Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - ÖĞRENCİ EVLERİ...
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 11.11.2013, 10:57   #8
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 14:36

Tecrübe Puanı: 3312 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ÖĞRENCİ EVLERİ...

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sevgili Ozanım,

İyi dille cevap vereceğini yüzde yüz biliyordum. Çünkü ozan demek doğruların yanında olan demektir. Ozan demek yenilikçi, gelişimci, hürriyetçi, cumhuriyetçi, demeokratik olan demektir. Ozan demek birleştirici demektir. Dahası da var ama uzatmayayım.

Ayrıca tatlı dilin giremeyeceği yer yoktur biliyorsun.

En son yazacaklarımı hemen yazayım. İnsanların hassasiyetleri vardır. Din, milliyet ve demokrasi konuları. Bunlar insanların rehberi oluyor yaşamlarında.

Gerek birey olarak, gerekse de devlet olarak yolumuzu bu değerlerimiz olan din, milliyet ve demokrasi ile çiziyoruz. Bu değerler taaki tarihin ilk zamanlarından beri var.

Birisi kalkıp diyor ki; "ben yaşamımı din hükümlerine göre sürdüreceğim." Diğerisi de buna karşı çıkıyor; "Hayır olamaz ben de yaşamımı demokratik hükümlere göre uyarlayacağım." Geçimsizlik buradan başlıyor.

Orta çağda bütün toplumlar din devleti iken, bugün sadece 3-4 devlet din devleti olarak kaldı. Biliyorsun onlarda da yer yer isyanlar çıkıyor. Tüm devletler demokrasi ve cumhuriyetle yönetilmek istenmektedir.

Çünki her insanın dinini baskı olmadan yaşaması zaten demokrasiyle mümkündür. Bunu din de söylüyor; "Senin dinin sana benimkisi bana." Din devletinde herkes dinini mezhebini istediği gibi yaşayamaz. Tek din mezhep anlayışı vardır.

İnsanlar dinini de yaşasın. Ancak kendisi yaşasın. Din baskısı kişisel de devlet olarak ta Evrensel hukuk tarafından doğru görülmüyor. Evrensel hukuk, bireye de devlete de demokratik cumhuriyet yaşamını öngörüyor.

Demokrasi herkesin her değerini özgürce yaşaması için zaten elzem olan sistemdir. Yeter ki kimse kimseye inandıklarını baskı yapmasın. Kendisi yaşasın. Baskı ve dayatma suçtur.

Forumdaki geçimsizliğin nedeni sadece budur.

Saygılarımla.
saygı değer sivaslı net bey ben çok uzun yıllar suudide yaşadım orda biliyorsunuz her şey baskı altında kıral ne derse odur bizim ilimizi vali yönetir
onların ilinide şeyh derler gadı ve hoca yönetir onlarda zaten kıralın kuklası
fakat gel görki o yapılan din baskısı hep geri tepiyor o şeyh dediğim
her namaz vakti kırbaç elinde yakaladığını kırbaçla camiye sokuyor
o insanlar camiye abdest almadan giriyor en arka safa duruyor namaz başlar başlamazda arkadan geri çıkıp kaçıyor yüzde sekseni cumhuriyet istiyor ve
o baskıya nazaran hep tersi yapılıyor esrar hat safada ben şimdi hepini anlatsam ne sayfa yeter nede zaman yeter şunua getirdim baskı hep geri tepmiştir insanları sevmediği şeyin fanatiği yapmıştır bir şey yasaklandıca
millet o şeyin üstüne daha çok gider atamız bize güzel bir yol çizmiş
cumhuriyeti kurmuş milletim özgürce yaşasın diye ama gel görki
diyarbakırda yıllardır duran levha bugün söküldü bahanesi ney guya
paslanmış da ondan sökülmüş hayır pastan deyil
levhada NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE YAZIYORDU
onun için söküldü şü cennet yurdumuzda bırakalım herkes
kendi inancını kendi doğru bildiğini yaşasın
saygılar sevgiler sunuyorum
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...