Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 08.12.2009, 23:30   #2
Naksidamlasi
Yiğido
NO AVATAR

Naksidamlasi Şuan Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.01.2013 11:50

Tecrübe Puanı: 569 Naksidamlasi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Rasulullah`a Ittibanin Sart Oldugu

Beyzavi ve Alusi gibi muteber tefsirlerin beyani vechile;bu ayet-i kerimede hidayetin,Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) e iman ve ittiba sartlarina baglanmis olmasi sunu acikca ortaya koymaktadir ki,ittibasiz sade bir iman hidayet kazandirmamaktadir.Hidayetin olmadigi yerde ise dalalet kacinilmazdir.

Demek ki bir insan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)in dogrulugunu tasdik etse,fakat onun seriatinin hükümlerini uygulamayi üzerine borc bilip ona tabi olmasa,o dalalet vadilerinde bocalamakta olup,hidayet ve felah (kurtulus) ehlinden degildir.(Beyzavi,Alusi,Ilgili ayet-i kerime)

Müfessirlerin bu beyanlari gercekten yerli yerincedir.Nitekim Islam disindaki tüm dinlerden ve inanclardan uzaklasip,Kuran-i Kerim`e tabi olunmadan mücerred bir imanla yani sadece;"Muhammed ALLAH`in elcisidir,dogru bir insandir,dini de dogrudur" demek kurtulus icin yeterli olsaydi,o zaman Ebu Talib`in kurtulmus olmasi lazim gelirdi.

Cünkü o ölümünden önce:

"Gercekten ben sunu iyice bildim ki Muhammed`in dini,din olma acisindan yaratiklarin sahip oldugu tüm dinlerin en hayirlisidir" (Ibni Hacer,el-Isabe,7/236) demisti.

Fakat tenkit olunmaktan ve "Ölüm korkusuyla din degistirdi" denilerek aleyhine konusulmasindan cekindigi icin Islam`a girmeyi kabullenemedi.Bu yüzden de cennete giremedi.Ancak cehennemde ehven bir azap ile cezalandirilacagi beyan edildi.

Nitekim Abbas ibni Abdiltalip (Radiyallahu Anh):

"Ya Rasulullah!Ebu Talib`e hicbir fayda saglayabildin mi? Cünkü o seni himaye ediyordu ve senin icin (düsmanlarina) kiziyordu"diye sordugunda Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem):

"Evet! O!,cehennemin azabi en hafif olan yerindedir,eger ben olsaydim (benim icin yaptigi bu gayret olmasaydi),elbette o,cehennemin en asagi tabakasinda olurdu."buyurdu.(Buhari,Edeb:1 15,no:5855,5/2293)

Bu sahih rivayetten de acikca anlasildigi üzere;peygamberin dogruluguna ve Islamin hayirli olusuna inanmak,hatta peygamberin dönemine kavusup ona fiili destekte bulunmak bile insanin cennete girmesini temin etmez.

Hal böyle iken sadece Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hakkinda: "Hazret-i Muhammed`de de göksel ilham vardir" demekle bir Hristiyanin cennete girebilecegi nasil iddia edilebilir.

Demek ki yanlis fikirli bazi ilahiyatcilarin iddia ettigi gibi;Bakara Suresi:62 ve Maide Suresi:69.ayet-i kerimelerinde: "Sadece ALLAH`a ve ahiret gününe iman sartiyla cennete girecekleri" beyan edilen Yahudi ve Hristiyanlardan maksat;Islam`i kabullenmeyen günümüzdeki Ehl-i Kitap olmayip,kendi peygamberleri döneminde hak olan dinlerine tabi olan Ehl-i Kitap`tir.

"Yahudi ve Hristiyanlar Cennete Girecek Diyenler" Cennete Giremez-sayfa 83-89-

/Ahmet Mahmut Ünlü,Mehmet Talu,Hüseyin Avni,Ali Eren

itibarhaber
Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla