Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas' a Yatırımlar ve Şirketler > Sivas' ta Yatırım
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Sivas' ta Yatırım Sivasa Yatırım, Sivas Yatırım

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.05.2008, 08:51   #101
berat.demir
Yasaklı
NO AVATAR

berat.demir Şuan berat.demir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.12.2009 06:51

Tecrübe Puanı: 0 berat.demir FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Sivas'ın 2008 Rotası

Tartışmalı Ankara-Sivas hızlı tren projesine en düşük teklif Çin’den

Büyük yerli inşaat firmalarını yabancı ortak bulmak zorunda bırakan şartnamesiyle büyük tepki toplayan Ankara-Sivas hızlı tren ihalesinde teklifler dün alındı. İhalede toplam 7 teklifin 5’i yabancılardan geldi

AKP Hükümeti’nin en önemli projelerinden Sivas-Ankara Demiryolu Hızlı Tren ihalesinde teklifler dün alındı. Tartışmalı şartname nedeniyle 7 teklifin 5’i yabancılardan geldi. İhalede en düşük ve en yüksek teklifi Çinliler verdi.

Şartname, büyük iş bitirme tutarlarını sağlayabilen baraj müteahhitlerini ihale dışı bıraktığı için tartışma konusu olmuştu. Büyük yerli inşaat firmalarını yabancı ortağa mahkum eden şartnameyi VATAN gündeme getirmişti. Bunun üzerine TCDD, ihaleyi 5 Mayıs’a ertelemişti.

İhalede en yüksek teklif 1 milyar 958 milyon YTL ile Çinli China Railway Construction’dan geldi. Bunu 1 milyar 541 milyon YTL ile İtalyan Impregilo-Aslim Alarko Ortak Girişimi izledi. En yüksek 3. teklifi, Moskovskiy Metrostroy 1 milyar 436 milyon YTL olarak verdi. Sonraki teklifler şöyle gerçekleşti:

* Astaldi (İtalya), Göçay İnş., Özkar İnş. - 1 milyar 99 milyon YTL

* YSE Yapı San, Özgün Yapı, Çelikler T.- 1 milyar 97 milyon YTL

* Tisan İnş., Öztaş İnş., Fermak-859 milyon YTL. İhaleye 839.7 milyon YTL ile en düşük teklifi Çinli China Major Bridge verdi. Yerli firmalar Cengiz İnşaat, Limak İnşaat ve Kolin, Çinli firmanın yanında ihaleye girebildi.

DİP NOT

İhale VATAN’ın haberi üzerine başlatılan Kamu İhale Kurulu soruşturmasının gölgesinde yapıldı. Soruşturma bitmeden, imzalar atılıp iş başlayamayacak.
berat.demir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 06.05.2008, 08:51   #102
berat.demir
Yasaklı
NO AVATAR

inşallah tez zamanda tamamlanır
Alt 06.05.2008, 21:49   #103
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 21:40

Tecrübe Puanı: 779 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

ANADOLU'NUN EN ETKİLİ 50 İŞ İNSANI SEÇİLDİ

Ekonomist Dergisi, bu haftaki kapağını daha önce Türkiye'de hiç yapılmayan bir çalışmaya ayırdı. Ekonomist'in piyasaya yeni çıkan sayısında son yıllarda yükselişini hızlandıran Anadolu’nun en etkin 50 iş insanına yer verildi. Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım’da bu 50 güçlü iş insanı arasında yer aldı.
Dergide yayınlanan haberde, “ekonomi büyürken Anadolu’da neler oluyor? Anadolu’da hiç mi ot bitmiyor? Gibi sorulara cevap arandı ve gelişen sanayi hakkında önemli ipuçları verildi.
Yapılan haber ve araştırma şu şekilde: “Anadolu sanayi açısından artık eski kıraç Anadolu değil. Ekonomileri, kamu çalışanının her ay aldığı maaşlara dayandığı iller hala var. Fakat artık çok güçlü olmasa da bir çok kent için kendi yağı ile kavrulan ekonomilerden söz edebiliriz. Hızlanan, atak yapan, istihdam yaratan, ihracat yapan ve bazı sektörlere yön veren illerin sayısı giderek artıyor. Anadolu’daki uyanışının öncülüğünü de bu kentler yapıyor.
Kuşkusuz etkinlik, sadece sanayi yatırımları, istihdam ve ciro ile ölçülemez. O ilin ekonomisini en çok kalkındıran ya da kalkındırmak için mücadele verenlerde kent sosyal hayatında da haklı bir saygı görüşüyorlar.
Anadolu’daki işadamlarının ekonomiye damga vurma süreçleri 1990’lı yıllara denk geliyor. Rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüzde Anadolu’dan bir çok şirket, dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat yapan, etkinlikleri bulundukları bölgeyle sınırlı kalmayıp Türkiye’nin de kalkınmasına destek olan kurumlar konumuna ulaşmış durumda.
ANADOLU’DA SANAYİ GELİŞİYOR
Yapılan araştırmada kriterlere uyan şirketlere bakıldığında geçmiş yıllara göre niteliksel bir değişim yaşandığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıllarda Anadolu’da tüccarların, müteahhitlerin ve gayrimenkul zenginlerinin isimleri ön plana çıkarken, artık sanayicilerin bayrağı ellerine aldıkları gözleniyor.
Sektörel olarak bakıldığında ise ağırlıklı olarak gıda ve tekstil sanayinde faaliyet gösteren şirketler ve yöneticileri dikkat çekiyor.”
Yapılan araştırmaya göre en etkin işadamları listesinin ilk sıralarını tekstilciler oluşturdu.Türkiye’de ilk kez yapılan araştırma, işadamlarının yönettikleri şirketlerin büyüklüğünün yanı sıra, siyasi ve sosyal etkinliklerine göre düzenlendi. Araştırmaya göre Anadolu’nun en etkin 3 ismi; Abdülkadir Konukoğlu, Mustafa Boydak ve Rona Yırcalı…
Faaliyet alanları, cirosu, yarattığı istihdam ve ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ile portresine yer verilen 50 güçlü işadamının arasında Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım’da bulunuyor.

Kaynak: [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 06.05.2008, 22:00   #104
BOUN
Usta Yiğido

Sivas'ta kazanıp yatırımını Sivas'a yapan ve memleketimizde basit perakendeci tüccar mantığından kurtulup ciddi sanayi yatırımları yapan, sanayimizin gelişmesine büyük katkıları olan, halende bu çabasını sürdüren sayın Osman Yıldırım Bey'e başarılar diliyorum. Kendisinin Anadolu'nun en önde gelen 50 işadamı arasına girmesi bizlere guru vermiştir. Umarım diğer Sivaslı işadamlarımızda çalışkanlık, azim, kararlılık ve cesaret gibi güzel hasletlerde sayın Osman Yıldırım'ı kendilerine örnek alırlar.

Gönlümüz kendisinin daha başarılı olması ve Sivas insanına, Sivaslı işadamlarına önder olmasından yana... Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.
Alt 13.05.2008, 10:52   #105
BOUN
Usta Yiğido

Sivas'ın kaçan yatırım fırsatları

Hep söylenir, "Kayseri geçmişte Sivas'ın ilçesi idi" diye. Hani bununla da biraz öğünürüz.

SİVAS'tan / Naci YILDIZ

sivas@dunya.com

Hep söylenir, "Kayseri geçmişte Sivas'ın ilçesi idi" diye. Hani bununla da biraz öğünürüz. Bugün Kayseri büyük şehirler arasına girmeyi başardı. Gayri safi milli hasılası kişi başına 5 bin doları buldu ve Türkiye'de yaşanabilir kentler arasında 10'uncu sırada yeralıyor.

Sivas'ın duraklamasının ana nedeni sermayenin sanayiye, ticarete, verimli sahalara yatırılmamış olmasıdır. Kültürlü toplumlar sanayi ve ticaretle zengin oldular. Sivas olarak biz bunların gerisinde kaldık.

Bakın size heykeli dikilecek Tokatlı garsonun hikayesini anlatayım; 1954 yılında Van'da doğan Ata Arvas manifaturacı bir babanın çocuğudur. 1972'de ilk mağazalarını Sultan Ahmet Aşır Efendi yokuşunda açmış ve 1990'da entegre bir tekstil tesisi kurmak için kolları sıvamış. O sırada Anadolu'da tekstil yatırımı bulunmayan bir yerde Ortadoğu'nun en büyük tekstil eğitim merkezini kurmayı düşünen İsviçreli Sulzer Ruti firması da Arvas'a başvurmuş. Arvas da onlara eğitim merkezini kuracağı tekstil fabrikasının yanına inşa etmelerini söylemiş. Uygun yer aramak için Anadolu yollarına düşen Ata Arvas gerisi şöyle anlatıyor; "Suzel Ruti eğitim tesisi için 12 dokuma makinesi veriyordu. İsviçreli öğretmenlerin ders vereceği eğitim tesisine Ortadoğu'dan bile öğrenciler gelecekti. Firma tesis kurucağı yerde 4 yıldızlı otel, havaalanı, OSB de bulunmasını istiyordu."

Arvas'ın aklına ilk olarak Sivas gelir. Sivas'a gelen Arvas, o günkü yöneticiler vali, belediye başkanı, TSO ve esnaf odaları başkanları ile görüşür. Yöneticiler Arvas'a böyle bir yatırım için Sivas'ın şartlarının müsait olmadığını belirterek başka ile yönlendirirler. Sivas'tan sonra Samsun'a yönelen Arvas, mola verdiği Tokat'ta kentin kebabının tadına bakmak için bir lokantaya girer. İşte ne olursa burada olur. Arvas ile beraberindekilerin kurulacak tesise ilişkin konuşmalarına kulak kabartan meraklı bir garson Arvas'a der ki, "Efendim sizin kurmak istediğiniz fabrika için bizim ilimizin şartları mevcut. Tokat'ın 4 yıldızlı oteli yakında bitecek. Bir hava alanı ayrıca bir OSB var" der. Garson gidip OSB müdürünü de lokantaya çağırır. O masada yapılan görüşmeler sonrasında Arvas, kuracağı tesis ile eğitim merkezi için OSB'den yer alır.

Sivas'ın o günkü yöneticileri Tokatlı bir garson kadar olmayınca Ortadoğu'nun en büyük tekstil fabrikası da Tokat'a yapılmış olur. Sivas'ta da o tarihte Tokatlı garson zihniyetinde birileri olsaydı, eminim o fabrikanın kat kat fazlası İlimize kazandırılabilirdi.

Alt 13.05.2008, 11:09   #106
BOUN
Usta Yiğido

Alıntı:
BOUN Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Sivas'ın kaçan yatırım fırsatları

Hep söylenir, "Kayseri geçmişte Sivas'ın ilçesi idi" diye. Hani bununla da biraz öğünürüz.

SİVAS'tan / Naci YILDIZ

sivas@dunya.com

Hep söylenir, "Kayseri geçmişte Sivas'ın ilçesi idi" diye. Hani bununla da biraz öğünürüz. Bugün Kayseri büyük şehirler arasına girmeyi başardı. Gayri safi milli hasılası kişi başına 5 bin doları buldu ve Türkiye'de yaşanabilir kentler arasında 10'uncu sırada yeralıyor.

Sivas'ın duraklamasının ana nedeni sermayenin sanayiye, ticarete, verimli sahalara yatırılmamış olmasıdır. Kültürlü toplumlar sanayi ve ticaretle zengin oldular. Sivas olarak biz bunların gerisinde kaldık.

Bakın size heykeli dikilecek Tokatlı garsonun hikayesini anlatayım; 1954 yılında Van'da doğan Ata Arvas manifaturacı bir babanın çocuğudur. 1972'de ilk mağazalarını Sultan Ahmet Aşır Efendi yokuşunda açmış ve 1990'da entegre bir tekstil tesisi kurmak için kolları sıvamış. O sırada Anadolu'da tekstil yatırımı bulunmayan bir yerde Ortadoğu'nun en büyük tekstil eğitim merkezini kurmayı düşünen İsviçreli Sulzer Ruti firması da Arvas'a başvurmuş. Arvas da onlara eğitim merkezini kuracağı tekstil fabrikasının yanına inşa etmelerini söylemiş. Uygun yer aramak için Anadolu yollarına düşen Ata Arvas gerisi şöyle anlatıyor; "Suzel Ruti eğitim tesisi için 12 dokuma makinesi veriyordu. İsviçreli öğretmenlerin ders vereceği eğitim tesisine Ortadoğu'dan bile öğrenciler gelecekti. Firma tesis kurucağı yerde 4 yıldızlı otel, havaalanı, OSB de bulunmasını istiyordu."

Arvas'ın aklına ilk olarak Sivas gelir. Sivas'a gelen Arvas, o günkü yöneticiler vali, belediye başkanı, TSO ve esnaf odaları başkanları ile görüşür. Yöneticiler Arvas'a böyle bir yatırım için Sivas'ın şartlarının müsait olmadığını belirterek başka ile yönlendirirler. Sivas'tan sonra Samsun'a yönelen Arvas, mola verdiği Tokat'ta kentin kebabının tadına bakmak için bir lokantaya girer. İşte ne olursa burada olur. Arvas ile beraberindekilerin kurulacak tesise ilişkin konuşmalarına kulak kabartan meraklı bir garson Arvas'a der ki, "Efendim sizin kurmak istediğiniz fabrika için bizim ilimizin şartları mevcut. Tokat'ın 4 yıldızlı oteli yakında bitecek. Bir hava alanı ayrıca bir OSB var" der. Garson gidip OSB müdürünü de lokantaya çağırır. O masada yapılan görüşmeler sonrasında Arvas, kuracağı tesis ile eğitim merkezi için OSB'den yer alır.

Sivas'ın o günkü yöneticileri Tokatlı bir garson kadar olmayınca Ortadoğu'nun en büyük tekstil fabrikası da Tokat'a yapılmış olur. Sivas'ta da o tarihte Tokatlı garson zihniyetinde birileri olsaydı, eminim o fabrikanın kat kat fazlası İlimize kazandırılabilirdi.

Bu yazıda sayın Naci Yıldız'ın belirttiği olumsuz zihniyet Sivasımızda artık yok diyebiliriz. Sivaslı artık yatırımın, ticaretin, sanayinin ve işadamına, tüccarına, yetişmiş insanına sahip çıkmanın ne demek olduğunun ve bunun öneminin farkında.

Ancak ilimizde bürokrat kesimin bu konuda Sivaslılar kadar zihni değişim yaşadığını tam olarak düşünmüyorum. Sivas dışından takip edebildiğim kadarıyla ilimiz bürokratlarının -başta sayın Valimiz olmak üzere- bence ilimizin sanayi gelişimi ve yeterli yatırımcı çekme çalışmaları açısından etkisiz olduğunu düşünüyorum.
Alt 13.05.2008, 11:12   #107
BOUN
Usta Yiğido

Sivas, artık göç alan il olmalıdır

Sivaslı şair Abdulkadir Budak'ın bir mısrasında "Sivaslı İstanbul'da bir Selçuklu gözyaşı" demiş.

SİVAS'tan / Naci YILDIZ

Sivaslı şair Abdulkadir Budak'ın bir mısrasında "Sivaslı İstanbul'da bir Selçuklu gözyaşı" demiş. Selçuklu döneminin Konya, Kayseri ile birlikte 3 büyük şehrinden biri olan Sivas'ın insanları acaba İstanbul kapılarında ekmek şavaşı verirken Şelçuklu ruhaniyetinin farkında olmuşlar mıdır? Kimbilir, belki de bu mısralarda ezilmişliğin ıstırabı ve belki de isyanı vardır?

Selçuklu döneminin büyük öneme sahip bu 3 yerleşiminden Konya ve Kayseri ekonomik kalkınma yakaladı ama Sivas bunu başaramadı. Sivas'ın geri kalmışlığı anlaşılır olmadığı gibi kabul edilir de olmamalıdır! Zaten son yıllarda Sivas'ta yaşanan kültürel canlılık ve ekonomi hamlesi bize umut veriyor. Sivas'ta vilayet, belediye, vakıf ve dernekler hayranlık uyandırıcı bir yarış içinde. Ama yeter mi? Elbetteki değil. Sivas, her türlü takdirin üzerinde olan bu kültürel canlılığa bir de gelişim hamlesi eklemeli .

Şehirleri ayakta tutan ekonomik payandalar ise, geleceğe götüren lokomotifi de kültürüdür. Birikimini kendi insanıyla paylaşan bu zenginlik az bir şans değildir. Sivas, geniş tarım alanları ve hayvancılık için uygun meraları ile Konya'dan sonra Türkiye'nin en geniş topraklara sahip ikinci ildir. Bu, az bir şans değildir. Bin 155 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak'ın ortalama debisi saniyede 184 metreküpe ulaşır. Kızılırmak Sivas'tan doğar, ama Sivas bu ırmaktan maksimum seviyede faydalanamaz. Kızılırmak'ın şehrin yakınından geçiyor olması şansını da buna ekleyebilirsiniz. Bu ırmağın imkanları artık ihmal edilmemelidir. Değerlerine bağlı, sağduyulu insanı bence Sivas'ın en büyük zenginliğidir. Toprağına bağlı, hoşgörülü, kucaklayıcı bir insan kaynağı. Zaman zaman dışardan gelen tüm talihsiz baskılara rağmen Sivaslı, farklılıklarını zenginlik ve şans olarak kullanma konusunda hala ısrarlı. Sivas göçü durdurmalıdır. Sivas göç alan il olursa birçok şeyin değişeceğine inanıyoruz. Çünkü insanın bir şehre ilgisi, oradaki yaşam standardıyla ilgilidir. Sivas, kültürel bir fark yakaladı, bu tartışmasız. Ama daha ilerisi için umutlarımızı gerçekleştirecek potansiyeli de arıyoruz. Sivas'ın yöneticisinde, aydınında ve halkında bu potansiyelin olduğuna inanıyoruz. İstanbul'daki Sivaslılar, hemşehrilik gecelerinin nostaljisi ile yetinmemelidir. Artık onlar için hemşehrilik zemini doğdukları şehirledir. Sahip oldukları bu misyonun manevi borcunu topraklarına ödemeye gelmelidirler.

Alt 13.05.2008, 11:18   #108
berat.demir
Yasaklı
NO AVATAR

sn. BOUN çok doğru söylüyorsunuz. vali beyin sivas ta sanayinin geliştirilmesi konusunda hiç bir gayreti çabası yok bana göre de. valinin bakış açısı turizm ve tarım odaklı. oysa sivasın gelişmesi için SANAYİLEŞMESİ şart. vali bey sivas ı bu konuda iyi tanıtamıyor. sanki sanayi gündeminde hiç yokmuş gibi davranıyor. oysa ben validen sivası işadamlarına tanıtmasını beklerdim. tanıtırken de sivasa gelecek olan hızlı treniyle üniversitesiyle yapılmakta olan teknokentiyle uluslararası havalimanı ile dereyolu projesi ile limanlara yakın olması ile vs. vs. bahsetmesini beklerdim. ama ben sn. vali beyden sivası böyle avantajları ile tanıtırken hiç duymadım. böyle tanıtsa inanın ki işadamları sivas a farklı bakarlar. yatırım için fizibilite yaparlar.
Alt 13.05.2008, 11:27   #109
berat.demir
Yasaklı
NO AVATAR

Sivas artık kabuğunu kırdı

11.04.2008 - 00:39

Uzun yıllar kendi kaderine terk edilerek, çok büyük sıkıntılar yaşanan ilimiz için dertlenmeyeceğim, derdimi de kimselere söylemeyeceğim. Zira Sivas artık kabuğunu kırdı.

SİVAS'TAN / Naci YILDIZ

sivas@dunya.com

Bundan 34 yıl önce aramızdan ayrılan, sazı ve sözüyle dünyaca üne kavuşmuş Sivaslı şair Aşık Veysel'in anısına atfetmek üzere, makaleme onu anlatarak başlamak istiyorum.

Hep söylerim; 'Şairin şiirine kulak vermek gerekir' diye. Zira şairler bulunduğu çevreden, yaşadığı ilden ve daha sonra da ülkesinden ilham alarak dağarcığını doldurur. Sohbetlerinde bulunmaktan büyük keyif aldığım Aşık Veysel Şatıroğlu da öyle yapardı. Ülkenin gündemini yakından takip eder, kamuoyunu ilgilendiren bir şey yaşanmış ise veya yaşanacaksa onu hemen kendi süzgecinden geçirir ve şiir olarak topluma sunardı.

Aşık Veysel, okuma yazma bilmemesine ve yedi yaşından itibaren görme yeteneğini kaybetmiş olmasına rağmen, sazı ve sözü ile yaşadığı şehre çok büyük katkıları oldu. Öyle ki, ellerinde çerçeveli diplomaları bulunan ve çevresinde büyük paralar kazanan insanlardan daha çok yaşadığı şehre ve ülkeye faydası dokundu. Aşık Veysel, bir mısrasında şöyle sesleniyor:

Derdimi dökersem derin dereye

Doldurur dereyi düz olur gider.

İşte Sivas aynen Veysel'in dizelerindeki durumu yaşıyordu. Uzun yıllar kendi kaderine terk edilerek, çok büyük sıkıntılar yaşanan ilimiz için dertlenmeyeceğim, derdimi de kimselere söylemeyeceğim. Zira Sivas artık kabuğunu kırdı.

Sivas'ta son yıllarda çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Sanayi bölgelerinde gözle görünür bir canlanma var. Yatırımcıların birbirleriyle yardımlaşması fikir alış verişinde bulunmaları şahsen beni son derece memnun ediyor. Geçmişte 'yakınma kültürü', bardağın sadece boş tarafını görüp, dolu yanını görmemek Sivas'ta oldukça yaygındı. Sorunlarımızı demokratik ortamda bir araya gelip tartışma kültürü maalesef yok denecek kadar azdı. Sivas için bunlar çok geride kaldı. İnsanımız artık kazanmasını ve kazandırmasını biliyor. Sivas bundan böyle göç veren iller arasında olmayacaktır.

Son dönemde ilimize atanan valiler de oldukça verimli oldular. Şu anki valimiz Veysel Dalmaz da Sivas'ın her meselesini çözmek için büyük çaba ve gayret gösteriyor. Dalmaz, bir ilin kalkınmasında sanayinin lokomotif görev yaptığını çok iyi biliyor. Ben aynı duyguları başta Belediye Başkanı Sami Aydın, TSO Başkanı Osman Yıldırım, diğer oda ve sivil toplum örgütlerinin de taşıdığına yürekten inanıyorum.

Sivas'ta tüm bu gelişmeler yaşanırken, Sivasspor'un Süper Lig'de gösterdiği başarı da bize ayrı bir mutluluk yaşatıyor. Sivasspor örneğinde olduğu gibi, yeter ki şehirde sorumluluk taşıyan herkes elini taşın altına koysun. Her alanda Süper Lig'e çıkarız!

yazarın vali bey için söylediklerine katılmıyorum gerisine aynen katılıyorum
Alt 13.05.2008, 11:28   #110
BOUN
Usta Yiğido

Alıntı:
berat.demir Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
sn. BOUN çok doğru söylüyorsunuz. vali beyin sivas ta sanayinin geliştirilmesi konusunda hiç bir gayreti çabası yok bana göre de. valinin bakış açısı turizm ve tarım odaklı. oysa sivasın gelişmesi için SANAYİLEŞMESİ şart. vali bey sivas ı bu konuda iyi tanıtamıyor. sanki sanayi gündeminde hiç yokmuş gibi davranıyor. oysa ben validen sivası işadamlarına tanıtmasını beklerdim. tanıtırken de sivasa gelecek olan hızlı treniyle üniversitesiyle yapılmakta olan teknokentiyle uluslararası havalimanı ile dereyolu projesi ile limanlara yakın olması ile vs. vs. bahsetmesini beklerdim. ama ben sn. vali beyden sivası böyle avantajları ile tanıtırken hiç duymadım. böyle tanıtsa inanın ki işadamları sivas a farklı bakarlar. yatırım için fizibilite yaparlar.
Evet Berat Hocam bu konuda aynı görüşteyiz, eski valimiz Sayın Hasan Canpolat zamanında Vali, Belediye başkanı ve STSO başkanının katılımıyla Almanya'da ve İstanbul'da işadamlarıyla toplantılar yapılmış ve yatırımcılara Sivas tanıtılmıştı. Bunun neticesinde bir çok yatırımcı şehrimize gelmiş ve bunlardan bir kısmı Sivas'ta yatırım yapmıştı ve şu an OSB'de çalışan bir çok fabrika o dönemde kurulmuştu. Maalesef bu trend devam etmedi. Benim görüşüm bu ve benzeri toplantılar her yıl düzenli olarak gerek yurtdışında gerekse Türkiye'nin büyük şehirlerinde düzenli olarak devam etmeli. Bir çok konuda Sivaslının takdirini kazanan sayın valimizden sanayi alanında atılım için öncülük yapmasını ve sanayiye gereken önemi vermesini Sivaslılar olarak bekliyoruz.

Ayrıca on yıldır kuruldu kurulacak denen ama hala kurulamayan ve yatırımcıya teşvik yasası devam ederken gerekli tahsislerin yapılamadığı demir-çelik bölgesine kurulması planlanan 2.OSB konusunda da ekstra gayret bekliyoruz.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)