Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - SİVAS 2012 YATIRIM ROTASI
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 04.05.2012, 08:02   #51
vicente58
Usta Yiğido

vicente58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vicente58 Şuan vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.01.2015 14:08

Tecrübe Puanı: 593 vicente58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS 2012 YATIRIM ROTASI

Denizi olmayan Sivas'ta “havyar” üretilecek

Hazar Denizi gibi tuzluluk ve belli değerlerde sıcaklık isteyen sularda yaşayabilen mersin balığı, Sivas'ın Kangal ilçesi Teke Deresi'nde bulunan doğal yaşam alanına uygun bir kaynakta yetiştirilecek. Böylece Sivas, havyarlar içerisinde en kıymetlisi olduğu bildirilen siyah havyarın üretim merkezi olacak.
Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan, muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlüklerinin kontrolünde, özel bir şirket tarafından Kangal ilçesindeki Teke Deresi'nde 75 ton kapasiteli mersin balığı üretim tesisi kurulacağını, bu tesislerde dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında yer alan siyah havyar üretimi gerçekleştirileceğini kaydetti.

Türkiye'de nesli tükenme tehlikesi altında olan mersin balığından havyar üretiminin yapılmadığını, Sivas'ta üretimin gerçekleştirileceğini bildiren Aslan, özel bir şirketle görüştüklerini ve tesisin en kısa zamanda kurularak üretime başlanacağını açıkladı.

Şu anda Türkiye'de kefalden havyar üretildiğini bildiren Aslan, “Ülke genelindeki yıllık üretim 5 ton. Kangal ilçesinde kuracağımız tesiste yıllık 5 ton siyah havyar üreteceğiz. Yıllık 5 tonluk üretimle, Sivas Türkiye'nin havyar üretim merkezi olacak. Üretimin tamamı ihraç edilerek hem Sivas'a, hem Türkiye'ye ciddi manada döviz girdisi sağlanacak” diye konuştu.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
BİLMEYEN ELEŞTİRİR,
YAPAMAYAN ÇAMUR ATAR.
vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar vicente58'e Teşekkür Ediyor...