Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 24.01.2014, 11:33   #8
halukgta
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

halukgta Şuan halukgta isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.08.2016 13:35

Tecrübe Puanı: 486 halukgta FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Başörtüsü Konusu ve Kur'an.......

Mete Bey, daha önce söylediğim gibi, ben söylediklerimden sorumluyum, sizin anladıklarınızdan değil. Yazımdan yaptığınız alıntılara gelince.

(sakın velilerin ardına düşmeyin)

Bu uyarının siz, Allah emri olduğunu bilmiyor musunuz?

Araf suresi 3; Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.

Allah bende başka veli edinerek, bunlarda bizleri Allah a yaklaştıracak, bunlar Allah dostu bizlerin şefaatçisi olacak, demenin bizleri şeytanın kucağına götüreceğini birçok ayetinde söyler. Bakın Allah ayetinde ne diyor? Rabbinizden size indirilene uyun. Allah dan indirilen Kur’an olduğuna göre, daha başka kitaplar mı arayalım? Ayrıca veliler edinerek sorgusuzca ardından gidenlerin örneğini de bakın nasıl veriyor Kur’an. Lütfen bu ayeti araştırınız, yuva yapan örümcek neden yuvasını yaparmış araştırınız ki, ayeti daha iyi öğrenesiniz.

Ankebut suresi 41; Allah'ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi/en zayıfı elbette ki, dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi.

Yine benim yazımdan alıntı yaptığınız bir başka sözlerime bakalım.

( Kur’an ile aramıza soktuğumuz veliler, bu yanlışın ardı sıra gitmemizi sağlamıştır.)

Hiçbir örnek vermesem dahi, yukarıdaki Allah ın ayeti size yetmiyor mu bu sözlerimin doğru olduğuna. Bakın peygamberimiz yalnız ne ile iman ediyormuş ve hükmü yalnız kim verirmiş.

Enam 57: De ki: Şüphesiz ben RABBİMDEN GELEN APAÇIK BİR DELİLE DAYANIYORUM. Siz ise onu yalanladınız. Çabucak gelmesini istediğiniz (azap) benim yanımda değildir. HÜKÜM ANCAK ALLAH'INDIR. O hakkı anlatır ve O, doğru hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

Enam Suresi 50. Onlara şunu söyle: "Ben size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem ben! Size ben bir meleğim de demiyorum. YALNIZ BANA VAH YEDİLENE UYARIM BEN!" Sor onlara: "Körle gören bir olur mu? Hâlâ düşünmüyor musunuz?"

Yine yaradan ın çok önemli bir ikazını daha hatırlatmak isterim. Kur’an ın dışından iman etmek isteyenlere. Emin olmadan ardından gidenlere ne diyor.

Enam 116. Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan, seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.

İsra 36. Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır

Bizler Kur’an ı anlayamayız diyerek yüksek bir yere astık, sanı ve rivayetleri de din zannettik. Emin olmadığın bilginin ardına düşme hesap sorarım diyen Yaradan ı ise hiç duymadık bile. Allah ın ayetlerini hatırlatanlarda din düşmanı ilan edildi. Hatta çoğunluk buna inanmış, bir akıllı siz misiniz diyenlere, Allah ın bu ayetleri hala işe yaramıyorsa, sözüm meclisten dışarı.

Peygamberimiz ben sizleri yalnız vahiyle uyarıyorum dediği halde, bizlerin vahyin dışına çıkmamızı ve edindiğimiz velilerin yazdığı ama Kur’an da hiç bahsedilmeyen bilgileri, hükümleri ne yapmalıyız dersiniz bu ayetten sonra?

Enbiya Suresi 45 De ki: "Ben sizi ancak VAHİYLE UYARIYORUM." Ama sağırlar, uyarıldıklarında çağrıyı işitmezler ki!

Onunda kolayı bulunmuş, peygamberimizin hadisleri de vahiydir Allah korumasındadır diyenlere ne yazık ki inandırılmışız. Hâlbuki Allah yalnız Kur’an ı koruması altına aldığını söylediği halde. Böyle olunca da neyin dinden olup olmadığını hiç sorgulamamışız, çünkü Kur’an ı anlayarak okuyan yok ki.

ÖNCE BİZLER KUR’AN I ANLAYARAK OKUYACAĞIZ, KUR’AN IN ANA FİKRİNİ ÖĞRENECEĞİZ, DAHA SONRA HER BİLGİDEN RAHATLIKLA İSTİFADE EDEBİLİRİZ. BU YOLLADA BİLGİMİZİ ARTTİRACAĞIZ , ALDATILŞMADAN KANDIRILMADAN.

Peygamberimiz devrindeki cahiliye devri insanlarda, yalnız Kur’an ile olmaz, bizim atalarımızdan gelen inançlarımızda var, onları da yaşamak istiyoruz diyenlere Allah ın cevabı yetmiyor mu?

Ankebut 51: Karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? Bunda, inanan bir toplum için elbette ki bir rahmet ve bir öğüt vardır.

Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığı konusunda, Allah'ın yarattığı her şeyi ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? O halde Kur'ân'dan sonra hangi söze inanacaklar?

Casiye 6: İşte bunlar, Allah'ın ayetleridir. Bunları sana gerçek olarak okuyoruz. Allah'tan ve O'nun âyetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?

Ne yazık ki bizler bu ayetleri de dinimizi, imanımızı yaşamak için yeterli görmüyor ve edindiğimiz velilerin ardına düşmekte sakınca görmüyoruz. Allah sakın bu yanlışı yapmayın dediği halde. Yaradan yemin ederek bakın ne diyor.

Enbiya 10; And olsun, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şan ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

Değerli din kardeşim, Allah sizlere öyle bir kitap gönderdim ki diyor, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. Allah Kur’an için bu sözleri söylediyse, nasıl olurda din adına başka kitaplara ihtiyacımız olduğunu söyleriz.

Ama bu değil ki din adına başka kitap okumayacağız. Elbette hayır. Öğrendiğimiz, okuduğumuz, üzerinde düşündüğümüz ayetleri belki bizler daha detaylı düşünemeyebiliriz. Bunun için bir başka din kardeşimizin bilgilerinden elbette faydalanmalıyız. Okulda bile herkes kapasitesi ölçüsünce anlar birbirinden yardım alır.

Dikkat ediniz lütfen veli edinmeden, o kişiye üstün bir paye vermeden yapmalıyız. Daha önce Kur’an ı bizler okuduğumuz içinde, onun sözlerini değerlendirebilecek konumda olmalıyız aldatılmamak için. Eğer Kur’an ı hiç okumadıysak, ayetler üzerinde hiç düşünmediysek, aldatılmamız kaçınılmaz olabilir. Bu riski din adına almamalıyız ve onun içinde, HEPİMİZ KUR’AN ÖĞRENCİSİ OLMALIYIZ.

Takva Allah ın değerlendireceği bir konudur. Allah kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim diyorsa, hiç kimseye bu Allah dostu, bu takvaca üstün insan dememeliyiz. Bizler insanları Allah ın değer yargıları ile değil, beşeri değer yargılarımızla değerlendirmeliyiz. Elbette bir insan için çok iyi, güvenilir insan diyebilir, ya da bunun tersini söyleyebiliriz. Bu sözler bizi bağlar doğrudur yanlıştır bunu zaman gösterir. Bazen çok güvendiğiniz, saygı duyduğunuz bir insan, daha sonra çok farklı bir karakter de olduğunu anlarsınız.

Yine benim yazımdan alıntı yaptığınız sözlerime bakalım.

(sizce bu kitap anlaşılması zor ve her şeyin açıklanmadığı bir kitap olabilir mi?)

Kur’an ın açık ve anlaşılır, detaylandırılmış ve kolaylaştırılmış bir kitap olduğunu, ben söylemiyorum Allah söylüyor. Örnekler verelim.

Hud 1: Elif, lâm, râ. Bu, hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan Allah tarafından âyetleri önce sağlam kılınmış, sonra da detaylandırılıp açıklanmış bir kitaptır.

Hicr sur.1.ayet; Elif, Lâm, Râ. İşte sana o Kitap'ın ve açık anlatımlı Kuran'ın ayetleri.

Nur 34: Yemin olsun ki, size, gerçeği açık-seçik anlatan ayetler, sizden önce gelip geçmiş olanlardan örnekler, korunanlar için de bir öğüt indirdik.

Yunus sur. 1.ayet: Elif, Lâm, Râ. O apaçık, apaydınlık Kitap'ın ayetleridir bunlar

Araf 52: Çünkü Biz, gerçekten de onlara, inanacak bir toplum için bir doğru yol, içinde bilgiye dayalı ayrıntılı açıklamalarda bulunduğumuz bir kitap ulaştırmıştık”.

Kamer Suresi 17. Andolsun biz, Kuran'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer Suresi 22 Yemin olsun ki, biz, Kuran'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Siz eğer bu ayetlere iman ettiğinizi söylüyorsanız, Kur’an ın muhkem ayetlerini herkes anlayamaz, Kur’an da her bilgi yoktur diyebilir misiniz? Derseniz bu ayetleri görmezden geliyor, yani iman etmiyorsunuz demektir.

Bakın Allah Kur’an ı anlamamız için nasıl okumamamızı öneriyor.

Muhammet 24: Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?

İnceden inceye, yani dikkatli titiz bir şekilde düşünerek okuduğumuzda anlayacağımızı söylüyor Rabbimiz. Allah anlaşılması zor ve her bilginin olmadığı bir rehber gönderip daha sonrada aşağıdaki hükmünü verir mi?

Zühruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İleride ondan sorumlu tutulacaksınız.

Karar sizin, imtihan sizin imtihanınız.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
halukgta isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla