Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Muhtelif konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.12.2008, 14:14   #1
HaKaaN
Usta Yiğido

HaKaaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaKaaN Şuan HaKaaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.05.2015 01:29

Tecrübe Puanı: 708 HaKaaN BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart BENİM KARDEŞİM ÖZÜRLÜ( İNŞALLAH CENNETLİK)

Zaman öyle bir zaman ki insanlar farklı düşünme yönlerini köreltmiş. Görmeyi unutmuş, sadece bakar olmuş!Oysa bir görse görüntünün ardındaki gerçekleri sırları anlayacaktır. Görse üzülünülecek, vahlanacak şeylerin aslında bir nimet olduğunu anlayacaktır!
Benim özürlü bir kardeşim var!Özürlü diyorum çünkü bu kelimeyi kullanmadığım zaman insanlar kavrayamıyorlar ne demek istediğimi.. Kardeşim 10 yaşında fakat 4 yaşında gibi. Zayıf, güçsüz.. düzgün konuşamıyor, yürüyemiyor.. Aklı da bizimki gibi değil elbette... Yani insanların adlandırdığı kadarıyla o bir özürlü!Ah öyle nefret edyorum ki özürlü kelimesini kullanmaktan!ama başka türlü de ifade edemiyorum. Neyse... Kardeşim böyle bir insan olsa da dünyadaki en sıcak kanlı insandır.. herkesi, yoldan geçenleri bile sever. Böylece o da sevilir. Masmavi gözleri var hayata bilmeden bakan!Aslında bir çok şeyin farkında ama yine de çok saf, masumdur.
Onu dışarı çıkartırız. Yürüyemediği için ya taşırız ya da el arabasıyla götürürüz. Aslına bakarsanız insan içinde olmayı çok sever bu yüzden sık sık dışarı çıkmak ister. Dışarı çıktığımızda insanları gözlerim. Ah bazı insanlar öyle zavallı ki!Benim cennetlik, biricik kardeşime kimi tiksintiyle, kimi acımayla az bi kısmı ise sevgiyle bakar!Ah bi de kendini bilmez koca karılar yok mu? Onlar da kendince yorum yaparlar. BAK GÖRÜYO MUSUN ÇOCUĞUN HALİNİ. VAH ZAVALLI. NE GÜNAHI VARDI Kİ ALLAH BÖYLE YAPMIŞ. VALLA ÇOK YAZIK. ALLAH KİMSEYE VERMESİN!!!... İşte böyle diyenlerin bakış açısı körelmiş, sadece bedeni görür olmuş, düşünme yeteneğini kaybetmiş insanlardır. Onlar ne kadar da zavallılar. Bilmiyormular mı Allah`ın büyüklüğünü? İnsanlar hesap verirken, kendi yaptıkları ve yapmadıkları için hesap vereceklerini bilmiyorlar mı? . Bilmiyormular? Dünyada yaptıklarınla yargılanacağını bilmiyorlarmı? !BİLMİYORLAR EFENDİM BİLMİYORLAR!Bilen öyle der mi? Bilen özürlü insanları gördüğünde kendi haline ağlar!neden mi? Ben bedenimin hesabını nasıl vereceğim? Allah`ın bana verdiklerine şükrettim mi, onları Allah yolunda tükettim mi, özürlülerin hesabı bence daha hafif olucak! Cennete kimin girip girmeyeceğini tabii ki Yaratıcımız bilir, Allah akıl etme yeteneği kendilerine verilmeyenlerin imtahanının olmadığını söyler bu sebeple kimbilir belki Allah kimilerini hemen cennetine alacak. Aslında insan ben ne olucağım diye düşünmelidir? Özürlünün önünde durup, dalgayla, acımayla ya da tiksintiylke bakıcağına.. !Bizler daha zavallıyız arkadaşlar!Belkide asıl bizlerin çoğunluğu özürlüyüz kulluk vazifelerini yerine getirmemekle, onlar değil.. Bir özürlü insan gördüğünüzde yapacağınız en iyi şey onlar da sizinmiş gibi davranmanızdır!Hatta en güzeli, gerçeği, onların bizlerden üstün olduğunu hatırlatmaktır.. BAKIŞ AÇINIZI KUR`AN A GÖRE BELİRLEYELİM ARKADAŞLAR.. BEDENİ DEĞİL ARDINDAKİ GERÇEĞİ GÖRELİM.. S. A SAYGILARIMLA...

ALINTIDIR....
HaKaaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.12.2008, 14:34   #2
MeLody58
Usta Yiğido

MeLody58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MeLody58 Şuan MeLody58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2015 17:15

Tecrübe Puanı: 845 MeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISIMeLody58 COK SEVILEN BIR KISI
Standart Cevap: BENİM KARDEŞİM ÖZÜRLÜ( İNŞALLAH CENNETLİK)

paylaşım için çok tesekkürler çok önemli bir konuya degindiniz bir kimse işledigi günah yüzünden özürlü olamaz böle bişi yok sadece insanlarımız çok cahil kendilerini bilmiyorlar öyle yorumlar yapıyorlar HERKES BİR ÖZÜRLÜ ADAYIDIR kimse övünmesin ALLah-u Teala o kardeşlerimizi imtihan ediyor o imtihanın sonuda inşallahh Cennet ... Hiçde utanılacak acınacak bir hal deildir ( UTANILACAK NEDİR BİLİYORMUSUNUZ KENDİNİ BİLMEZ 3 - 5 İNSANIN O KARDEŞLERİMİZE KONUŞMALARI ASIL BEYİNSEL ÖZÜRLÜ GERİ KAFALI İNSAN ONLARDIR MANTIKLI OLMADKTAN SONRA RABBİMİN AYETİNE GÖRE BİLİNÇLİ OLMAYIP BU ARKADAŞLARIMA KARDEŞLERİME BU ŞEKİLDE ÖN YARGI YAPAN İNSANLAR ASIL ÖZÜRLÜ ONLARDIR BİR İNSAN İLERİ GÖRÜŞLÜ OLMADIKTN SONRA ... )
MeLody58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2008, 03:01   #3
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2157 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

buradan anlıyorum ki Rabbimize şükür ve eksiklikleri olan kardeşlerimiz için dua etmemiz gerekiyor...
Rabbim sana şükürler olsun herşeyimiz Bazı eksiklerim olsada ...ve Allahım eksiklikleri olan tüm insanlara sen yardım et (amin)

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2008, 08:32   #4
fatoş_yvz
Usta Yiğido

fatoş_yvz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fatoş_yvz Şuan fatoş_yvz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.05.2010 14:19

Tecrübe Puanı: 734 fatoş_yvz FAZLA SÖZE GEREK YOKfatoş_yvz FAZLA SÖZE GEREK YOK

asıL özürLüLer o kardeşLerimize öyLe bakaNLar asLında o kadr özürLüLerki farkında biLe degıLLer öN yargıLı oLan insanLarıN asıL beyınLeri özürLüdüR kapasiteLeri yetmez daha fazLasını görmeye .......

hayaT Ne qaRip b!R vaRsıN bir yok......
fatoş_yvz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2008, 22:02   #5
seva
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 2157 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
fatoş_yvz Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
asıL özürLüLer o kardeşLerimize öyLe bakaNLar asLında o kadr özürLüLerki farkında biLe degıLLer öN yargıLı oLan insanLarıN asıL beyınLeri özürLüdüR kapasiteLeri yetmez daha fazLasını görmeye .......
Haklısın ben bi engelli biri olarak bu gibi sorunlarla çok karşılaşıyorum ama hiç takmıyorum bazen yeri geldiğinde etkileniyor insan ne yalan söyleyim yani öyle bi bakarlarki sanki ilk kez görürler gibi bazende kendimi avutuyorum güzele bakmak sevap diye ama kendimi kandırdığımı biliyorum bu beni çok üzüyor ve sinirlendiriyor..

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
Alt 26.12.2008, 22:57   #6
sivaburs
Usta Yiğido

sivaburs - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaburs Şuan sivaburs isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.03.2016 22:10

Tecrübe Puanı: 1613 sivaburs COK SEVILEN BIR KISIsivaburs COK SEVILEN BIR KISIsivaburs COK SEVILEN BIR KISI

İnsanlara fazla kızmamak lazım bence.Lafa böyle bir giriş yaparak şimşekleri üzerime çektiğimin farkındayım. Hemen açıklıyorum düşüncemi;
İnsan, hiçbir olayın değerlendirmesini, kendi başına gelmeden yapamayan bir yapıya sahiptir. Sorun bir kendinize;
Hastanelerde yatan binlerce hasta insan sizi ne kadar düşündürdü?
Hemen hergün izlediğimiz şehit haberlerine, ailelerinin yüzde kaçı kadar üzüldünüz?
Ailenizden birini kabre koyuncaya kadar ölüm size de uzak değil miydi?
Soğuk kış gecelerinde, üstten yağan yağmurun içeriye indiği evlerde üşüyen insanlara paylaşım için ne kadar üşüdünüz?

Evet, ben de bir özürlü( ki ben inancımdan dolayı bu kelimeyi "ödüllü" olarak algılıyorum) yakını olarak bu kardeşlerimizin birçok sıkıntı yaşadığına katılıyorum. Ama unutmayalım ki, sonucunda mükafat olan hiç bir iş kolay değildir.
İnsanlardan saygı beklemek hakkınız. Ancak, sizin acılarınıza ortak olmalarını bekleyemezsiniz. Zaten bunu bir acı olarak kafanızda yaşattığınız müddetçe acı çekersiniz. Özür, sadece görülenle sınırlı değildir ve bütün insanlarda bir özür mutlaka vardır.
Siz(özürlü kardeşlerim ve yakınları), Allah tarafından ödüllendirilmiş insanlarsınız.Böyle düşünün ve mutlu olun. Saygılarımla...
Alt 28.12.2008, 13:12   #7
seva
Usta Yiğido

Alıntı:
sivaBURs Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İnsanlara fazla kızmamak lazım bence.Lafa böyle bir giriş yaparak şimşekleri üzerime çektiğimin farkındayım. Hemen açıklıyorum düşüncemi;
İnsan, hiçbir olayın değerlendirmesini, kendi başına gelmeden yapamayan bir yapıya sahiptir. Sorun bir kendinize;
Hastanelerde yatan binlerce hasta insan sizi ne kadar düşündürdü?
Hemen hergün izlediğimiz şehit haberlerine, ailelerinin yüzde kaçı kadar üzüldünüz?
Ailenizden birini kabre koyuncaya kadar ölüm size de uzak değil miydi?
Soğuk kış gecelerinde, üstten yağan yağmurun içeriye indiği evlerde üşüyen insanlara paylaşım için ne kadar üşüdünüz?

Evet, ben de bir özürlü( ki ben inancımdan dolayı bu kelimeyi "ödüllü" olarak algılıyorum) yakını olarak bu kardeşlerimizin birçok sıkıntı yaşadığına katılıyorum. Ama unutmayalım ki, sonucunda mükafat olan hiç bir iş kolay değildir.
İnsanlardan saygı beklemek hakkınız. Ancak, sizin acılarınıza ortak olmalarını bekleyemezsiniz. Zaten bunu bir acı olarak kafanızda yaşattığınız müddetçe acı çekersiniz. Özür, sadece görülenle sınırlı değildir ve bütün insanlarda bir özür mutlaka vardır.
Siz(özürlü kardeşlerim ve yakınları), Allah tarafından ödüllendirilmiş insanlarsınız.Böyle düşünün ve mutlu olun. Saygılarımla...
kendimizi başkalarının yerine koyarak anlamak kendimizdeki bazı davranışlarımızı kabullenmemizi gerektirir bunu da herkes başaramaz

ALLAH'tan imtihansız imtihan isteyiniz..

çıkan sonuç şuydu;

Her hangi bir şekilde imtihanda olan birisini, -mirimin dediği gibi- "diyegamlıkla", "ünsiyet" ile onun imtihanının bizde yaşarsak, "imtihansız imtihanı" gerçekleştirmiş oluruz...

yani bir müslüman eğer gerçekten dinin amacını anlamışsa empati denen kelimenin ifade ettiği anlam gereksiz kalacaktır.
inanan kendisi için istediğini kardeşi içinde ister. nitekim Efendimiz (sav): “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” buyuruyor. bunun gibi bir çok hadis ve ayet bulunmaktadır. islam insanları bencillikten men ediyor. ve dayanışmayı emrediyor. batı kültürü bunu empati diye bizlere benimsetmektedir. bu gerçekler ışığında kardeşin kardeşini anlaması exıtra yapılması gereken bir davranış değil hayatımızın her safhasında uygulanan bir fiiliyattır.
sonuç olarak her ikisi aynı kapıya çıkıyıormuş gibi görünsede bizden alınanı bize satıyolar. aslında bu zaten inanan birinin kalbinin bir parçasıdır. tabii bu parçanın farkında olan kaç kişi var o meçhul..

yaşadığımız toplumun temel meselelerinden biri empati kuramamak diye düşünüyorum. Yaşamın her alanına yayılmış. Öncelikle toplumun temel taşı diye nitelendirdiğimiz ailede başlıyor. Ebeveynlerin arasında sürüp giden zıtlaşmak hali ,Giderek saygısız,sevgisiz ve mutsuz bir ortamın ,ev halkına yayılması. Ve buradan giderek toplumun her yerine yalıyor.bu ülkede empatiye kurulmasında zorlanan okadar çok fazla faktörler varki, yani hayatımızın her alanında da empati yoksunluğunu yaşamaktayız maalesef.

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
Alt 28.12.2008, 14:09   #8
gfb34
Yasaklı

gfb34 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gfb34 Şuan gfb34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.07.2012 14:31

Tecrübe Puanı: 0 gfb34 TAM BIR BEYEFENDIgfb34 TAM BIR BEYEFENDIgfb34 TAM BIR BEYEFENDIgfb34 TAM BIR BEYEFENDIgfb34 TAM BIR BEYEFENDI

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLERR

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)