Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dini Bilgiler (Ayetler, Hadisler, Dualar ve Muhtelif konular)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.07.2008, 00:28   #231
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4514 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart -->: HZ. ALİ ile ilgili konular

Kelime-i sahadeti de degistirdiniz, Hz. Ali (R.A.) hayatta iken cennetle müjdelenmis, Peygamber efendimizin amcasinin oglu ve damadidir. Ilk müslümanlardandir. Ama sizin halinizi görse size asla onay vermezdi. Cünkü bir insanin müslüman olmasi icin Kelime-i Sahadeti dili ile söylemesi ve kalbi ile iman etmesi gerekir. Ama kelime-i Sahadet te asla Hz.Ali adi gecmez, lütfen asiriya kacmayin, Hz. Ali de dahil olmak üzere diger 3 Halife ve Peygamberimizin ailesinden biri yada Ashab-Ikramdan da kimse kelime-i sahadette yer almaz. Onlara saygimiz sonsuzdur ama insan asla asiriya gitmemelidir. Kelime-i Sahadet sadece Allah`tan baska ilah yoktur, Muhammed O´nun kulu ver Resùlüdür den ibarettir. Sonradan yapilan eklemeler dogru degildir. Imanin tasdigi olan Kelime-i Sahadet degistirilemez. Dinde esas olan imanin sartlaridir, bir kisi Peygamberi inkar ederse kafir olur, ama Hz. Ali`yi inkar ederse kafir olmaz. O yüzden dikkatli olmak gerekir, herkes kafasina göre eklemeler yapamaz, Hz. Ali`yi hepimiz cok severiz, ilim ve bilim adami, islamin en önemli simalarindandir bunu hic kimse yabana atamaz, ama Kelime-i Sahadet özeldir, kaliptir degistirilemez, ekleme yapilamaz ve azaltilamaz. Herkesi daha dikaktli olmaya davet eder saygilar sunarim.
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 00:49   #232
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4514 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart -->: HZ. ALİ ile ilgili konular

Bir sürü detay sizin anlattiklariniz. Gecmiste yasayan erenlerin, bektasilerin, post sahiplerinin size hicbir faydasi olmaz, onlarin yapiklari ibadetler, iyilikler kendileri icindir, din gecmisten menkibeler anlatmak degil, iman ve ibadet etmektir. Imanin ve ibadetin nasil oldugu Kur`an da ve Hadiste acikca anlatilir. Hz. Ali`nin kahramanliklarini oniki imamin yüceliklerini anlatmak güzeldir ama ibadet olarak kabul eder ve bundan dolayi cennete gidecegimizi düüsnürsek yaniliriz, elbette onlari bilmek ve gelecek nesillere ögretmek gerekir ama islamin sartlari bellidir, islamin sartlarini yerine getirmeden menkibeler anlatmanin hicbir anlami kalmaz. Ben sadece nacizane hatirlatmak istedim. Herkes kendi yaptiklarindan sorulacak, babamin hoca olmasinin yada evliya olmasinin bana hicbir faydasi olmaz, taa ki ben de gercekten Allah`a kul, Resul-ü Ekrem`e ümmet olana kadar.
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 01:48   #233
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 716 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: HZ. ALİ ile ilgili konular

esengül adlı kişinin niyetinden şüphem yok .ii niyetli biri niyet okuyucusu da değilim...ancak anlatılanların sunnileri hiç etkilemediin düşünüyorum...çünki çok soyut rahmanilikden uzak yazmış..belki 14 asır evvelin belki hacı bektaşın belki mevlananın bugün masa basında toplanılmış yazılıp yorumlanmış bi versiyonu gibi bi izlenm oluşdu son yazdıklarını okuduğumda.....eğer aleviler o yazılanları yapıosa yaşıosa laiklikle zerre kadar alakalı işler yapdıklarını söyleyemem sözde beleş laik olurlar sadece....hz muhammedin hz alinin devamıyız diyonuz namazı neden onların uslup ve yorumuna göre algılamıyorda arapcada ki sözlük anlamına göre SADECE DUA OLARAK ANLIYONUZ türkçeleşdiriyosunuz...onu da anlamış değilim....alevi düşünce zihniyet yaşaam bu ise buyrun HU HUHÜ... ''EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUH..SİZİ İSLAMA DAVET EDİYORUM....
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 08:41   #234
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Esengül Şuan Esengül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.09.2010 23:31

Tecrübe Puanı: 0 Esengül BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
kasparix Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
''EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUH..SİZİ İSLAMA DAVET EDİYORUM....

İslâmız çok şükür.

Davet etmenize gerek yokki. Bu düğün yada eğlence değil
Esengül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 08:42   #235
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Alıntı:
kasap duran Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
kusura bakmayin ama bunlar kopyami yoksaaaa. siz sair yada sevdali olmalisiniz
Konuların altına kimin yazdıklarını belirttim.
Alt 23.07.2008, 09:02   #236
bayatlı kenan58
Tecrübeli Yiğido

bayatlı kenan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bayatlı kenan58 Şuan bayatlı kenan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.02.2015 20:16

Tecrübe Puanı: 642 bayatlı kenan58 FAZLA SÖZE GEREK YOKbayatlı kenan58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: Cemâlinle ferah-nâk et ki yandım yâ Resûlallâh

Alıntı:
Esengül Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bir alevi dedesinden bir nefes.

Gönül hûn oldu şevkinden boyandım yâ Resûlallâh
Nasıl bilmem bu nîrâna dayandım yâ Resûlallâh
Ezel bezminde bir dinmez figândım yâ Resûlallâh
Cemâlinle ferah-nâk et ki yandım yâ Resûlallâh

Yanan kalbe devâsın sen, bulunmaz bir şifâsın sen
Muazzam bir sehâsın sen, dilersen reh-nümâsın sen
Habîb-i Kibriyâsın sen, Muhammed Mustafâ’sın sen

Gül açmaz, çağlayan akmaz, İlâhî nûrun olmazsa
Söner âlem, nefes kalmaz, felek manzûrun olmazsa
Firâk ağlar, visâl ağlar, ezel mestûrun olmazsa

Erir cânlar o gül-bûy-ı revân-bahşın hevâsından
Güneş titrer, yanar dîdârının, bak, ihtirâsından
Perîşân bir niyâz inler hayâtın müntehâsından

Susuz kalsam, yanan çöllerde cân versem elem duymam
Yanardağlar yanar bağrımda, ummanlardan nem duymam
Alevler yağsa göklerden ve ben messeylesem duymam

Ne devletdir yumup aşkınla göz, râhında cân vermek
Nasîb olmaz mı Sultânım haremgâhında cân vermek
Sönerken gözlerim âsân olur âhında cân vermek

Boynu büktüm, perîşânım, bu derdin sende tedbîri
Lebim kavruldu âteşden döner pâyinde tezkîri
Ne dem gönlüm murâd eylerse taltîf eyle Kıtmîr’i

Yaman Dede
bir yanlışı duzeltmek ıstıyorum.YAMAN DEDE kesınlıkle alevi değildir

Kim Bu Yaman Dede?
Kayseri’inin Talas ilçesinde Rum esnaflardan iplik tüccarı Yuvan Efendi ile Afurani Hanımefendinin oğlu Diyamandi 1887 yılında dünyaya gelir. Henüz on aylık iken ailesi Kastamonu’ya göç eder. İlk tahsilini Rum Ortodoks Mektebinde yapan küçük Diyamandi1901de Kastamonu İdadisi(lise)ne girer. Yedi yıllık idadiyi birincilikle tamamlar. İdadide arkadaşları kendisine “Yamandî Molla” lakabını takarlar. Bir Rum çocuğuna neden molla lakabı takılmış gelin Yaman Dedenin kendi ağzından dinleyelim:
Dönüşün Kapısı Farsça Dersi
Rüştiye birinci sınıfta iken 13 yaşımda idim. Bu sınıfta Arapça ve Farsça dersleri başlar. Bütün dersleri sevmeme karşın Türk Edebiyatı ile birlikte Arapça ve Farsça’ya pek düşkündüm. Rüştiye ikinci sınıfta ders yılının ortalarındayız. Farsça Hocamız Şeyh Sadi’nin Gülistan’ını okuturdu. Arada sırada başka manzumeler de yazdırırdı. Bir gün siyah tahtaya yazdığı birkaç beyit kalbimi tutuşturmaya yetti. O beyitleri bugün gibi hatırlıyorum. Mesnevi’nin ilk beyitleri idi:

Bişnev in çün şikayet mî küned/Ez cüdâyîhâ hikayet mî küned

Kez neyistân ta mera bübrideend / Ez nefirem merd ü zen nalideend
Dinle neyden ki hikayet etmede
Ayrılıklardan şikayet etmede
Tahtaya yazılan ismi bana pek tatlı geldi. Okunan beyitler beni derinden sarstı. Son beyit ise içimi yaktı. O an içimde yanmaya başlayan aşk ateşini kelimelere dökmekte aciz kalıyorum.

Farkında Olmadan Mümin Olmak
Farsça dersinde başta Mesnevi olmak üzere Şark İslam Klasiklerinden beyitler ezberleyenDin Dersinden gayrimüslim talebeler muaf olduğu halde sınıfta oturan ve bir Müslüman gibi İlmihal bilgileriniRasulullah’ın hayatınıinanç esaslarını öğrenen Diyamandi farkında olmadan içindeki aşk ile mümin olmuştur. İslam’a duyduğu sevgi gün geçtikçe artmaktabir taraftan tıpkı Farsça edebi metinler gibi aruz kalıpları ile rubailergazeller yazmaya çalışmaktadır. Ancak toplumokularkadaş ve aile çevresinde halen Hıristiyan olarak tanınmaktadır.
Arapça metinlerle birlikte hadisi şerif ve bazı ayetleri de ezberlemeye başlar. Yazdığı beyitler edebiyat hocasının gözünü doldurur. Hocası bir şiirini şu mısralarla övecektir:
Aferin yavrum güzelhem de pek güzel.................Aferin yavrum güzel gerçekten çok güzel
Manevi sûrî füyuzun berter etsin Lemyezel ..........Manevi sevinç ve ilhamlarını artırsın Allah
Liseyi birincilikle bitiren DiyamandiArapça ve Farsça hocalarından özel dersler de alır. Üniversite tahsili için İstanbul’a hareket eder.

Genç Bir Avukat

İstanbul’da Hukuk mektebine giren Yamandi Mollafakülteyi bitirdikten sonra devlet kademesinde görev alır. Bu esnada özel hocalardan edebiyat ve İslamî ilimler okumaya devam eder. Kendi ifadesine göre artık hidayet bulmuşlisana dökemese bile kalpten Kelime-i Şehadeti çoktan kabul etmiş ve gizli Müslüman olarak yaşamaya başlamıştır. Meşhur mevlevi dedelerinden Ahmed Remzi Dede’den Mesnevî okur. Mesnevide Mevlana’nın mikrobuserumu haber verdiğini görünce aşkı ve hayranlığı kat kat artar. Hatta Mevlana’nın hayata gözlerini yumacağı tarihi bir beyitte ebced hesabı ile ifşa ettiğine hayretle şahit olur. Mesnevi ve şerhlerini(açıklamalarını) kısa sürede okur.

Bir yandan devlet kademesinde görevine devam ederken diğer yandan şiir çalışmaları sürmekte
Ankara Radyosunda çeşitli Mevlevi büyüklerinin hayatını anlatan sohbet programı yapmaktadır. Bu programlar devrin gazete yazarları ve ediplerinin dikkâtini çeker. Kısa sürede edebiyat ve ilim çevrelerinde yer edinir.

Aşıklar Kâbesi
Mevleviler arasında Konya; Aşıklar Kâbesidir. Yaman Dede de kırklı yıllarda sık sık Konya’ya sefer eder. Şeb-i Arus törenlerinin özel davetlilerindendir artık. Biri İstanbul’a gelse ve “Ben Konya’dan geliyorum” dese Yaman Dede “Demek Sultanımızın şehrindesiniz” der; alıryediririçirir ikram eder!... Konya ve Mevlana onun için özel aşk bestesinin vazgeçilmez iki notasıdır.

Müslümanlığını İlanı
1942 yılından itibaren başta azınlıklara mensup kız ve erkek liseleri olmak üzere çeşitli okullarda Türk Edebiyatı ve Farsça okutan Yaman Dede devlet hizmetinden ayrılmış eğitimciliğin yanı sıra serbest avukatlık yapmaya başlamıştır.

Anadolu’nun çeşitli vilayetlerinde Mevlana konulu konferanslar verir. Ancak halen gizli bir mümindir. Namazını en kuytu semtlerin küçük mescitlerinde kılmaktaRamazanda gizli oruçlar tutmaktadır. Kızı ve eşi inancından habersizdir. “Tam kırk yıl bazen sahursuz bazen iftarsız oruçlar tuttum ama ailem bunu hiç bilmedi!..” der hatıratında. Avukatlıktan çok zamanını lise derslerine gençliğin manevi aşkı tanımasına ayırmaktadır.
15 Şubat 1942 de ismini değiştirir ve Mehmet Abdülkadir KEÇEOĞLU adını alarak nüfus idaresine ismini ve yeni dini İslam’ı tescil ettirir. Bu sırada 55 yaşındadır. Kırk yıldır sakladığı yeni kimliğini kuşanmış ama o saatten sonra da aile içi sancı başlamıştır.

Ceketi Alıp Çıkmak
Üsküdar’daki evinde bir kış gecesi durumu kızı ve eşine açar. Karısı ve kızı o an feryadı basarlar. Haber Patrikhaneye kadar ulaşır. Dönemin Hıristiyan din adamları ya Hıristiyanlığa dönmesi ya da karısından boşanması konusunda baskı yaparlar. Karısı bu ikilem karşısında kararlı bir tutum sergileyemez. Yaman Dede zor ama cesur bir karar alır. Evden ayrılacak yalnız yaşayacaktır.
Yerde dizlere kadar kar havanın keskin ayaz olduğu bir Şubat gecesi ailesini toplar ve:“Aşkımın bedeli bu yaşananlar. Sizler sakın üzülmeyiniz. Aşk ıstırapsız olmaz. Size acı vermeye hakkım yok. Bu ev ve içindekiler size kalsın. Elveda!..”
Ceketini alıp çıkmıştır artık. Üsküdar Selamsız Yokuşundan iskeleye iner. Sabah ezanına kadar o soğukta sokakları ve sahili arşınlar. Sabah karşıda Karaköy’deki avukatlık bürosuna geçer. Birkaç gece burada yatıp kalkar. Dostlarınınöğrencilerinin evlerine misafir olur bazı geceler. Kendi ifadesi ile dür artık.

Hocaların Hocası
Azınlık okulları yanı sıra İstanbul İmam Hatip Okulu ve Y.İslam Enstitüsünde de Farsça derslerine girer. Bugün her biri kendi branşında otorite olan Prof.Dr.Hayreddin Karaman Prof.Dr.Bekir Topaloğlu Prof.Dr.Emin Işıkİstanbul Eski Müftüsü Selahaddin KayaOsman Nuri Topbaş gibi pek çok öğrenci Farsça’yı ondan öğrenir. Mevlana’yı onun gözyaşları içinde verdiği derslerden tanırlar. AllahRasülullah Mevlana KonyaAşk deyince hüzün çökenhemen ağlamaya başlayan ikinci bir kişinin görülmediği bu zatların beyanlarından anlaşılmaktadır.

İkinci Evliliği ve Vefatı
Dostlarının teşvik ve tanıştırması ile ilkokul öğretmenliğinden emekli Hatice Hanım’la hayatını birleştiren Yaman Dede eski karısı ve kızını zaman zaman telefonla arayarak hediye ve ikramlarda bulunmayı ömür boyu ihmal etmemiştir.
1962 yılına gelindiğinde çok hasta olmasına karşın Acıbadem’deki evinden Bağlarbaşı’ndaki Yüksek İslam Enstitüsüne derslere gelmeye devam eder. O artık paltosu içinde zayıf ceset gibi solgun75 yaşın yorgunluğuyla bedenini sürüyerek yürümektedir.3 Mayıs 1962 Perşembe günü “Ölüm asûde bir bahardır” diyerek Hakka yürür. Öğrencileri ve yüzlerce seveninin omzunda Karacaahmet Mezarlığına defnedilir.

Bir İstirham
Karacahmet mezarlığının Küçük Selimiye Camii karşısındaki kapısından girişte yatar Yaman Dede. İstanbul’da yaşama bahtiyarlığına erenlerya da yolu bir gün düşeceklere sesleniyorum:
Bu Hak aşığını mutlaka ziyaret ediniz. Küçük Selimiye Camii kapısını arkanıza alıp Karacaahmete girdiğinizde 15 adım yürüyünüz. Durduğunuz zaman solunuzda asırlık bir servinin altında karısı Hatice Hanımla yan yana yatan Yaman Dedeyi göreceksiniz. Siyahyosun kaplı mezar taşı üzerinde şunları okuyacaksınız:

HuvelBaki
Mevlana Aşıkı Yaman Dede
Hakk’a kavuşmak için ircii emrine etti itaat.1304-3.5.1962
Bütün Hak aşıklarına binlerce Fatiha...

Yaman Dede’den Özdeyişlerİlginç Özellikleri ve Şiir Örnekleri

Naatları-Şiirleri

Kalbindeki yangını mısralara dökmede ustadır Yaman Dede. Sıradan bir şair olmayıp edebi antoloji ve ansiklopedilerde hayatına yer verilecek kadar önemli bir kişiliktir. Yakın dostu Yahya Kemal onu şu mısra ile övecektir:

Yüz sürdü gerçi pâyine çok Müslüman Dede
Mollâ-yı Rûm görmedi bundan Yaman Dede.

(Gerçi –Peygamberin-ayağının izine çok Müslüman dede yüz sürdü ama Anadolu mollaları bundan daha yaman bir dede görmedi.)

Bugün mevlidhan ve tasavvuf musikisi sanatçılarının büyük bir vecd ile söyledikleri meşhur “Yanan Kalbe Devasın Sen” isimli naat onundur. İşte o naattan birkaç dörtlük:

Gönül hûn oldu şevkinden boyandım ya Rasûlallah
Nasıl bilmem bu nîrana dayandım ya Rasûlallah
Ezel bezminde bir dinmez figandım ya Rasulallah
Cemalinle ferahnak et ki yandım ya Rasulallah

Yanan kalbe devasın senbulunmaz bir şifasın sen
Muazzam bir sehasın sendilersen runumasın sen
Habibi Kibriyasın sen Muhammed Mustafasın sen
Cemalinle ferahnak et ki yandım ya Rasulallah

Mevlana’ya ve neye olan tutkusu ile de meşhur Ney şiirini kaleme alır:

İçi boş benzi sararmış ona aşıktır maye
Derdi hicran ile inler eder ah leylaye
Arz eder hıçkırarak aşkını hep Mevlaye
Bak neler söyletiyor Hazreti Mevlanaye!..

Bu cihanın ötesinden geliyor nağmeleri
Kanatır sineyikalbideler elbet ciğeri
Erişir mi buna kudretbuna insan hüneri
Bak neler söyletiyor Hazreti Mevlanaye!..

(Bak neler söyletiyor Hazreti Mevlanaye derken iki anlam vardır. Birincisi neyin Hz.Mevlana’ya söyletmesiikinci ve daha derini Mevlanınyani Allah’ın neye söyletmesi.)

Başka bir naatta Rasulullah’a şöyle seslenecektir:

Rahmeyledi alemlere gönderdi seni Hak
Nur etti nigâhın gazabı nar-ı Muhammed
Ümmi iken ümmetleri hayretlere saldın
İlmin edebi kutb-ı şerefbarı Muhammed

Sen havfı recanın ne büyük rehberi oldun
Kalbin en ulu vakıf-ı hüşyarı Muhammed
Aşıkların ah eyleyerek sine döverler
Hun oldu güneş gördü de ruhsar-ı Muhammed

Gül yüzlü güneş yüzlü Muhammed meh-i taban
Çak oldu görüp pertev-i didarı Muahmmed
Derdinle senin handenuma derde bu gönlüm
Aşkın ile yak sen dil-i bimarı Muhammed

Cananımın Harîminde (Sevgilimin Özel Odasında) başlıklı şiiri muhtemelen Mevlana Türbesini ziyaretlerinden birindeKonya’da kaleme alınmıştır:

Geldim sana kan ağlayaraksızlayarak bak
Aşkınla yanan benliğime durma hemen ak
Aksönmesin ateş alevim dinmesin ancak
Ağlat beni inlet beni ta haşre kadar yak

Artır ne olur ateşini bağrımı dağla
Yansın bu vücudum fakat eksilmesin asla
Hicran ile yak vasl ile yakaşkına bağla
Ağlat beniinlet benita haşre kadar yak!...

Ağlatma Beni başlıklı şiir ise aşk yarasının çok farklı bir ifadesidir:

Yak sinemi ateşlere efgânıma bakma
Ruhumda yanan ateşe nîrânıma bakma
Hiç sönmeyecek aşkıma imanıma bakma
Ağlatma da yak hal-i perişanıma bakma!...

Yaşlar akarak belki uçar zerresi aşkın
Ateşle yaşar yaşla değil yaresi aşkın
Yanmaktır efendim biricik çaresi aşkın
Ağlatma da yak hal-i perişanıma bakma!..

şuanda yaptığımız hiçbir iş
kılınmayı bekleyen
vakit namazından daha önemli değildir

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
bayatlı kenan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 11:36   #237
Deniz5835
Yasaklı
NO AVATAR

Deniz5835 Şuan Deniz5835 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.12.2009 16:42

Tecrübe Puanı: 0 Deniz5835 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
kasap duran Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
kusura bakmayin ama bunlar kopyami yoksaaaa. siz sair yada sevdali olmalisiniz

eyvallah can öyle bir sevdaki 1400 yoldır bitmedi bitmeyecekde
Deniz5835 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2008, 13:04   #238
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart DEM HAME DEM ALİ ALİ"

MEVLANA’DAN “DEM HAME DEM ALİ ALİ”Kasidesi
Türkçe’ye çevirip şiirleştiren: Derviş Baba

İlhamındır içkisi, bu zavallı ozanın
Coşkuyla çığırırım, her dem ya Ali Ali!
Ben kalbi temiz olan, bir Sufiyim amanın
Coşkuyla çığırırım, sana ya Ali Ali!

Aşığım Murtaza’ya, o benim nazlı yarim
Aşk ile çığırırım, her dem ya Ali Ali!
Sensiz sevincim olmaz, anlamsız şiirlerim
Aşk ile çığırırım, sana ya Ali Ali!

Adem’i temiz kılan, o saf Adem de sendin
Yusuf’a güzelliği, veren Güzel de sendin
Hızır’ın hem rehberi, hem öğretmeni sendin
Coşkuyla çığırırım, sana ya Ali Ali!

Şeriatı gönderen Şah, ve öğreticisi sen
Hem tarikatın piri, doğru yol gösteren sen
Hakikata götüren, Hak da hakikat da sen
Aşk ile çığırırım, sana ya Ali Ali!

Eşsiz erdemlerinden, insanlık esinlenir
Onların ışığında, güneş ile ay nedir?
Oğlun Hasan Hüseyin, birer inci küpedir

Seyyitlerin cömerdi, server Muhammed dedi
“Yakınım kuzenimdir, amcamın oğlu Ali
Kanı benim kanımdır, etim de onun eti”

Kur’an “ inananların, emiri Ali’dir” der
Başı taçlı yenilmez, koruyucudur Hayder
Rumî’yim Şems’in kulu, tıpkı Kanber’e benzer
Aşk ile çığırırım, her dem ya Ali Ali
Coştu Derviş Baba da, çığırırır Ali Ali!

Londra, 25 Şubat 2006
Alt 23.07.2008, 13:05   #239
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart Yetiş carımıza medet mürvet ya Ali ya Ali

Şah-ı Merdan coşa geldi sırrın aşikar eyledi
Yağmuru yağdıran benim diye şol Ömer"e söyledi
Oldemde şimşek yalayuban yedi sema gürledi
Hem sakidir hem bakidir nuru Rahmanım Ali

Yetiş carımıza medet mürvet ya Ali ya Ali

Ömer Muhammet katına vardı bu hAli evledi beyen
Gökyüzünde Ali midir ya Muhammet gürleyen
Çarhı gerdun elindedir sırrı hikmet eyleyen
Hem sakidir hem bakidir nuru rahmanım Ali

Muhammet diz üstüne geldi "yektir Ali bir" dedi
"Hem evveldir hem ahirdir her şeye kadir" dedi
"Aliye şek getirenler mutlaka kafir" dedi
Hem sakidir hem bakıdır nuru rahmanım Ali

Levleke levlek buyurdu cısmim Ali demlike
Ali benim vechum dedi zül celAli rahmike
Hükmü baki adil handır lailahü gayruke
Hem sakıdır hem bakıdır nuru rahmanım Ali

"Kün" deyince yaratmıştır on sekiz bin alemi
yazan sensin düzen sensin Levhi Mahfuz Kalemi
Her dertlerin dermanısın yaraların melhemi
Hem sakisin hem bakisin nuru rahmanım Ali

Çok aşığı mecnun ettin aklın aldın Delinin
Ferhat"a şirin göründün bülbül derdi gülünün
Mucuzatı zahir oldu Hacı Bektaş Velinin
Hem sakisin hem bakısın nuru rahmanım Ali

Sefil Ali"m akıl ermez hikmetine Ali"nin
Aşık olan kıymet biçer gövherine lalının
Mümin isen ver selavat evladına Alinin
Hem sakıdır hem bakıdır nuru rahmanım Ali

Alt 23.07.2008, 13:08   #240
Esengül
Yasaklı
NO AVATAR

Standart --->: -->: HZ. ALİ ile ilgili konular

[quote=sandalli;290080]yasayan . Hz. Ali`nin kahramanliklarini oniki imamin yüceliklerini anlatmak güzeldir ama ibadet olarak kabul eder ve bundan dolayi cennete gidecegimizi düüsnürsek yaniliriz, QUOTE]

Aleviler ibadetlerini cennete gitmek için değil, ALLAH sevgisinden yaparlar.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)