Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 14.11.2009, 09:31   #5
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 19:58

Tecrübe Puanı: 4500 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart Cevap: SİZCE HARF İNKILABI NEDEN OLMUŞTUR ?

Burada tartışılan konu dilin içeriği değil, yazım şeklidir. Milyonlarca okur yazar bir günde okuma, yazma bilmeyen bir konuma sokulmuştur. Karacaoğlan, Yunus, Mevlana vb. düşünür ve ozanlar yalın bir türkçe kullansalarda kullandıkları yalın türkçeyi arap alfabesiyle yazmışlardır. Bugün kanun yapanlar kalkıp latin alfabesi bizim dilimize uygun değil deyip cince harf devrimi yapsa, her ne kadar dilin özünde bir değişiklik olmasa da milyonlarca okur yazar okuma yazma bilmeyenler durumuna düşer. Ben harf devriminin türk milletini geçmişinden koparmak için yapıldığını düşünüyorum. Harf devrimiyle ülkemizde okur yazar olanların hepsi cahil olmuştur. Yıllarca eğitim öğretim görmüş biriyle, elifi görse mertek sananlar arasında hiç bir fark kalmamıştır. Dilde ki değişim ayrı bir konudur, harf devrimi ayrı. Yapılan yorumların da konuya uygunluk açısndan, dilin iceriği hakkinda değil, yazim şekli üzerine yapılması gerekiğini düşünüyorum.