Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 21.12.2011, 23:57   #6
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 22:40

Tecrübe Puanı: 763 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Doğan Ürgüp'ün İcraatları..

Efendim 3-4 ay evvel yazdığım kapsamlı bir değerlendirme yazım vardı, daha sonra blogumda da paylaştım, şimdi de bu forumda paylaşmak istiyorum:

Doğan Ürgüp Yönetiminde Sivas Belediyesi

Daha önce mevcut belediye yönetiminden Sivas’a bir hayır gelmeyeceğini bildiğim için bu yönetim gidene kadar değerlendirme/beklenti yazısı yazmamama kararı almış idim. Ancak Ağustos ayının son iki haftası yıllık iznimi kullanmak üzere gittiğim memleketim Sivas’ın belediyecilik faaliyetleri açısından hali pür melalini görüp duyduğum üzüntü, buna mukabil belediyeyi yöneten bu insanların ise durumdan bihaber olmaları, üstelik kendilerini çok iyi bir konumda görüyor olmaları sebebiyle kendimi kısa bir değerlendirme yazmak zorunda hissettim.

Mevcut belediye yönetimi bu yaz ile birlikte üçüncü iş sezonunu da tamamlıyor. Önce yapılan ve önemli diyebileceğimiz projelere bakalım:

1) Muhsin Yazıcıoğlu bulvarı rekreasyon ve park/düzenleme projesi: Bu projenin benzeri birçok vilayette sıradan bir icraat olarak, her yıl şehirlerin önemli birçok bulvarlarında yapılıyor. Ancak hiç yoktan iyidir diyerek yine de belediyenin en azından ortaya bir proje çıkartabilmiş olması iyi bir haber. Fakat tabii çalışmalar henüz başlamış, ne kadar sürer bu proje belli değil. Benim gözümde son derece vasat bir proje. Her yıl bunun gibi 3-4 projeyi zaten yapmaları gerekirdi. Üçüncü yılın sonunda ancak bir tanesine başlayabilmiş olmaları Sivas adına üzücü.

2) Muhsin Yazıcıoğlu spor kompleksi: Bu projede henüz çok taze, yeni başlanılmış. Bitmeden birşey söylenemez. Ancak 6,5 trilyonluk bir kaynak aktarılması ve yapılacağı söylenen tesisler Sivas futbolu/sporu açısından çok önemli. Belediyenin belki de becerebildiği birkaç işten birisi spora yapılan yatırım. Belediyespor’un çıtayı yüksek tutarak önümüzdeki yıllarda üst liglere tırmanması çok önemli. Sivassporumuz için bir yedek hali hazırda hep olmalı. Allah göstermesin ama birgün belki bizim de Kayserispor - Erciyesspor takımlarının yapığı gibi isim değiştirerek yer değiştirme gibi bir takım işlere girmemiz gerekebilir.

3) Tarihi eser restorasyonları: Belediye tarafından şu ana kadar Kolağası konağı, Çorapçı hanı ve Behrampaşa hanı restorasyonları yapılıyor. Henüz hiçbirisi tam olarak bitmiş değil. Ayrıca 3-4 tane türbe onarımı yapılmış. Bunlar son derece vasat projeler. Belediye yönetimi geçen sürede doğru düzgün adam gibi proje üretememiş olmanın verdiği eziklikle, birçok ilde daha fazlası başka belediyelerce yapılan bu ufak işleri o kadar abartıyor ki dinleseniz bu restorasyonlarla şehir çağ atlamış bir Roma, bir Barcelona olmuş sanırsınız!

4) Şu an düşünüyorum düşünüyorum, dördüncü maddeye yazacak ve vasat veya vasat üstü olarak söyleyebileceğim bir başka başlanılan proje yok maalesef.

Şimdi de aslında uzun süredir şehrin hem sorunu hem gündemi hem de olmazsa olmazı olan ve henüz hiç birine başlanılmamış proje ve çalışmalardan bahsedelim:

1) Aksu 4. etap ve eski fuar alanı projesi: Bu ikisini birlikte yazıyorum çünkü bunlar birlikte yapılacak ve şehrin önünü açacak projelerdir. Eski belediye yönetiminden beri söylenegelen ve aksu projesinin asıl muhteşem olacağı yer olarak lanse edilen 4. kısım çalışması ile ilgili henüz hiçbir proje kamuoyu ile paylaşılmış değil. Efendim buraya göletler, şelaleler, şunlar bunlar ne yapılacak kimse bilmiyor. Ayrıca şehirde yeni konut yapacak alan sıkıntısı yaşanırken, bu alan acilen imara açılması gerekirken Sivas belediyesi insiyatif alarak burayı bir türlü inşaat şirketlerine sunamadı.

2) Yeni imara açılması gereken yerler: Dışarıdan bakan ve belediyecilikten fazla anlamayan insanlar bu soruna bir anlam veremeyebilir. Şöyle diyebilirler: Nasıl olur canım Sivas’ta inşaat yapılacak arazi mi yok, Kılavuz’a doğru, Merakum’a doğru, Kardeşler’e doğru veya çimentoya doğru dünya kadar arazi var, şehir buralara doğru yayılsın, gelişsin, büyüsün! Ancak sevgili dostlar Sivas’ta şu an imara açık olan ve inşaat yapılabilecek ve belediyenin imara açmış olduğu o kadar küçük bir alan var ki! Bu sorunu yaşayanlar dinledim, bir dokundum bin ah işittim. İnşaat şirketleri şehrin içerisinde bina yapılacak arsa bulamıyor, eski mahallelerdeki onlarca kişinin hissedar olduğu sıkışık mahalle aralarında yer bulmaya çalışıyorlar.

Bir sürü inşaat şirketinin kendi ev/arsalarına müşteri olduğunu gören arsa sahipleri isteklerinde sınır tanımıyor. Firmalar iş yapabilmek için karlarından kırpıp piyasayı yükseltiyorlar. Birçok gelişmiş şehirde müteahhitler tarafından sadece şehrin en merkezi yerinde arsapayı olarak verilen yüzde 40-50’li oranlar, Sivas’ta imara açık yer sıkıntısının had safhada olmasından dolayı kenar mahallelerde verilir olmuş. Bu yüzden Sivas’ı terk edip başka şehirlerde iş yapan birçok inşaat şirketi biliyorum.

Ayrıca yeni ve modern imar uygulamalarının olmaması, Sivas’ın 1982 yılında yapılan imar revizyonu ile yola devam etmesi şehrin gelişimini de çok kötü etkiliyor. Birçok ticari yatırım şehre bu yüzden gelemiyor yapılamıyor. Örneğin 4-5 yıldır konuşulan Hilton otel yatırımı, yabancı bir şirketin avm yatırımı ve birçok ulusal firmanın yapacakları yatırım yer bulunamadığı için yapılamamış. Tirajıkomik değil mi? Arazi açısından Türkiye’nin 2. büyük vilayeti olan bir şehirde yer sıkıntısı var!

Yeni imar uygulamasının olmaması ve 30-40 yıl öncesinin imarıyla devam edilmesinin diğer bir kötülüğü de şu: Şehirde hala birçok yerde bitişik nizam, parktan bahçeden, otoparktan yoksun imar anlayışıyla konut üretilmeye çalışılıyor. Eller aya gidiyor biz yerimizde sayıyoruz.

Çözüm olarak şunu öneriyorum: Organize sanayiiden çermik yoluna (bölge trafik - eski at ahırlarının bulunduğu yerler), Merakum tepesinden Kardeşlar dağına kadar olan bu geniş ovanın tamamı imara açılmalıdır. İmara açılma derken şehrin gelecek yüz yılı düşünülmeli ve modern bir şehir inşa edileceğinin bilincinde olunmalıdır. Merakum’un eteklerinden kuzey çevre yolu geçirilerek manzarası ve görüşü geniş ‘yeni sivas’ın Merakum dağı eteklerine kurulması sağlanmalıdır. Ayrıca şimdiden bu geniş alan için raylı sistem hatları belirlenmeli eski Sivas - yeni Sivas ve yeni gelişme bölgeleri arasında modern bir ulaşım sistemi kurulmalıdır.

3) Şehrin içerisindeki harabe bölgeler: Eski buğday pazarı, eski sanayi, yeni ata sanayii gibi artık kangrenleşmiş yerler için birilerinin adım atması gerekiyor. Her gelen belediye yönetimi bu sorunun çözümünün zor olduğunu, uğraştıracağını ve daha sonraki dönemlerde çözülmesi gerektiği düşüncesini taşıyor ve şehir bu çıkmazdan kurtulamıyor. Mevcut Doğan Ürgüp yönetimi de eski belediyeler gibi bu konuda hiçbirşey yapmadı.

4) Kent meydanı ve Selçuklu park: Bu bölgeledeki adliye binası, nüfus müdürlüğü, orduevi, jandarma lojmanları ve belediye binalarının yıkılması; Aliağa camii ve postane binası gibi tarihi binaların kent meydanı ve Selçuklu parka eklemlenmesi gibi yapılması gereken işlerde şu ana kadar bir adım dahi atılmış değil.

5) Kale evleri - Ulu camii - Gökmedrese tarihi eserler bölgesi: Doğan Ürgüp’ün beni heyecanlandıran tek projesi bu idi ne yazık ki bu projede de tek bir adım atılmamış. En azından laf var ama ben hiçbir çalışma ve değişiklik göremedim. Bu proje gerçekleşirse kale bölgesinde restore edilecek tarihi evler, çevresi açılan ve betondan arındırılarak Sivas’ın Eyüp Sultan’ı olabilecek Ulu camii ve muhteşem Gök Medrese ve bunların hepsinin ortasında Selçuk ortaokulunun yıkılarak açılacak olan meydan ile onlarca tarihi eser tek bir kompleks içerisinde buluşturulacaktı. Hatta bu komplekse Kurşunlu hamamı, Ahi emir türbesi ve Behrampaşa hanı da dahil edilecekti. Eğer bu proje yapılabilirse, Sivas en az kent meydanı ve Selçuklu park gibi ikinci bir muhteşem tarihi eserler bölgesi ve şehir meydanına kavuşacaktı. Ancak bu güzel proje için de tek bir adım bile atılmamış.

6) Vizyon projesi eksikliği: Her belediye yönetiminin işbaşına geldiği vakit kendisini tatmin ve halka ispat için canla başla yapmaya çalıştığı birkaç proje olur. Örneğin Sami Aydın döneminde Aksu, Paşabahçe ve kent meydanı-Selçuklu park düzenlemeleri beş yılda şehre farklı bir hava katmış idi. Mevcut yönetim açısından bu projelerle yarışacak ve kendilerini ispat edecek yapılagelen tek bir çalışma yok. Bu saatten sonra olur mu, pek sanmam! Zaten kalmış iki yılları…

Diğer değinmem gereken birçok husus var onları da maddeler halinde sıralayayım:

- Yeni ve modern bir belediye binasının olmayışı,

- Eskiden daha temiz ve pırıl pırıl olan şehrin şimdi öyle olmaması (Burada şehirde yaşayan insanlar büyük görev düşüyor. Akşamları istasyon caddesinde gezerken elinde çekirdek çitleyip çekirdek kabuklarını ve diğer çöpleri hiç utanmadan, arlanmadan yere atan o kadar çok iki ayaklı hayvan gördüm ki! Aslında bu hayvanların eğitilmesi lazım öncelikle),

- Henüz hiçbir eski mahallede kentsel dönüşümün uygulanamamış olması,

- Şehirde özellikle birçok anacaddede yaya yollarındaki çarpıklık ve estetiksel bozukluklar (Örneğin İstasyon caddesinde kırılmış birçok desen var, bunları yenilemek veya onarmak çok mu zor arkadaş ya hu? Veya Anadolu Hastanesi’nin olduğu caddede olduğu gibi 25-30 yıl öncesinin kaldırım taşlarının durduğu bölgeler var. Hani bu yıl Halil Rıfat Paşa köprülü kavşağına kadar Atatürk Caddesi gibi yapılacaktı?),

- Açılması veya genişletilmesi gereken yollar (Örneğin işhan toki bölgesine giden yolun duble yol olması lazım. Oradaki Kızılırmak köprüsüne de ikinci bir köprü eklenmesi gerek. Ayrıca Sami Bey’in planladığı Mevlana’dan Çayyurt mahallesine yapılacak tünel yolun da acilen açılması lazım. Bir de paşabahçe yolunda bir çalışma yapılmış ama yarım bekliyor, neyi bekliyor, bu memlekette bir işte adam gibi hızlıca başlanılıp bitirilemez mi?)

- Tarihi eserlerin hor kullanımı ve temizlik eksikliği (Şehir merkezindeki birçok tarihi eser ve çevresi uzun yıllar süren ve bir türlü bitirilemeyen restorasyonların da etkisiyle çöplük gibi, Çifte Minare’de tozun toprağın içinde fotoğraf çekmeye çalışan bir turisti gördüm ve şehrim adına utanç duydum)

- Terminal yerinin satılması ve yeni terminal (Bu konuda hazreti Doğan Bey dünyanın bir numaralı belediyecilik uzmanı ve bilgini olduğu için kimseyi dinlemiyor ve terminal binasının yıkılıp yine aynı yere sadece çevre yoluna biraz daha yaklaştırılarak yapılacağını söylüyor. Ha bunu da keşke yapabilseler, bu da ayrı mevzu. Terminal arazisinin satılarak yeni terminalin, ve hızlı tren garının bölge trafik taraflarına yapılması lazım bence.)

- Şehirdeki avm ve beş yıldızlı otel eksikliği (Bu konulardaki eksiklikten belediye doğrudan sorumlu tutulamayabilir ancak dolaylı olarak bakıldığında bir numaları sorumludur. Yukarıda da belirttiğim gibi belediyenin yer sorununu çözmesi ve özel sektörün önünü açması lazım. Hem sanayii de hem de turizmde atılım yaparak gelişmeye çalışacak olan bir Sivas’ta beş yıldızlı otel ve avm olmaması bir ayıp ve ciddi bir eksikliktir. Ne yazık ki mevcut yönetim işin ciddiyetinin farkında değil, yazık!)

- Raylı sistem altyapısı (Bu sistemin altyapısı, güzergahı vb çalışmalar şehir çok fazla büyümemişken yapılmalı ki ileri de işler daha da zorlaşmasın. Şehrin yeni imar planı ile birlikte mevcut gelişme alanları gözetilerek acil olan hatlar ile işe başlanmalı ve her gelen yönetim yeni bir takım hatlar eklemeli)

Şimdilik aklıma gelen hususlar bunlardır. Saygılarımla.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]