Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 29.12.2008, 03:15   #1
selocan58
Yiğido

selocan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

selocan58 Şuan selocan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.05.2009 04:00

Tecrübe Puanı: 577 selocan58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart bilgisayarla iLqili 100 konu..

TUM KONU BAŞLIKLARINI BURADA BULABİLİRSİNİZ ;

1) OFFICE 2000 YAMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

2) INTERNET'E BAĞLANMAK İSTEMİYORUM

3) SİMGEM GİTTİ GELMEZ GERİ

4) DOSYA TÜRÜNE GÖRE SİMGELER

5) BU PROGRAM OTOMATİK ÇALIŞIYOR!

6) OTOMATİK SLAYT GÖSTERİLERİ

7) NORTON GÜNCELLEME

8) DOS ORTAMINDA F KLAVYE TANITMAK

9) ARAÇ ÇUBUĞUNDA ADINIZI GÖRÜNTÜLEMEK

10) PAN-EUROPEAN TEXT DISPLAY SUPPORT

11) MİKSER AYARLARINA HIZLI ULAŞIM

12) MIDI DOSYALARI DÜZGÜN ÇALSIN

13) DİSKET PROBLEMLERİ

14) RESİMLERİN RENKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK

15) SABİT DİSKLER BAŞLAT MENÜSÜNE

16) DAHİLİ PC HOPARLÖRÜNÜN SESİ

17) WINDOWS KAPANMAZSA

18) WINDOWS'A İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

19) VİRÜSTEN KORKARIM PANİK YAPARIM

20) UZAKTAN KEMENÇE

21) MASAÜSTÜNDE TRANSPARAN SİMGELER

22) MP3 DOSYALARINI WAV YAPMAK

23) SİSTEM KAYDI HATASI

24) VANTA MI M64 MÜ?

25) YAZICINIZIN PERFORMANSINI ARTIRIN

26) BİLGİSAYAR AÇIK MI KALSIN, KAPALI MI?

27) NETBUS ASPİRİNLERİ

28) WINDOWS VE STANDBY SORUNU

29) WINDOWS KULLANICILARINI KISITLAMAK

30) BAŞLAT MENÜSÜNDE BİR KARIŞIKLIK VAR

31) KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK

32) WINDOWS UPDATE SEÇENEĞİNİ YOKETMEK

33) BAŞKA BİR GİF HAZIRLAMA PROGRAMI İSTİYORUM

34) HANGİ SERVİS PAKETİ

35) ÖNCE WINDOWS SONRA NT

36) WINDOWS AÇILIŞ UYARISI

37) PROGRAMLAMA DİLLERİ NEREDEN BULUNUR?

38) CD YAZMA PROBLEMLERİ

39) TÜRKÇE KARAKTER PROBLEMLERİNDEN BIKMADIK

40) KALICI TAKAS DOSYASI

41) BİRDEN FAZLA CD SÜRÜCÜM VAR

42) MPEG DOSYALARI

43) BIOS ŞİFRE SORMUYOR

44) BAŞLAT MENÜSÜNE ÖZEL EKLEMELER

45) DİSKİ NASIL BÖLMELİ?

46) TAKMA ÇIKARTMA KARDEŞİM!

47) WINDOWS 98'DE FİLE-CHECKER HATASI

48) BO GERİ DÖNDÜ: BO 2000!

49) WINDOWS 98 BAŞLAT MENÜSÜNÜ SIRALAMAK

50) DOSYALARIMI GÜVENLİĞE ALMAK İSTİYORUM?

51) TEK BİLGİSAYARDA ÇİFT SES KARTI

52) İMLEÇ YANIP SÖNMESİN!

53) HER DOSYAYI NOTEPAD İLE AÇMAK İSTİYORUM

54) WINDOWS SERİ NUMARASI

55) NETPROXY ve CHAT SORUNU

56) E-MAIL VİRÜSLERİ

57) DALNET BAĞLANTI PROBLEMİ VE ÇÖZÜMÜ

58) NUKENABBER'IN SÖRF KORUMASI

59) BENİM SABİT IP ADRESİM VAR

60) İMDAT! SALDIRI VAR!

61) KORURKEN YANMAYALIM DA

62) PCANYWHERE NEDİR?

63) ROOT DOSYALARI NELERDİR?

64) OTOMATİK ARAÇ ÇUBUKLARI

65) DOSYALAR OTOMATİK SİLİNSİN

66) MÜZİK CD'LERİNİ TARAMAK

67) VİRÜSLERE OTOMATİK KONTROL

68) BİLGİSAYARINIZA KİMLER BAĞLI?

69) ESKİ PROGRAMLARI BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEMEK

70) BU DOSYA NOTEPAD İLE AÇILAMAYACAK KADAR BÜYÜK

71) DENETİM MASASINI DÜZELTMEK

72) SCANDISK OTOMATİK OLARAK ÇALIŞMASIN

73) BELLEK TEST HATASI

74) ŞİFREMİ UNUTTUM

75) GELEN KUTUSU YARDIMCISINI YEDEKLEMEK

76) BU DOSYA NEDİR?

77) BİR DOSYAYA İKİ PROGRAM

78) EKRAN AYARLARINA HIZLI ERİŞİM

79) FINDFAST ŞART MIDIR?

80) LOGOFF DA NE İŞE YARARMIŞ

81) GEÇMİŞ BAŞLAT MENÜSÜNE

82) OTOMATİK OLARAK YÜKLENEN PROGRAMLAR

83) KISAYOLLAR

84) WINDOWS 98’İN DİSKET SÜRÜCÜ PROBLEMİ

85) DONANIM PROFİLLERİ OLUŞTURMAK

86) DOS KOMUTLARI

87) BİOS HATA SİNYALLERİ

88) BİOS AYARLARI

89) WİNDOWS OTOMATİK EXE ÇALIŞTIRMA YOLLARI

90) KALDIRILAMAYAN PROĞRAMALAR

91) BİLGİSARIM ÇOOOK YAVAŞ KAPANIYOR

92) BİR YIĞIN DOSYAYI YENİDEN ADLANDIRMAK

93) TEK TIKLAMAYLA WİNDOWSU KAPATIN

94) BİR AĞ ÜZERİNDE DOSYA VE YAZICILARINIZI PAYLAŞMAK

95) MP3 DOSYALARINI WAV FORMATINA DÖNÜŞTÜRMEK

96) SIK KULLANILAN DOSYALARA HIZLI ERİŞİM

97) BİLGİSAYARINIZI HIZLANDIRIIIIIIIIN (ŞUANKİNİN 4 KATI DAHA HIZLI)

98) A’DAN Z’YE MİCROSOFT ACCESS (TAM 37 SAYFA)

99) A’DAN Z’YE BİLGİSAYAR SÖZLÜĞÜ (TAM 27 SAYFA)

100) A’DAN Z’YE MİCROSOFT EXCEL (TAM 9 SAYFACIK)

KONULAR

1) OFFICE 2000 YAMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Bu ay CD'mizde Office 2000 için Microsoft'un ürettiği SR1 yaması bulunuyor. Ancak bu yamanın bilinen bir problemi var, bazı bilgisayarlarda çıkıyor. Şöyle bir şey:
Office 2000 SR1 yamasını yükledikten sonra Office programlarınızda bir anormallik görüyorsanız mesela bir programı başlattıktan sonra kendi kendine kapanması gibi; aşağıdaki çözüm işinizi görücektir. Fakat birazcık REGISTRY bilginiz olmalı. Önce REGISTRY editörünü açın, bunun için BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın, ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü ekrana gelince
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wi ndows\CurrentVersion\Uninstall
Bölümüne gelin. Buradaki dizinlerin birinin içinde "Display Name" Microsoft Office 2000 yazar. Onu bulun ve üzerine çift tıklayın. Sağ tarafta ProductID değerini "Rename" tuşu ile
oldPdoductId
şeklinde değiştirin ve registry'den çıkın. Şimdi Office 2000 programlarından birisini açtığınızda sizden Office 2000 Serial'ini isteyen bir menü çıkacaktır gerekli bilgileri doldurun ve girin. Probleminiz ortadan kalkacaktır.
Not: Bu püf noktasını Türkiye'de faydalı siteler arasında haklı bir üne sahip olan OSSITE'den aldık, daha fazla bilgi için Web tarayıcınızı açınız ve [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresine bir uğrayınız. Yararı
2) INTERNET'E BAĞLANMAK İSTEMİYORUM
Merhaba, benim bir problemim var. Bilgisayar her açılışta Internet'e bağlantı penceresini açmakta (kullanıcı adı ve parola sorulan bağlantı ayar penceresi). Ne zaman başladığını tam hatırlayamamakla birlikte galiba pcAnywhere'in 30 günlük deneme sürümünü kurduktan sonra başlamış olabilir. Adı geçen programı Uninstall yapmama rağmen problemi gideremedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada işletim sistemim Windows 98 Türkçe.
İlker ADA / INTERNET
Büyük ihtimalle Internet Explorer otomatik olarak Internet bağlantısı kurmak üzere ayarlanmış durumda o yüzde bu diyalog kutusu ekrana geliyor. Bu ayarı eski haline getirmek için önce Internet Explorer programını çalıştırın. Daha sonra GÖRÜNÜM (VIEW) menüsünden INTERNET SEÇENEKLERİ (INTERNET OPTIONS) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun BAĞLANTI (CONNECTION) bölümüne gelin. Burada YEREL AĞ KULLANARAK INTERNET'E BAĞLAN (CONNECT TO THE INTERNET USING LAN) seçeneğini aktif hale getirin. TAMAM düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Internet Explorer uygulamasını kapatın ve bilgisayarı kapatıp açın. Artık bilgisayar açıldığında Internet'e bağlanma diyalog kutusu ekrana gelmeyecektir. Örnek için resme bakabilirsiniz.
3) SİMGEM GİTTİ GELMEZ GERİ
Windows 98 işletim sistemim var. START düğmesinin yanındaki araç çubuğundaki "Show desktop" simgesi kayboldu. Nasıl geri getirebilirim?
Cenk Şen / INTERNET
Bunun için önce BİLGİSAYARIM simgesine çift tıklayın. Daha sonra buradaki C: sürücüsünün simgesini kullanarak C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\[kullanıcı adı] klasörüne gelin (burada kullanıcı adı yerinde sizin isminiz görünmeli). Bu klasör açtıktan sonra klasörün DOSYA menüsünden YENİ * METİN BELGESİ komutunu çalıştırın. Yeni oluşturulacak olan metin belgesinin adını SHOW DESKTOP.SCF yapın. Daha sonra NOTEPAD uygulaması yardımı ile bu dosyayı açın. Açılacak olan dosyanın içine aşağıdaki satırları aynen girin.
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Dosyayı kaydedin ve kapatın. Kısa bir süre sonra araç çubuğunda masaüstünü gösterme simgesi tekrar bitecektir.
4) DOSYA TÜRÜNE GÖRE SİMGELER
Geçenlerde bilgisayara bir program yükledim, ah yüklemez olaydım. Programı beğenmedim, sildim ancak program arkasında izler bıraktı. Artık JPEG ve BMP türü dosyalarım klasör içerisinde abuk subuk simgelerle görüntüleniyor. Bu simgeleri değiştirmenin, eli yüzü düzgün hale getirmenin bir yolu yordamı varsa bana anlatabilir misiniz?
Ercan Asma / INTERNET
Bir dosya türünü simgeleyen simgeleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Herhangi bir klasör penceresi açın. GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ (FOLDER OPTIONS) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun DOSYA TÜRLERİ (FILE TYPES) bölümüne gelin. Buradaki listede dosyanızın türünü bulun. Örneğin JPEG dosyalarının simgelerini değiştirmek için bu listede "JPEG GÖRÜNTÜSÜ" seçeneğini arayacaksınız. Bulduktan sonra üzerine tıklayın ve seçili duruma getirin. DÜZENLE (EDIT) düğmesine basın.
Şimdi açılacak olan diyalog kutusu içerisinde SİMGE DEĞİŞTİR (CHANGE ICON) düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisindeki simgelerden birini seçebilir veya GÖZAT düğmesine basarak diğer simge dosyaları içerisinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.
HOPARLÖR SİMGESİ GİTTİ!
Merhaba. Windows 98 Türkçe kullanıyorum. Pentium III 550 64 MB RAM ve CREATIVE VIBRA 128 ses kartım var. Kardeşim Windows 98 sağ alt köşesinde bulunan hoparlör simgesini silmiş ve ses dosyalarını çalamıyorum. Tekrar eski haline nasıl getirebilirim?
Yalçın Gülhan / INTERNET
Eğer ses kartınızın sürücülerinde bir problem yoksa mikser ayarlarından ses kapatılmış olabilir. Minik sarı hoparlör simgesini tekrar ortaya çıkartmak için BAŞLAT menüsünden AYARLAR*DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Denetim Masası penceresi içerisinde ÇOKLU ORTAM (MULTIMEDIA) simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde SES (SOUND) bölümüne gelin. Burada SES DENETİMİNİ GÖREV ÇUBUĞUNDA GÖSTER (ENABLE INDICATOR ON TASKBAR) seçeneğini aktif hale getirin ve TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Örnek için resme bakabilirsiniz.
Bundan sonra Windows 98 görev çubuğunda ses simgesini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın ve mikser ayarlarından sesin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kapalıysa sesi açın veya seviyesini yükseltip kontrol edin. Eğer bu çözüm probleminizi çözmezse ses kartı sürücülerinizi tekrar kaldırıp yüklemeniz gerekecek.
5) BU PROGRAM OTOMATİK ÇALIŞIYOR!
Benim bir problemim var. Ben Internet'ten bir program indirmiştim, fakat programın uninstall'u yoktu. Ben de mecburen elle (manual) sildim. Windows her açıldığında bu program otomatik olarak çalıştırılıyordu. Fakat sildikten sonra Windows her açıldıktan sonra hata vermeye başladı. Windows ve System dizinleri altındaki bütün bu programla ilgili dosyaları sildim fakat sanırım tamamen silemedim galiba çünkü hiçbir şey değişmedi. Ayrıca C:\ sürücüsüne de her defada silmeme rağmen "mstrinf.ini" adında bir dosya kendini kopyalıyor. CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyalarında bu dosya ile ilgili hiçbir şey yazmıyor. Benim sizden ricam, bana Windows'un başlangıçta çalıştırmasını istediğim programları nasıl ayarlamam gerektiğini öğretmeniz.
Çağrı Andaç / ADANA
Windows'un açılışta göz attığı birkaç yer vardır. Buralarda, PC'nizi her açtığınızda aktif hale gelen programların adlarını parametreleriyle birlikte bulabilirsiniz. Bunlar;
1. c:\autoexec.bat
2. c:\config.sys
3. c:\windows\win.ini
4. c:\windows\system.ini
5. c:\windows\protocol.ini
6. Registry'de
"HKEY_LOCAL_MACHINE\Softwa re\M icrosoft\Windows\CurrentVersio n\Run" anahtarı
7. Registry'de
"HKEY_LOCAL_MACHINE\Softwa re\M icrosoft\Windows\CurrentVersio n\RunServices"
anahtarı
8. Registry'de
"HKEY_CURRENT_USER\SOFTWAR E\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \Run" anahtarı
Registry ayarlarına görev çubuğunuzdaki Başlat*Çalıştır (Start*Run) menüsüne tıklayıp "regedit" yazarak ulaşabilirsiniz. Ancak dikkatli olun; adı geçen dosyalar ve anahtarlar PC'nizin sağlıklı işlemesi açısından hayati önem taşımaktadırlar. Yapacağınız hatalı hareketler başınıza daha büyük işler açabilir. Temkinli olmanızda yarar var.
6) OTOMATİK SLAYT GÖSTERİLERİ
PowerPoint gösterilerinizin üzerine çift tıklandığında otomatik olarak çalışmasını istiyorsanız PowerPoint slayt gösterinizi hazırladıktan sonra diske kayded***en Dosya menüsünden Farklı Kaydet komutunu çalıştırın. Önünüze Farklı Kaydet penceresi gelecek. Kaydetmek istediğini dosyanın adını yazdıktan sonra alt taraftaki Kayıt türü kısmını POWERPOINT GÖSTERİSİ yapın (üstten 7. komut). Kaydet tuşuna basın ve kaydolmasını bekleyin. Bundan sonra kaydettiğiniz dosyaya açmak için çift tıkladığınızda gösteri otomatik olarak ekrana gelecektir.
Not: Sizlerinde bilmiş olduğunuz püf noktaları varsa bizimle paylaşın kendinize saklamayın e-mail adresimiz: turkiyemiz@msn.com kesinlikle bekliyoruz.
7) NORTON GÜNCELLEME
Merhaba, derginizi yeni keşfettim ve beğenerek okuyorum soruma gelince ben Norton Antivirüs 2000 kullanıcısıyım ve bu programı Internet'ten nasıl güncelleyeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.
Ersin / INTERNET
Virüs programlarının sağladığı güvenlik tanıyabildikleri virüs sayısıyla sınırlı olduğundan, virüs dosyalarını sık sık güncellemekte fayda var. Norton Antivirüs'ü güncellemek için şu adımları izleyin:
1. Internet'e bağlı olduğunuzdan emin olun.
2. Başlat->Ayarlar->Denetim Masası menüsünü tıklayın.
3. Açılacak pencerede "Live Update" ikonunu çift tıklayın.
4. Artık "Live Update Özellikleri" ile karşı karşıya olmalısınız. "Connection" sekmesinde "Internet" seçeneğinin aktif ve "Internet" ile "Proxy" sekmelerindeki her şeyin pasif olduğundan emin olduktan sonra, "Update Now" düğmesini tıklayın.
Gerisini Norton kendi halledecektir. Kolay gelsin, iyi çalışmalar...
8) DOS ORTAMINDA F KLAVYE TANITMAK
Merhaba, DOS ortamında klavyemi F olarak nasıl tanıtacağımı bildirirseniz sevinirim. Şimdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Ümit Arslan / INTERNET
Yapacağınız şey basit. Windows 98'i çalıştırın. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde SYSEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. Sistem dosyaları düzenleyebileceğiniz bir şekilde ekrana gelecektir. Bu ekranda AUTOEXEC.BAT dosyasına geçin ve KEYB ile başlayan satırda id:179 yazan satırı id:440 olacak şekilde değiştirin. Bu satır aşağıdaki gibi görülmelidir:
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2 .
sys /id:440
Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra SYSEDIT programını kapatın, sistem dosyalarını kayıt etmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda EVET düğmesine basın. Bilgisayarı kapatıp açın, artık DOS ortamında F klavye kullanabilirsiniz.
9) ARAÇ ÇUBUĞUNDA ADINIZI GÖRÜNTÜLEMEK
Eğer Windows 98 kullanıyor ve ekranın altındaki BAŞLAT menü çubuğunda örnek resimde de görüldüğü gibi adınızı ve soyadınızı görüntülemek, dolayısı ile de bilgisayarınızın gerçek sahibinin kim olduğunu üzerine basa basa göstermek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.
1. Bilgisayarım simgesine çift tıklayın. Buradan C: sabit diskinin üzerine çift tıklayın ve C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Internet Explorer dizinini açın.
2. Bu dizinin içerisinde Quick Launch adında bir dizin göreceksiniz, bu dizinin adını kendi adınızla değiştirin.
3. Klasörü kapatın.
4. Araç çubuğunda küçük simgelerin olduğu bölüme gelin, burada boş bir alana (noş alan elde etmek içni bu bölümü biraz genişletmeniz gerekebilir) fare imlecini getirin ve sağ fare düğmesine basın.
5. Açılacak olan menüden BAŞLIĞI GÖSTER komutunu çalıştırın.
Artık araç çubuğunda BAŞLAT düğmesinin yanında adınızın görüntülenmekte olduğuna şahit olacaksınız.
10) PAN-EUROPEAN TEXT DISPLAY SUPPORT
Daha önce açıklamış olmamıza rağmen bu aralar bu konuda gelen sorular çok arttığı için dergimizde bir daha yer vermenin uygun olduğunu düşünüyorum. Eğer Internet Explorer 5.0 ve Outlook Express 5.0 kullanıyorsanız, Türkçe karakterler içeren mesajlardaki karakterlerin düzgün görülebilmesi için bu mesajları okurken ekrana çıkan ve "Pan-European text display support yüklemelisiniz" gibisinden mesajlar içeren diyalog kutularından kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.
1. Masaüstünde yeni bir klasör yaratılır
2. İçinde IE5 bulunan bir adet CD alınır.
3. İçindeki ielpkpe.cab dosyası bulunur (bu dosya örneğin her ayki TuRKiyEmiZ Offline CD'sinde \turk.net\win32\EN klasöründe bulunabilir).
4. Bu cab dosyası üzerine çift tıklanır.
5. İçeriği, sürükle bırak yöntemi ile masaüstünde önceden yarattığınız yeni bir klasöre kopyalanır.
6. Sonra bu klasöre girilip Paneur.inf dosyası üzerine sağ tıklanıp Yükle (Install) komutu seçilir.
7. Sıcak sıcak servis yapılır, bir güzel afiyetle yenir.
11) MİKSER AYARLARINA HIZLI ULAŞIM
Editörün notu: Okurlarımızda Mustafa Kerim Yılmaz yeni bir püf noktası ile aramızda.
Bu ay yine size bir ipucu vermek istiyorum. Bu ipucu şöyle; Bilgisayarımıza ses kayded***en kaydı hangi aygıttan (line in, mikrofon, CD player, vs vs) yapacağımızı seçmemiz gerekiyor. Bu aygıtların bulunduğu pencereye ulaşmak içinse bir çok pencerelerden geçmemiz gerekir. Ben de artık bunu her seferinde yapmaktan bıktığım için bir kısa yolu olmalı diye düşündüm.
Olayı şöyle çözüyoruz. Masa üstünde boş bir yere sağ tuşla tıklıyoruz. Yeni bir kısayol yaratıyoruz. "Komut satırı" yazısının altındaki pencereye şunu yazıyoruz:
c:\windows\sndvol32.exe /r
İleri tuşuna basıyoruz. Kısayolumuza bir ad veriyoruz ve tamam. Artık kısayolumuzun üstüne tıkladığımızda kayıt aygıtları penceresi karşımızda.
internet
12) MIDI DOSYALARI DÜZGÜN ÇALSIN
Bilgisayarıma indirdiğim MIDI dosyaları veya Web sayfalarına bağlandığımda arka planda çalan MIDI dosyalarının son derece kalitesiz sesler vermesinden dertliyim. Sound Blaster AWE 64 kullanıyorum, aynı kartı kullanan başka bir arkadaşımda dinlediğim MIDI dosyalar ile benim bilgisayarımda çalan MIDI dosyaları arasında dağlar kadar fark var. Acaba benim kartın MIDI bölümü arızalı mıdır?
Gökhan Kaya / INTERNET
MIDI dosyaları çalarken davul sesleri tııss, pıss, trinnnk gibi duyuluyorsa probleminiz büyük ihtimalle MIDI çıkışınızın yanlış ayarlanmış olmasından kaynaklanıyordur, yoksa AWE 64 MIDI sesleri oldukça iyi veren bir ses kartıdır. Ayarınızı kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek için DENETİM MASASINI açın, burada MULTIMEDIA simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun MIDI bölümüne gelin. Burada MIDI OUTPUT seçeneğini CREATIVE MIDI SYNTH olacak şekilde değiştirin ve OK düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bilgisayarınızı kapatıp açın, artık MIDI dosyalarının arkadaşlarınızdaki gibi güzel güzel çalındığına şahit olacaksınız. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
13) DİSKET PROBLEMLERİ
Eğer Windows 98 altında CD sürücünüz veya disket sürücünüz ile problemler yaşıyorsanız, Bilgisayarım simgesine çift tıkladığınızda CD ve disket sürücülerinin içeriği kontrol ediliyor ve bu yüzden de pencerenin ekrana gelmesi gecikiyorsa, hatta bilgisayarınız takılıyor gibi oluyorsa küçük bir püf noktası deneyebilirsiniz.
Aşağıdaki adımları takip edin:
1. Masaüstündeki MY COMPUTER simgesine sağ fare düğmesi ile tıklayın. Açılacak olan menüden PROPERTIES komutunu çalıştırın.
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun PERFORMANCE bölümüne gelin. Burada FILE SYSTEM düğmesine basın.
Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun FLOPPY DISK bölümüne gelin. Burada "Search for New Floppy Drives Each Time Your Computer Starts" seçeneğini kapatın ve OK düğmesine basın. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
3. Bu ayarı yaptıktan sonra aynı diyalog kutusunun REMOVABLE DISK bölümüne gelin. Burada "write back caching" seçeneğinin kapatılmış olduğundan emin olun.
4. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.
Bu püf noktası Zip sürücüleri, teyp yedekleme üniteleri ve CD-ROM, DVD-ROM sürücüler ile problem yaşayan kullanıcılara da yardımcı olabilir.
14) RESİMLERİN RENKLERİNİ DEĞİŞTİRMEK
Bir GIF görüntüsünün renk ayarları ile nasıl oynayabilirim. Diyelim ki bir resmim var ve bu resmi bir afişte kullanmak yeşil-siyah bir görüntü oluşturmak istiyorum. Nasıl yapacağım?
Beyhan Kara / ANKARA
Hangi resim düzenleme programını kullandığınızı bilmiyorum ama benim kullandığım Adobe Photoshop ile nasıl yapıldığını anlatayım. Önce GIF görüntüsünü açın, daha sonra MODE menüsünen RGB COLOR komutunu çalıştırarak resmi 24-bit yapın. Daha sonra IMAGE menüsünden ADJUST * HUE/SATURAITON komutunu çalıştırın.
Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde COLORIZE seçeneğini aktif hale getirin. Resim ekranda kırmızı tonlu olarak görüntülenecektir. Bundan sonra diyalog kutusu içerisindeki HUE değeri ile oynayarak resmi istediğiniz renk tayfına çekebilirsiniz.
Örnek için yandaki resme bakabilirsiniz.
Not: Eğer Adobe Photoshop kullanmıyorsanız kullanmakta olduğunuz programda da HUE/SATURATION ayarının yapılmasına imkan sağlayan bir menü komutu olmalı. Bu komutu kullanarak benzer işlemleri yapabilirsiniz.
15) SABİT DİSKLER BAŞLAT MENÜSÜNE
Windows 98 Türkçe kullanıyorum. BAŞLAT MENÜSÜNE ÖZEL EKLEMELER başlıklı yazınızda uzun zamandır aradığım bilgiyi buldum, ancak benim en çok istediğim EKLENECEK ÖĞE: bilgisayarım veya sabit diskim. Sabit disklerime BAŞLAT düğmesinden ulaşabilmek için yazılacak kod nedir?
Adnan Erol / INTERNET
Benzer bir uygulama Bilgisayarım için yok, ancak BAŞLAT menüsünden sabit disklerinize ayrı ayrı kısayollar atayabilirsiniz. BAŞLAT menüsünün üzerine gelin ve sağ fare düğmesine basın. Açılacak olan menüden OPEN komutunu çalıştırın. BŞALAT menüsünün içeriği klasör görünümünde açılacaktır. Şimdi FILE menüsünden NEW * SHORTCUT yazın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda COMMAND LINE bölümüne C: yazıp ENTER tuşuna basın. Kısayola bir isim istendiğinde "DISK C" gibi bir şeyler yazın. ENTER tuşuna basın. Artık BAŞLAT menüsünü açtığınızda "DISK C" gibi bir kısayol göreceksiniz. Çalıştırıp diskin içeriğine ulaşabilirsiniz. Aynı yöntemi D: ve diğer sürücüler için de uygulayabilirsiniz.
16) DAHİLİ PC HOPARLÖRÜNÜN SESİ
Eğer ses kartınız yoksa ve Windows 95, 98 ve Windows NT 4.0 kullanırken dahili PC hoparlöründe bip seslerinin gelmesini engellemek istiyorsanız bunu basit bir REGISTRY numarası ile halletmeniz mümkündür. Bütün yapacağınız aşağıdaki adımları takip etmek olacaktır.
1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
2. REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü uygulaması ekrana gelecektir.
3. Sol taraftaki klasör yapısını kullanarak HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound bölümüne gelin.
4. Sağ tarafta BEEP değerini göreceksiniz. Eğer görmezseniz EDIT menüsünden NEW * STRING VAULE komutunu çalıştırın ve yaratın.
5. BEEP değerinin üzerine çift tıklayın ve değerini NO yapın.
REGISTRY uygulamasını kapatın ve Windows'u kapatıp açın. Artık PC hoparlöründen ses gelmeyecektir. Eğer bu sesleri tekrar duymak isterseniz yine REGISTRY editörünü çalıştırın ve biraz önce yaratmış olduğunuz BEEP değerini YES olacak şekilde ayarlayın.
17) WINDOWS KAPANMAZSA
Windows'un düzgün kapanmaması, başlı başına bir derttir. Bu sorunun birçok nedeni olabilir. Microsoft Web sitesinde Windows'un kapanmama nedenleri üzerinden hazırlanmış bir cevap anahtarı bulabilirsiniz. Çabucak düzeltebileceğiniz bir yöntem söyleyemiyoruz çünkü nedenler çok çeşitli olabilir.
İşe isterseniz kapatma işleminden başlayalım. Windows ilk önce kullanılmakta olan uygulamaları kapatır. Her bir program kapatılmayı kabul etmelidir. Bazen bozuk çalışmakta olan bir program kapatma işlemini durdurabilir. Bu durumda, Windows genellikle İşlem Tamamlanamıyor mesajı verir ve Bekle (Wait) ya da Görevi sonlandır (End Task) seçeneklerini sunar.
Eğer Windows kapanma ekranına kadar ulaşırsa, bu durum tüm uygulamaların kapatıldığı anlamına gelir. Windows'un bir sonraki adımı tüm sürücüleri kapatmaktır. Donanım sürücüleri (donanımı kontrol eden yazılımlar) kendi kapatma işlemlerini gerçekleştirirken belki bir hataya sebep olabilirler. Ya da bir anti-virüs programı son kontrollerini yaparken takılıp kalmış olabilir.
Hatta kapanma ekranı için geçerli bozuk bir grafik dosyası bile (bilgisayarınızı kapatabilirsiniz diye bas bas bağıran ekran) kapanma işlemini durdurabilir.
DENEYEBİLECEKLERİNİZ:
Ekran kapanmayı bekl***en Enter tuşuna basarak onu uyarmak.
Windows 98'deki Hızlı Kapanma işlevini iptal etmek. Bunun için Başlat'a (Start) tıklayın, Programlara (Programs) girin, Donatılar (Accessories) ve sırasıyla Sistem Bilgisi'ne (System Information) ulaşın. Araçlar (Tools) menüsünde Sistem Yapılandırma'yı (System Configuration Utility) seçin. Genel (General) sekmesinde İleri Düzey'e (Advanced) tıklayın. Hızlı Kapanmayı İptal Et'i (Disable Fast Shutdown) seçin ve iki kez OK'e (ya da Tamam'a) tıklayın. Bilgisayarınızı tekrar başlatın.
Windows 98'deki kapatma iletişim kutusu görüntüdeyken Shift tuşunu basılı tutun ve OK'e tıklayın.
Kapanma işlemi sırasındaki sesi (eğer ses dosyası bozuksa) değiştirin ya da çıkartın. Denetim Masası'ndaki (Control Panel) Sesler (Sounds) ikonunu iki kez tıklayarak ses dosyalarını değiştirin ya da çıkartın.
Not: Bu püf noktası [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişebileceğiniz ZD Net Türkiye Web sitesinin ACİL SERVİS bölümünden alınmıştır.
18) WINDOWS'A İSİM DEĞİŞİKLİĞİ
Ben size makineme verilen ismin nasıl değiştirileceğini soracağım. Şöyle anlatayım. Geçende makineme format attım. Sonra Windows 98'i yükl***en bana ismim, kuruluş gibi şeyleri sordu. Orada ismim yerine yazdığım yeri kullanıyor bilgisayarım fakat şu an onu değiştirmek istiyorum.
Bunu değiştirmek için illa makinemi formatlamam mı gerek? Şimdiden teşekkür ederim.
Serhat B. / INTERNET
Yok canım, format atmaya gerek yok. Minik bir REGISTRY ayarı ile bu işlemi yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:
1. Önce BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
3. REGISTRY editörü uygulaması ekrana gelecek.
4. Sol taraftaki ağaç yapısını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion anahtarına gelin.
5. Sağ taraftaki listede REGISTERED OWNER bölümünü kullanarak kullanıcı adını, REGİSTERED ORGANİZATİON bölümünü kullanarak da firma adını değiştirebilirsiniz. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
Eğer makinenin ağ adını değiştirmek istiyorsanız, bu durumda da aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.
1. Masaüstündeki AĞ KOMŞULARI simgesinin üzerine gidin ve sağ fare düğmesine basın.
2. Açılacak olan menüden ÖZELLİKLER komutunu çalıştırın.
3. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun TANIM (IDENTIFICATION) bölümüne gelin.
4. Buradaki metin kutularını kullanarak bilgisayarı adını ve çalışma grubunu değiştirebilirsiniz.
5. TAMAM düğmesine basın ve bilgisayarınızı kapatıp açın. Artık bilgisayarınızın ağ adı da değiştirilmiştir. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
19) VİRÜSTEN KORKARIM PANİK YAPARIM
Merhaba, sanırım. ciddi bir sorunla karşı karşıyayım. Yardımcı olursanız sevinirim. Windows 98 işletim sistemi ve Norton Antivirüs programını kullanıyorum. Sabit diskimin etiketini değiştirdiğimde şu iletiyi alıyorum.
Norton Anti virüs Auto-Protect
VIRUS-LIKE ACTIVITY:The application C:WINDOWS\EXPLORER.EXE is attempting write to boot record of drive c:
What would you like do?
Stop Continue Exclude
Bu ekranda continue dediğimde etiket değisiyor fakat tekrar değiştirmek istediğimde yine ayni iletiyi veriyor.
Virüs taraması yaptığımda virüs bulunamadı iletisini alıyorum. Aklıma ilk gelen şey bilgisayarımda yine de virüs olduğu? Internet erişimim olduğundan bilgisayarımda virüs olduğunu düşündüm. Virüs varsa bu virüsü nasıl temizleyebilirim. Bir kaç ay önce bir diskette virüs buldum ve temizledim. Bu virüs mü halen bilgisayarımdadır?
Tayfun / INTERNET
Korkmayın, mektubunuzdan anladığım kadarı ile bir virüs yok. Sadece Norton'un koruma programı sizi de virüs yerine koyuyor ve "bu sabit diskin etiketi niye değiştiriliyor?" diyerek kıllanıp virüs uyarısı yapıyor. Elbette etiketi sizin mi yoksa bir virüsün mü değiştirmek istediğinin ayırdına varamamaktan oluyor bu. Ama problem değil, siz CONTINUE deyip devam edin. Virüs yok diyorsa yoktur, en azından en son virüs veritabanında olan virüslerden biri sisteminizde bulunmuyor demektir. Yine de sık sık virüs veritabanınızı Internet üzerinden güncellemek akıllıca bir hareket olacaktır.
20) UZAKTAN KEMENÇE
Merhaba, benim ve arkadaşımın bilgisayarı var. Sorunumuz şöyle. O pek bir şey bilmiyor. Ben de evden onun bilgisayarına erişebilir miyim? Ve mesela bir Excel dosyasını ona göndermek istiyorum, bu nasıl olur? Outlook Express ve Microsoft Internet Explorer kullanmıyoruz.
Hasan ÖZGÜR / INTERNET
Eğer Outlook Express veya Internet Explorer veya Netscape Navigator kullanmamanızın nedeni Internet bağlantınızın olmaması ise diyecek bir şey yok. Ancak Internet bağlantınız var ve bu programları kullanmıyorsanız en yakın zamanda kullanmaya ve öğrenmeye başlayın. Bu devirde Web'de gezinmeyen ve mail adresi olmayana yağmurlu havada su bile vermiyorlar. Eğer OE kullanmak istemiyorsanız Netscape Navigator ile birlikte gelen mail programını da kullanabilirsiniz. Böylece dosya göndermek almak işinizi oldukça kolay bir şekilde halledilmiş olacaktır.
Ancak Internet bağlantınız yoksa (gerçi sizin var, çünkü bana bu soru e-mail yolu ile geldi) yine de arkadaşınızın bilgisayarını yönetmek, ona bir şeyler göstermek istiyorsanız (ancak ikinizde de modem ve telefon hattı olması lazım) bir uzaktan kumanda yazılımı kullanmalısınız. Bunların en iyisi Symantec PCAnywhere, daha fazla bilgiyi [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinde bulabilirsiniz. Eğer pahalı diyorsanız bu işi yapan sınırlı sorumlu shareware programlar da vardır, bu programları aramak için [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresine bir bakın. Burada irili ufaklı bir dizi program bulacaksınız.
21) MASAÜSTÜNDE TRANSPARAN SİMGELER
Masaüstündeki ikonların altında bulunan ve onları tanımlayan yazıların arka planını kaldırabilir miyim? Değiştirmek istemiyorum tamamen kaldırmak istiyorum, çünkü doğa resimlerim çeşitli tonlarda olduğu için tutmuyor mesela BİLGİSAYARIM yazısının arkasındaki windows standardı yeşil rengi arka planla aynı yapmak istemiyorum, tamamen kaldırmak istiyorum. REGISTRY'den mi yapılır? İlginizden dolayı teşekkür ederim.
Caner Yücel / INTERNET
Yok yok, REGISTRY değil. Bunu yapan ufacıcık bir progr***** var. Adı da TRANSPARENT42. Programın bütün görevi tam da sizin istediğiniz gibi simgelerin arka planını kaldırmak. Ancak her Windows açıldığında başlatılması gerekiyor. Bunun için programı bilgisayarınıza çektikten sonra BAŞLAT menüsünün BAŞLANGIÇTA klasörüne bu programı çalıştıracak bir kısayol eklemelisiniz.
Program ile ilgili ayrıntılı bilgiyi programı yazan kişinin [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...].
com/~jadamg/transparent/ adresindeki Web sayfasında bulabilirsiniz. Programı bilgisayarınıza yüklemek istiyorsanız http://
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişebileceğiniz ailenizin Web sitesi PC TuRKiyEmiZ Online'ın "dergide adı geçen dosyalar" bölümüne gelin. Burada program TRANSPARENT42.ZIP adı altında sizi bekliyor olacak. ZIP dosyasını açtıktan sonra çift tıklayacağınız EXE dosyasının adı da TRANSPARENT.EXE oluyor.
Aşağıdaki iki örnek resim masaüstündeki simgelerin programı çalıştırmadan önceki ve sonraki hallerini bizlere ibretle gösteriyor.
22) MP3 DOSYALARINI WAV YAPMAK
WAV dosyalarının nasıl MP3 yapıldığını sayenizde öğrenmiştik. Ancak aklıma takılan bir şey var. Acaba elimdeki bir MP3 dosyasını tekrar WAV haline nasıl dönüştürebilirim? Bu dosyaları alıp ses işleme programları ile üzerlerinde oynama yapmak istiyorum da...
Eğer MP3 çalmak için WINAMP kullanıyorsanız (ki pek çok bilgisayar kullanıcısının MP3 çalar olarak tercihi WINAMP'tan yanadır) bunu çok basit bir şekilde başarabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
1. WINAMP uygulamasını çalıştırın.
2. WAV haline döndermek istediğiniz MP3 dosyasını açın.
3. CTRL + P tuşlarına basın, WINAMP seçenekler diyalog kutusu ekrana gelecektir.
4. Sol taraftaki listeden OUTPUT üzerine tıklayın.
5. Sağ taraftaki listeden NULLSOFT DISK WRITER... seçeneğinin üzerine çift tıklayın.
6. MP3 dosyasının WAV haline dönüştürüldüğünden kaydedileceği klasörü seçin.
7. OK düğmesine basın ve klasör seçim diyalog kutusunu kapatın.
8. NULLSOFT DISK WRITER... seçeneğinin üzerine bir kere tıklayın, seçili hale gelsin.
9. CLOSE düğmesine basın ve WINAMP seçenekler diyalog kutusunu kapatın.
10. X tuşuna basın, şarkı çalmaya başlayacaktır. Ancak OUTPUT seçeneğini NULLSOFT DISK WRITER... yaptığımız için hoparlörlerden ses gelmeyecek, bunun yerine MP3 dosyası masaüstünde bir WAS dosyasına kaydedilecektir, bu işlem oldukça hızlıdır.
İşte bu kadar. Artık bu WAV dosyası ile istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz bir nokta var, o da şu: bu kayıt işlemi bittikten sonra tekrar WINAMP seçenekler bölümüne gelin ve OUTPUT bölümünde bu sefer NULLSOFT WAVE OUT... seçeneğini aktif hale getirin. Aksi takdirde çalmak istediğiniz her MP3 dosyası sabit diske kaydedilmek istenecektir. Dosya kaydetmek istediğinizde tekrar bu ayarı yapabilirsiniz nasıl olsa...
23) SİSTEM KAYDI HATASI
Selamlar, benim sorum şöyle: Windows sürekli olarak sistem kaydında hata buluyor. Ve bunu her açılışta yapıyor. REGISTRY ayarlarıyla oynadım fakat sorun düzelmedi. Sistemim, Celeron333, 64 MB RAM, S3 4MB ekran, LX board, 56k Rockwell. Windows 98 Türkçe kullanıyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.
Ersin TALASER / INTERNET
Donatılar*Sistem Araçları bölümünden Sistem Bilgisini çalıştırın. Araçlar menüsünden Registry'nin hatalarını kontrol eden sistem kaydı kontrol programını (Registry Checker) çalıştırın. Bu program, sistem kaydını hatalara karşı kontrol eder ve hata bulursa önceki yedeklerden düzeltir. Ama önceki yedekler de bozuksa pek bir işe yaramaz. Bu durumda Windows'u baştan yüklemeniz gerekebilir.
24) VANTA MI M64 MÜ?
Bir arkadaşım Creative 32MB TNT2 ekran kartı almış ama işlemcisini orada sormayı unutmuş. Bana sordu ben de tam bilmediğim için size danışayım dedim. BIOSunda CT6931 AGP kodu varmış fakat daha fazla bilgi alamadım. Acaba bu kartın işlemcisi Vanta mı M64 mü. İkisini birbirinden ayırmaya yarayan özelliği veya kod numarasını biliyor musunuz?
H. SULAK / INTERNET
Sistem açılırken siyah ekranda aygıtların ID numaralarını ve hangi IRQ'yu kullandıklarını gösteren bir liste göreceksiniz (Windows'un açıldığını gösteren ilk renkli ekran çıkmadan hemen önce). Bu listede ekran kartınız hangi IRQ'ya takılıysa o satırdaki Device ID koduna bakın. 10DE'yi gördüğünüz satırdır; bu Nvidia TNT serisinin kodudur. Buna göre 10DE'nin hemen sağındaki koddan aşağıdaki tabloya göre yongasını anlayabilirsiniz.

25) YAZICINIZIN PERFORMANSINI ARTIRIN
Büyük mü büyük belgeleri yazdırmaya çalışmak çoğu zaman bir eziyete dönüşür. Bilgisayarınızda büyük, yükü ağır belgelerle uğraşıyor ve yazıcıdan çıkış alıyorsanız, çoğu zaman zorlanıyorsunuz demektir. Belgeyi yazıcıya göndermek, Print (Yazdır) düğmesine basmak kadar kolay bir iş, biz de biliyoruz; ama ya bu belge, diyelim bir kitabın bir bölümü kadar büyükse... O zaman beklemekten başka çareniz yok.
Bu durumda, acaba yazıcının performansını artırmak mümkün mü diye sorabilirsiniz kendinize. Yanıt, evet. Windows'un bir belgeyi yazıcıya gönderirken kullandığı "spool file" ayarlarını değiştirerek performansı artırmak mümkün. İşin ayarlarına geçmeden önce, şu spool dosyasının ne olduğunu bir anlayalım. Spool (bekletme) dosyası, yazıcıya gönderilen belgelerinizin, yazdırma işlemi sırasında ayrı bir şekilde tutulabilmesi için, sabit sürücüde oluşturulan bir geçici dosyadır. Bir uygulama içinden yazdır komutunu verdiğinizde, Windows 95/98, sabit sürücünüzde bir spool dosyası yaratıp belgeyi özel bir metafile biçemi kullanarak bu dosyaya kopyalar. Spool dosyasının yaratılmasının ardından da ipleri tekrar uygulamanın eline verir; sonra da, art alanda, belgeyi yazıcıya gönderir.
Spool dosyası ayarlarına ulaşabilmek için, My Computer'ın (Bilgisayarım) içindeki Printers (Yazıcılar) klasörüne ulaşın. Bu klasöre ulaşmanın bi başka yolu da, Start (Başlat) menüsünden Settings'e (Ayarlar) gitmek (Yazıcılar klasörüne Control Panel'den (Denetim Masası) de ulaşabilirsiniz). Yazıcılar penceresine ulaştıktan sonra, kullandığınız yazıcının simgesine sağ tıklayıp karşınıza çıkan menüden Properties'i (Özellikler) seçmeniz gerek. Yazıcının özellikler penceresine ulaşmış oldunuz. Bu pencerede de Details (Ayrıntılar) diye bir sekme göreceksiniz. Ayrıntılar sekmesinde de, üzerinde Spool Settings yazan bir düğme karşınıza çıkacak. Spool dosyasının ayarlarını değiştirebilmek için bu düğmeye tıklamanız gerek. Spool dosyasının ayarlarında, bu dosyanın nasıl iş göreceğini belirleyen birçok seçenek vardır.
Windows'un varsayılan ayarlarında, programın işini daha hızlı bitirebilmesi için yazdırma işlerini beklet anlamına gelen, "Spool Print Jobs so Program Finishes Faster" seçeneği işaretlidir. Bu ayar, Windows 95/98'in, yazdırma işini başlatıp art alanda sürdürürken, kontrolü uygulamaya devretmesini sağlar. Yine varsayılan ayarlar arasındaki "Start Printing After First Page Is Spooled" seçeneği de, Windows 95/98'in, bir yandan spool dosyasını oluşturmaya devam ed***en öte yandan ilk sayfayı yazıcıya göndermesine olanak tanır.
Eğer kontrolün uygulamanıza mümkün olduğunca çabuk geri gelmesini istiyorsanız, "Start Printing After Last Page Is Spooled" seçeneği işaretleyin. Bu seçenek, Windows 95/98'in, spool dosyasının oluşturulma sürecini, yazdırma işine başlamadan önce bitirmesini sağlar. Böylece, Windows'un kontrolü uygulamaya devretmesi, varsayılan ayarlarla olabileceğinden çok daha kısa sürede gerçekleşir.
Fakat bu arada, "Start Printing After Last Page Is Spooled" seçeneğinin, normaldekinden daha fazla disk alanına ihtiyaç duyacağını bilmelisiniz. Bu yer ihtiyacı, Windows'un bütün bir yazdırma işini spool dosyasına bir kerede işlemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, belgenin yazdırılması, Windows spool dosyasını oluşturmayı bitirmeden yazıcıya bir şey göndermeyeceği için, daha uzun sürer.
Gördüğünüz gibi, Windows'un varsayılan ayarları, bir an önce uygulamaya geri dönmek isteyenler için uygun. Ama ya öncelikli olan iş yazdırma işinin kendisiyse? O zaman da, bir başka seçeneği, Print Directly to the Printer (Doğrudan yazıcıya gönder) seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçenek, yazıcıdan çıkışa öncelik verecektir; fakat bu arada, uygulamanızın bütün yazdırma işlemi boyunca meşgul olacağını unutmayın.
Daha önce de söylediğimiz gibi, Windows 95/98, belgeleri spool dosyasına kopyalarken, gelişmiş metafile formatını (EMF) kullanır. Windows, varsayılan ayarlarında, Spool Data Format seçeneğini EMF olarak işaretler. Bu format, olasılıklar arasında en etkin formattır; çünkü bütün yazıcılarla uyumlu, görece küçük boyutlu bir dosya oluşturur. Diğer olasılıksa, RAW format seçeneğini işaretlemek. Bu seçenek, yazıcılar için küçük farklar içerir. Dolayısıyla, Windows 95/98 yazdırma bilgisini seçili yazıcıya uyarlamak zorunda olduğundan, yazdırma işi daha uzun sürer.
Bu püf noktası ZDNET Türkiye Web sitesinin ACİL SERVİS bölümünden alınmıştır. Bilgisayar konusunda daha fazla bilgi almak için ZDNET Türkiye Web sitesini [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden ziyaret edebilirsiniz.
26) BİLGİSAYAR AÇIK MI KALSIN, KAPALI MI?
Hangisi daha avantajlı? Bilgisayarı açık bırakmak mı, yoksa kullanmadığınız sürece kapalı tutmak mı? Bilgisayarı kullanırken kapatıp açmak mı daha iyi yoksa bilgisayar devamlı açık mı kalmalı?
Bu soru her zaman tartışmalara yol açmıştır. Birçok kullanıcı, bilgisayarın sık sık açılıp kapanması yüzünden devamlı bir elektrik şokuna maruz kaldığını ve bunun da bilgisayarın ömrünü kısalttığını söylüyor. İşin doğrusu, normal bir kullanımda, bilgisayarlar sizin onları kullanmak istediğiniz süreden çok daha fazla süre çalışmaya dayanabilir. Asıl sorun biriken enerji kaybıdır.
İlginç bir istatistik veri: EPA bulgularına göre Amerika'da ticarette kullanılan veya harcanan elektriğin yüzde beşini devamlı açık kalan bilgisayarlar tüketiyor. Modern bilgisayarlar, kullanılmadıklarında, otomatik olarak kendilerini kapatarak daha düşük bir enerji seviyesine inebiliyor. Böyleyken bile bilgisayarlarınızı gece kapatmak ya da uzun süreli kullanım dışı kalacak bilgisayarı kapalı tutmak harcadığınız elektrikten tasarruf sağlayacaktır. Yalnızca elektrik faturanız düşmekle kalmayacak, Windows da düzenli olarak tekrar açılıp kapandığından daha iyi çalışacaktır.
Ayrıca, satın alırken Energy Star sembolü bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Energy Star ABD Enerji Bakanlığı, ABD Çevre Koruma Denetleme Kurumu, üretici firmalar, yerel şirketler ve bayiler arasında yapılmış bir gönüllü işbirliği programı sembolüdür. Bu sembolü taşıyan ürünler daha az elektrik kullanıp daha az para harcatır ve çevreyi korumada yardımcı olur. Bu ürünlerin maliyeti daha yüksek değildir ve tüm büyük firmalar tarafından üretilmektedirler. Daha fazla bilgi ve bu tür ürünlerin nerelerde satıldığını öğrenmek için [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...].
epa.gov/energystar adresine bir göz atabilirsiniz.
Bu püf noktası ZDNET Türkiye Web sitesinin ACİL SERVİS bölümünden alınmıştır. Bilgisayar konusunda daha fazla bilgi almak için ZDNET Türkiye Web sitesini [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden ziyaret edebilirsiniz.
27) NETBUS ASPİRİNLERİ
NetBus trojanını bir program kullanmak yerine elle temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlemden önce, NetBus'un hangi versiyonuyla karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bunun için MS-DOS Komut istemi penceresinde
"netstat -a"
yazın ve sonuçları inceleyin. 12345-12346 numaralı portlar NetBus'un, 20034 numaralı port NetBus Pro'nun habercisidir.
İkisini de nasıl temizleyeceğimizi görelim:
NETBUS İÇİN
Registry'deki şu anahtarı silin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \Run: "patch.exe"
Bir MS-DOS Komut istemi penceresi açın.
"c:\windows\system" dizini altında "patch.exe /remove" komutunu çalıştırın.
Windows'a geri dönün ve "c:\windows\system\patch.e xe" dosyasını silin.
NETBUS PRO İÇİN
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \RunServices: "nbsvr.exe"
HKEY_CURRENT_USER\NetBus Server
PC'nizi MS-DOS kipinde başlatın.
"c:\windows" (veya "c:\windows\system") dizinindeki şu dosyaları silin:
NBSVR.EXE
NBHELP.DLL
LOG.TXT
PC'nizi yeniden başlatın. Kolay gelsin!
28) WINDOWS VE STANDBY SORUNU
Editörün notu: Okurumuz İbrahim Örten önce bize standby sorununu nasıl halledeceğini sordu, daha sonra da nasıl hallettiğini anlattı. Eğer sizin de bilgisayarınızda bu tür bir sorun oluyorsa okurumuzun deneyimlerinden faydalanabilirsiniz diye düşündük ve kendisinin mesajlarını Çözümler bölümümüzde yayımlamaya karar verdik.
Geçenlerde bilgisayarım tam oyunun ortasındayken kilitleniverdi. Eee doğal olarak diyeceksiniz ne var bunda olur böyle vakalar ama ben belki windows' a dönmeyi beceririm diye CD-ROM'u çıkardım sonra da meşhur CTRL+ALT+DELETE kombinasyonuna bastım ve çıkan ekrana EVET dedim; ama ne Windows' a dönebildim ne de oyuna.
Daha sonra aklıma dahice bir fikir geldi. Benim kasam hani şu kendi kendini kapatan kasalardan bende onun kapatma düğmesine basınca özelliği olarak Windows' a döndü ve standby' a alır gibi yapıp bilgisayarı kapadı.
Neyse bilgisayarı bir daha açtığımda ne göreyim? Karşımda bir soru ve diyordu ki "Windows standby'a geçme girişiminde bulundu vesaire, ilerde yine bulunsun mu?". Ben buna da EVET dedim ama sonra bin pişman oldum. DENETİM MASASI'na bakıyorum, GÜÇ KORUMA ayarlarında STANDBY kısmında yeller esiyor. Dur dedim bir bilgisayarı kapatayım, o da ne standby yok olmuş.
Benim sorum STANDBY nereye gitti? Bir registry oyunu ile bunun da üstesinden gelinir mi? Yoksa ille format mı çekmek gerekiyor?
İbrahim ÖRTEN / INTERNET
Tekrar merhabalar; Ben bu sefer bir soru sormayacağım, size STANDBY sorununu kendi bilgisayarımda nasıl hallettiğimi anlatacağım. Belki ilgilenirsiniz... Öncelikle çıkan soruya HAYIR derseniz sorunla karşılaşılmıyor; fakat kazayla YES derseniz o zaman onu kontrol eden profili DİSABLE edip yeniden ENABLE edersek sihirli bir şeyler oluyor ve saniyeler içinde STANDBY geri geliyor...
Yani My Computer'e sağ tıklıyoruz. PROPERTİES + DEVİCE MANAGER + SYSTEM DEVİCES + ADVANCED POWER MANAGEMENT SUPPORT + PROPERTİES + DİSABLE İN THİS HARDWARE PROFİLE diyoruz ve OK diyoruz. RESTART NOW'a aldırmıyoruz. Sonra tekrar aynı şeyleri uygulayıp bu sefer ENABLE ediyoruz sonra yine RESTART etmiyoruz. Bir de bakmışız STANDBY orada. İnşallah bulduğum şey vatana millete hayırlı bir şeydir...
29) WINDOWS KULLANICILARINI KISITLAMAK
Antalya'da bir şirketin bilgi işlem departmanında çalışıyorum. Bu konuda sizden yardim alabileceğimi düşündüm. Windows 95/98'i kullanan personelin belirli yerlere girmesini istemiyoruz. Aynı zamanda bazı yerlerde değişiklik de yapamasınlar. Bunu hangi programla sağlayabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Aslı ANAR / ANTALYA
Bu konuda Magic Folders adlı programı önerebiliriz. Söz konusu program, bahsetmiş olduğunuz işlerin hepsi için kullanılabiliyor. Programı [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden temin edebilirsiniz. Ayrıca ait olduğu bölümden ayni isi yapabilecek başka programları da inceleyebilir, ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap veren programı seçebilirsiniz. PC Magic Software tarafından hazırlanmış olan bu programın yasal Web sitesine de [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişebilirsiniz.
internet
30) BAŞLAT MENÜSÜNDE BİR KARIŞIKLIK VAR
Geçtiğimiz günlerde neden oldu bilmiyorum, BAŞLAT menüsüne sağ fare düğmesi ile tıkladığımda ekrana gelen AÇ ve ARAŞTIR komutları gri hale dönüştü. Yerinde duruyorlar ancak çalıştırılamıyorlar. Bu komutları seyrek kullanıyordum gerçi ama neden kaybolduğunu merak ettim doğrusu. Bir öneriniz var mı?
Sanırım TWEAKUI kullanıyorsunuz ve birileri TWEAKUI ayarlarınızı karıştırmış. Bu komutları tekrar aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları takip edin:
1. BAŞLAT menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Denetim Masası uygulamasında TWEAKUI simgesinin üzerine çift tıklayın.
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun MY COMPUTER bölümüne gelin.
3. Bu bölümde bütün sürücü seçeneklerinin aktif halde olduğunu kontrol edin. Sanırım bir veya birkaçının işareti silinmiş.
4. OK düğmesine basın ve TWEAKUI uygulamasını kapatın.
5. Bilgisayarı kapatıp açın.
Artık BAŞLAT menüsünde hasret kalmış olduğunuz komutlara tekrar kavuşmuş olmalısınız.
SİSTEM SAATİNİN
GÖRÜNTÜSÜNÜ DEĞİŞTİRMEK
Sistem saatim saati 23:32 gibi gösteriyor, yani 24 sat formatını kullanıyor. Oysa ben kol saatimdeki gibi 11:32 PM gibisinden bir sistem saati görüntüsü elde etmek istiyorum. Bu ayarı Windows'un neresinden yapacağım?
Denetim masasından yapacaksınız. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde CONTROL yazıp ENTER tuşuna basın. REGIONAL SETTINGS simgesinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun TIME bölümüne gelin. Burada TIME STYLE ayarını H:mms tt şeklinde değiştirin. APPLY düğmesine basın. Artık saat sizin de istemiş olduğunuz gibi AM ve Pm ile gösterilecektir. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
31) KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK
Windows'un simgelerini pek seviyorum ve kısayollarımın hepsini değişik simgelerle kullanıyorum. Kısayolların simgelerini değiştirmek oldukça kolay, Özellikler diyalog kutusunu kullanarak yapabiliyorum. Benim asıl öğrenmek istediğim bu işin klasör simgelerine de uygulanıp uygulanamayacağı. Böylece masaüstündeki klasörleri de değişik simgeler kullanarak özelleştirebileceğim. Eğer bunun bir yöntemi varsa ve bana gösterirseniz çok sevineceğim.
Kısayolların simgelerini değiştirmek kadar kısa olmasa da bunun bir yolu vardır. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.
1. Önce masaüstünde, simgesini değiştirmek istediğiniz bir klasör oluşturun. Bunu, masaüstünde boş bir yere sağ fare düğmesine tıklayıp ekrana gelecek menüden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırarak yapabilirsiniz. Klasörün adını örneğin DENEME yapın.
2. Klasörün içine girin, DOSYA menüsünden YENİ * METİN BELGESİ komutunu çalıştırın. Oluşturulacak olan yeni metin belgesinin adını DESKTOP.INI yapın.
3. DESKTOP.INI dosyasının üzerine çift tıklayın. NOTEPAD açılacaktır. Belgenin içerisine aşağıdaki satırları aynen yazın
[.ShellClassInfo]
IconFile=C:\WINDOWS\SYSTEM\she ll32.dll
IconIndex=41
InfoTip=bu klasör için eğer bir açıklamanız varsa buraya yazabilirsiniz
4. Dosyayı kaydedin ve NOTEPAD uygulamasından çıkın.
5. DOSYA menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. COMMAND yazıp ENTER tuşuna basın. Bir DOS penceresi açılacak. Burada, C:\WINDOWS\DESKTOP klasörüne gelin. Aşağıdaki komut satırını yazın ve ENTER tuşuna basın.
ATTRIB +S DENEME
6. DOS penceresini kapatın, bilgisayarı kapatıp açın, masaüstünde bu klasörün simgesinin şirin yeşil bir ağaca dönüştürüldüğünü göreceksiniz.
Şimdi DESKTOP.INI içerisindeki yazdığımız satırlara bakalım. Aslında en önemli satır ikinci satır. Burada, kullanacağımız simgeyi içeren DLL veya ICO dosyasının adresini ayarlamamız gerekiyor. Örneğin C:\WINDOWS klasöründe SIMGE.ICO adında bir simge dosyanız varsa ve klasörün simgesini bu simge dosyası ile değiştirmek istiyorsanız bu satırda
IconFile=C:\WINDOWS\SIMGE.ICO
Yazmanız gerekecektir. Bu durumda alttaki ICONINDEX satırına gerek yoktur. Çünkü bu satır, eğer simgeyi içinde bir çok simge bulunan bir DLL dosyasından alıyorsanız kaçıncı simgenin kullanılacağını Windows'a anlatmak için kullanılmaktadır. ATTRIB komutunu çalıştırdığınız DOS satırında DENEME yerine oluşturmuş olduğunuz klasörün adını yazmanız gerekli.
Internet üzerinde araştırma yaparak işinize yarayacak pek çok beleş simge paketi bulabilirsiniz. Bu simgeleri gönül rahatlığı ile klasörlerinizde kullanabilirsiniz.
32) WINDOWS UPDATE SEÇENEĞİNİ YOKETMEK
Windows 98 ile birlikte hayatımıza giren ve önemli yamaların ve eklentilerin Internet üzerinden Windows'a eklenmesini mümkün kılan Windows Update oldukça hoş bir özellik. Ancak bazı okurlarımızdan bu özelliği kapatmak istediklerine dair mesajlar aldık. Özellikle okullarda ve bilgisayar laboratuarlarında bu özellikle oynayan öğrencilerin sistemlere zarar verebileceklerini düşünüyorlar.
Windows Update Başlat menüsünde iki ayrı yerde karşımıza çıkıyorç birincisi hemen açılır açılmaz, ikincisi de BAŞLAT * AYARLAR menüsünde. Bu ikisini de yok etmek mümkün.
ilk önce Başlat menüsünün hemen tepesindeki Windows Update simgesini yok edelim. Bu oldukça kolay. Bütün yapacağınız BAŞLAT menüsünü açmak, WINDOWS UPDATE simgesinin üzerine gelip sağ fare düğmesine basmak ve ekrana gelecek olan menüden DELETE (SİL) komutunu çalıştırmak olacaktır.
BAŞLAT * AYARLAR menüsündeki WINDOWS UPDATE seçeneğini kaldırmak için ise ufak bir REGISTRY numarası yapmak gerekecek. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:
1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
2. REGISTRY editörü ekrana gelecektir. Sol taraftaki listeyi kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \Policies\Explorer anahtarına gelin.
3. EDIT menüsünden NEW * BINARY VALUE komutunu çalıştırın.
4. Yaratılacak olan yeni değerin adını NoWindowsUpdate yapın.
5. NoWindowsUpdate değerinin üzerine çift tıklayın ve bu değer 01 yapın.
6. REGISTRY editörünü kapatıp açın.
Bundan sonra Windows'u kapatıp açın, artık AYARLAR menüsünde WINDOWS UPDATE diye bir komutun bulunmadığını göreceksiniz. Eğer gün gelir de bu komutu tekrar görüntülemek isterseniz, 3. adımda yarattığınız NoWindowsUpdate değerini silmeniz yeterli olacaktır.
33) BAŞKA BİR GİF HAZIRLAMA PROGRAMI İSTİYORUM
Eskiden GIF dosyalarıma çift tıkladığımda dosyalar ekrana bilgisayarımda yüklü durumda bulunan ACDSEE uygulaması ile gelirdi. Ancak son zamanlarda bilgisayarıma ADOBE PHOTOSHOP yükledim ve ne olduysa ondan sonra oldu. Artık bir GIF dosyasına tıkladığımda dosyalar ADOBE PHOTOSHOP uygulaması ile açılıyor. Malum öğrenciyiz, bu yüzden bilgisayarımız süper değil. PHOTOSHOP uygulamasının açılması yıllar sürüyor. Bu sistemi eski haline getirmek, yani GIF dosyalarımı tekrar ACDSEE ile açılacak şekle dönüştürmek için nasıl bir ayar yapmam gerekir.
Bunun birkaç yöntemi var ama ben size en pratiğini söyleyeyim. GIF dosyalarını ADOBE PHOTOSHOP yerine ACDSEE ile açmak istiyorsanız klavyeden SHIFT tuşuna basın ve basılı tutun. Herhangi bir GIF dosyasının üzerine gelin ve sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan menüden OPEN WITH (BİRLİKTE AÇ) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusundaki listeden dosyayı açmak istediğiniz uygulamayı (yani ACDSEE uygulamasını seçin) seçili duruma getirin. Diyalog kutusunun alt tarafındaki ALWAYS USE THIS PROGRAM TO OPEN FILES OF THIS TYPE seçeneğini aktif hale getirin ve OK düğmesine basın. Bundan böyle GIF dosyalarınız eskisi gibi ACDSEE uygulaması ile açılacaklar. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
34) HANGİ SERVİS PAKETİ
Windows NT kullanıcıları Windows NT piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra arka arkaya sökün eden servis paketlerini sistemlerine yüklemekten bir hal oldular. Bu servis paketi meselesinin Windows 2000 ile birlikte halledilmesini temenni ediyoruz. Bu arada, eğer NT kullanmış iseniz biliyorsunuzdur, kullanmakta olduğunuz servis paketinin numarası, Windows NT açılırken görüntülenen mavi ekranın üst sağ tarafında yazar. Ancak bu paketin numarasını öğrenmek için ille de bilgisayarınızı boot etmek zorunda değilsiniz.
Bütün yapacağınız herhangi bir DOS penceresi açmak ve komut satırında
WINVER
yazıp ENTER tuşuna basmak olacaktır. Ekrana bir pencere açılacak ve kullanmakta olduğunuz Windows NT sürümünü, build numarasını ve servis paketi numarasını görüntüleyecektir.
35) ÖNCE WINDOWS SONRA NT
EĞER bilgisayarınızda eskiden Windows 95 veya Windows 98 varken üzerine Windows NT kurduysanız, çift- boot seçeneğini kurmuş olabilirsiniz. Yani bu durumda, Windows NT açılış sırasında bir menü görüntüler ve bu menüyü kullanarak Windows NT'yi yüklemeden eski işletim sisteminize boot edebilirsiniz. Default olarak bu menünün ekranda kalma süresi 30 saniyedir.
Bu seçenekleri değiştirmek veya bekleme zamanını artırmak veya azaltmak istiyorsanız Windows NT'yi açın, ADMINISTRATOR olarak LOGIN olun, START menüsünden RUN komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda CONTROL yazıp ENTER tuşuna basın. Açılacak olan Denetim Masası uygulamasının içerisinde SYSTEM simgesine çift tıklayın.
Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun "Startup/Shutdown" bölümüne gelin. Burada boot menüsündeki seçenekleri ayarlayabilir, menünün ekranda görüntülenme süresini artırıp azaltabilirsiniz.
36) WINDOWS AÇILIŞ UYARISI
Eğer bir ofiste çalışıyor ve bilgisayarınızın açılmadan önce "ellemeyin yakarım, bak fena yaparım" bir uyarı diyalog kutusu görüntülemesini istiyorsanız minik taze bir REGISTRY numarası ile bunu başarabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızı açan arkadaşlarınızın aşağıdaki örnek resimde görüldüğü gibi bir uyarı kutusu ile karşılaşmalarını istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
3. Sol taraftaki listeyi kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \Winlogon anahtarına gelin.
4. Sağ taraftaki boş bölgeye tıklayın.
5. EDIT (DÜZEN) menüsünden NEW (YENİ) * STRING VALUE (DİZE DEĞERİ) komutunu çalıştırın.
6. Yaratılacak olan yeni dize değerinin adını LegalNoticeCaption yapın. Üzerine çift tıklayın ve bilgisayar açıldığında ekrana gelecek olan diyalog kutusunun başlığında yazılmasını istediğiniz metni girin.
7. Yine EDIT (DÜZEN) menüsünden NEW (YENİ) * STRING VALUE (DİZE DEĞERİ) komutunu çalıştırın.
8. Yaratılacak olan yeni dize değerinin adını LegalNoticeText yapın. Üzerine çift tıklayın ve bilgisayar açıldığında ekrana gelecek olan diyalog kutusunun içinde yazılmasını istediğiniz metni girin.
9. REGISTRY editörünü kapatın ve açın.
Artık Windows her açılışında ekranda içeriğini ayarlamış olduğunuz uyarı diyalog kutunuzu görüntüleyecektir.
37) PROGRAMLAMA DİLLERİ NEREDEN BULUNUR?
Soru: Ben eskiden beri bilgisayar dünyası ile ilgileniyorum. Derginizin programcılık kısmına ilgi duymaya başladım. İleride de bu işi düşündüğüm için artık temel atmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Sistemim PII/400, 64MB SDRAM, 8.4GB IDE HDD, 16MB Creative ekran kartı, SB Live Value ses kartı, Gigabyte BX-2000 anakart. Size iki sorum olacak:
1.
Derginizde adı geçen Pascal, Delphi ve Visual Basic adlı programları nereden bulabilirim? Antalya'nın Manavgat ilçesinde oturuyorum ve burada bulamadım. Gerçi dergide birkaç Web sitesi vermişsiniz, ama buradan tam olarak download edemedim. Internet'im yok ama Internet'ten tam olarak download edebilirsin derseniz abonelik bile alabilirim. Ya da CD'lerinizde verebilir misiniz? Download'u kaç para tutar? Bu konuda ciddiyim ve yardımcı olursanız sevinirim. 2.
Ayrıca sistemimde ufak bir sorunum var. Fly TV-radyo kartım var. Kumandasında bir mouse düğmesi var. Basınca kumandadaki diğer düğmelerle imleci hareket ettirip istediğim yeri tıklayabiliyorum. Fakat kimi zaman bir hata oluşuyor ve mouse'u ne kumandadan ne de kendisinden kullanabiliyorum. Bu bir kart veya yazılım hatası mı, çaresi var mı?
Cevap:
1. Bahsettiğiniz programlama dilleri ticari programlar. Yani Internet'ten tam sürümlerini download edemezsiniz. Pascal ve Delphi, eski adıyla Borland, yeni adıyla Inprise şirketinin ürünleri. Ancak Pascal eski bir programlama yazılımı, artık üretilmiyor ve yerine Delphi kullanılıyor. Inprise şirketinin bu tür ürünlerini Bimeks ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]) getiriyor. Visual Basic ise Microsoft firmasının bir ürünü. Bu ürünler bazı bilgisayar mağazalarında bulunuyor, ancak Manavgat'ta olup olmadığını bilmiyoruz. Internet'e sadece programcılık ile ilgili bilgilere ulaşmak için değil, bu tür ürün bilgilerini almak ve bilgisayar ile ilgili her türlü ihtiyacınızda yardımcı olması için (örneğin yeni donanım sürücülerinizi indirmek) abone olmanızı öneririz. Örneğin Bimeks Web sitesinin yanı sıra, Microsoft'un çok çeşitli programlama yazılımlarının online satışının yapıldığı, ürün fiyatlarının yer aldığı [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] gibi siteler de var.
Bu gibi sitelerde bahsettiğimiz programlama dillerinin fiyatlarının 500-2500$ arasında olduğunu göreceksiniz. Yani amatörlerin bu işe başlamaları için bütçeleri yetmeyebilir. Programcılık yazarlarımız bu sayıda olduğu gibi geçmiş sayılarda da DJGPP adıyla bilinen ücretsiz bir derleyiciden bahsediyorlar. Bu ayki Programcılık köşemizde belirtildiği gibi bu derleyiciyi önümüzdeki ay CD'mizde vereceğiz. Ayrıca çeşitli shareware, freeware derleyicileri de daha sonraki aylarda CD'lerimizde vermeyi planlıyoruz.
2. Sorunun nedeni hakkında sistemi görmeden kesin bir şey söylemek güç ancak, büyük olasılıkla kullanılan yazılımdan (veya sürücülerden) kaynaklanıyordur. Bazen sürücüyü veya uzaktan kumanda yazılımını baştan yükleyerek sorunu giderebilirsiniz, bazen bu bir bug veya uyumsuzluktur, üretici firma tarafından tespit edilmişse yeni sürücülerle giderilebilir. Fly aslında Lifeview markasının bazı modellerinde kullandığı isim. Tam olarak modelini belirtmemişsiniz. Gerçi firmanın Web sitesinde böyle bir sorundan bahsedilmiyor ama Lifeview ürünlerinin güncel sürücüleri [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinde yer alıyor. Bu açıdan da Internet erişiminizin olması önemli.
38) CD YAZMA PROBLEMLERİ
Soru: Ağustos ayında işlediğiniz CD yazma sanatı başlıklı yazı oldukça ilgimi çekti ve henüz aldığım CD-RW'nin üzerine ilaç gibi geldi. Yazı için tekrar teşekkür ediyorum. Fakat aklıma takılan birkaç soruya cevap bulamadım.
1. Mesela CD-RW bir diske format atmadan bilgi yazılabilir mi? Format atmak sadece DirectCD'nin packet-writing özelliğini kullanmak için mi gerekli? Bir CD-RW'ye formatlamadan veri yazılabilirse tekrar silinebilir mi?
2. Merakımı celbeden (aynı zamanda aklımı karıştıran) bir başka konu da disk yazım şekilleri. İlk olarak bir data CD'si hazırlarken kullanacağımız Close Disc ve DAO seçenekleri arasındaki fark sadece TOC oluşturulması mıdır? Sonra audio CD yazarken "Leave session open" ile "Close session and leave disc open" arasındaki belirgin fark nedir? Bir de multi session CD hazırlamak için diski "import session" yapmamızın gerektiğini, aksi taktirde önceki oturumun verilerinin okunamayacağını yazmışsınız. Fakat ben bu yazıyı okumadan önce "import session" olmadan oturum ekledim; buna rağmen önceki verilerime erişebildim.
3. Ayrıca Asus P2B anakartlı bilgisayarımda Award Flash BIOS var. Maalesef tahmin edebileceğiniz gibi şifremi unuttum. Haliyle BIOS pilini çıkarıp BIOS'u resetleme flash BIOS'lara sökmüyor. Acaba resetlemenin başka yolu var mı?
Cevap: 1. CD-R veya CD-RW'ye veri yazmadan önce format atma meselesi sadece Packet Writing'de vardır. Burada ayrıca CD-RW ile CD-R bazı farklılıklar gösterir: 2 hızlı bir CD-RW yazıcıda DirectCD ile formatlama süresi 1 saati bulabilir ve formatlanan CD-RW diskin kapasitesi yaklaşık 500 MB'a düşer. Öte yandan DirectCD kullanmadan, örneğin Adaptec Easy CD Creator ile CD-RW disklere CD-R gibi yaklaşık 650MB bilgi yazdırmak mümkündür. Daha sonra isterseniz aynı programda Disc menüsünden Erase Disc komutu ile CD-RW diski silebilirsiniz.
2. "Close Disc" ile DAO (Disk At Once) arasında doğrudan bir bağlantı kurmayın. DAO özellikle müzik CD'leri için geçerlidir; müzik parçaları (izler) arasında lazer ışının kesilmesini önler, dolayısıyla parçalar arasında alışılmışın dışında 2'şer saniyelik boşluklar kalmaz. DAO ile session, yani oturum olmadan tek seferde disk yazılır. Genel olarak konuşmak gerekirse, birden fazla track'e (ize) sahip olan bir CD'den kopyalama yapa
51) TEK BİLGİSAYARDA ÇİFT SES KARTI
SORU: Windows 98 işletim sistemli bilgisayarımda iki ses kartı Birden kullanmak istedim fakat ikisini de tek tek çalıştırabilmeme rağmen ikisini birden çalıştıramadım. İki kartı birden taktığımda ikisi de çalışmıyor, anladığım kadarıyla çakışma var fakat bir kartın üzerindeki jumper ayarını i/o için 220 yerine 240 yaptım fakat yine sonuç alamadım. İki ses kartı takılıyken birini Windows'dan devre dışı bıraksam bile diğeri yine çalışmıyor. Ne yapmam gerekir?
Cevap: Jumper ayarlarında i/o base adress ve IRQ ayarlarını doğru yaptığınızı varsayarsak aşağıdaki adımları izlediğinizde bu iki kartın yan yana çalışması gerekli.
1. Önce yüklediğiniz bütün sürücüleri silin, iki ses kartını da çıkartın, Windows'un bu halde çalıştığından emin olun.
2. Birinci kartın base adresini 220 yapın, makineye takın, Windows 98'i açın, kart otomatik olarak bulunsun, çalıştığından da emin olun. Kartın sürücüsündeki adresleri, DMA ve IRQ ayarlarını not edin.
3. Birinci kartın sürücülerini silin, makineyi kapatın, kartı çıkarın.
4. İkinci kartın base adresini 240 yapın. Makineye takın, Windows 98'i açın, kart otomatik olarak bulunsun, çalıştığından da emin olun. Kartın sürücüsündeki adresleri, DMA ve IRQ ayarlarını not edin. Eğer bir önce taktığınız kart ile çakışıyorsa ikinci kartta bu çakışmayı jumper veya software olarak düzeltin.
5. Bilgisayarı kapatın, birinci kartı takın, Windows otomatik olarak bulacak ve bir çakışma olmayacak şekilde konfigüre etmeye çalışacaktır.
52) İMLEÇ YANIP SÖNMESİN!
Herhangi bir uygulamada, örneğin Word, Wordpad gibi bir kelime işlem uygulamasında yazı yazarken yanıp sönen imleç sizi rahatsız ediyorsa ve yanıp sönmesi yerine sabit dik bir imleç şeklinde durup durmasını istiyorsanız bunu minik bir REGISTRY ayarı ile halledebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
3. Açılacak olan pencerede HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gidin.
4. Sağ tarafta boş bir alana tıklayın, buradaki listede CursorBlinkRate değerini bulun, üzerine çift tıklayın.
5. Değerini -1 yapın.
6. REGISTRY editörünü kapatın ve bilgisayarı kapatıp açın.
Artık uygulamalarda yazı yazabileceğiniz bölümlerde imlecin yanıp sönmeyeceğini, dimdik duracağını göreceksiniz.
53) HER DOSYAYI NOTEPAD İLE AÇMAK İSTİYORUM
SORU: Windows klasörümde bir sürü dosya bulunuyor, bu dosyaların da garip garip uzantıları var. Bunları NOTEPAD ile açmak ve içlerini görmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım? Üzerine sağ fare ile tıkladığımda menüde NOTEPAD ile aç seçeneğinin görünmesini istiyorum. Bunu nasıl becerebilirim?
Cevap: Her zaman olduğu gibi, ufak bir REGISTRY numarası ile bunu halledebilmeniz mümkün. Bütün yapacağınız aşağıdaki adımları takip etmek olacaktır.
3. Açılacak olan pencerede HKEY_CLASSES_ROOT bölümüne gidin, sağ tarafındaki + işaretine tıklayın.
4. * klasörünü bulun, üzerine tıklayın.
5. NEW (YENİ) menüsünden KEY (ANAHTAR) komutunu çalıştırın. Yeni anahtarın adını SHELL yapın.
6. SHELL klasörünün üzerine tıklayın.
7. NEW (YENİ) menüsünden KEY (ANAHTAR) komutunu çalıştırın. Yeni anahtarın adını OPEN yapın.
8. Sağ tarafta DEFAULT değerinin üzerine çift tıklayın, değerini NOTEPAD İLE AÇ yapın.
9. OPEN klasörünün üzerine tıklayın.
10. NEW (YENİ) menüsünden KEY (ANAHTAR) komutunu çalıştırın. Yeni anahtarın adını COMMAND yapın.
11. Sağ tarafta DEFAULT değerinin üzerine çift tıklayın, değerini C:\WINDOWS\NOTEPAD.EXE %1 yapın.
12. REGEDIT uygulamasını kapatın, Windows'u kapatıp açın.
Eğer bütün bu adımları harfiyen uyguladıysanız, REGEDIT uygulamasındaki adı geçen klasör dizilimi yandaki örnek resimde görüldüğü gibi olacaktır. Herhangi bir dosyanın üzerine sağ fare düğmesi ile tıkladığınızda da açılacak olan menüde NOTEPAD İLE AÇ seçeneğini göreceksiniz. Bu komutunu çalıştırdığınızda adı geçen dosya NOTEPAD ile açılacaktır.
Resim girecek: ews6.gif
Resim altı: Herhangi bir dosyanın sağ fare menüsüne dosyayı NOTEPAD ile açacak bir komut ekleyebilirsiniz.
54) WINDOWS SERİ NUMARASI
SORU: Windows 98'im artık kullanılamayacak kadar çok sorun çıkartıyor. Sık sık kilitleniyor, Explorer çöküp duruyor. Geçenlerde bilgisayarımı formatlayıp Windows 98'i baştan kurmaya karar verdim artık. Ancak bu aşamada büyük bir sorunla karşı karşıya kaldım. Sorunum şu: Elimde Windows 98'in kurulum CD-ROM'u bulunuyor ancak kurulum sırasında istediği şifreyi bir yere not etmemiştim. CD-ROM kutusunda vardı ancak kutu kaybolmuş. Bu yüzden Windows 98'i kurmaya cesaret edemedim. Kurulum şifremi nereden edinebilirim? Windows'un bir yerinde yazar mı?
Cevap: Evet yazar. REGISTRY editörünü kullanarak bu bilgiye ulaşmanız mümkündür. Bunun için BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü uygulaması ekrana gelecektir. Burada HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion anahtarına gelin. Sağ taraftaki listede aşağıya doğru kayın, örnek resimde de görüldüğü gibi Windows 98'in PRODUCT KEY'inin yazdığı bir satır göreceksiniz. Bu uzun satırı bir yerlere yazın. Artık sabit diskinizi formatlayıp bu ID bilgisini kullanıp Windows 98'inizi rahat rahat kurabilirsiniz.
Resim girecek: res1.gif
Resim altı: Eğer Windows anahtarınızı kaybettiyseniz REGISTRY editörünü kullanarak bulabilirsiniz

55) NETPROXY ve CHAT SORUNU
SORU: ben bir Internet cafe işletiyorum. Geçenlerde derginizdeki yazıyı kullanarak cafemizdeki bilgisayarları tek bir bilgisayar üzerinden Netproxy kullanarak Internet'e açtım, gayet de başarılı olduk ancak bir yere kadar. ICQ ve IRC programlarını Netproxy üzerinden Internet'e eriştiremedik bir türlü. Ana makinede, yani Internet'e bağlı olan makinede herhangi bir sorun yok ancak diğer bilgisayarlarda IRC ve ICQ kullanamıyoruz. Bunun için ne yapmamız gerekli?
cevap: Gerekli PROXY ayarlarını yaptıktan sonra bu iki programı da Internet'e açabileceksiniz. Önce IRC ile başlayalım. Ana makinede Netproxy ayarlarını açın ve 1080 portu üzerinden SOCKS servisinin açık olduğundan emin olun, eğer kapalıysa açın. DNS forwarding seçeneğini aktif hale getirin ve "Remote DNS Server IP" değerini bağlı bulunduğunuz servis sağlayıcının DNS adreslerinden biri olacak şekilde (bu adresleri servis sağlayıcınızdan alabilirsiniz) ayarlayın.
Diğer bilgisayarlarda TCP/IP ayarlarını açın. Burada "DNS server" adresini NETPROXY yüklü olan ana makinenin IP adresi olacak şekilde ayarlayın (normal olarak bu değer 192.168.0.1 olmalı). mIRC veya mIRC32 programlarını açın. FILE menüsünden OPTIONS komutunu çalıştırın. CONNECT bölümünde FIREWALL seçeneğine gelin, "Use Socks firewall" seçeneğini aktif hale getirin ve Socks4 protokolünü seçin. HOSTNAME bölümüne NetProxy yüklü olan ana makinenin IP adresini girin (normal olarak bu değer 192.168.0.1 olmalı). UserID ve Password seçeneklerinin bir önemi yoktur. PORT değerini 1080 yapın, OK düğmesine basın ve ayarlar diyalog kutusunu kapatın. Programı kapatıp açın, artık mIRC'nin standart chat işlemlerini bu bilgisayarlar ile yapabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var: DCC Chat ve DCC Send NetProxy altında çalışmaz.
ICQ programını NetProxy altında çalışacak şekilde ayarlamak için ise yine ana makinede SOCKS ayarlarını yapın. Netproxy ayarlar penceresinde 4000 (UDP) numaralı port bir ICQ sunucusuna bağlı olmalıdır (örneğin icq.mirabilis.com, port 4000 gibi). Şimdi diğer bilgisayarlara geçelim. ICQ menüsünden PREFERENCES'e gelin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde CONNECTION bölümüne gelin. "I'm using a permanent internet connection (LAN) and the I am behind a firewall or proxy" seçeneğini aktif hale getirin. Firewall Settings düğmesine basın. Ekrana ICQ firewall wizard diyalog kutusu gelecektir. Burada aşağıdaki ayarları yapın:
"I am using a SOCKS4 proxy server" seçeneğini aktif yapın.
"Firewall sessions time out after" seçeneğini 180 saniye yapın.
NEXT düğmesine basın. SOCKS4 host ayarını Netproxy yüklü olan ana makinenin IP adresi olacak şekilde ayarlayın. SOCKS4 port değerini "1080" yapın. "Use a mapped port on a Proxy" seçeneğini aktif hale getirin ve burada IP adresini ana makinenin IP adresi, port değerini de 4000 yapın. Next düğmesine basın. "Check my firewall/proxy setting" düğmesine basın. ICQ bir test yapacak ve ekranda "success" değerini görüntüleyecektir, yani başarılı olduğunu belirtecektir. DONE düğmesine basıp diyalog kutusunu kapatabilir ve NETPROXY altında ICQ kullanmaya başlayabilirsiniz.
56) E-MAIL VİRÜSLERİ
SORU: E-mail mesajlarımı okumak için HOTMAIL kullanıyorum. Gelen e-mail mesajlarını HOTMAIL'den okursam bilgisayarıma herhangi bir virüs girer mi?
Cevap: Bu soru bugünlerde e-mail ile bulaşan virüsler ve e-mail mesajları ile gelen "aman dikkat, bilmem ne konulu mesajda virüs var!" gibisinden kimisi sahte kimisi gerçek uyarıların çoğalmasına paralel olarak arttı. E-mail virüsleri konusunda bir açıklama yapalım. E-mail ile gelen virüsler, mesajın metin bölümünü okumakla bulaşmaz. Ancak bildiğiniz gibi e-mail ile gelen mesajlar ile bir de attachment adı verilen ek dosyalar gönderilebiliyor. Örneğin bir Word belgesini veya bir ZIP dosyasını mesajınıza ekleyip arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz.
Dikkat edilmesi gereken de bu ek dosyalar. Bu ek dosyaları açtığınızda eğer örneğin belgenin içerisinde bir Word makro virüsü varsa sisteminize bulaşabilir. Veya bir program gelmiştir, örneğin bir oyun programı. Ve bu programın içerisinde de sinsi bir virüs gizleniyor olabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için size beş adet önemli kural verelim, bunları uygulayın, rahat erin:
1. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajların içerisinde ATTACHMENT adı verilen dosyalar varsa, bu ATTACHMENT adı verilen dosyalara sahip mesajların içinde ne olduğunu merak etmeyin, hemen silin. Ne olursa olsun.
2. Mutlaka ve mutlaka sisteminize bir anti-virüs koruma kalkanı oluşturun. Kullandığınız virüs programının en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Virüs veri tabanlarını Internet üzerinden sık sık güncelleyin.
3. Kimden gelirse gelsin, eğer bir mesajdaki ek dosya sizin için önemliyse (örneğin patrondan gelmiş bir Excel tablosu veya Word raporu) bu ek dosyayı açmadan önce sabit diske çekin, virüs taramasından geçirin, ondan sonra açın. Dosyanın patrondan gelmesi içerisinden virüs olmayacağı anlamına gelmez.
4. Çok yakın tanıdığınız olmadıkça IRC veya ICQ ile sohbet ed***en gelen dosyaları kabul etmeyin. Kabul ettiğiniz dosyaları da önceden virüs taramasından geçirin.
5. Son bir not, CRACK, WAREZ sitelerinden kırılmış program almayın. Kötü niyetli bir webmaster dosyaların içerisine virüsçükler, truva atları yerleştirip ortaya salmış olabilir. Midyata pirince gid***en evdeki bulgurdan olmayın.
57) DALNET BAĞLANTI PROBLEMİ VE ÇÖZÜMÜ
turkiyemiz@msn.com a gelen emaillerde, son günlerde DalNet Server'ı üzerinden Chat yapan turkiyemiz üyelerinin bağlantı sorunları yaşadığı ortaya çıktı. Sözkonusu problemin nedeni, DalNet'in kullanıcılarına Identd Server kullanma zorunluluğu getirmesi. Peki nedir bu Identd Server?
Identd Server, kullanıcının kimliği ile sistemi hakkında bilgi içeren ve isteyen diğer kullanıcılara bu bilgiyi yollayan bir yazılımdır. Bu yazılım mIRC'in içerisinde hazır olarak geldiğinden, ayarlarını doğru olarak yapmanız DalNet bağlantı problemini çözmeniz için yeterlidir.
Şimdi ayarları bir gözden geçirelim. Önce mIRC içerisinde FILE*OPTIONS menüsünü açın. Gelen pencerede CONNECT*IDENTD kısmına girin.
Resim girecek: identd.jpg
Resim altı: Chat sırasında Dalnet iel sorun yaşamamak için IDENTD ayarlarını doğru yapmalısınız
ENABLE IDENTD SERVER: Bu kutucuk, mIRC'in Identd yazılımını işletmesine izin verip vermediğinizi belirler. Kutucuğun dolu olduğundan emin olun.
USER ID: Kullanıcı adı. Bu bölüme Internet'e bağlanırken kullandığınız Kullanıcı Adı'nı (Username) büyük-küçük harflere dikkat ederek yazın.
SYSTEM: Kullandığınız sistem. Sisteminiz ne olursa olsun, buraya UNIX yazın.
PORT: Identd yazılımının kullanmasını istediğiniz port. Bu kısma, standart Identd portu olan 113 değerini girin.
SHOW IDENTD REQUESTS: Başkaları Identd'inizi okuduğunda haberiniz olsun istiyorsanız, bu kutucuğu işaretleyin.
ENABLE ONLY WHEN CONNECTING: Bu kutucuk işaretli olduğunda mIRC, Identd yazılımını bağlantı sağl***** kadar çalıştırıldıktan sonra kapatır. Bu kutucuğu boş bırakmanızı öneriyoruz; zira bir IRCOP bağlı olduğunuz sırada Identd kullanmadığınızı fark ederse daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Ayarları bu şekilde yaptıktan sonra, Identd kaynaklı bir bağlantı sorununuz kalmayacaktır.
58) NUKENABBER'IN SÖRF KORUMASI
Soru: turkiyemiz websitesinin yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Size nukeNabber ile ilgili bir sorum olacak: Ben nuke nabber 2.9 kurdum ve mart sayısındaki ve daha önceki sayılarda çıkan yazılara bakarak ayarları yaptım. Ama opsiyonlarda "ignore" ve "servers" bölümüne ne gibi ayar yapacağız onu yazmamışsınız. Bunu belirtir misiniz. Nukenabber chat ortamında işe yarıyor ama Internet'te sörf yaparken koruma yapar mı?
Cevap: NukeNabber ayarlarındaki Ignore ve System kısımlarına değinmememizin sebebi, IRC hacker'larından korunurken bu kısımlarla ilgili bir şey yapmaya gerek olmamasıydı. Yine de merakınızı gidermek için kısaca açıklayalım. NukeNabber, Ignore kısmına yazdığınız IP adreslerinden gelen hiçbir şeyi engellemeyecektir. Servers kısmında ise, kutucukları işaretleyerek (zaten mIRC'in içinde hazır gelen) Identd ve Syslogd server'larını işletebilirsiniz.
Ancak mIRC kullandığınız sürece, söz konusu server'lar zaten aktif haldedir, bu yüzden NukeNabber'da bu konuda bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bunun dışında, NukeNabber'ın koruması Chat ile sınırlı değildir. Hack edilmeniz Chat ortamında olmanızla değil, Internet'e bağlı olmanızla ilgilidir. NukeNabber, Chat ortamında bulunsanız da bulunmasanız da Internet'e bağlı olduğunuz sürece listesine eklediğiniz portları korumaya devam edecektir.
59) BENİM SABİT IP ADRESİM VAR
Soru: Ben Ç.Ü Eğitim fakültesi'nde uzman olarak çalışıyorum. Sayfanızı çok beğeniyorum ve bu şekilde devam etmenizi istiyorum. Tüm dergi çalışanlarına da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Soruma gelince sayfanızda sık sorulan sorular bölümünü incel***en her bilgisayarın bir IP no'su olduğundan bahsetmişsiniz ve bu IP no'larının sabit olmadığını söylemişsiniz. (ISS'e her bağlanışta değiştiğini söylemişsiniz.) Ben üniversite üzerinden internet'e bağlanıyorum ve bir IP numaram var. Ama bu değişmiyor. Acaba değişiyor da ben mi bilmiyorum? Bunu bana açıklarsanız sevinirim. Bir sorum daha olacaktı. Ben internet üzerinde chat yaparken IRC, MIRC gibi programları kullanmadan sadece web tabanlı chat adreslerini kullanıyorum (petek.net/chat.html vs.) Acaba bu adreslerdeki bağlantılarda hack edilme olasılığı var mı?
Cevap: Üniversiteler gibi kendi Domain'ine ve Proxy'sine sahip ortamlar, internete 24 saat bağlı oldukları için sabit IP adreslerine sahiptirler. Bu gibi bir ortamdan Internet'e bağlanıyorsanız, IP adresinizin her bağlantıda sabit kalması doğaldır.
Chat'e gelince... Hack edilmenizin chat yaptığınız ortam ile pek bir ilgisi yoktur, önemli olan Internet'e bağlı olmanızdır. Internet'e bağlı olduğunuz sürece hack edilme riskiniz vardır. Ancak Web üzerinde chat yapıyorsanız, aynı chat odasında bulunduğunuz kimseler IP adresinizi direkt olarak göremezler, bu açıdan biraz daha güvende olduğunuz söylenebilir. Yine de bütün gece İSS'leri açık port bulma ümidiyle tarayan kişileri unutmamanızda fayda var.
60) İMDAT! SALDIRI VAR!
Soru: Bir trojan saldırısı ile baş başa kaldim.TuRKiyEmiZ'deki yazıları okudum ama anlamadığım yerler var. Birincisi sanırım ICQKILLER ile trojan bulaştı bana. Yazdığınız gibi WINDOWS\SYSTEM dizininde EXPLORER.EXE'yi sildim. Ve CLEANER adlı programla tarama yaptım, RUN'dan TELNET'leri kontrol ettim. Bir şey yok diyor. Ama NOBO adli program açıkken PORT 31337'den BO Packet (PING)
from....... IP numarası seklinde mesaj görüyorum. Bu mesajlar ne anlama geliyor?Yapabildiğim kadar bilgisayarımı temizledim. Bir de bu NOBO programı haber verdiği gibi koruma da yapıyor mu?
Cevap: NoBo adlı program, Back Orifice trojanını kullanarak PC'nize sızmak isteyebilecek davetsiz misafirlere karşı PC'nizi korur. Bunu yaparken, 31337 numaralı portunuzu dinler. PC'nize her sızılmak istediğinde, bahsettiğiniz mesajı görürsünüz. NoBo programı, sızmak isteyen kişi veya kişileri tespit edip engellediği için ortada bir problem yok.
61) KORURKEN YANMAYALIM DA
SORU: iyi günler. Sormak istediğim bir şeyler var. Mesela sistemimize Nuke Nabber yada Netbuster kurduğumuzda bu programlar korumaları gereken portları açıp dinlemeye alıyor. Ve hacker'larda Wingate veya başka programlarla açık olan portları arıyorlar. Sonuçta kurulan bu programların olduğu bilgisayarları buluyorlar. Yani biz bunları sistemimize davet etmiş gibi oluyoruz bir anlamda. Bilmem haklı mıyım? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
Cevap: Hacker'lar Port taraması yaptıklarında sizin PC'nize de rastlayacakları doğrudur. Ancak Nukenabber ve Netbuster gibi programlar, korudukları portlara bir saldırı olduğu anda söz konusu portu kapatarak PC'nize sızılmasını önlerler. Bu yüzden, korunan portlarla ilgili (açık gözükseler de) bir tehlike yoktur.
62) PCANYWHERE NEDİR?
Soru: Nukenabber'in 2.9 sürümünü ayarladım. Bundan sonra internet bağlantısında kendiliğinden aktif oluyor mu? Yoksa bizim çalıştırmamız mı gerekiyor? Bir de PC ANYWHERE adlı program yardımıyla başka bir bilgisayara bağlanılabiliyor, bu programda hack veya trojan la ilgili bir program olabilir mi?
Cevap: NukeNabber 2.9, çalıştırıldığı anda aktif olan bir programdır. Programı başlattıktan sonra yapmanız gereken tek şey, "NUKENABBER ON" kutucuğunun işaretli olduğundan emin olmaktır.
PC Anywhere ise aslen trojanlar ile aynı mantıkla çalışır. Ama amacı iki bilgisayarı olan bir kullanıcının bir bilgisayardan diğerinin ekranını idare etmesini sağlamaktır. Örneğin sistem yöneticileri bu programdan çok yararlanırlar. Ancak PC ANYWHERE çalıştıran bir PC'yi ele geçirmek trojan çalıştıran bir PC'yi ele geçirmek kadar kolay değildir. PC ANYWHERE, çalıştırıldığı PC'yi davetsiz misafirlere karşı güçlü şifrelerle korur.
Kayıt Bilgilerinizi Yedekleyin...
Bu ay ayın püf noktasını REGISTRY'nin detaylarına ayırmışken ve REGISTRY'nizi yedeklemeden ayarlara dalmamanızı öğütlemişken bu yedekleme işlemini sizin için kolay tarafından gerçekleştirecek bir FREEWARE yazılım da tanıtmadan geçmeyelim dedik. Programımızın adı REGISTRY BACKUP. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan bu program MARK SOWARDS tarafından hazırlanmış ve Internet üzerinden FREEWARE olarak dağıtılıyor. Program o anki REGISTRY ayarlarınızın bir yedeğini alıyor ve her Windows 98 kullanıcısının olması gereken "başlangıç disketine" gerekli değişiklikleri gerçekleştiriyor. Böylece herhangi bir hata çıktığında bu kurtarma disketini kullanarak eski REGISTRY ayarlarınızı tekrar geri yükleyebiliyorsunuz. Program ile birlikte gelen belgeleme bu işlemlerin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak anlatıyor.
Not: Bu dosyayı [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişebileceğiniz ailenizin Web sitesi PC TuRKiyEmiZ Online'ın "Dergide adı geçen dosyalar" bölümünde bulabilirsiniz. Dosya adı: REGBACKUP.ZIP
Bir Minik Düzeltme
Geçtiğimiz ay XOOM banner'larını yoketmek konusunda bir püf noktası yazmıştım. Küçük bir dizi hatası olmuş. Doğrusu şöyle olacak. Eğer XOOM'dan bir Web sayfası aldıysanız ve giriş sayfasının adı INDEX.HTML ise, XOOM banner'larını yok etmek için yazacağınız Web adresi [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] şeklinde yazılmalı. Dizgide INDEX.HTML tarafı güme gitmiş, bunu eklemeyi unutmayalım.
Nedir Bu Registry
Çözümler köşenizi düzenli olarak okuyan ve oldukça yararlanan biriyim. Ancak arada sırada verdiğiniz püf noktalarında geçen REGISTRY olayına kafam takıldı benim. Nedir bu REGISTRY? Ne işe yarar? Nasıl bir sistematiği vardır. Bu konuda detaya fazla kaçmadan bizim anlayacağımız dilde biraz bilgi verir misiniz? Bunun ben ve benim gibi bilgisayar kullanıcılarının oldukça yararlanacağı bir yazı olacağına eminim.
Registry, Windows 98'in bütün ayarlarının tutulduğu bir veri tabanıdır. Bu veri tabanındaki bilgiler bilgisayarınızın WINDOWS klasöründeki iki gizli dosya içinde tutulur. Dosya isimleri USER.DAT ve SYSTEM.DAT oluyor. Windows Türkçesinde adına "sistem kaydı" adı verilen REGISTRY'nin hiyerarşik bir yapısı vardır. Bu yapı bilgisayarınızın klasör şeklindeki ağaç yapısına benzer. REGISTRY editörünün penceresinde görülen her dal bir klasör simgesi ile gösterilir.
Bilgisayarınızın REGISTRY ayarlarını yapabileceğiniz REGISTRY editörünü BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırıp ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basarak ekrana getirebilirsiniz.
REGISTRY editöründeki her dala KEY (ANAHTAR) adı veriliyor. Her anahtarın altında alt-anahtarlar ve değerler yer alabiliyor. Bu alt anahtarların altında da başka alt anahtarlar ve değerler bulunabilir. Bu değerler üç çeşittir. STRING (dize değeri), BINARY (ikili değer) ve DWORD (bunun Türkçe'si yok) olabilirler. Bu değerler kullanım amacına göre değişiklikler gösterebilirler.
Açınca göreceksiniz, REGISTRY editöründe at ana dal bulunuyor. Her dal, sistem kaydındaki bilgileri gruplamak için kullanılıyor. Bu ana dalları açıklayalım:
l HKEY_CLASSES_ROOT - Bu dalda dosya türleri ve OLE (object linking and embedding - nesne bağlama ve gömme) hakkındaki bilgiler saklanır. OLE sistemini kullanan uygulamalar bilgileri bu dalın alt dallarında alabilirler.
l HKEY_CURRENT_USER - Birazdan değineceğimiz HKEY_USERS bölümünün, o anki aktif kullanıcı için ayrılmış ve ayarlanmış olan değerlerine buradan erişebilirsiniz.
l HKEY_LOCAL_MACHINE - Bilgisayarınızda kurulu durumda bulunan bütün yazılım ve donanım bileşenlerinin bilgileri ve ayarları bu bölümde tutuluyor. Birden fazla donanım profili programlayabileceğiniz için o an aktif olan donanım ve yazılım ayarları HKEY_CURRENT_CONFIG bölümünde gösterilirler.
l HKEY_USERS - Bilgisayarın bütün kayıtlı kullanıcılarının özelleştirilmiş ayarları (renkler, denetim masası ayarları vs...) bu bölümde kayıtlıdır. Windows 98 çoklu kullanıcı tarafından özelleştirilme seçeneğine sahiptir ancak genelde DEFAULT adında tek bir kullanıcıdan söz edilir bu bölümde. O anda bilgisayarı kullanmakta olan kullanıcının özel ayarları HKEY_CURRENT_USER bölümünde gösterilir.
l HKEY_CURRENT_CONFIG - HKEY_LOCAL_MACHINE dalının o anda aktif olarak kullanılmakta olan donanım ve yazılım ayarlarına gitmek için bu daldan yola çıkabilirsiniz.
l HKEY_DYN_DATA - HKEY_LOCAL_MACHINE dalında Windows 98'in dinamik olarak değişebilen tak ve kullan (Plug-&-Play) ayarlarının ve değerlerinin gösterildiği bölüme ulaşmak için kullanılır.
Daha önceden de belirttiğimiz gibi, Kayıt Düzenleyicisi (Registry Editor) yani REGEDIT.EXE Windows 98'in bütün REGISTRY ayarlarını görüntüleme, silme veya değiştirme seçeneği vermektedir. Kayıt düzenleyicisini açtığınızda aynen eski Windows 3.x'lerdeki dosya yöneticisi veya yeni Windows'lardaki Windows Gezgini uygulamasında olduğu gibi dikine ikiye bölünmüş bir uygulama penceresi ile karşılaşırsınız. Sol tarafta ağaç yapısı ve klasörler, sağ taraftaki bölümde ise o anda seçili durumda olan klasörün içinde yer alan değerler listelenir.
Herhangi bir dalı genişletmek alt dallarını görüntülemek için sol tarafındaki minik + işaretine tıklamanız veya o dal seçili durumda iken sağ ok tuşuna basmanız yeterlidir. Herhangi bir anahtarın içindeki değerleri görüntülemek için ilgili anahtarın klasör simgesine bir kere tıklamanız yeterlidir. Düzen (EDIT) menüsünden Yeni (NEW) komutunu çalıştırarak bir anahtarın altına değer ekleyebilirsiniz. Aynı komutu kullanarak yeni bir anahtar da ekleyebilirsiniz. Aynı dosya yöneticisinin veya Windows gezgininin sistemini kullanarak anahtar veya değerlerin isimlerini de değiştirebilirsiniz. Herhangi bir değerin içeriğini değiştirmek için de üzerine çift tıklamanız ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde yeni değeri girip ENTER tuşuna basmanız yeterlidir.
KÜÇÜK BİR DENEME
Şimdi küçük bir deneme yapalım, örneğin sık sık sorulan bir sorunun cevabını verelim. Mesele şu: Pek çok kullanıcı bilgisayarlarındaki BMP formatındaki görüntü dosyaların simgelerinin asıl görüntünün küçük bir simgesi şeklinde görüntülenmesini istiyorlar. Bunun için minik bir REGISTRY ayarı yapmak yeterli. Aşağıdaki adımları takip edip REGISTRY ayarlarını değiştirerek bunu mümkün kılabilirsiniz:
1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. Kısa bir süre sonra REGISTRY editörü ekrana gelecektir.
2. Ekranın sol tarafındaki listede HKEY_CLASSES_ROOT değerini bulun, onun solundaki + işaretine tıklayın. Bunu yaptığınızda listenin açılıp aşağıya doğru uzadığını göreceksiniz. Bu liste harf sırasına göredir. Aşağıya doğru kayarak Paint.Picture anahtarına gelin, onun da sol tarafındaki + işaretine tıklayın. Liste yine açılacak. Buradan DefaultIcon bölümüne gelin ve üzerine tıklayın. Ekranda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşmanız gerekli.
3. Sağ taraftaki DEFAULT değerinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusuna %1 değerini girin. TAMAM düğmesine basın.
4. REGISTRY editörünü kapatın, Windows 98'i kapatıp açın. İçinde BMP dosyası olan herhangi bir klasörü açtığızda bu BMP dosyasının içeriğinin simge şeklinde göründüğüne şahit olacaksınız.
İşte böylece REGISTRY ayarlarının nasıl yapılacağına da değinmiş olduk. Şimdi önemli bir not düşelim. REGISTRY ayarları bazen karmaşık olabilir, ilk denemelerinizde hatalı işlemler yapıp istenmeyen değerleri değiştirebilirsiniz. Bu yüzden ileride mutsuz anlar yaşamamak için değiştirmeden önceki REGISTRY ayarlarını yedeklemenizde sonsuz faide görüyorum. Bunun için geliştirilmiş yazılımlar var. Bu ay Çözümler köşemizde küçük bir kutu içerisinde gördüğünüz REGISTRY BACKUP yardımcı programını kullanarak bu yedekleme işine kökten bir çözüm getirebilirsiniz.
63) ROOT DOSYALARI NELERDİR?
Windows kurduktan sonra bilgisayarımın C: sabit diskinin ROOT klasöründe bir ton dosya oluşuyor. bunlar herhalde gereklidir deyip silmiyoruz doğal olarak. Ancak bu dosyaların ne işe yaradıklarını bir anlatsanız ve bizleri aydınlatsanız çok mutlu olacağız.
Bu konuda başka okuyucularımızdan da aynı tipte sorular gelmişti. Bu ay bu sorulara toplu bir cevap vermeyi uygun gördüm. İşte Windows kurduktan sonra sabit diskinizin ROOT klasöründe oluşması muhtemel dosyalar ve açıklamaları o vakit:
l AUTOEXEC.BAT - Eski DOS zamanında da olduğu gibi bilgisayar açılırken otomatik olarak yüklenecek olan dosyaların ve ayar komutlarının bulunduğu yığın dosyası. İşletim sisteminin 32-bit'lik kısmı yüklenmeden önce yapılacak olan işlemler burada kayıtlıdırlar.
l AUTOEXEC.DOS - Yukarıdaki dosyanın bir önceki yedeği. Bu yedek, Windows 95 veya 98 yüklenmeden önceki işletim sisteminin ayarlarını içerir. Açılışta DOS'a boot edilirken bu dosyadaki ayarlar kullanılırlar.
l BOOTLOG.PRV - Bir önceki Windows açılışında kaydı tutulan işlemleri içeren metin dosyası. Bir önceki Windows açılışı sırasında yapılan bütün işlemler burada kayıt altına alınırlar. Kayıtlı bir boot işlemi istediğinizde veya Windows 98 otomatik olarak böyle bir işlem başlattığında bir önceki BOOTLOG.TXT dosyasının adı BOOTLOG.PRV olarak değiştirilir ve yeni bir BOOTLOG.TXT dosyası yaratılır. Windows'un çalışması ile pek ilgili değildir ve silebilirsiniz.
l BOOTLOG.TXT - Windows'un o anki açılışında yapılan işlemlerin kaydı. İstek üzerine yaratılabilir, veya Windows bir önceki boot işleminin başarısız olduğunu saptarsa otomatik olarak yaratır. Silebilirsiniz.
l COMMAND.COM - Windows komut satırı işleyicisi. DOS komut satırından işletilebilen komutları içerir. Sakın silmeyin.
l COMMAND.DOS - Bir önceki işletim sisteminin COMMAND.COM dosyasını yedeği. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.
l CONFIG.DOS - Bir önceki MS-DOS işletim sisteminin CONFIG.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.
l CONFIG.SYS - Windows'un aktif CONFIG.SYS dosyası. Windows açılışı sırasında real-mode 16 bit sürücülerini ve ayarlarını belirtmek için kullanılır.
l CVT.LOG - Drive Converter (FAT32) Log dosyası. Bir sabit diski FAT-32 formatına dönüştürdüyseniz yapılan işlemler bu dosyada kayıt altına tutulurlar. Bir hata çıkarsa buradaki bilgileri inceleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yoksa, silebilirsiniz.
l DETLOG.OLD - Windows donanım tanıma işlemlerinin bilgilerinin tutulduğu dosya. Yeni bir aygıt ekleyip buldurmak istediğinizde eski DETLOG.TXT dosyasının adı DETLOG.OLD olarak değiştirilir ve yeni bir DETLOG.TXT dosyası yaratılır. Silebilirsiniz.
l DETLOG.TXT - Windows donanım tanıma işlemlerinin bilgilerinin tutulduğu dosya. Yeni bir aygıt eklediğinizde arama işlemi sırasında yapılanlar ve olası sorunlar bu dosyaya kaydedilir. Herhangi bir problem çıkarsa bu dosya kontrol edilerek çözülmeye çalışılabilir. Herhangi bir sorun yoksa silebilirsiniz.
l IO.DOS - Eski MS-DOS IO.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.
l IO.SYS - Windows MS-DOS IO.SYS dosyası. Windows'un düzgün çalışması için gereklidir, silmeyin.
l LOGO.SYS - Windows logosu. Açılışta görüntülenen ekranın bilgilerinin saklandığı görüntü dosyasıdır. Windows 98 artık bu dosyayı kullanmıyor. Eğer Windows 98 kullanıyorsanız bu dosya bilgisayarınızda olmayabilir.
l MSDOS.DOS - Eski MS-DOS'un MSDOS.SYS dosyası. Açılışta DOS'a boot etmek isterseniz kullanılır.
l MSDOS.SYS - Windows MSDOS.SYS dosyası. Windows'un düzgün yüklenmesi için gereklidir, silmeyin.
l OEMLOG.TXT - Windows'un Original Equipment Manufacturer (OEM) log dosyası. Silebilirsiniz.
l SCANDISK.LOG - ScanDisk log dosyası. En son disk kontrolü sırasında yapılan işlemler, olası hatalar bu dosyaya kaydedilir. Silebilirsiniz.
l SETUPLOG.TXT - Windows kurulum log dosyası. Kurulum sırasında yapılan işlemler ve olası sorunlar bu dosyanın içerisine kayıt edilir. Kurulum sırasında bir sorun çıkarsa sorun gidermek için bu dosya incelenir. Başarılı kurulumdan sonra silebilirsiniz.
l SUHDLOG.DAT - Windows kurulum sabit disk log dosyası. Kurulumdan önce ve sonra diskin bütün Master Boot kaydının ve Partition Boot kaydının bilgileri bu dosyaya kayıt edilir. Bu dosyayı sorunsuzca silmek için Program ekle/kaldır seçeneğininde "Old Windows 3.x and MS-DOS system files" (eski Windows 3.x ve MS-DOS sistem dosyaları) seçeneğini kaldırın.
l SYSTEM.1ST - Windows ilk registry kaydı. Windows kurulum sırasında yaratılan orijinal REGISTRY kaydını tutar. Silmeyin.
l VIDEOROM.BIN - Eğer bilgisayarınızda bütünleşik bir görüntü kartı varsa onun Video-ROM bilgileri bu dosyada tutulur. Çoklu monitör kullanımı söz konusu olduğunda bu dosyadaki bilgiler Windows tarafından kullanılırlar. Eğer çift monitör kullanmayı düşünmüyorsanız silebilirsiniz.
l W95UNDO.DAT - Windows 3.x üzerine Windows 95 terfisi yaparsanız eski dosyalar bu dosyanın içerisine sıkıştırılırlar. Kurulum işlemini geri almak istediğinizde kullanılırlar.
l W95UNDO.INI - W95UNDO.DAT dosyasının içerisindeki dosyaların listesi bu dosya içerisinde tutulur.
64) OTOMATİK ARAÇ ÇUBUKLARI
Windows masa üstlerinde bir çok simgeniz kol geziyor ve ekranda düzensiz bir görünüm arz ediyorlarsa, bu görüntüyü biraz daha derli toplu hale getirmek için Windows 98 ile birlikte gelen klasörlerden otomatik araç çubuğu yaratma seçeneğini kullanarak bilgisayarınızın masa üstüne biraz bahar temizliği yapabilirsiniz. Bunun için bütün yapacağınız masaüstünde herhangi bir klasör yaratmak ve bu klasörün içerisine sık kullanmakta olduğunuz kısayolları ve dosyaları tıkıştırmak. Daha sonra bu klasörü fare ile sürükleyip ekranın sağ veya üst sınırlarından bir yere getirip bırakınca (sol ve alta da bırakabilirsiniz ama burada kullanışlı durmuyorlar) bu klasörün içeriğinin otomatik olarak bir araç çubuğuna dönderilmiş olacağını göreceksiniz.
Bu araç çubuğunun üzerine sağ fare düğmesi ile tıklayıp ekrana getirebileceğiniz menüden araç çubuğunun bazı özelliklerini (örneğin otomatik gizleme, küçük simgeler gösterme, hep üstte kalma gibi) kendi kafanıza göre ayarlayabilirsiniz.
65) DOSYALAR OTOMATİK SİLİNSİN
Eğer kendinize güveniyor ve herhangi bir dosya veya klasörü silmek istediğinizde Windows 98'in herhangi bir onaylama diyalog kutusu ekrana getirmeden dosyaları langırt diye silmesini istiyorsanız bütün yapacağınız Windows 98 masaüstündeki çöp tenekesi simgesine sağ fare düğmesi ile tıklamak ve ekrana gelecek olan menüden ÖZELLİKLER komutunu çalıştırmak. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda DISPLAY DELETE CONFIRMATION DIALOG BOX (silme onay iletişim kutusunu göster) seçeneğini pasif hale getirin ve TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle bir dosya veya dosyalar veya klasör veya klasörleri seçili duruma getirip klavyeden DEL tuşuna bastığınızda size sorgu sual sorulmadan dosya veya klasörlerin otomatik olarak geri dönüşüm kutusuna postalandığına şahit olacaksınız.
66) MÜZİK CD'LERİNİ TARAMAK
Bir müzik CD'si aldınız ve albümün tamamını dinlemeye zamanınız yok. Ama bütün şarkılar hakkında en azından başından bir miktar dinleyerek bir fikir edinmek istiyorsanız. Bu durumda Windows 98 ile birlikte gelen CD çaldırgaç programının INTRO PLAY seçeneği yardımınıza koşacaktır. Bu seçeneği kullanarak CD'yi çaldırdığınızda Windows 98'in CD player programı her şarkının ilk 10 saniyesini (veya sizin ayarladığınız bir süre kadarını) otomatik olarak çalıp çalıp geçecektir.
Bunun için bilgisayarınıza bir müzik CD'si takın. Teorik olarak, eğer Windows 98'iniz müzik CD'lerini otomatik olarak çalmaya göre ayarlanmışsa CD PLAYER programı ekrana gelecek ve müzik çalmaya başlayacaktır. CD PLAYER uygulamasının OPTIONS menüsünden PREFERENCES komutunu çalıştırın. ekrana gelecek olan diyalog kutusunda INTRO PLAY LENGHT seçeneğini saniye cinsinden istediğiniz ayara getirin. Bu ayar default olarak 10 saniyedir. Bu değeri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Ayarınızı yaptıktan sonra TAMAM düğmesine basın ve CD PLAYER uygulamasını kapatın. Daha sonra yine OPTIONS menüsünden INTRO PLAY seçeneğini aktif hale getirin. PLAY düğmesine basın ve arkanıza yaslanın. CD PLAYER uygulaması bütün TRACK'lerin ilk on saniyesini (veya ayarlamış olduğunuz süre kadarını) sırayla çalacaktır.
67) VİRÜSLERE OTOMATİK KONTROL
Bu aralar Internet'ten yağmur gibi yağan virüsler bizi gerçekten çok tedirgin ediyor. Gerçi bilgisayarımızda virüs koruması bulunuyor ancak yine de Internet'ten arada bir program download ediyoruz. Bu programların bilgisayara gelirken virüslü olup olmadığını kontrol edecek bir seçenek var mıdır? Dosya download ed***en GETRIGHT kullanıyorum ve bu programın bu tür bir özelliği olup olmadığını bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?
GETRIGHT'ın kendisi bir virüs tarama programı değildir. Ancak programın bir dosyayı download ettikten sonra otomatik olarak virüs tarama programına yollayıp kontrol ettirtme seçeneği bulunuyor. Dosya yolda gelirken virüs içerip içermediği kontrol edilemez ancak dosya indirildikten sonra herhangi bir virüs içeriğine karşı denetlenebilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.
1. GETRIGHT uygulamasının penceresini ekrana getirin. Bunun için araç çubuğunun sağ alt tarafındaki GETRIGT simgesine çift tıklayın.
2. EDIT menüsünden CONFIGURATION komutunu çalıştırın. ekrana gelecek olan diyalog kutusunun WHEN DONE bölümüne gelin.
3. Bu bölümde "virus scanner program to use bölümüne odaklanın. Buradaki BROWSE düğmesine basın. Açılacak olan diyalog kutusunu kullanarak virüs tarama programınızı bulun ve AÇ düğmesine basın.
4. İşlem bittikten sonra OK düğmesine basarak GETRIGHT ayar penceresini kapatın. Bundan böyle bir dosyayı bilgisayarınıza indirdiğinizde dosya otomatik olarak ayarlamış olduğunuz virüs tarama programına gönderilecektir. Program virüs var mı yok mu bakacak ve size bir rapor geçecektir. Ben örnek resimde de görüldüğü gibi bu amaç için ANTI VIRAL TOOLKIT PRO programını kullanıyorum.
68) BİLGİSAYARINIZA KİMLER BAĞLI?
Ofisimizde ağ ortamında çalışıyoruz. Klasörlerimizi paylaştırdık, böylece arkadaşlarımız ile dosya alışverişinde bulunabiliyoruz. Bu arada, ufak bir problem hasıl oldu , bu konuda bilgi almak istiyorum. Örneğin, bilgisayarımı kapatmak istediğimde arada bir ekrana "bilgisayarınıza 1 kullanıcı bağlı...." filan diye bir uyarı mesajı geliyor. bağlı olabilir, belki de dosya çekiyordur, bu yüzden bilgisayarımı kapatmam onu zora sokabilir. Ancak daha önceden bağlanmış ve işini bitirmiş de olabilir. Bu durumda ben boşu boşuna bekliyor da olabilirim. Bu konuya açıklığa kavuşturmak için ağ bağlantılarımın durumunu izleyen bir program var mı? Varsa bunu nereden temin edebilirim? Windows 98 kullanıyorum.
Var, hem de bir yerden temin etmenize gerek yok. Çünkü bu program zaten Windows ile beraber geliyor. Programın adı ağ izleyicisi ve istediğiniz an Windows'a kurabilirsiniz. Windows CD-ROM'unuzu CD-ROM sürücünüze takın. BAŞLAT menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Denetim masası penceresinde PROGRAM EKLE/KALDIR simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde WINDOWS KUR bölümüne gelin. Burada listeden aşağıya kayarak SİSTEM ARAÇLARI seçeneğine gelin. AYRINTILAR düğmesine basın. ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisindeki listeden AĞ İZLEYİCİSİ seçeneğini aktif hale getirin. TAMAM düğmesine basın. gerekli programlar Windows CD-ROM'undan bilgisayarınıza kopyalanacaktır. Tekrar TAMAM düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.
Şimdi herhangi bir anda bilgisayarınıza ağ üzerinden bağlı kullanıcıların listesini almak için BAŞLAT menüsünden PROGRAMLAR * DONATILAR * SİSTEM ARAÇLARI * AĞ İZLEYİCİSİ komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan program penceresinde bilgisayarınıza bağlı olan bilgisayarların listesini görebilirsiniz. Örnek resimde benim bilgisayarıma HAKAN ve VOLKAN bağlı, HAKAN'da ORTAK klasörümden bir WORD dosyasını açmış içine bakıyor. Böylece bu program sayesinde her şeyi tabak gibi görmek mümkün oluyor.
69) ESKİ PROGRAMLARI BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEMEK
Şu anda Windows 95 kullanıyorum. Ancak bazı eski Windows 3.1 programlarım var ve bunları da yeni sistemimde kullanmam gerekiyor. Ancak bu programların çoğu eski zamanda kaldığı için bazılarının kurulum programları bulunmuyor, bu yüzden sadece eski yedeklerden geriye kopyalayınca çalışabiliyor. Kurulum programı olanların da bazıları programı çalıştıracak bir kısayolu Başlat menüsüne eklemiyor. Bu programları diğer Windows 95 programları gibi Başlat menüsüne eklemek için ne yapmalıyım?
İyi bir noktaya parmak bastınız. Çoğu yeni programın kurulum rutinleri kurulum işlemini yaptıktan sonra Başlat menüsünden bir grup açıyor ve programı çalıştıracak bir kısayolu bu gruba ekliyor. Ancak eski programlarda bu tür bir şey söz konusu değil. Bu yüzden herhangi bir programı sabit diskinize kopyaladıktan sonra programı Başlat menüsünden çalıştıracak bir kısayol oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin:
1. BAŞLAT menüsüne sağ fare düğmesi ile tıklayın ve ARAŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Windows gezgini penceresinin içinde START MENU klasörünü göreceksiniz. Başlat menüsü de sabit diskinizde aynen bir klasör gibi durur, sadece içeriği BAŞLAT menüsünde görüntülenir.
2. Windows Gezgininin içerisinde sağ tarafta PROGRAMLAR üzerine çift tıklayın.
3. Sağdaki boş alana sağ fare düğmesi ile tıklayın ve YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.
4. Oluşturulacak olan yeni klasör aynı zamanda yeni programınızın içinde yer alacağı menü grubunun adını da gösterecektir. Bu yüzden program grubunun adını uygun seçin.
5. Klasörü adlandırdıktan sonra üzerine çift tıklayın ve içine girin.
6. Sağdaki boş alanda sağ fare düğmesine basın ve YENİ * KISAYOL komutunu çalıştırın.
7. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde ARAŞTIR düğmesine basın. Açılacak olan diyalog kutusunu kullanarak programın EXE dosyasını bulun ve üzerine çift tıklayın.
8. Programı seçtikten sonra İLERİ düğmesine basın. Bundan sonraki adımda programın BAŞLAT menüsünde çalıştırılacak olan menü öğesinin adını belirleyin. Uzun bir isim kullanabilirsiniz.
9. SON düğmesine basın ve Windows gezginini kapatın.
Bundan sonra BAŞLAT menüsünü açın ve Programlar kısmına gelin. Burada yeni menü öğenizin ve kısayolunuzun kuzu kuzu sizi beklemekte olduğunu göreceksiniz. aynı yöntemi uygulayarak diğereski Windows programlarınızı da Başlat menüsüne dahil edebilirsiniz.
70) BU DOSYA NOTEPAD İLE AÇILAMAYACAK KADAR BÜYÜK
Merhaba, bazı TXT dosyalarına çift tıkladığında ekrana "bu dosya not defteri ile açılamayacak kadar büyük, Wordpad ile açayım mı?" diye bir soru geliyor ve ben TAMAM düğmesine basınca dosya Wordpad ile açılıyor. Ancak bu aşamada aklıma bir soru takıldı. Benim bilgisayarımda Word var ve Wordpad'den çok daha yetenekli. Acaba bir püf noktası var mıdır? Yani ben büyük bir TXT dosyasına çift tıkladığımda dosyayı Wordpad yerine Word ile açsın?
Var, var. Ufak bir REGISTRY numarası ile bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:
1. BAŞLAT menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın.
2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın. ekrana REGISTRY editörün gelecektir.
3. Ok tuşlarını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mi crosoft\ Windows\CurrentVersion\App Paths\WORDPAD.EXE anahtarına gelin.
4. Sağ tarafta VARSAYILAN değerinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde WORDPAD yerine çalıştıracağınız programın (sizin durumunuzda WORD.EXE) tam sürücü ve klasör adresini girin. Örnek için yandaki resme bakabilirsiniz.
5. TAMAM düğmesine basın.
6. REGISTRY editörünü kapatın.
Bundan böyle uzun bir dosya söz konusu olduğunda Windows yine WORPAD ile açmak isteyip istemediğiniz soracak ancak TAMAM dediğinizde Wordpad'i değil REGISTRY editöründe ayarlamış olduğunuz programı çalıştırarak dosyayı açacaktır.
71) DENETİM MASASINI DÜZELTMEK
Geçenlerde Denetim Masamda bir problem olduğunu keşfettim. Ne zaman Denetim Masasını açmak istesem ekranda herhangi bir simge görünmüyor. Onun yerine Denetim Masası penceresi içerisinde bir el feneri dönüp duruyor. Daha sonra da ekranda bir hata mesajı görüntüleniyor. Pencereyi kapatınca da masaüstündeki bütün simgelerin silindiğini görüyorum. Bilgisayarı boot edince düzeliyor ama Denetim masası yine aynı problemi çıkartıyor. Denetim Masamı geri almak için Windows'u bir daha yüklemekten başka bir çare var mıdır?
Bu konuda bayağı fazla soru gelmeye başladı. Problem büyük ihtimalle Denetim Masası öğelerinden birinin bozulmasından dolayı kaynaklanıyor. Denetim masası ne zaman açılsa, Windows\System klasörünü tarar ve soyadı CPL olan dosyalara bakar. Bu dosyalardan yararlanarak da penceresinin içerisindeki Denetim Masası simgelerini oluşturur. Eğer bozuk bir CPL dosyası varsa bu tür takılmalar yapabilir. Hangi dosyanın bozuk olduğunu öğrenmek için bir dizi deneme-yanılma yapmanız gerekecek.
Bir DOS penceresi açın ve Windows\System klasörüne gelin. Burada komut satırında
REN *.CPL *.CPX
Komutunu çalıştırın. Daha sonra tekrar Denetim Masasını açın. Eğer Denetim masasını şimdi açarsanız ekranda herhangi bir simgenin bulunmadığını göreceksiniz ama en azında takılma olmayacaktır. Şimdi sıra ile bütün CPX soyadlı dosyaları teker teker CPL soyadına dönüştür. Ve her isimlendirmeden sonra Denetim Masasını F5 ile tazeleyin. Simgeler bir bir belirmeye başlayacaktır. Eğer bir adımda yine ayın takılma gerçekleşirse en son adını değiştirdiğiniz CPL dosyası bozuk demektir. O dosyayı silin. Bu tür bozukluklar genelde kötü planlanmış UNINSTALL programları yüzünde yanlışlıkla silinen DLL dosyaları yüzünden olur. Denetim masasının geri kalan elemanlarını isim değiştirerek geri kurtarın. Artık Denetim Masası problemsiz simgelerle açılacaktır.
72) SCANDISK OTOMATİK OLARAK ÇALIŞMASIN
Windows 95 osr2 ve sonrasında bir özellik var. Eğer sistem herhangi bir şekilde SHUTDOWN komutu kullanılmadan kapatılırsa, bir sonraki sefere bilgisayar açıldığında sistem açılmadan önce SCANDISK otomatik olarak çalıştırılıyor, diskte kırık çıkık olmadığını araştırıyor.
Bazı kullanıcılar bunu sıkıcı buluyorlar ve sürekli olarak bu özelliği iptal etmenin bir yolu olup olmadığını soruyorlar. Bunu birkaç kere açıklamıştık ama bir daha kısaca değinelim. Bu özelliği kapatmak için aşağıdaki adımları takip edin:
1. Bir DOS oturumu açın. Sabit diskin C:\> klasörüne gelin.
2. Bu adımda MSDOS.SYS dosyasını düzenlemek için üzerindeki korumayı kaldırmanız gerekli. Bunun için komut satırında
attrib -h -r -s msdos.sys
komutunu çalıştırın.
3. Daha sonra dosyayı düzenlemek için
EDIT MSDOS.SYS
Komutunu çalıştırarak MSDOS.SYS dosyasının içeriğini ekrana getirin.
4. Burada dosyanın altına doğru [Options] bölümüne gelin ve buraya
AutoScan=0
Satırını ekleyin.
5. Dosyayı kaydedin ve EDIT uygulamasından çıkın. Tekrar komut satırında
attrib +h +r +s msdos.sys
yazıp dosyanın özniteliklerini eskisi gibi ayarlayın.
Bundan sonra bilgisayarı boot edin ve normal çalışmanıza devam edin. Herhangi bir problem olup da Windows'u düzgün kapatamazsanız artık boot ettiğinizde SCANDISK otomatik olarak çalışmayacaktır. Ancak isterseniz bu seçeneği ileride kapatabilirsiniz. Yine aynı adımları takip edeceksiniz fakat 4. adımda
AutoScan=1
Satırını kullanacaksınız.
73) BELLEK TEST HATASI
Bilgisayarımı birkaç saat kapalı bıraktıktan sonra açtığımda açılırken arada bir "memory test fail" diye bir hata mesajı çıkartıyor. Beş on kere kapatıp açınca düzeliyor ve makine normal çalışmasına devam ediyor. Ancak içime bir kurt düştü. Acaba belleğim bozuk mu? İleride başıma dert çıkarır mı?
Genel bir kural olarak bilgisayar soğukken çıkan problemler mekanik sorunlardan, bilgisayar sıcakken çıkan problemler ise bilgisayarın içindeki silikon parçaların hatalı çalışmasından kaynaklanır. Sizin durumunuz incelendiğinde görülen o ki, bellek devreleri arasındaki zayıf bir bağlantı söz konusu büyük ihtimalle. Bilgisayar ısınınca metal konnektörler genişliyor ve birbirlerine değiyorlar, böylece problem geçiyor.
Problemi çözmek için öncelik elbette bilgisayarı servise götürmek. Ancak kendiniz bir kontrol yapmak istiyorsanız önce bütün bellek modüllerini çıkartın. Konnektörlerin temiz olduğundan emin olun, tozlu kirli ise kuru bir bez ile silin. Daha sonra bellekleri tekrar sıkıca yerine takın (takılırken ÇIT sesini duyduğunuzdan emin olun) ve bilgisayarı açın. Bakın bakalım olacak mı? Eğer sorunuz böyle çözülmezse bellekler yolcu demek, size bir teknik servis yolu görünüyor.
74) ŞİFREMİ UNUTTUM
Merhaba. Bir üniversite öğrencisiyim ve tez hazırlıyorum. Ancak çok büyük bir problemim var. Geçenlerde tezimi içeren Word belgesini meraklı gözlerden gizlemek için şifreledim. Belki size garip gelecek ama şifreyi unuttum. Ne yaptıysam da hatırlayamıyorum. Arkadaşlarımdan biri Word belgelerinin şifresini çözen bir program olduğunu duyduğunu söyledi. Ancak bu programı nereden bulacağımı bilmiyorum. Parası neyse vermeye hazırım. Böyle bir program varsa bu programı nereden edinebilirim?
Adı geçen program Advanced Word 97 Password Recovery. Programı hazırlayan şirket ise ELCOM Software. Şifreleme yazılımları konusunda uzman olan şirketin Web sitesine [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişip programın demo sürümünü çekip sisteminize kurabilirsiniz.
Demo sürümü sadece dört karaktere kadar olan şifreleri çözebiliyor. Eğer 30 dolarlık shareware kayıt ücretini öderseniz, bu sınırlama kaldırılıyor. Denemelerimizde programın oldukça başarılı olduğunu gördük. Ayrıca bu programı [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden erişebileceğiniz ailenizin Web sitesi turkiyemiz Online'ın "dergide adı geçen dosyalar" bölümünden edinebilirsiniz. Dosya adı AW97PR.ZIP, boyutu da 650 K.
75) GELEN KUTUSU YARDIMCISINI YEDEKLEMEK
Merhaba, sık sık bilgisayarında sorun yaşayan bir Windows 98 kullanıcısı olarak yardımınıza ihtiyacım var. Ben arada bir bilgisayarımı formatlayıp yeniden kuruyorum. Ancak ayarlarımı geri alırken zorlanıyorum. Sizin verdiğiniz püf noktalarından birini kullanarak APPLICATION DATA klasörümü yedekleyip Windows 98'i tekrar kurduğumda e-mail'lerime ve adres defterime tekrar kavuşabiliyorum. Ancak beni sık sık e-mail ile rahatsız eden servislere karşı koymuş olduğum filtreler bu yöntemle yedeklenmiyor sanırım çünkü her seferinde baştan kurmak zorunda kalıyorum. Bu bilgileri yedeklemenin yöntemini öğretirseniz müteşekkir kalacağım.
Aslında bu konuya daha önce değinmiştik ama bir kere daha bir hatırlatma yapmaktan zarar gelmez diye düşünüyorum. Böylece kaçırmış olan okurlarımız da öğrenmiş olurlar. Gelen kutusu yardımcısını kullanarak e-mail sisteminize koymuş olduğunuz filtreleri yedeklemek için ufak bir REGISTRY numarası yeterli. Aşağıdaki adımları takip edin:
1. Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
2. HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Outlook Express \ Mail \ Inbox Rules bölümüne gidin.
3. Sol tarafta INBOX RULES seçili (mavi) durumdayken REGISTRY menüsünden EXPORT REGISTRY FILE komutunu çalıştırın.
4. Dosyayı bir diskete veya ikinci sabit diskinize kaydedin. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
5. REGISTRY editörünü kapatın
Bundan böyle Windows 98'i tekrar kurduğunuzda normal adımları takip ederek Outlook Express'i yükleyin, e-mail mesajlarınızı ve adres defterinizi geri alın. Daha sonra ikinci sabit diskinize REGISTRY dosyasını kaydettiğiniz klasöre gelin ve üzerine çift tıklayın. Ekranda bu kaydın Windows 98'in REGISTRY kaydına başarı ile eklendiğini söyleyen bir diyalog kutusu ile karşılaşacaksınız. Artık filtrelerinizi geri almış durumdasınız.
76) BU DOSYA NEDİR?
Default ayarında kurulduğunda Windows 98 ekranda klasör görüntüsü içindeyken dosyaları soyadlarını görüntülemez. Oysa biz biliyoruz ki bir dosyayı diğerinden ayırt etmek için kullanılan en iyi yöntem dosyanın soyadıdır. Böylece bir GIF görüntüsü ile bir JPG görüntüsü arasındaki farkı, bir metin dosyası ile bir program arasındaki farkı fark edebiliriz.
Bu yüzden en iyisi Windows 98'i kurar kurmaz dosya soyadlarını görünür yapmaktır. Bunun için önce Bilgisayarım simgesine çift tıklayın. açılan pencerede GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GÖRÜNÜM bölümüne gelin. Burada aşağıdaki listede aşağı doğru kayın ve "bilinen dosya türlerinin dosya uzantılarını gizle" seçeneğini kapatın. TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle bir klasöre girdiğinizde aynı isimdeki seksen dosyadan hangisinin GIF, hangisinin TXT hangisinin DOC olduğunu kolayca anlayabileceksiniz.
77) BİR DOSYAYA İKİ PROGRAM
Bir dosyayı bazen bir programla bazen bir başka programla açmak isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz, normalde bir dosyanın bir programı olur, ve bu dosyaya çift tıklandığında o program açılır ve dosyayı işletir. Ancak şöyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. HTML dosyalarını düzenleyen bir kimsesiniz diyelim. Bir HTML dosyasının üzerine çift tıkladığında Internet Explorer açılıyor, buraya kadar bir problem yok. Ama varsayalım k, bazı durumlarda bu dosyayı ailenizin metin editörü NOTEPAD ile açmak ve içeriğini düzenlemek istiyorsunuz. Bu durumda bir HTML dosyasına sağ fare düğmesi ile tıklasanız da açılacak olan menüden NOTEPAD komutunu çalıştırsanız da dosya otomatik olarak Notepad ile açılsa fena mı olur?
Olmaz, olmaz. Aşağıdaki örneği HTML dosyaları ve NOTEPAD için yaptım. Siz bunu GIF dosyalarınız, TXT dosyalarınız yani ayarlamak istediğiniz bütün dosya çeşitleri için ufak tefek değişiklikler ile uygulayabilirsiniz. Soyadı HTM olan dosyaların üzerine gidip sağ fare düğmesine bastığınızda NOTEPAD uygulaması ile bu dosyayı açacak olan bir menü komutu eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:
1. Herhangi bir klasör penceresini açın.
2. GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın.
3. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun DOSYA TÜRLERİ bölümüne gelin.
4. Listeden aşağı doğru kayarak MICROSOFT HTML DOCUMENT seçeneğini bulun ve seçili duruma getirin.
5. EDIT düğmesine basın.
6. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda YENİ düğmesine basın.
7. EYLEM bölümüne NOTEPAD, uygulama bölümüne de NOTEPAD.EXE yazın ve ENTER tuşuna basın.
8. İki kere KAPAT düğmesine basarak diyalog kutularını kapatın.
Bundan sonra herhangi bir klasör penceresinde soyadı HTM olan herhangi bir dosya gidip sağ fare düğmesine bastığınızda ekrana gelecek olan menüde NOTEPAD komutunu göreceksiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda ekrana NOTEPAD uygulaması gelecek ve dosyanın içeriğini düzenlemek üzere ekranda gösterecek. Oysa dosyaya çift tıklarsanız ekrana Internet Explorer uygulaması gelecek ve dosyayı ekranda görüntüleyecek.
78) EKRAN AYARLARINA HIZLI ERİŞİM
Ekran modunu, çözünürlüğünü ve renk derinliğini sık sık değiştiren bir kullanıcı iseniz, araç çubuğuna ekran çözünürlüğü ve renk derinliğini tek tıklama ile değiştirebileceğiniz bir menünün açılması sağlayan bir simgecik ekleyebilirsiniz. Bunun için ekranda masaüstünde boş bir yere gelin. Sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun SETTINGS bölümüne gelin. Burada ADVANCED düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GENERAL bölümünde SHOW SETTINGS ICON ON TASKBAR seçeneğini aktif hale getirin. Yapılacak olan değişikliklerin anında uygulanması için de APPLY THE NEW COLOR SETTINGS WITHOUT RESTARTING seçeneğini aktif hale getirin ve OK düğmesine basın. Artık araç çubuğunuzun sağ alt tarafında minik bir monitör simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda bir menü açılacak. Bu menüyü kullanarak ekran kartınızın desteklediği renk derinliği ve çözünürlüklere anında atlayabilirsiniz.
79) FINDFAST ŞART MIDIR?
Değildir aslında. Eğer sisteminize MS Office kurduysanız, Başlangıç menünüzde FINDFAST diye yeni bir öğenin eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Bilgisayarınızın performansını bu seçeneği bu menüden kaldırarak artırabilirsiniz. Normal olarak Find Fast'ın görevi zaman zaman aktif olup sabit diskinizde Office dosyalarını indekslemektir. Böylece Office paketi ile bu dosyaları açarken veya içlerinde arattırma yaparken performansınızı artırmayı planlamaktadır.
Ancak bu komutun götürüsü getirisinden fazladır. Getirdiği performans artışı milisaniyelerle ölçülürken götürdüğü performans saniyeler seviyesine çıkmaktadır. Bu seçeneği Başlangıç menünüzden attıktan sonra FindFast programının arkasında bıraktığı LOG dosyalarını silmek için Başlat menüsünden AYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan pencerede HIZLI BUL (FIND FAST) üzerine çift tıklayın. Açılacak olan pencerede sıra ile sabit disklerinizi seçili duruma getirin ve DİZİN menüsünden DİZİN SİL komutunu çalıştırın.
Açılacak olan diyalog kutusuna EVET cevabını verin. Bunu bütün diskler için tekrarlayın. Artık HIZLI BUL'un arkasında bıraktığı dosyaları sildiniz gitti. Sisteminize bir daha karışmayacaktır. Penceresini kapatın, tarihin derinliklerine gömülsün gitsin.
80) LOGOFF DA NE İŞE YARARMIŞ
Eğer bilgisayarınızı sadece siz kullanıyorsanız BAŞLAT menüsündeki "xxx oturumunu kapat" seçeneğini silerek BAŞLAT menüsünde gereksiz yer kaplamasını engelleyebilirsiniz. Bunun için minik bir REGISTRY ayarı gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip edin:
1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
2. HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer bölümüne gidin.
3. Sağ taraftaki alanda boş bir yere sağ fare düğmesi ile tıklayın. NEW * DWORD Value komutunu çalıştırın.
4. Adını NoLogOff yapın.
5. Üzerine çift tıklayın ve değerini 1 yapın. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
6. REGEDIT programını kapatın ve Windows'u kapatıp açın.
Artık Başlat menünüzde "xxx
oturumunu kapat" seçeneği görülmeyecektir. Bu seçeneği tekrar görünür hale getirmek için NoLogOff değerini 0 yapmanız yeterlidir.
81) GEÇMİŞ BAŞLAT MENÜSÜNE
Internet Explorer'ın oldukça faideli bir özelliği olan ziyaret edilen siteleri GEÇMİŞ (HISTORY) şeklinde gösterme özelliğini BAŞLAT menüsüne bir Menü olarak ekleyebilirsiniz. Böylece daha önce ziyaret etmiş olduğunuz Web sitelerinin çetelesine hızlı yoldan erişmiş olursunuz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.
1. BAŞLAT düğmesine gelin ve üzerinde sağ fare düğmesine tıklayın.
2. Açılacak olan menüden AÇ komutunu çalıştırın.
3. Ekrana gelecek olan pencerede DOSYA menüsünden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.
4. Yeni klasörün adını aynen aşağıdaki gibi yapın
WEB TARİHÇESİ.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}
5. ENTER tuşuna basın ve bu klasör penceresini kapatın. Artık Başlat menünüzde açtığınızda aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi Web Tarihçesi adı altında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün içinde bütün sörf geçmişiniz yatacaktır. Eskiden gitmiş olduğunuz sitelere buradan hızlıca erişebilirsiniz.
Not: Yukarıdaki satırı aynen girmeye dikkat edin, sonunda da boşluk yoktur, unutmayın. Aksi takdirde klasör görevini görmeyecektir
82) OTOMATİK OLARAK YÜKLENEN PROGRAMLAR
Geçenlerde sistemime yeni bir modem ekledim ve faks çekmek için beraberinde gelen Bitware yazılımını kurdum. Ancak nedendir bilinmez, artık Windows 95’i her açtığımda Bitware’in faks alma programı otomatik olarak yükleniyor. Windows 95’in Startup menüsüne gittim baktım, hiçbir şey yok. Ama program inatla yükleniyor ve Windows 95’in açılmasını yavaşlatıyor. Bu programı iptal etmek için ne yapmam gerekir. Ergin SARUHAN / ANKARA
Windows 95’in açılışında otomatik olarak yüklenen programlar sadece Startup grubunda bulunmazlar. Bazı eski programlar (ki Bitware de bunlardan biridir) WIN.INI dosyasının LOAD= satırını da kullanıyor olabilirler. Windows 95 açılırken otomatik olarak yüklenen programların en sağlıklı listesini Windows 95 ile gelen MSCONFIG programını kullanarak alabilirsiniz. Programı çalıştırmak için Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelecek olan pencerenin Startup bölümüne gelin. Burada sisteminiz açılırken otomatik olarak yüklenen bütün programları göreceksiniz. Yanlarındaki Check işaretini kaldırarak programların otomatik olarak yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Tekrar otomatik olarak yüklenmelerini sağlamak için aynı yerden aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu diyalog kutusundaki diğer bölmelerdeki seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Örnek için yukarıdaki resme bakabilirsiniz.
83) KISAYOLLAR
Sistem özelliklerinin görüntülendiği diyalog kutusunu en hızlı açma yolunun Windows tuşundan geçtiğini biliyor muydunuz. Windows tuşuna basın ve basılı tutun, Pause/Break tuşuna basın. Sistem özellikleri diyalog kutusu ekrana gelecektir.
84) WINDOWS 98’İN DİSKET SÜRÜCÜ PROBLEMİ
Bazı Windows 98 kullanıcıları 98’e terfi ettikten sonra daha önceden kuzu kuzu çalışan disket sürücüleri ile problem yaşadıklarını söylüyorlar. Bu püf noktamız bazı sorunların giderilmesi için kullanılabilir.
Alt tuşuna basın ve Basılı tutun, My Computer üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Performance bölümüne gelin, File System düğmesine basın. Floppy Disk üzerine tıklayın ve eğer “Search for New Floppy Drives Each Time Your Computer Starts” seçeneği aktifse pasif hale getirin. Daha sonra Removable Disk bölümüne gelin ve write-back caching seçeneğinin pasif olup olmadığını kontrol edin, eğer aktifse pasif hale getirin. Tamam düğmesine basın ve Windows’u yeniden başlatın. Bu püf noktasını uygulamak sadece disketlerle değil Zip sürücüler ve teyp yedekleme üniteleri, CD-ROM sürücüler ile problem yaşayan kullanıcıların da işine yarayabilir, bir denemekte fayda var.
85) DONANIM PROFİLLERİ OLUŞTURMAK
Eğer bilgisayarınızdaki tüm donanımı her zaman kullanmıyorsanız ve kimi zaman kullanmadığınız donanımın sistemde kurulu olmasını istemiyorsanız, Windows 95 ya da 98’in sistem ayarları sayesinde farklı durumlar için farklı profiller kullanabilirsiniz.
Bir donanım profili, o an sisteminizde kurulu ve mevcut durumda olan donanım hakkında bilgi verir ve standart olarak Windows’da Original Configuration isimli tek bir donanım profili vardır.
Varsayalım kimi zaman sistemimizdeki CD sürücünün kullanılabilir olmasını istemiyoruz. Öte yandan, her kullanmak istediğimizde tekrar eklemek ve ihtiyacımız kalmadığında kaldırmak gibi bir yol da epeyce can sıkıcı oluyor.
Bu sorunu çözmenin en kolay yolu, yeni bir donanım profili oluşturmaktır. Bunun için önce My Computer sağ tuş menüsünden Properties’i ya da Control Panel’den System’ı seçerek System Properties diyalog kutusunu açın.
Daha sonra Hardware Profiles sekmesine tıklayın. Eğer daha önce bu konuda hiçbir şey yapmadıysanız sadece Original Configuration isimli bir profil görülecektir. Copy tuşuna tıklayarak bu orijinal konfigürasyonun bir kopyasını oluşturun ve profile bir isim verin.
Başlangıç aşamasında iki profil de birbirinin aynısı olacaktır. Değişikliği yeni oluşturduğunuz profilde yapabilmek için önce sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir.
Sisteminiz yeniden başladığında, Windows size her zamankinden farklı olarak bir menü sunacak ve hangi donanım profilinde çalışmayı istediğinizi soracaktır. Herhangi bir profili seçene kadar sistem bekleyecektir. Windows NT’de ise belli bir süre içinde herhangi bir donanım profili seçilmezse, önceden belirlediğiniz bir profille otomatik açılış sağlayabiliyorsunuz. Burada yeni oluşturduğunuz profili seçin.
Windows açıldıktan sonra istediğiniz donanım bileşenlerini System Properties diyalog kutusundaki Device Manager sekmesini kullanarak sisteminizden çıkarmanız gerekiyor.
Bütün bu işlemleri gerçekleştirdiğini andan itibaren, bu işlemler öncesinden farklı olarak sisteminizden bir donanımı kaldırmak istediğinizde, Windows size bu değişikliğin tüm konfigürasyonlarda mı yoksa sadece belirli profillerden mi kaldırılmak istendiğini soracaktır.
86) DOS KOMUTLARI
DIR:Bu komut DOS en önemli komutu denebilir.Bulunulan dizindeki tüm dizin ve dosyaları görüntülemek amacıyla kullanılır.

DIR/S:Bulunulan dizindeki tüm iç dizinlerde dahil olmak üzere verilen dosyanın olup olmadığını arar.
ÖRN:C:\>DIR/S Batu.TXT

DIR/P:Bulunulan dizindeki dosya ve dizinleri sayfa sayfa listeler.Yani bir sayfaya sığmazsa bir mesaj çıkıp devam etmek için bir tuşa basın yazısı çıkar basılınca diğer sayfaya geçer

DIR/Wosya ve dizin gösterimini yatay biçimde yapar.

DIR/AH:Aktif dizin içindeki sadece gizli dosya ve dizinleri gösterir.

DIR/AD:Aktif dizin içindeki sadece dizinleri gösterir.

DIR,:Evet DIR virgül bu komut DOS un bir oyunu bunu microsoft açıklamazken böyle bir komut ortaya çıktı.

DIR/AS:Aktif dizindeki sadece sistem dosyalarını gösterir.

DIR/AA:Aktif dizindeki sadece arşiv niteliği taşıyan dosyaları görüntüler.

DIR/AR:Aktif dizin içindeki sadece okunur dosyaları görüntüler.

DIR/ON:Gösterimi alfabetik sıraya dizer.

DIR/OSosya boyutuna göre küçükten büyüğe sıralar.

DIR/OE:Uzantıya göre sıralar.

DIR/OD:Zamana göre sıralar.Değişim tarihi

DIR/L:Küçük harfle listeleme yapar.

CD:Bu komut bir dizinden diğerine geçişi sağlar.

CD <DİZİN ADI>izin adı kısmına girilen dizinin içine girer.ÖRN: C:\>CD BATU

CD.. :CD.. komutu aktif dizinden çıkışı sağlar.Aktif dizinden çıkılıp bir üst dizine gidilir.

CD...:Bu komutta aktif dizinin iki üstüne çıkışı sağlar.

CD\irek ana dizine çıkışı sağlar

DELosya silmeye yarar.Kullanımı DEL <DOSYA ISMI> Örn: C:\>DEL Batu.TXT

DEL *.*:Aktif dizindeki tüm dosyaları silmeye yarar.

REN:Rename in kısaltmasidir.Dosya ve dizin ismi değiştirmeye yarar.
Kullanımı REN <ESKI DOSYA ISMI> <YENI DOSYA ISMI>
ÖRN:C:\>REN Batu.TXT Batuhan.TXT

MD:Make Directory içi boş bir dizin yaratmaya yarar.Kullanımı MD <DIZIN ISMI> Örn: C:\>MD Batu

RD:Remove Directory içi boş bir dizini silmemize yarar.Kullanımı RD <DIZIN ISMI>

COPY:Bir dosyayı bir yerden başka bir yere kopyalama amacıyla kullanılır.
Kullanımı COPY <DOSYA ADI YOLUYLA> <KOPYALANACAĞI YER>
ÖRN:C:\>COPY C:\Batu.TXT C:\Batu\
NoT:Yukarıdaki örnekte ana dizinde bulunan Batu.TXT dosyası Batu dizini içine kopyalanıyor.

TYPE:Bu komut bir tür edit programı gibi çalışır.Yani verilen dosyanın içinde ne tür kayıtların bulunduğunu bize gösterir.Kullanımı TYPE <DOSYA ADI>
Örn:C:\>TYPE Batu.TXT

COPY CON:Bu komut copy komutuna bağlıdır.Fakat işemi farklıdır.Yeni bir dosya yaratmaya ve içine birşeyler yazmaya yarar.Kullanımı COPY CON[list=1]
ÖRN:C:\>COPY CON Batu.exe
NoT:Yukarıda verilen şekilde yazılıp enter a basıldığında dos bir alt satıra geçerek kayıt girmemizi bekler tüm kayıtlar bittikten sonra F6 fonksiyon tuşuna basarız.Ve girişi keseriz ve kayıt ederiz.enter tuşuna basarak işlemi bitirip tekrar prompt a geri döneriz.

PROMPTOS un simgesini değiştirir.DOS un genel promptu C:\> tır siz bunu bu komutla değiştirebilirsiniz.
ÖRN:C:\>PROMPT Batu:
ESKİ HALİ:C:\>
YENİ HALİ:Batu:
Geri getirmek için prompt komutundan sonra $P$G ibaresini kullanın.

UNDELETE:Bu komut ile önceden sildiğiniz dosyaları geri çağırabilirsiniz.Fakat dosyanın yeri üzerine başka bir kayıt yapılmadıysa geri çağırma imkanınız vardır.Aksi takdirde kurtulmaz.

FORMAT(!!!Dikkat!!!):Bu komut disk veya disket birimlerinin içindeki tüm kayıtları silerek ilk alındığında hazır bulunan hale getirir.Bir kere çalıştırıldıktan sonra geri dönüşü yoktur.
KULLANIMI:FORMAT <DISK ISMI> <PARAMETRE>
ÖRN:C:\>FORMAT C:/S
/S:Bu parametre ile diske format atıldıktan sonra başlangıç dosyalarınıda diske tekrar kayıt eder.Böylece disk bilgisayrı başlatabilir.
/Q:Hızlı format atar.Normal formattan farklı olarak daha hızlıdır ve dosyaları silmekle yetinir.Disketlere zarar verbilir.
/C:Format sırasında bozuk sektörleri tarar.Ve yeni bulursa ekler veya eskileri kurtarmaya çalışır.

UNFORMAT(DOS 6,22 ve öncesi için geçerlidir):Bu komut ile önceden formatladığınız bir diski veya disketi tekrar eski haline getirebilirsiniz.(Fazla güvenmeyin)

XCOPY:COPY komutundan farklı olarak bir çok işlevi vardır.Kullanımı copy komutu ile aynıdır fakat xcopy de parametre kullanımına izin vardır.
/S:Bu parametre ile belirtilen dizindeki tüm alt dizinleride hedefe kopyalar.
/H:Kopyalama yaparken gizli dosyalarıda kopyalar.
/P:Her kopyalamada onay ister.
/Y:Eğer kopyalanacak dosya dizinde varsa sormadan direk kopyalar.
ÖRN:C:\>Batuhan \Batu\*.* \Batu /S/Y

ATTRIBosyaların özelliklerini değiştirmeye ve oluşturmaya yarar.Kullanımı ATTRIB <DOSYA ISMI> <PARAMETRE>
ÖRN:C:\>ATTRIB Batu.TXT +H
+Hosyayı gizli hale getirir.
-H:Gizliliği kaldırır.
+Rosyayı sadece okunur yapar.
-R:Sadece okunur özelliği kaldırır. +Aosyayı arşiv dosyası olarak ayarlar.
-A:Arşiv özelliğini kaldırır.
+Sosyaya sistem dosyası özelliği verir.
-S:Sistem özelliğini kaldırır.<

MEM:Bu komut dosun o anda ki bellek durumunu gösterir.Kullanımı MEM
/C:Belleğin TSR kısmında(sürekli bellekte kalan) yerindeki programların listesini verir.

FDISK:Bu program harddisk in ayırım ayarlarını düzenlemeye yarar yani bu program ile komple harddiski kaldırabilir ya da tekrar oluşturabilirsiniz.Veya harddiski ikili üçlü kısımlara ayırabilirsiniz.Dikkat bu program kullanımında tüm bilgiler yok edilir.

SCANDISK:Bu komut harddiskin bakımını üstlenir ve sorunları varsa giderir.

CHECKDSK:Bu dosun harddisk hakkkında bilgi ve onarım ile ilgili komutudur.Bu komut ile bad sector lerden daha bir çok harddisk konusunda bilgi verir.Ve harddiski bir tür checkupta tutar.

DEFRAG:Bu program şimdilerde sizin windows ta kullandığınız disk birleştiricisinin dos sürümüdür.Windows ta SYMANTEC el atınca daha kullanışlı oldu.Bu programın çalışma şekli şöyledir.Harddisk içinde bölünmüş dosyaları birleştirir ve ard arda dizer bu şekilde harddiskten veri okuma hızını arttırır.

EDIT:Bu program dosun editör programıdır.Yani type komutu gibi dosya içini görüntüler ve içinde değişiklik yapmanızı sağlar.Tabi ki arabirimi olmasından dolayı daha kullanışlıdır.

DOSKEYosun anahtarı bu dur işte bu komut ile dosa yeni ilevler ekleyebilirsiniz.Hatta dır komutunun adını bile değiştirebilirsiniz.Fakat sadece dosun kolaylıklarından yararlanmanız için komut bir kere çalıştırmanın yeterlidir.
Bu komut hafızada iken yukarı ve aşşağı tuşları ile fonksiyon tuşları(F1,F2,F3...) yeni işlevler kazanır.
87) BİOS HATA SİNYALLERİ
Bilgisayarlarımızın nabzını tutan Bios bile bazen çığırından çıkıp bize bir şeyler anlatmak istercesine değişik sinyaller verir. Fakat kimi zaman kullanıcılar bu sinyallerin ne anlama geldiğini anlamaz ve bu da yanlış anlamalara ve yanlış müdahalelere sebep verebilir.
Öncelikle BIOS'u kısaca tanıtalım.

"Basic Input/Output System(Temel Giriş/Çıkış Sistemi)" kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC'nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakaranızın özelliklerini yönelebilmeniz/kullanabilmeniz ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. "Sadece okunabilir bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi, her defasında PC'nizi açtığınızda BlOS'un işlem yapmasıdır. Ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde de işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. En genel anlamı şudur: BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir. Kullandığımız bilgisayarların bizlere birçok bilgi ve kolaylık sağladığı kesin. Fakat her elektronik aygıtta olduğu gibi bilgisayarlarımızda bazı sorunları beraberinde getirir. Hele bir de bilgisayarla fazla uğraşıyorsanız. Taktığınız herhangi bir parça bile bazen size bir sorun çıkarabilir. Bu sorunları bilgisayarınız size doğal olarak pekde anlaşılır olmayan sinyallerle verir. Bu seslerin her biri aslında bir anlam içerir. Bip kodları sistemde bir sorun olduğunu ya da sistemin düzgün çalıştığını belirtir. Genelde sistemin açılmaması ile ilgili sorunlarda teknik servise bir ön bilgi sağlamak amacını taşır. BI-OS'umuzdan çıkan bip sesleri bazılarımıza anlamsız gelse de, aslında bilgisayarımızda oluşan bir sorunu iletme amacı taşır. Eğer bu kodların ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız bu ya-zmıızdaki BIOS bip kodlarını iyice okuyun deriz. Bios hata sinyalleri PC'niz açıldığında bip sinyal sesleri geliyorsa, bu seslere bakarak hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz

AWARD markalı BiOS'lar için:
1 uzun: Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

AMI markalı BİOS'iar için:

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64"base" RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası

88) BİOS AYARLARI
BIOS (Basic Input&Output System) bilgisayarınız ilk açıldığı anda hangi donanımlara sahip, bunlara sinyaller hangi yollardan gidecek, kaç disk takılı, RAM ne kadar, ne tip RAM kullanılacak gibi hayati sorulara cevap veren ve bunların çok ayrıntılı olarak bir listesinin çıkmasını sağlayan bir progr*****tır. Bu program, anakartta bir çip üzerinde tutuluyor ve bilgisayar açılıp, anakarta elektrik ulaştığında çalışmaya başlıyor. Ondan istenen görevleri yerine getirdikten sonra da, disklerin ya da CD'lerin boot sektör adı verilen ilk kısmına bakıp bir işletim sistemine görevlerini t*** ediyor. BIOS aslında her zaman arka planda durur (görevlerini işletim sistemine t*** etmiş olsa bile) ve donanımmızdaki her şeyin doğru çalışmasından ve sinyallerin doğru yerlere doğru şekilde ulaştırılmasından o sorumludur.

Her anakart üreticisi, kendi ürettiği anakart için bazı BIOS ayarları sunuyor olsa da temel ayarlar hep aynıdır. BIOS bir tür programdır ve bunların çoğu belli firmalar tarafından yazılıyor. Bunlar arasında AMI, AWARD, IBM, Comp** gibi firmalar var. Biz olabildiğince hemen hemen tüm üreticilerin ortak olarak sunduğu ayarlardan bahsedeceğiz. Genelde P4 için SIS 645 ile Intel 845 çipseti ve AMD platformu için de yeni elimize ulaşan KT333 temelli anakartlarm ayarlarını inceleyeceğiz.

BELLEK İÇİN AYARLAR
Bellek yani hafıza ayarları çoğu anakartta, 'Advanced Chipset' mönüleri altındadır. Bu yazımızda söz konusu mönüdeki DDR-RAM ayarlarını inceleyeceğiz. Bugünlerde hem Intel hem de BIOS, BlOS'tan bilgisayarınızın durumunu da öğrenebilirsiniz.
AMD platformları için kullanılan DDR-RAM'lerde ve önceki sürüm olan SDRAM'lerde gördüğümüz bazı temel ayarlar var. CAS ve RAS ayarları en önemlileridir. Bir DDR ya da SDRAM, kapasitör benzeri bir yapıya sahiptir. Yani bu belleklerde bir okuma yapılacağı zaman önce okuma yapılacak olan bellek hücresinin elektriksel olarak yeniden yüklenmesi gerekir. Diğer yandan bellekte bir yere ulaşmak için belirli bir süre gereklidir. 'Advanced Chip-set' gibi mönülerde göreceğiniz CAS ayarı, belleğe komut gönderildiği zaman, o komutu uygulamaya başlamadan önce geçen zamanı gösterir. Bu rakam ne kadar düşük olursa, sistem o kadar hızlı veri okur. Ama şunu da unutmayın '2' ayarı her RAM üreticisi tarafından desteklenmiyor. Belleğiniz bir 'No name' yani markasız ise ve CAS 2 ayarını desteklemiyorsa, o zaman çökmeler yaşayacaksınız demektir. Yine bellekler için RAS ve RAS to CAS ayarlarını göreceksiniz. RAS işlemi, bellek ciplerinin elektriksel olarak yeniden yüklenmesi için gerekli süredir. Genelde '5' ya da '6' ayarlarını seçebilirsiniz. Bu da 5 ya da 6 işlemci saat frekansı demektir. Ne kadar büyük olursa sisteminiz daha kararlı olacaktır. Düşük bir ayar ise, '5' gibi, daha yüksek performans getirir. RAS-to-CAS ayarı ise RAS ve CAS işlemleri arasında ne kadar süre beklemek gerektiğini bildiriyor. Elbette bu ayar için de durum aynı. Rakamı ne kadar yüksek tutarsanız, sisteminiz o kadar kararlı olarak çalışıyor. Ayar sırasında daha düşük rakamları seçerseniz, o zaman da performans artacaktır. İşte size, anakartlarda sıkça gördüğümüz bir kaç ayar daha:

• SD-RAM Command: Bu bellek ayarı bazı anakartlarda, 'MA 1T/2T Select' şeklinde görülür. Her iki ayarın yaptığı iş aynı. Bu ayar, belleğe komutların ne kadar sürede aktarılacağını belirtir. ÎT ayarı en hızlı, 2T ayarı ise daha yavaş bir ayardır. Elbette 2T ayarı eğer kalitesiz RAMler kullanıyorsanız sistemde çökmelere neden olabilir.

• Fast Command: Bu ayar genellikle Athlon'larda görülüyor. Bu ayarda amaç, işlemcinin içinde bellekle ilgili ayarları nasıl ele alacağını düzenlemektir. Eğer hızlı RAM'lere ve yeni nesil bir işlemciye sahipseniz, ayarı daha yüksek hızlara çıkartabilirsiniz.

• SDRAM Burst Lenght: Bu ayar SIS çipsetlerinde ve Athlon'ların anakartlarında sık görülmekte. Bellek ciplerinin özel bir fonksiyonunu düzenliyor. Bellek cipleri, üzerlerinde bir yer okunduğunda, yanındaki hafıza hücrelerinin de okunacağını tahmin eder. Buradaki bilgileri çabuk ulaşabileceği bir düzene koyar. SDRAM Burst Length ayarı ile ne kadarlık bir kısmı hemen ulaşılabilecek hale getirdiğini ayarlıyoruz. Genellikle '4QW ya da '8QW gibi ayar olasılıkları var. Eğer kaliteli bir RAM aldıysanız, bu ayarı 8QW'ye getirin. Eğer RAM'iniz kaliteli değilse ayarı kapatın. Zira kalitesiz RAM'lardaki cipler bu özelliği desteklemez. Bu ayar bazı anakartlarda DDR 'RAM Auto Precharge' ismi altında da görülür.

• Bank Interleave: Bu ayar sadece KT266A ve KT333 çipsetlerinde var. Eğer iki DDR-RAM'i anakart üzerindeki iki bellek yuvasına takarsanız, o zaman her iki DDR-RAM'den de aynı anda okuma yapılması sağlanır. 16 MB'nin altında bir RAM için çalışmıyor. '2-Way' ve '4-Way' gibi ayar seçenekleri var. Eğer bir çift RAM'i yan yana takıyorsanız '2-Way', iki çift RAM'i birlikte anakarta monte edecekseniz, mutlaka '4-Way' ayarında bırakın. Burada anlattığımız ayarların hepsini 'SPD' fonksiyonu kullanarak da yapmak mümkün. Kullandığımız RAM'lerin üzerinde 'SPD' isimli çok küçük bir cip yer alır. Bu cip, buraya kadar anlattığımız RAS, CAS, Precharge gibi ayarları, o RAM'e göre yapılmasını sağlar. Eğer satın aldığınız ya da kullandığınız, RAM'lerin RAS, CAS ya da benzeri ayarlarını bilmiyorsanız, o zaman bu ayarları 'SPD' yapsın diyebilirsiniz. Bu takdirde BIOS'da yine bellek ayarlarının bulunduğu mönü içinde 'Configure DRAM Timing By SPD' gibi bir ifade olmalı. Bu ayarı seçtiğinizde her şey otomatik ayarlanacaktır.

AGP İÇİN AYARLAR
AGP için ayarlar çok çeşitli olmasa da bazı ayarları halen elle ayarlamak gerekiyor. Şimdi bu ayarları kısaca gözden geçirelim.

• AGP Mode: Bu ayar, AGP yuvasının hangi hızda çalışacağını belirler. Ayarı 'Auto' ya da 4X halinde bırakırsanız problemsiz olarak çalışmanızı sağlar. Ama eski bir ekran kartınız varsa (TNT, eski TNT2 kartları gibi) ayarı 'Auto' ya da 2X'e getirin.

• AGP Fast Write: Oyunlarınız, büyük miktarda bir veriyi bir anda ekran kartınızın hafızasına yazmak için 'Fast Write' denilen bir işlem yapar. Bu ayar, TastWrite' işleminin çalışması ya da çalışmamasını sağlamaktadır. Bazı oyunlar, örneğin **uanox'un 2.1 sürümü, Sacrifice'ın ilk sürümleri, bu ayar açıksa, sistem çökmelerine ya da grafiklerde bozulmalara neden olur.

• AGP Aperture Size: Eğer sisteminizdeki ekran kartının hafızası dolarsa, o zaman ana hafızanın bir kısmını kullanacaktır. Hafızanızın, ekran kartınız tarafından kaç megabyte'lık bir kısmının işgal edilebileceğini belirler. Eğer az hafızanız varsa, bu rakamı 32 MB olarak, eğer bolca hafızanız varsa ayarı 64 MB olarak bırakın ya da anakartınızın ayarı kendi seçmesine izin verin. Bu ayar bazı BlOS'larda 'Graphic Win Size1 olarak da geçer.

• AGP l W/S Write: Bu ayar, AGP yuvasından ekran kartınıza bir veri gideceği sırada araya bir işlemci frekansı kadar bekleme süresi eklemenizi sağlar.

• AGP l W/S Read: Yukarıdaki, 'AGP l W/S Write' ayarı ile aynı işi yapar. Sadece bu sefer, ekran kartınızdan, bir veri okunacağı sırada araya bir bekleme süresi koyacaktır. Aynı şekilde yavaş bir ekran kartı ya da yavaş bir RAM'iniz varsa, bu ayarı 'Enabled' konumuna getirin.

• AGP Read Syncronizaüon: AGP kartınızdan yapılan okuma işlemlerinin, sistem saatiyle senkronize edilmesini sağlar. 'Enabled' konumunda bırakılması tavsiye edilir.

PCI İÇİN AYARLAR
BlOS'ların yine 'Advanced Chipset Features' ya da 'PCI Devices' gibi mönülerinde karşılaştığımız ayarların çoğu yanlış yapılıyor. Şimdi bu ayarların en bilinenlerini ele alalım.

• PCI Delay Transaction: En fazla hatalı olarak ayarlanan BIOS ayarlarından biri. Anakartınızı ilk kurduğunuzda, 'Disabled' seçeneği seçilmiş olarak gelir. Bu ayar, PCI 2.1 ve sonrası PCI standartlarının çalışıp çalışmamasını sağlar. PCI yuvalarına giden veriler, eğer sisteminizde çok eski bir PCI kartı ya da ISA kartı varsa, beklemek durumundadır. Oysa yeni nesil PCI 2.1 ve PCI 2.2 standartlarında ISA ve önceki PCI kartlarına gidecek olan veriler bir süreliğine, bir tampon bellekte tutulur. Böylece, eski ISA ve PCI kartlarının oluşturduğu darboğaz aşılmış olur. Eğer sisteminizde eski PCI genişleme kartı ya da ISA kart yuvası yoksa, bu ayarı 'Enabled' yapabilirsiniz. Kimi durumlarda sisteminizde belirgin bir performans artışı olur. Ama PCI kartlarınızın durumunu bilmiyorsanız ya da ISA yuvalarının sistemde var olup olmadığından habersizseniz, ayarı 'Disabled' olarak bırakın. Bu parametre seçilirse, PCI 2.1 uyumluğu da kapatılmış olur.

• PnP BIOS: Bu ayar, bazı anakartlarda 'Plug and Play Aware OS' şeklinde de geçer. Eğer bu ayarı kapalı yani 'Disabled' hale getirirseniz, PnP (Plug and Play, Tak ve Çalıştır) standardına uygun olan cihazlarınız, işletim sisteminiz tarafından bulunacaktır. Eğer bu ayarı açarsanız, yani 'Enabled' hale getirirseniz, PnP uyumlu cihazlarınızı, BlOS'unuz bulacaktır.

• Clear NVRAM: Hangi kartın PnP uyumlu olduğu ya da 'ne kadar RAM var' gibi bilgiler, BIOS içinde burada saklanır. BlOS'un bu kısmındaki bilgiler, eğer ayar 'Enabled' halde ise, her sistem açılışında silinecektir. Yeni bir kart takacaksanız ya da modeminiz external bir modem ise bu ayarı 'Enabled' halde bırakın.

• PCI Latency Timer: Bu ayar her PCI kartının, ne kadar süre ile veri aktarıp veri aktarma hakkını bir diğer cihaza devredeceğini gösterir. Yani kartlar sıra ile veri aktarırlar ve her bir kart belli bir süre veri aktarıp veri aktarma işini bir diğerine bırakır. Eğer bu ayardaki değeri yüksek tutarsanız, daha yüksek veri aktarım hızlarına ulaşmak mümkündür. Örneğin, GeForce ekran kartları bu ayarın yüksek olmasını ister.

FARKLI AYARLAR İÇİN
Burada anlattığımız ayarlar, BIOS'daki onlarca ayardan sadece bir kaçı. Özellikle değinmek istediğimiz ve çeşitli çipsetlerin kullanıldığı anakartlarda yer alan bir kaç ayar daha var.

• MPS Table: Bu ayar aslında bir anakartta, çift işlemci varsa kullanılır. BIOS'u üreten şirketler aynı BlOS'u pek çok kart için ürettiklerinden dolayı, bu ayarı farklı anakart modellerinde kullanmak için, BlOS'a ekliyorlar. Bu ayarı çift işlemciniz yoksa değiştirmeyin.

• APIC Function: Bu ayar, sisteminizdeki Interrupt'ların daha geniş bir biçimde kullanılmasını sağlar. APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller-Gelişmiş Interrupt Kulanımı), ayarını eğer yeni bir işletim sisteminiz varsa açmalısınız. Bu konuda bir fikriniz yoksa ayarı değiştirmemenizi tavsiye ediyoruz.

• IPCA Function: Sisteminizin, fazla elektrik harcamaması için işletim sistemi tarafından kontrol edilebilmesini sağlar. Eğer işletim sisteminiz Windows 98SE /Me 72000 /XP ise bu ayarı açık, yani 'Enabled' hale getirin.

• ACPI Standby State: Bu seçenekle, eğer IPCA ayarınız açıksa, sisteminizi nasıl asılı (Standby) konumuna alacağınızı ayarlar. Eğer SI seçeneğini seçerseniz, o zaman sisteminiz sadece sabit disk ve ekran gibi bileşenleri kapatarak Standby konumuna geçecektir. S3 Seçeneğini seçtiğinizdeyse, yaptığınız her şey hafızanıza yazılacak ve sistem daha derin bir uyku haline geçecektir.
Bu yazıda sadece bazı önemli ayarlara değinerek bir kaç temel BIOS seçeneğine ışık tutmak istedik. Sisteminizle ilgili frekans ayarlarını da iyi yapmanız gerekiyor. Bu ayarlar ise bir başka yazıya kalıyor. Bu yazıdan da anlayabileceğiniz gibi, sisteminizle ilgili pek çok şeyi BIOS yoluyla düzene sokmak mümkün. Ama ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kesinlikle bir şey yapmamayı tercih edin. Zira BIOS ayarları, keskin bir bıçak gibi, iyi kullanıldığında işe yarayan, kötü kullanıldığında da problemlere neden olan araçlardır.

V I/0 ve V I/01 ayarları nedir?
V I/O ayarı DIMM ya da SIMM yuvalarına giden voltajı belirler. DIMM'ler ya da SIMM'ler 3,3 V'ta çalışmak için tasarlanmışlardır. Eskiden, RAM'lerle anakarttaki çipsetler aynı voltajla çalışırlardı. Oysa bu durum yeni nesil anakartlarda farklı. DDR-RAM'lerin ortaya çıkmasından sonra bu kural değişti. Çipset için gerekli voltaj V 1/0 olarak, DDR hafıza cipleri için gerekli olan voltaj ise V l/Ol olarak isimlendiriliyor. Bazı anakartlarda bu konuda da BlOS'da ayarlar bulunmakta. Bu konuda özel ayar yapmayı bilmiyorsanız, anakartınızda hazır gelen ayarları kullanın. Eğer overclock yapmanız gerekiyorsa, bu ayarı değiştirebilirsiniz. DDR RAM'ler ise 2,5V'da çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ama 2.7 Volt'a kadar çalışma voltajları arttırılabilir. Daha üst değerlerde ise risk almaya başlarsınız ve RAM'lerinizi yakma olasılığı doğar. Ayrıca kimi BlOS'larda işlemcinin de çalışma voltajı ayarlanabilmektedir. Bu ayarlar, overclock yapmak isteyenler için ve test amaçlı kullanılmak üzere düşünülmüştür. Bu ayarları değiştirirken, her işlemcinin bir sınırı olduğunu ve yanabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız.
89) WİNDOWS OTOMATİK EXE ÇALIŞTIRMA YOLLARI

Autoexec.bat (Ms-Dos)
C:\IV\IVINIT.EXE
Win.ini

[windows]
load=
run=

System.ini

[boot]
Shell=Explorer.exe trojan.exe

Sadece iki program kabul eder. (explorer şart!!)
c:\windows\winstart.bat
'Diğer batch dosyaları gibi kullanılır."
Başlandıç Klasörü
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \Run]
"VNETSUP"="C:\WINDOWS\SYST EM\V NETSUP.EXE"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \RunServices]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \RunServicesOnce]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\Windows\CurrentVersion \RunOnce]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\CurrentVersion\ Run]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\CurrentVersion\ RunOnce]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Mic rosoft\Windows\CurrentVersion\ RunServices]

c:\windows\wininit.ini
'genellikle kurulum programları kullanılır. Eğer bir şey varsa çalışır daha sonra windows tarafından silinir
• Example: (content of wininit.ini)
• [Rename]
• NUL=c:\windows\picture.exe
• Bu örenekte windows picture.exe programını çalıştırıyor sonra buradan siliyor. Bir programı gizlice çalıştırmak için kullanılır.

90) KALDIRILAMAYAN PROĞRAMALAR
Windows XP'yi kurdunuz. Size kurulurken birşey sorulmadı. Birçok program isteğiniz dışında kuruldu tabii ki. Sanki zorla MS Messenger kullanmak zorundasınız. Kullanmasanız da o kendiliğinden kullanılmaya çalışıyor zaten. Bunu anlamak çok güç. Zaten Outlook Express kullanıyorsunuz, açıyorsunuz Messenger da ordan çıkıveri-yor. Kaldıramıyorsunuz. Bunun gibi bazı programları Control Panel'den (Denetini Masası) kaldıramıyorsunuz. Neyse bunları halletmenin de bir çaresi var. XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım:
-------------------------------------------------
[Version]
Signature = '$Windows NT$'
DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
[Components]
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.i nf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,Fron t-
Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
smsgs.inf,hide,7
RootAutollpdate=oc-
gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,iea c-
cess.inf,,7
Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
mes.inf,,7
Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
ball.inf,HIDE,7
MSWordPad=oc-
gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
DE,7
ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
tupProc,igames.inf,,7
----------------------------------------------------
buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını kaldırabiliriz (Ben de şimdi kaldırıyorum canlı olarak). Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.

91) BİLGİSARIM ÇOOOK YAVAŞ KAPANIYOR

nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.

92) BİR YIĞIN DOSYAYI YENİDEN ADLANDIRMAK
Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları turkiyemizl, turkiyemiz2, turkiyemiz3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?

93) TEK TIKLAMAYLA WİNDOWSU KAPATIN
Windows’u kapatmak için genellikle Start/Shut Down seçeneğini seçerek açılan diyalog kutusundan Shut Down seçeneğini işaretleyip OK butonuna tıklamanız gerekir. Eğer aktif bir uygulama yoksa, normalde uygulamaları kapatmak için kullandığımız ALT+F4 klavye kısayolu da diyalog kutusunu açmak için kullanılabilir. Tek bir tıklamayla Windows’u kapatabilmeyi ister misiniz? Bunu gerçekleştirmek için masaüstüne bir kısayol eklememiz gerekli. Fare imleci masaüstündeyken farenin sağ tuşuna basın ve kısayol menüsünden New/Shortcut’ı seçin. Komut satırı kısmına "RUNDLL32.EXE user,ExitWindows" yazın ve Next butonuna tıklayın. Kısayolunuza bir isim verin ve işlemi sonlandırın. Bu kısayola tıklamak artık Windows’un hemen kapanmasını sağlayacaktır. Ama işinizi biraz daha kolaylaştırarak bu kısayola bir de klavye vuruşu tanımlayalım. Oluşturduğunuz kısayol üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak menüden Properties’i seçin. Burada Shortcut sekmesi altında Shortcut Key alanına istediğiniz tuş kombinasyonunu girin.
Eğer dosya ve yazıcılarınızı ağ üzerindeki diğer kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız, önce paylaşım imkanını sağlamak üzere Control Panel/Network’e çift tıklayarak ağlarla ilgili diyalog kutusunu açın. Daha sonra File and Printer Sharing butonuna tıklayarak açılan diyalog kutusundaki ilgili seçenekleri işaretleyin. Bundan sonra paylaşıma açmak istediğiniz klasör ve yazıcılar üzerinde farenin sağ butonuna tıklayıp açılan menüden Paylaşım’ı seçerek diğer ağ kullanıcılarının ona ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.
Eğer dosya ve yazıcılarınızı ağ üzerindeki diğer kullanıcılarla

paylaşmak istiyorsanız, önce paylaşım imkanını sağlamak üzere Control

Panel/Network’e çift tıklayarak ağlarla ilgili diyalog kutusunu açın.

Daha sonra File and Printer Sharing butonuna tıklayarak açılan diyalog

kutusundaki ilgili seçenekleri işaretleyin. Bundan sonra paylaşıma

açmak istediğiniz klasör ve yazıcılar üzerinde farenin sağ butonuna

tıklayıp açılan menüden Paylaşım’ı seçerek diğer ağ kullanıcılarının

ona ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.
95) MP3 DOSYALARINI WAV FORMATINA DÖNÜŞTÜRMEK
Bu aralar MP3 çılgınlığına ben de kendimi kaptırdım. Bir çok MP3 şarkı

edindim. Bu şarkıları kendimce kesip biçip mikslemek istiyorum ancak

mikslemek için önce bu MP3 şarkıları WAV formatına dönüştürmem

gerekiyormuş. Bunu nasıl başarabilirim? Bunun için kullanabileceğim bir

program (mümkünse freeware) önerebilir misiniz? Ali Ardıç / INTERNET
En popüler MP3 çalma programı olan Winamp’ın programcıları sizin gibi

istekleri olan Windows 95 kullanıcılarını düşünmüşler ve programa MP3

dosyalarını alıp WAV formatında kaydetme seçeneği eklemişler. Sabit

diskinizdeki bir MP3 dosyası WAV haline getirmek için aşağıdaki

adımları takip edin:
A. WINAMP programını açın.
B. Ctrl + P tuşlarına basarak Preferences penceresinin açılmasını

sağlayın.
C. Ekrana gelecek olan Preferences diyalog kutusunun Output bölümüne

gelin.
Ç. Output device seçeneğini WAV FILE OUTPUT olarak değiştirin. Örnek

için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
D. Tamam düğmesine basın.
6. L tuşuna basın ve WAV yapmak istediğiniz MP3 dosyasını yükleyin.
E. WINAMP size dosya dönüştüğünde ortaya çıkacak olan WAV dosyasına bir

isim vermenizi sağlayacak bir diyalog kutusu açacak. Burada istediğiniz

klasörü ve dosya ismini belirleyin.
F. Save düğmesine basın.
G. WINAMP dosyayı WAV yapıp bitirene kadar bekleyin.
Ğ. Programı kapatın. Artık WAV dosyanız hazır. Üzerinde istediğiniz

değişikliği yapabilirsiniz.
Not: Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. İşiniz bittikten

sonra tekrar Ctrl + P tuşlarına bsıp aynı yerde Output Device

seçeneğini WAVE MAPPER yapmalısınız. Yoksa WINAMP her MP3 dosyasını WAV

yapmak istediğinizi sanacaktır.
96) SIK KULLANILAN DOSYALARA HIZLI ERİŞİM
Çok sık kullandığınız program ve dosyalara başlat menüsü ya da Windows

gezgini’nden ulaşmayı sıkıcı ve vakit kaybettirici buluyorsanız, dosya

ve program açma işlemlerini tek tıklamaya indirebilirsiniz. Bunun için

oldukça pratik dört yol var: Masaüstünde kısayol yaratmak, kısayol tuşu

atamak, araç çubuğuna yerleştirmek, System Tray’e yerleştirmek.

Masaüstünde kısayol yaratmak için, istediğiniz klasör, program ya da

dosyayı masaüstünüze farenin sağ tuşu ile sürükleyip, Burada Kısayol

Yarat seçeneğini seçin. Programa ya da bir belgeye kısayol tuşu atamak

için, herhangi bir yerde kısayolunu yaratın. Sonra bu kısayola sağ

tuşla tıklayıp, Özellikler’i seçerek, ya da kısayolu seçip Alt-Enter

tuşlarına basarak, açılan özellikler kutusundaki Kısayol sekmesine

tıklayın. Kısayol Tuşu kutusuna tıklayıp, programı çalıştırmasını

istediğiniz tuşlara basın. Tamam tuşuna basarak pencereyi kapatın.

Bundan böyle bastığınız tuşları kullanarak programınızı

çalıştırabilirsiniz.
Programı bir araç çubuğuna yerleştirmek için, öncelikle, sabit

diskinizin hehangi bir yerinde, bu araç çubuğuna eklenecek kısayolların

barındırılacağı bir klasör yaratın. Sonra görev çubuğuna sağ tuşla

tıklayarak, Araç Çubukları seçeneğindeki Yeni Araç Çubuğu’na tıklayın.

Klasör kutusuna az önce yarattığınız klasörü girin. Görev çubuğu

üzerinde yeni bir araç çubuğu yaratılacaktır. Bunu ekranın istediğiniz

yerine sürükleyebilirsiniz. Eklemek istediğiniz programları araç

çubuğuna sürükleyerek, kısayollarını oluşturabilirsiniz. Bir programı

System Tray’e eklemek için, WinTray gibi Shareware/Freeware

programların dışında, Windows 98 CD’sinde \tools\reskit\desktop

klasöründe bulunan QuikTray programını kullanabilirsiniz. Öncelikle,

programı sabit diskinizde bir klasöre çekip, c:\windows\start

menu\programs\startup (Türkçe Windows’larda ..\programs\startup yerine

..\programlar\başlangıç) klasöründe bir kısayol yaratın. Sonra programı

çalıştırın. System Tray’e eklemek istediğiniz programları QuikTray

penceresinin içine sürükleyip bırakın. Tüm programları attıktan sonra,

Close tuşuna basarak kapatın. Artık, Görev çubuğunun sağ alt

köşesindeki ikonlara tek tıklayarak programlarınızı

çalıştırabilirsiniz.
97) BİLGİSAYARINIZI HIZLANDIRIIIIIIIIN (ŞUANKİNİN 4 KATI DAHA HIZLI)
Burada vereceğim bilgiler sabit diskinizi ve bilgisayarınızı

hızalandırmanız için windows'ta yapılan değişiklikler ve eklemeler ile

sınırlıdır. Adımlara harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir

sorun ile karşılaşmazsınız eğer çok acemi iseniz fazla kurcalamayın...
----MS-DOS SYS DOSYASI
Bilgisayarım sonra C: (sabit diskiniz) konumundan msdos.sys dosyasına

sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin alt taraftata salt okunur

yazayn yerin yanındaki tik işaretini kaldırın.msdos.sys dosyasını iki

kere tıklayarak birlikte aç kısımından NOTEPAD yazan simgeye iki kere

tıklayın.şimdi [opsions] bölümüne şu satırları ekleyin
drvspace=0
dblspace=0
BootWarn=0
BootDelay=0
Sonra Dosya bölümünden Kaydet komutunu çalıştırın. Uygulamayı kapatın

ve MSDOS.SYS dosyasını tekar salt okunur olacak şekilde ayarlayın artık

bilgisayarınız açılırken bu fuzuli sürücüleri yuklemiyecek daha çabuk

açılıp daha az bellek harcayacak
----GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
Bu değişikliklerin dışında Sabit Diskinizi hızlandırmak için windows'un

TEMP yani geçici dosyalar klasöründeki tüm dosyaları rahatlıkla

silebilirsiniz bu dosyaların hepsi windows'un ve bilgisayarınıza

yüklediğiniz programların artıklarıdır...

----SİSTEMİ HIZLANDIRMAK
Burada vereceğim bilgiler sabit diskinizi ve bilgisayarınızı

hızlandırmanız için windows'ta yapılan değişiklikler ve eklemeler ile

sınırlıdır. Adımlara harfiyen uyarsanız bilgisayarınızda herhangi bir

sorun ile karşılaşmazsınız eğer çok acemi iseniz fazla kurcalamayın...
Bilgisayarinizin giderek yavaslamasinin, kuskusuz, birçok nedeni

vardir. Çogu da Windows'u tamamen silip yeniden kurarak halledilemez.

Bu nedenlerden bazilarini kontrol etmek ve düzeltmek, Windows'u yeniden

kurmaktan çok daha kolay olabilir. Eger diskiniz fazla ses çikartiyorsa

(yani basit bir islem olmasi gereken bir sey için çok fazla disk erisim

etkinligi oluyorsa) bilgisayarinizin depolama alaniyla ilgili bir sorun

var demektir. Eger diskinizdeki bos yer azalmissa, bilgisayariniz disk

üzerinde istedigi büyüklükte bir takas dosyasi olusturamayabilir.
Windows'u ilk baslattiginizda diskinizde 100MB ya da daha az bos yer

varsa, daha fazla yer açip, bilgisayarinizin hizinda bir gelisme olup

olmadigina bakabilirsiniz.
Bu yavaslik kismen, depolama alaninizin sisteminize ek bellek olarak

aktarilmasindan da kaynaklanabilir. Eger bilgisayarinizin donanim

bellegi (RAM) çok küçükse, Windows diskinizi sanal bellek (virtual

memory) olarak kullanir (takas dosyasi sayesinde). Fakat sanal bellek,

gerçek bellekten çok daha yavastir. Eger daha fazla RAM bellek

eklerseniz, bilgisayar, takas dosyasini daha nadir kullanir ki, bu da

performansi artirir.
n L2 Ön Bellek (Cache Memory)
Bununla birlikte çogu bilgisayarin ikincil bir sistem ön bellegi (bazen

L2 ön bellegi/L2 cache memory adi verilir) vardir. Bu ön bellek,

CPU'nun (ana islem birimi) bellekteki verilere daha hizli erismesini

saglar. RAM belleginize ilave yaptiginizda, yeterli L2 ön belleginiz

yoksa, sistem performansiniz -beklediginizin tam tersine- düsebilir

bile.
Bunu sinamak için, sistem belleginizin bir kismini kaldirip tekrar

32MB'a getirip performansin iyilesip iyilesmedigine bakabilirsiniz.

Eger durum böyleyse, sisteminizde kurulu L2 ön bellegin miktarini

artirmaya çalisin. Bu önerdigimiz, görece ucuz bir terfidir ve

sisteminizi eski hizina tekrar ulastirabilir.
Ne Kadar RAM'e Ne Kadar L2?
32 MB RAM bellege kadar yaklasik olarak 128K'lik L2 ön bellek

yeterlidir. 32MB ile 64MB arasinda 256K'lik L2 ön bellek yeterlidir.

64MB ve daha fazla bellek için 512K'lik ya da daha fazla L2 ön bellek

kullanmalisiniz. Bu miktarlar, ön bellek ve ön bellek yapisiyla

iliskilendirilmis 'tag' RAM'inin büyüklügüne göre degisir. Üstelik,

bazi yonga setleri 64MB'tan fazlasini ön belleklemez (bazi Intel ana

kartlari da 32MB'tan fazlasini ön belleklemez). Ama genelgeçer bir

formül istiyorsaniz, gereken L2 ön bellek miktarini kilobyte cinsinden

elde etmek için, megabyte cinsinden kurulu bellek miktarini 4'le çarpin

(Kisacasi RAM'i ifade etmek için kullandiginiz rakami 4'le çarpin).
selocan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla