çıkar..[/B]

WEZ Format +2. ?uan Saat: 10:18.