Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 20.01.2011, 17:28   #4
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: Şehzade Beyazıt'in Sivas'ta sonlanan acı hikayesi

Hürrem'den sonra dikiş tutmamıştır Osmanlı, bunun nedeni de Şehzade Mustafa'nın babası tarafından öldürtülmesidir... Çok acı bir olaydır, benim için ayrı bir yeri vardır Şehzade Mustafa'nın çünkü "Hürrem" isimli bir tiyatro oyununda O'nun en yakın arkadaşı Şair Yahya'yı oynadım ve oyunu iyi oynamak içinde karakterleri, olayı çok araştırdım... Kanuni'yi torunu olarak hiç affetmedim, Hürrem (yani Roxelana) ile bozulan hanedan yapısı, O'nun oğlu II.Selim ile devam etti, Nurbanû Sultan (yani Genevieve Rachel) bir İspanyol Yahudisiydi, Sonra gelen III. Murat'ın eşi Safiye Sultan (yani Sofia Baffo) venedikli bir zenginin kızıdır, sonra III. Mehmet gelmiş Handan Sultan (yani Helen) ile evlenmiştir, I. Ahmet'in padişah olan çocukları I. Mustafa'nın annesi Abhaza'dır ama 96 Padişahlık yapabilmiştir I. Mustafa, Genç Osman'ın annesi Mahfiruz Hadice Sultan (aslında Mari) ise Sırp asıllıdır, I. İbrahim ve IV. Murad'ın annesi Kösem Sultan (Anastasya) Rumdur, I. İbrahim'in eşi Turhan Hatice Sultan (Nadya) Ukraynalı yani Ruten'di, I. İbrahim'in diğer eşi Saliha Dilaşub Sultan (Katarina) Sırp asıllı ve II. Selim'in annesi, II.Ahmed'in annesi ise Hatice Muazzez Sultan (Eva) isimli Polonya'lı bir yahudiydi, Kanuni'den Padişah Abdülmecid'e kadar hep yabancı kökenli gayrimüslimlerin çocukları başa geçmiş Bezmiâlem Valide Sultan'a kadarda böyle gitmiştir ama Abdulmecid'in annesinin bir Gürcü Yahudisi olduğu söylenmekle birlikte bir Kafkas Müslüman'ı olduğu daha ağır basmaktadır ki Tanzimat, yenilikçilik, çağa ayak uydurmak için çok çaba harcanan bu dönemde oğlunun yönetiminde etkisi çoktur Bezmiâlem Valide Sultan'ın ve halk tarafından çok sevilirmiş... Son 4 padişaha bakınca: Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Sultan Romen, V. Murat'ın annesi Şevkefza Sultan Gürcü Yahudisi, II. Abdulhamid'in annesi Tirimüjgan Sultan Ermeni, Mehmed Reşat'ın annesi Gülcemal Kadın Efendi Sofya isimli Rus, Vahdettin'in annesi Gülüstü Kadın Efendi ise Çerkez asıllıydı ve eski ismi Henriet'ti...

Şimdi yanlış annaşılmayım, amacım tartışma yaratmak değil ama kişisel olarak Osmanlı'nın çöküş nedeninin Padişahların bu yabancı asıllı eş ya da annelerinin etkisinde kalarak ülkeyi yanlış yönetmeleri olduğunu düşünüyorum... Belki de yabancı ülkelerin farklı bir silahıydı bu ki Türk tarihimizde bunun örnekleri çoktur, Çin, Rus, Sırp, Fransız, Gürcü, Yunan kızları hanedanımıza çok girmiş ve onların girmesinden sonra yıkılma başlamamış mıdır? İşte ben bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyorum...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...