Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Alevilik Nedir
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 02.07.2011, 01:50   #76
madımak_58
Usta Yiğido

madımak_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

madımak_58 Şuan madımak_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.10.2012 12:47

Tecrübe Puanı: 689 madımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISI
Standart Cevap: Alevilik Nedir

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Birşey sormak istiyorum.
"Aleviler taşvan eti yemezler" söylentisi doğru mudur? Doğruysa neden yemezler? Bir de Peygamber efendimiz tavşan eti yemezmiymiş?(Bir sitede okumuştum yüzden soruyorum)
Yukarda ki sorular hakkında bilgisi olan varsa paylaşması ricasında bulunuyorum.

Evet,aleviler tavşan eti yemezler...

Neden yemediklerine gelince;

Benim bildiğim en büyük neden hayız gören canlıdır.Bunun dışında İslam dininin murdar ve yenilmez diye saydığı hayvanların bütün izleri bu canlıda bulunmaktadır diye açıklanır.Şunlar gibi;

Tavşan kedi ile çiftleşmektedir.
Tek tırnaklı bir hayvandır.
Tavşan regl olmaktadır.
Etinin yüzde doksanı kan pıhtısından oluşmaktadır.
Kıl yerine tüyü vardır...

Sanırım Peygamber Efendimizle ilgili olan yazı da şu;

Alıntı:
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: Resulullah’tan (s.a.v.) meshedilmişlerin ne olduğunu sorduğumda, şöyle buyurdu: “Bunların sayısı on üçtür ve şunlardan ibarettir: Fil, ayı, domuz, maymun, yılan balığı, kertenkele, yarasa, lavra, akrep, fare, karga, örümcek ve tavşan” (Vesail-üş Şia, c.16, s317)
Alıntı:
İmam Musa Kazım’dan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Meshedilmişler on üçtür: Bunlar fil, ayı, tavşan, akrep, kertenkele, örümcek, lavra, yılan balığı, yarasa, maymun, karga, fare, domuzdur. Tavşan; hayız, cenabet vb. şeylerden gusül edip temizlenmeyen bir kadındı.” (Yani o kadın tavşan şekline dönüşmüştür.) (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

Alıntı:
İmam Cafer-i Sadık (a.s.): “Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır.” ( El-Kafi, c.6, s.247)

Alıntı:
İmam Rıza (a.s.): “Tavşanın haram kılınış sebebi şudur ki onlar da kediler gibidir. Aynı kediler ve vahşi hayvanlar gibi pençeleri vardır. Bu yüzden onlar gibi sayılmıştır. Ayrıca kadınlar gibi hayız olmaktadır. Çünkü o mesh olanlardandır.” (Vesail-üş Şia, c.16, s.316)