Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ DİPLOMALI İŞSİZLERİMİZ (Köşe yazımdır)
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 06.07.2012, 01:59   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 794 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ DİPLOMALI İŞSİZLERİMİZ (Köşe yazımdır)

ÜNİVERSİTE BİTİRMİŞ DİPLOMALI İŞSİZLERİMİZ

Ben beni bildim bileli Ülkemizde herkes işsizlikten şikayetçidir. Ancak; en çok Üniversite mezunu işsizler beni olağanüstü üzmektedir. Bu kadar Üniversitelerden milyonlarca öğrenciler Üniversite diploması alırlar, yarısından fazlası işsizdir. Öğrenci kendi bölümünden mezun olur ama daha her şey bitmemiştir, o alanda iş bulması için daha bir çok sınavlardan geçmesi gerekir. Bu nasıl ülke ve bu nasıl sistem. Her yıl milyonlarca Üniversite mezunu diploma alır ama sonuçta işsizler ordusuna katılır. Bu durum hangi ülkede bu kadar vardır?

Öğrenci Üniversiteye girebilmek için çalışır,çabalar. Anne ve baba varını yoğunu çocuğu için harcar.Dershaneler , özel kurslar derken bu arada öğrenci nerede ise bitkisel hayata girer. Bir Üniversiteye girebilmek için çocukluğunu gençliğini yaşayamaz.Yüzlerce sınavlar, yüzlerce test çözmeler ve sonuçta sınav günü gelir çatar ve türlü hayaller ile Üniversite sınavına girer. Geleceğini kurtarmak adına hayatını bu sınav sonucuna bağlar.

Sonuçta sınavı kazananlar puan durumuna göre bir Üniversiteye yerleşir. Ancak bu arada şu noktayı unutmayalım. Bir çok illerde rektörler sırf çok iş yaptım demek ve rant sağlamak için yeni bölümler açıyorlar ama açılan bölümde malzeme ve hiçbir donanım yok. Yani içi boş binanın açılışını yaparak hem kendilerini hem de herkesi kandırıyorlar. Böyle olunca da yeni açılan bölümleri yakından tanımayan farklı illerdeki öğrenciler o bölümü tercih edince de hayal kırıklığına uğruyorlar ve sonuçta ne oluyor: Yeteri kadar eğitim görmeyen, seçtiği alanda tam olarak donanımlı yetişmeyen üniversite mezunu bir ordu oluşuyor.

Oysa hiç durmadan yeni fakülteler yeni bölümler açıp yetersiz eğitim gören Üniversite mezunu öğrenci vermek yerine, halen mevcut olan bölümlerin araç ve gereçlerini, eğitim kadrosunu daha donanımlı hale getirip daha bilgili ve donanımlı öğrenci mezun edilmesinden yanayım. İşte böyle olunca da toplumumuzda kendi alanında yeterli eğitim öğretim almayan Üniversite mezunları başvurduğu iş alanlarında başarılı olamayıp işsizler ordusu oluşturmaktadır. Bu durum da Ülkemiz için çok acı bir tablodur.

Önümüzdeki haftalarda LYS Sınav sonuçları duyurulacaktır. İşte o zaman gençliğini ders çalışmakla geçiren evlatlarımız hangi Üniversitenin eğitimine güvenip, nasıl tercih yapacaklar işte bu durum bütün toplumumuzun en büyük düşüncesidir. Falanca Üniversitenin filanca bölümü sözüm ona var görülüyor ama nasıldır? İçerisinde yeterli donanım var mıdır? Eğitim kalitesi nasıldır? meçhul.

Diyelim ki herhangi bir tercih yaptı ve okudu mezun oldu. Sonuç yine boş ve yine işsiz adayıdır. Çünkü daha bir çok sınavlardan geçmesi lazımdır. Yaşamı sınav ile geçer.

Saygıdeğer yetkililere diyorum ki: Allah aşkına bu evlatlarımıza bir lokmacık ta olsa acıyınız. Her koltuğa oturan aklı yetsin veya yetmesin, sonucun neye mal olacağını düşünmeden, hiç durmadan eğitim öğretim ile ilgili yeni yasalar çıkartarak evlatlarımızın geleceklerini karartmayınız. Evlatlarımız Ülkemizin geleceğidir.Durmadan yasaların çıkması öğrencilerin umutlarını tüketiyor,yaşama sevinçlerini bitiriyor. Sadece oturduğunuz koltuğu sağlama bağlamak için çalışıyor gözüküp eğitim öğretimi içinden çıkılmaz hale getirmeyiniz lütfen. Ülkemizin geleceği olan bütün evlatlarımıza sahip çıkalım. Onlara daha yaşanılır bir ülkede soluk almalarını sağlamak için , daha kaliteli eğitim öğretim almaları için gayret edelim ne olur.

Bir Üniversite öğrencisi kolay okutulmuyor. Anne ve babalar evladım okusun, hayatını kurtarsın diye saçını süpürge ediyor, varını yoğunu evladı için harcıyor.Ancak daha sonra öğrenci mezun oluyor ama ekmek parasını yine çıkartamıyor ve işsiz güçsüz evde bunalıma giriyor. Sonra da toplumla ruhsal yapısı bozulduğundan, yaşamındaki bütün umudunu kaybedenlerden intihar sayısı artıyor. Ruhu kararmış asi ve bunalımlı genç sayımız artıyor.

O halde Ülkemizde milyonlarca diplomalı gençlerimize ve halen diploma alacak evlatlarımıza gelecekleri için ışık olup, mantıklı ve sağlıklı kararlar verelim, diploma aldıklarında hemen iş bulmalarını sağlayalım diyorum.Onlar hepimizin her şeyidir.

ÜLKEMİZ DİPLOMALI İŞSİZLER İLE DEĞİL, ÜRETEN,YENİLİKCİ,KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ,YARATICI,DONANIMLI , İŞİ OLAN DİPLOMALI GENÇLERİMİZ İLE GÜNEŞ AÇSIN. HAYATA KÜSMÜŞ MUTSUZ GENÇLERİMİZ DEĞİL, YÜZÜ GÜLEN UFKU GENİŞ,AYAKLAR ÜZERİNDE KALARAK HAYATA SIMSIKI SARILAN GENÇLERİMİZ İLE DOLSUN.ONLARA SAHİP ÇIKALIM. İŞTE O ZAMAN DAHA GELİŞMİŞ VE DAHA BÜYÜMÜŞ ÜLKEDE SOLUK ALIRIZ.
TEMENNİM DE BUDUR.

SABİHA SERİN

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 5 Kullanıcı Sabiha Serin'e Teşekkür Ediyor...