Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Dindar gençlik yetiştirmek..... - Sayfa 22 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.02.2012, 22:37   #211
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 21:31

Tecrübe Puanı: 1481 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Dindar gençlik yetiştirmek.....

değerli arkadaşlar sitede balık avını seven herkes hiç bir ayrım yapmadan sezon açılır açılmaz benim davetlimdir.bekliyorum başım üstünde yeriniz var
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.02.2012, 22:40   #212
amet_58
Tecrübeli Yiğido

amet_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

amet_58 Şuan amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.04.2015 15:33

Tecrübe Puanı: 674 amet_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Konu başlığı; "dindar gençlik yetiştirmek". Bizler, dinin siyasete alet edilmemesini, okulların görevinin din değil bilim eğitimi olduğunu, daha ileriki yaşlarda eğitilebilir ama tek tip insan yetiştirmemek adına genel din kültürünün verilmesinden taraf olanlarız. En azından ben tarafım.

Sen ve diğer arkadaşımız da tam aksini savunanlardansınız. Yani dindar insan yetiştirmek siyasetçiler tarafından olsa da, daha bebeklikten, ilkokuldan da başlasa da doğru olduğunu savunanlardansınız.

Hele de, YANLIŞ YOL'a sapmasın diye daha çocukken, çocuğun kendi değerlerini öğrenmesini(ezberlemesini) israrla savunan da sensin. Bu diğer değerleri yanlış görmek değilmidir?

Ben de diyorum ki kendi değerlerimizi doğru görüyor, diğerlerini yanlış görüyorsak akıl ve mantığımız varken neden yanlış yola sapılacağından korkuyoruz. Dinimiz akıl mantık dini değilmi?
1-)okullarda din ve ahlak eğitimi pozitif bilimleri olumlu yönde etkiler. çünkü senin dinin okumayı araştırmayı iyiyi doğruyu bulmayı çalışmayı emrediyor bak ilk ayet ''96-el-ALAK Bu sûrede okumanın, öğrenmenin üstünlüğü, insanın yaratılışı, kalemin özelliği, bunların insana Allah'ın ihsanı olduğu, insanın bunları düşünmesi, Rabbine itaat etmesi gerektiği, aksi halde azaba dûçar olacağı anlatılır'' yani din eğitimi pozitif bilimlere karşı değil aksine yönlendiriyor

2-) evet çok doğru ahlak eğitimi çocuğa okul öncesinde verilmeye başlanmalı bunu ben, o veya bir başkası kafasına göre söylemiyor eğer eğitim fakültesi ile ilgin varsa bilirsin eğitim bilimlerinde gelişim psikolojisi var orada piaget , kohlberg vs. gibi kuramcılar ahlak gelişiminin 6 yaşlarında başladığını söylüyor

3-)madem okadar bu eğitim sisteminin değişmesini istemiyorsun liselere git ve onların derslerine giren öğretmenlerle bir görüş görüşmeye gidersen lise ve dengi okulların yoğun olduğu bölgeleri seç( gültepe okullar bölgesi, birde mevlana civarı) mesela otobüs durağına git bir öğle arasında otobüs bekle beklerkende duraktaki yazıları oku okurkende kulağın çocukların muhabbetlerinde olsun tabi okadar dayanabilirsen bu arada o duraktaki yazıların çoğu okuldaki sıraların üstünde kazılı bunun en büyük nedeni din ve ahlak eğitiminin eksikliği eskilerin bir sözü var kızı bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya kaçarmış iki iki daha 4 sen bu eğitimi küçük yaşlarda vermezsen çocuğu kendi halinde bırakırsan sonuçlarına katlanırsın ortaokuldan sonra çocuğu kolay kolay değiştiremezsin

4-) güzel demişsin dinimiz akıl mantık dini ama kimseye göre mantık değil tek bir doğru var bunu kendine göre yorumlayamazsın kimine göre kurban kesmek mantıksız geliyor o kurban kesmiyor kendince buda ona göre mantık senin dediğin şekilde olsa dünyada kaç milyar insan var bunların ne kadarı müslüman onlar neden aklını mantığını kullnaıp müslümanlığı seçmiyor dediğin gibi aklını mantığını kullansa doğru yolu bulur. şimdi kalkıpta siz herkesi kendiniz gibi düşünmeye zorluyorusunuz deme saygılıyım herkesin dinine isteyen istediği gibi yaşar tabi kimsenin hakkını sınırlamayana kadar
amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar amet_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.02.2012, 22:43   #213
amet_58
Tecrübeli Yiğido

Alıntı:
NECMEDDİN ÖZBEK Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
değerli arkadaşlar sitede balık avını seven herkes hiç bir ayrım yapmadan sezon açılır açılmaz benim davetlimdir.bekliyorum başım üstünde yeriniz var
balık tutma hakkında fazla bilgim yok ama çok şanslıyımdır inşallah gideriz birgün
amet_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar amet_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 24.02.2012, 22:46   #214
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 21:31

Tecrübe Puanı: 1481 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

amet 58 hani buluşup tanışacaktık. olsun bilen bimeyene öğretir
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...
Alt 25.02.2012, 07:02   #215
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 689 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
amet_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
2-) evet çok doğru ahlak eğitimi çocuğa okul öncesinde verilmeye başlanmalı bunu ben, o veya bir başkası kafasına göre söylemiyor eğer eğitim fakültesi ile ilgin varsa bilirsin eğitim bilimlerinde gelişim psikolojisi var orada piaget , kohlberg vs. gibi kuramcılar ahlak gelişiminin 6 yaşlarında başladığını söylüyor
@Amet,

Seninle biraz daha "gerçek"çi tartışacağız galiba?

Şu söyleyeceklerim çok önemli:

Ahlak eğitimi demişsin de, ahlak, din, töre, bunlar hep birer kültür ürünüdür. Dünyada yüzlerce binlerce kültürel çeşitliliği var. Ben çocuğumu hangi kültüre göre eğitmeliyim? Zira benim doğru gördüğümü sen, senin doğru gördüğünü bir başkası doğru görmüyor.

Bu doğru görmeme sebebiyle de, dünyada günde en az yüz kişi katledilmekte. Gün geliyor ki bu katliam günde bin kişiye çıkıyor. Duyarlı bir insansak. En acil bir şekilde bir çözüm bulmak gerekir. Ama ezberlerimizle değil. Kendi üretimimizle. Bir bilim adamı gibi.

Bakalım fikrin ne bu konuda?
Alt 27.02.2012, 16:56   #216
amet_58
Tecrübeli Yiğido

Şu söyleyeceklerim çok önemli:

Ahlak eğitimi demişsin de, ahlak, din, töre, bunlar hep birer kültür ürünüdür. Dünyada yüzlerce binlerce kültürel çeşitliliği var. Ben çocuğumu hangi kültüre göre eğitmeliyim?

kültür en büyük etkiyi dinden alır zaten senin inancın ne ise kültürün öyle oluşur temelinde din vardır islamiyetten önceki türk devletleriyle islamiyetten sonraki türk devletlerini karşılaştırırsan en iyi şekilde anlarsın kültürün nasıl yönlendiğini birde kültürel yozlaşma var kültürel yozlaşmayada yine etken dinin iyi bilinmemesi insanların kendilerine göre mantıklı geleni yapması mesela örnek verelim hep büyüklerimiz eski bayramlar der değilmi bayramın amacı büyükleri hastaları ziyaret etmek durumu olmayanlara yardım etmek çocukları sevindirmek akrabalık arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek başlıcasıda Allahın emrini yerine getirmek yani temelinde hatırlamak yatar ama bugün bakıyoruz eskisi gibi ziyaretler olmuyor insanlar tatil bölgelerinde yer ayırttırıp tatil yapmaya gidiyor nerde kaldı akrabalık ilişkileri ha ben burada böyle yapanlara birşey demiyorum isteyen istedğini yapar sadece kültürel yozlaşmaya örnek verdim bundan 10 sene sonrayı düşün bunların temelinde özden kopma var herşey tek bir yere çıkar oda din mesela şamanlardami mani dinindemi birisinde et yemek yasak türkler bu dini benimsemiş olsalardı senin yemek kültüründe etli yemekler olurmuydu ?

Zira benim doğru gördüğümü sen, senin doğru gördüğünü bir başkası doğru görmüyor.
Bu doğru görmeme sebebiyle de, dünyada günde en az yüz kişi katledilmekte. Gün geliyor ki bu katliam günde bin kişiye çıkıyor. Duyarlı bir insansak. En acil bir şekilde bir çözüm bulmak gerekir. Ama ezberlerimizle değil. Kendi üretimimizle. Bir bilim adamı gibi.

Bakalım fikrin ne bu konuda?
insanlar arasında doğru görmeyi bırak babanın doğru gördüğünü çocuk doğru görmüyor okadar uzağa gitme
hangi bilim adamı akan kanı durdurmuş çözüm üretmiş anca laf kendi çıkarı millete hoş görünme ha içlerinde çıkar çabalayan onlarında gücü yetmez akan kanın durması için osmanlı gibi bir devlet lazım oda şuanda yok onlarda para hırsı toprak hırsı mal hırsı koltuk hırsı yoktu sadece ALlah rızası için insanlara hizmet vardı ama bugün dünyaya yön verenlerde tüm bu olumsuz durumlar var sadece vicdan yok insani değerler yok bu kanı şuanda sadece taviz vererek durdurabilirsin başka türlü durmaz
Alt 27.02.2012, 17:56   #217
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
amet_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
kültür en büyük etkiyi dinden alır zaten senin inancın ne ise kültürün öyle oluşur temelinde din vardır
Amet kardeş,

Şamanizm eskiden biz Türklerin Orta Asya'daki atalarının dini imiş.

Şimdi sana bir soru soracağım. Yanlış anlama öğrenme maksadıyla soruyorum.

Türklerin kültürü bu Şamanizm dinenden mi oluşmuş, yoksa şamanizm dini'ni Türklerin kültürü mü oluşturmuş?

Vikipedi ansiklopedi de "kültür"e baktığımızda şöyle tanımlıyor: "Kültür, her türlü maddi ve manevi değerler bütünüdür."

Yani mealen şöyle: Maddi ve manevi değerler kültüre içkin(içinde). Yani toplumların maddi ve manevi değerleri kültürlerce oluşturulur.

Vikipedi ansiklopedi yanlış mı yazmış acaba?
Alt 27.02.2012, 18:18   #218
amet_58
Tecrübeli Yiğido

Alıntı:
Amet kardeş,

Şamanizm eskiden biz Türklerin Orta Asya'daki atalarının dini imiş.

Şimdi sana bir soru soracağım. Yanlış anlama öğrenme maksadıyla soruyorum.

Türklerin kültürü bu Şamanizm dinenden mi oluşmuş, yoksa şamanizm dini'ni Türklerin kültürü mü oluşturmuş?

Vikipedi ansiklopedi de "kültür"e baktığımızda şöyle tanımlıyor: "Kültür, her türlü maddi ve manevi değerler bütünüdür."

Yani mealen şöyle: Maddi ve manevi değerler kültüre içkin(içinde). Yani toplumların maddi ve manevi değerleri kültürlerce oluşturulur.

Vikipedi ansiklopedi yanlış mı yazmış acaba?
alıntı yaptığın cümledede söylemişim en büyük etki diye tamamını demiyorum zaten verdiğim örnekte nasıl etkilediğini söyledim.. ben sadece bir din ismi vermedim sadece tarih hocamın söylediği bir şeyi paylaşmak istedim tabi üzerinden uzun zaman geçince hangi din olduğu aklımda kalmadı sadece dinin birinde et yasak olduğundan dolayı türklerde bu dine geçince sebze yemek zorunda olduklarından eski güçlerini yitirmişler savaşçı özelliklerini büyük ölçüde yitirmiş yenilgiler almaya başlamışlar

gelelim vikipedi ansiklopedisine herhalde kulağına hiç gelmedi messinin galatasarayda olduğu veya ronaldonun fenerde olduğu sabrinin madridde olduğu gibi oradaki bilgileri isteyen düzenleyebiliyor ekleme yapabiliyor tabi hepsi yanlış olacak diye bir garantide yok ama vikipedide yanlış yazar bak sadece şunu söyleyim kültür dinden etkilenir ama din asla kültürden etkilenmez yani demek istediğim şey şu kültürün oluşumunda dinin etkisi büyük
Alt 27.02.2012, 19:31   #219
sivaslınet
Usta Yiğido

Şu aşağıdakiler ve daha onlarca site, din ve inançların kültürlerden etkilendiğini, kültürleri de insanların oluşturduğunu söylüyor.

Ama bunlara karşılık bir sen diyorsun "kültür dinlerden etkilenir" diye.

Kültür:İnsan toplumuna özgü bilgi, inanç ve davranışlar bütünü ile bu bütünün parçası olan maddi nesneler.
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir.

Milleti millet yapan maddî-manevî değerlerin hepsine kültür diyoruz.

Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, Bireyin kazandığı bilgi.
Alt 27.02.2012, 20:08   #220
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Şu aşağıdakiler ve daha onlarca site, din ve inançların kültürlerden etkilendiğini, kültürleri de insanların oluşturduğunu söylüyor.
Kültürleri insanlar oluşturmuştur. Doğru. Peki Dini kim oluşturmuştur. İslamın; Allah C.C. son din olduğunu söylüyor ve bizlere Kur'an ı gönderdi değil mi.

İnsanlık o tarihten itibaren bu kitaba uymak zorunda doğru mu. Bu kitap gelmeden önce insanlar kültürsüz değillerdi, kültürleri vardı, kendilerine göre hal ve hareketleri, gelenekleri vs vardı. Çünkü kültürü insanlar oluşturur. O zamanlar kızları namus uğruna öldürmek veya alkol almak veya zina yapmak; bunların hepsi vardı değil mi. Bunları kimler oluşturdu insanlar oluşturdu. Onların kültürü bunlar. Fakat ne oldu, Allah'ın emri geldikten sonra insanların kültürleri hep değişti. Bayanlar örtünmeye başladı, insanlar namaz kılmaya başladı, alkol yasaklandı, zina yasaklandı. İnsanlar dinin getirdiği hükümlere ayak uydurdu. Yani DİN, KÜLTÜRÜ direk olarak etkiledi.

Şimdi gelelim kültür, dini etkiler mi etkilemez mi? Din diyoruz bakın, dini kim oluştumuştu, Allah C.C.
Sizi yaratan Allah C.C., size akıl veren Allah C.C., siz kim oluyorsunuz da DİN üzerinde etki yapmaya çalışıyorsunuz. Bunu söylemek bile benim içimi ürpertiyor.. İnsan nasıl olurda Allah'ın emrettiği DİN e etki yapabilir. Allah'ın kanunları değişmez..

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)