Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Yaşanabilecek şehir mi?
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 10.12.2011, 08:10   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 899 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Yaşanabilecek şehir mi?

Sivas Türkiye genelinde çoğu dallarda ilerlemesini sürdürürken bazı alanlarda da geri sıralara düşüyor. Sivas 2011 araştırmalarına göre yaşanabilir kent konumunda 16. Sıraya yükseldi. Ekonomi, eğitim, sağlık gibi önemli konularda da geri sıralara düşen Sivas zirveden adım adım uzaklaşıyor.

Cumhuriyet döneminde 9. Sırada yer alan Sivas daha sonra gerileyerek küçülmeye devam etmişti. Yaşanılabilir kent sıralamasında 2009’da 45. sırada, 2010 yılında 12 basamak yükselerek 33. sırada yer bulmuştu. Geçen seneden bu yana 17 basamak yükselerek 16. sırada yer buldu.

34 kriterden oluşan bu seneki araştırmalarda Sivas En yaşanılabilir kent sıralamasında 16, Ekonomi’de 56, Eğitim’de 39, Sağlık’ta 5, Güvenlik’te 29, Kent Hayatı’nda 72, Kültür Sanat’ta ise, 23. sırada yer alıyor.

Genel sıralamada yükselişe geçen Sivas Ekonomi, Güvenlik, Kent Hayatı ve Eğitim alanlarında geri sıralara düşmüş durumda. Güvenlik konusunda MOBESE’lerin faaliyete geçmesiyle birlikte geçen yıl suç oranlarında düşüş yaşanmıştı. Ama son yapılan araştırmalara göre oranlar artış göstererek 29. Sıraya gerilemiş durumda.

Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda Sivas, geçtiğimiz senelere göre Ekonomi ve Eğitim alanlarında da yüksek ölçüde düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Geçen sene Ekonomi de 25, Eğitim de 20. Sırada yer alan Sivas, bu sene Ekonomi de 56, Eğitim de ise 39. sıraya geriledi.

Ekonomi alanında kamu harcaması, kişi başına düşen konut sayısı, satın alma gücü, yatırımcı sermaye gücü gibi kriterlerle belirlenen Ekonomi gücü Sivas’ın ne kadar geride olduğunu ortaya koyuyor. Sivas’tan göç verme yönünde de büyük etkisi olan Ekonomi gücü düşüş yaptığı takdirde daha da vahim duruma düşmeyle karşı karşıya.

Sağlık ve Kültür Sanat dalında yükselişe geçen Sivas sağlıktaki son yatırımların ardından önümüzde ki seneler yükselişe devam edeceği bekleniyor. Kültür Sanat alanında Tiyatro Sinema Müze ve Kütüphane gibi kriterlerin göz önüne alındığı araştırma da yeni Kütüphane’nin yapılmasının ardından yükselişe devam etmesi bekleniyor.

Spor tesisi kapasitesi, lisanslı futbolcu ve hava şartları kriterlerinden oluşan Kent Hayatı alanında ise düşüşe geçerek 72. sırada yer alıyor.

Son verilere göre 3 büyük ilde sıralamalar şöyle:

İstanbul: Genel Sıralama 5, ekonomi 1, eğitim 19, sağlık 51, güvenlik 22, kent hayatı 7, kültür sanat 1

Ankara: Genel Sıralama 1, ekonomi 2, eğitim 1, sağlık 9, güvenlik 25, kent hayatı 71, kültür sanat 11

İzmir: Genel Sıralama 9, ekonomi 3, eğitim 7, sağlık 11, güvenlik 81, kent hayatı 38, kültür sanat 46

Gazete İzci
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...