Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas ' ımız Hakkında - Sivas Paylaşım > Sivas Türküleri
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Sivas Türküleri Sivas Türküleri Paylaşım Köşesi

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 02.07.2007, 11:39   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart SARKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

Arzum türküsü dinledigim en icli ve duygusal Şarkışla Türkülerinden biri..

ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

Birinci Dünya savaşının tüm Dünya Milletlerini etkilediği gibi bizi de büyük ölçüde etkilediği muhakkaktır. Ekonomik alanda hemen hiç bir varlığa sahip olmayan halk geçim derdine düşmüş, büyük bir arayış içine girmiştir.

Türkümüzün kahramanı Arzu’nun babası çok nüfuslu bir aileye sahip yoksul ama tuttuğunu koparan bir delikanlı... Evlenir, mutludurlar, aza kanaat ederler. İlerleyen zamanda bir de kızları olur. İsmini Arzu koyarlar. Arzu eve neşe getirmiştir. Beyaz tenli güzel bir kız olduğu için (Ak) ağ kız diye severler. Aile iki iken üç oldu, geçim zorlaşır İlçedeki kış şartlarının çetin geçmesi sebebiyle eli iş tutan delikanlılar kışları ılıman geçin Adana, Mersin gibi her an iş bulunabilen memleketlere amele olarak gider Bahar aylarında tekrar Şarkışla’ya dönerler, işlerine bakarlarmış.

Yine gençler Adana’ya giderken Arzu’nun babası da eşine! Dengimi hazırla herkesle ben de gideyim, hiç olmazsa evimizin geçimini temin edeyim der. Yola çıkarlar, varırlar Adana’ya kısa süre içerisinde portakal bahçelerinin birinde iş bulurlar ve çalışmaya başlarlar. Zamanla çevreyi tanıyan Arzu’nun babasının gözü açılır, bahçe sahibinin kızına abayı yakar. Zamanını yeni aşkıyla geçirmekte olan gencin sıladaki eşi yoksulluk içerisinde geçimini komşuların yardımı ile sağlamaya çalışır çünkü o tarihlerde herkesin durumu aynıdır. Konu komşu da yüksünmeye başlar. “Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz” diye bir atasözü vardır. Bu atasözü kadının durumunu gözler önüne sermektedir.

Mevsim bahar olmuştur gurbetçilerin dönme vakti gelmiştir. Arkadaşlarının tüm ısrarlarına rağmen Arzu’nun babası dönmez ve Adana’da kalır. Yurtlarına dönen gençlerin hasretleri biter işlerine bakarlar. Arzu’nun annesi büyük umutlarla eşini birkaç gün daha bekler. Çünkü hem hasreti sona erecek hem de hiç haber göndermediğini, arayıp sormadığını, üç beş kuruş para göndermediğinin, çektiği perişanlığın hesabını soracaktır. Gelenlerin arkası kesilmesine rağmen eşi hala dönmemiştir. Birlikte giden arkadaşlarından sormaya karar verir. Bu kişiler sanki suçluluk duyarcasına kadından kaçarlar. Fakat en sonunda bir genç kadının haline dayanamaz ve olanları tek tek anlatır. Çok zor durumda olan kadıncağızın dünyası yıkılır. Ağ kızını bağrına basarak şöyle der:

Sözleri :

Arzu’m guççük gucağımda uyudu

Kim verecek ağ kızıma oğüdü

Gonunun gomşunun goğünü böyüdü

Biyol gelip hallarımı sormadın.

Düşüngüdür genç ömrümün yıkımı

Azap duramam ki alam hakımı

Dedi kodulardan duttum yukumü

Çık yoharı hayırsız, yurt görünsün

Bize eden dizin dizin sürünsün

Dilerim Allah’ tan gulmesin yüzün

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 02.07.2007, 21:38   #2
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4506 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Pfeil -->: SRAKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

Arzum türküsü ve hikayesi gercektende harika türkünün sözleri duygusal ve insanın yüreğini parcalarcasına dramatik şarkışlada bu tür türküler çok var hepside bir birinden güzel tıpkı ARZUM TÜRKÜSÜ gibi
SİVASLADY yi bu harika araştırmasından dolayı kutlar yeni araştımalarını sabırsızlıkla beklerim calışmalarında başarılar dilerim iyi varsın kardeşim sağol var ol
Alt 05.07.2007, 15:54   #3
mustafa yiğit
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mustafa yiğit Şuan mustafa yiğit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.09.2008 21:39

Tecrübe Puanı: 0 mustafa yiğit FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SRAKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

sivaslı gardaşım senden allah razı olsun bu çok güzel bir türkü ama bunu güzel bir sanatçımız söylesede herkesin gözü yaş dolsa helal sana gardaş sagolasın valla içim deşildi bir an
mustafa yiğit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.09.2007, 19:51   #4
akincafe
Yeni Yiğido
NO AVATAR

akincafe Şuan akincafe isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.09.2007 20:46

Tecrübe Puanı: 0 akincafe FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SARKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

çok teşekkür ederim çok güzel bir hikaye aynı zzamanda yiğenim için iyi bir ödev konusu olacak okuldan kendi yörenizin türkülerinden birinin hikayesini araştırın demişler bu çok uygun saygılarımla ismail akın
akincafe isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.2007, 19:16   #5
Karatepe_by
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Karatepe_by Şuan Karatepe_by isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.02.2008 08:22

Tecrübe Puanı: 0 Karatepe_by Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

Gerçekten çok güzel bir türkü.Dert görmeyesin nerden arayıp buldun.
Karatepe_by isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.10.2007, 17:38   #6
goktan58
Tecrübeli Yiğido

goktan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goktan58 Şuan goktan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.11.2013 09:58

Tecrübe Puanı: 646 goktan58 FAZLA SÖZE GEREK YOKgoktan58 FAZLA SÖZE GEREK YOKgoktan58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

ben kendım sarkıslalıyım ve ben bu turkunun uzerıne guzel bı turku duymadım...halk ozanı sarkıslalı mehmet erdogmusun sesınden dınlemenızı cok ısterım....saygılar
goktan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2007, 14:14   #7
Leyla74
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Leyla74 Şuan Leyla74 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.10.2009 00:30

Tecrübe Puanı: 0 Leyla74 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

selam harikaa birsey okudum ve cok begendimmm
yazanin ellerine saglik
Leyla74 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2007, 16:22   #8
psikopat_58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

psikopat_58 Şuan psikopat_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.06.2008 11:09

Tecrübe Puanı: 0 psikopat_58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

Ellerine sağlık abla bende şarkışlalıyım çok beğendim nasipse tanışmak isterim...
psikopat_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.03.2009, 22:54   #9
darkangell
Yeni Yiğido
NO AVATAR

darkangell Şuan darkangell isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.03.2009 23:17

Tecrübe Puanı: 0 darkangell FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SARKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

arkadaslar sizden sivas halayları ve oyun havalarınını linkini isteyebilirmiyim arıyorum bulamadım bi türlü yardımcı olun lutfen
darkangell isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.03.2009, 19:25   #10
Bence-58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Bence-58 Şuan Bence-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.06.2009 13:14

Tecrübe Puanı: 0 Bence-58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SARKISLA-ARZUM TÜRKÜSÜ hikayesi...

Buda Benden Olsun Türküsü

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Türkülerimiz...
Bence-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)