Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Muhtelif konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.11.2008, 09:30   #1
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2272 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Hanım takva ehli olunca...

Hanım takva ehli olunca

Büyük velîlerden Şâh Şücâ Kirmânî hazretlerinin bir kızı vardı. Kirman vâlileri ona tâlibdi. Şâh onlardan üç gün mühlet istedi. Bu üç gün içinde mescidleri dolaştı. Güzel namaz kılan bir genç gördü. Namazı bitirinceye kadar onu seyretti. Sonra yanına gidip: Ey genç, evli misin? diye sordu. Genç; Hayır. deyince, ona; Kur'ân-ı kerîm okuyan, takvâ sâhibi ve güzel bir kızla evlenmek ister misin? dedi. Genç; Bana kim kız verir ki, dünyâda üç dirhemden başka hiç bir şeyim yok. dedi. Ben veririm, bu üç gümüşün biri ile ekmek, biri ile katık, biri ile güzel koku satın al. dedi.

Şâh Şücâ kızını o genç ile evlendirdi. Kızı, o fakir gencin evine girdiğinde, bir kuru ekmek parçası gördü. Bu nedir? diye sorunca, genç; Senin nasibindir. Yarın sabah yemek için ayırmıştım. dedi.

Şâhın kızı babasının evine doğru gitmeye başlayınca, genç; Ah! Ben Şâhın kızının, benim yanımda durmayacağını bilmiştim. dedi. Kız bunu işitince; Ben senin fakirliğin sebebiyle gitmiyorum, îmânının zayıflığı için gidiyorum. Sen akşamdan, sabahın ekmeğini hazırlıyorsun. Ben ise babama şaşıyorum, bunca senedir yanındayım, bana seni haramlardan kaçan, dünyâyı hiç düşünmeyen birine vereceğim derdi. Bugün öyle birine verdi ki, Rabbine îtimâd etmiyor, rahat içinde bulunmuyor. Bu evde ya ben kalırım, ya bu ekmek. Sen karar ver. dedi. Genç ekmeği bir fakire verdi. Şâhın kızı geri döndü ve onunla mesûd olarak yaşadı...

Alıntı
Alt 25.11.2008, 09:38   #2
COBANYILDIZI
Yiğido

COBANYILDIZI - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

COBANYILDIZI Şuan COBANYILDIZI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.01.2009 01:45

Tecrübe Puanı: 591 COBANYILDIZI isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Hanım takva ehli olunca...

GÜZEL PAYLASİMİN İCİN TSK
bende şah şüca kimdir onu yazayim istedim zamanimiz abaktigimizda ole bir kizi bulmak cok zor
Şah Şüca Kirmani dokuzuncu yüzyılda Kirman'da yetişmiş olan evliyanın büyüklerinden. İsmi, Şah bin Şüca, Künyesi Ebü'l-Fevaris'tir. Şah Şüca Kirmani diye Ünlü olmuştur. Kirman padişahının oğludur. 889 (H.276) senesinde vefat etti.

Gençliğinde dünyaya meyli fazlaydı. Fakat evliyaya karşı büyük muhabbeti vardı. Ebu Türab Nahşebi, Ebu Hafs, Ebu Ubeyd Busri ve Yahya bin Muaz gibi alim ve evliyanın sohbetlerinde bulundu. Tasavvuf derecelerinde yükselip evliyanın büyüklerinden oldu. Güzel ahlakıyla ve hikmetli sözleriyle insanlara hayrı tavsiye etti.

Şah Şüca Kirmani'nin Mir'at-ül-Hukema adlı bir eseri ve tasavvufa dair birçok küçük risalesi vardır.

Şah Şüca Kirmani'nin bir kızı vardı. Kirman valileri o kızı oğullarına istediler. Şah Şüca, onlardan üç gün mühlet isteyip, bu üç gün içinde mescitleri dolaştı. Güzel namaz kılan bir genç gördü. Namazı bitirinceye kadar onu bekledi. Selam verince yanına gidip evli olup olmadığını sordu. Genç evli olmadığını söyleyince; “Kur'an-ı kerim okuyan, takva sahibi bir kızla evlenmek ister misin?” dedi. Genç; “Bana kim kız verir ki? Dünyada üç dirhemden başka hiçbir şeyim yok.” dedi. Şah Şüca; “Ben veririm.” diyerek, kızını o gençle evlendirdi. Kızı o fakir gencin evine girdiğinde bir kuru ekmek parçası gördü. “Bu nedir?” diye sorunca genç; “Senin nasibindir, yarın sabah yemek için ayırmıştım.” dedi. Şah Şüca'nın kızı babasının evine gitmek üzereyken genç; “Ah! Ben Şahın kızının benim yanımda durmayacağını bilmiştim!” dedi. Kız bunu işitince; “Ben senin fakirliğin sebebiyle gitmiyorum. imanının zayıflığı için gidiyorum. Sen akşamdan sabahın ekmeğini hazırlıyorsun. Ben ise babama şaşıyorum. Bunca senedir yanındayım. Bana, seni zühd sahibi birine vereceğim, derdi. Bugün öyle birine verdi ki, Rabbine itimad etmiyor. Bu evde ya ben kalırım, ya ekmek! Sen karar ver!” dedi. Genç, ekmeği bir fakire verdi. Şahın kızı geri döndü ve onunla mesut olarak yaşadı.

Şah Şüca Kirmani buyurdu ki:

“Evliyayı sevmekten daha kıymetli ibadet olamaz. Evliyayı sevmek, Allahü tealayı sevmeye yol açar. Allahü tealayı seveni Allahü teala da sever.”

“Güzel ahlak başkalarına eziyet etmemek ve güçlüklere katlanmaktır.”

“Gözünü harama bakmadan, nefsini isteklerinden koruyup, kalbini devamlı murakabe, bedenini sünnete uygun amellerle süsleyenin firasetinde hiç hata olmaz.”

“Sabrın alameti üçtür; samimi bir rıza, şikayeti terk, kaderin tecellisini gönül hoşluğuyla kabullenme
h/n
COBANYILDIZI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.11.2008, 12:39   #3
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2272 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Şah Şüca Kirmani buyurdu ki:

“Evliyayı sevmekten daha kıymetli ibadet olamaz. Evliyayı sevmek, Allahü tealayı sevmeye yol açar. Allahü tealayı seveni Allahü teala da sever.”

“Güzel ahlak başkalarına eziyet etmemek ve güçlüklere katlanmaktır.”

“Gözünü harama bakmadan, nefsini isteklerinden koruyup, kalbini devamlı murakabe, bedenini sünnete uygun amellerle süsleyenin firasetinde hiç hata olmaz.”

“Sabrın alameti üçtür; samimi bir rıza, şikayeti terk, kaderin tecellisini gönül hoşluğuyla kabullenme

Biz zaten evliyaların sayesinde ayakta durabiliyoruz birde şu nefsimize hakim olabilsek işte o zaman çok mutlu olacağız.Halimize binlerce Şükürler olsun Yüce Mevlam affeder inşALLAH.

Emeğine sağlık kardeş.
Alt 25.11.2008, 12:49   #4
özdemir
Usta Yiğido

özdemir - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özdemir Şuan özdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.12.2014 15:25

Tecrübe Puanı: 710 özdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYORözdemir SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

güzel paylaşımlar için teşekkürler
Alt 25.11.2008, 12:59   #5
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 13:00

Tecrübe Puanı: 659 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Allah razi olsun paylasiminiz guzeldi tesekkurler
Alt 25.11.2008, 20:32   #6
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 798 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Biri kıssayı anlatmış, diğeri kıssada adı geçen mübarek zatı tanıtmış.
Ne güzel bir dayanışma bu.

İkinizden de Allah razı olsun.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.11.2008, 22:47   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2160 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

allah razı olsun , imanın nurundan dolayı rabbime şükürler olsun...

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)