Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Sivas Toplu Ulaşımı için çözüm önerisi: Trambüs
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 16.01.2011, 00:33   #1
İsmail Özçelik
Usta Yiğido

İsmail Özçelik - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İsmail Özçelik Şuan İsmail Özçelik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.04.2015 16:17

Tecrübe Puanı: 638 İsmail Özçelik FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Sivas Toplu Ulaşımı için çözüm önerisi: Trambüs

Bugün Sayın Yılmaz Uysal'a trambüs hakkında bir mail attım. Sistem tam olarak tramvay değil onun kopyası diyebiliriz. Ancak tramvaya göre yüzde 40 daha ucuz. Araçları lastik tekerlekli yani normal yolda gidiyor. Ancak bir rayı takip ediyor ve elektrik ile çalışıyor. Gönderdiğim mail aşağıda:
Alıntı:
Sayın Yılmaz Bey,
Daha önce şahsen sizinle belediyede tanışmıştım ve herhangi bir fikrim olduğunda yazmam için kartınızı vermiştiniz. Ben yaptığım araştırmaların sonucunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Sivas’ta bir raylı sistem herkesin hayali ancak maddi sebepler ve altyapı zorluklarından dolayı, ayrıca nüfus azlığından dolayı devlet desteğinin olmayışı şu ana kadar bizi bu hayalden mahrum bıraktı.
Benim Sivas için yaptığım araştırmalarda şu an dünyada 6 şehirde kullanılan ve çok yakın zamanda farklı şehirlerde de hayata geçecek olan translohr sisteminin şehrimize uygun olduğu kanaati oluştu. Bu sistem tam olarak tramvay olmamakla birlikte tam bir otobüste değil ve yolcu kapasitesi bayağı yüksek bir sistem. Sistemin mantığı normal bildiğimiz karayoluna aracı ortalayacak şekilde rehber bir ray hattı çekilmesi ve elektrik hattıdır. Sistem uygulanırken yapılması gerekn birkaç konu;
1. Karayolu asfalt kalitesi yükseltilmesi,
2. Ray sisteminin caddelerin sağ şeritlerine çekilmesi,
3. İstasyonların inşaa edilmesi,
4. Hattın otobüslerle beslenmesi,
5. Araç içi ve istasyonlardaki sesli ve görsel öğelerin oluşturulması.
Bu sistem yoğun bir hat olan üniversite hattı içinde çok uygun. Sistem için düşündüğüm güzergah ise;
İstasyon Cad.-Atatürk Cad.-Eğriköprü-Üniversite. Bu hattı beslemek için tabi otobüs güzergahlarında hafif değişiklikler olabilir.

Bence bu prestij proje Türkiye’de ilk olacağından tüm dikkatleri Sivas’ımıza çeker ve aynı zamanda örnek olur. Bunu şu an uygulayan ve araştıran belediye ülkemizde yok. Ancak ilk biz olursak üretim yapan firma ister istemez ülkemizdeki operasyon merkezini şehrimize kuracaktır. Böylece bu sadece bir ulaşım rahatlığı değil aynı zamanda ulusal prestij ve iş imkanı sağlayacaktır.

Saygılarımla,
İsmail Özçelik

Resimlerde de görüldüğü üzere lüks olmasına rağmen çok basit bir ray sistemine sahip.
İsmail Özçelik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 6 Kullanıcı İsmail Özçelik'e Teşekkür Ediyor...