Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.03.2009, 22:59   #21
HaKaaN
Usta Yiğido

HaKaaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaKaaN Şuan HaKaaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.05.2015 01:29

Tecrübe Puanı: 708 HaKaaN BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: Kandiliniz Kutlu Olsun

Allah celle celâluhu mevlid kandilinizi mübarek eylesin.Allah sizleri ve sevdiklerinizi nice kandillere eriştirsin...

ÖLüMüDe ÖLDüReN RaBBe...SeCDeLeR OLSuN.....
HaKaaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 23:15   #22
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2270 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Tüm islam aleminin Mevlüt kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.Kandiliniz Mübarek olsun

Alt 09.03.2009, 09:15   #23
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1019 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

mevlit kandilini tebrik ederim, inşallah tüm insanlığa hayır , bereket getirir
Alt 09.03.2009, 20:13   #24
Azeri_Turku
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Azeri_Turku Şuan Azeri_Turku isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.05.2009 19:40

Tecrübe Puanı: 0 Azeri_Turku FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Allahin salami rehmet ve bereketi Butun turk ,muselman ve anadolu xalqinin .baris sever ,iyilik sever insanlarin uzerine olsun.kandiliniz mubarek olsun.Allahin bize bu sonsuz hikmet dolu lutfu olan hz Muhammed Mustafa (s.a.s) icin sonsuz sukurler olsun.Allah bizleri cennetde o mubareklerle komsu etsin .Amin.Azerbaycandan sizlere Turk qardas ve bacilarimiza ve butun anadoluya qucaq dolu salamlar.
Azeri_Turku isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.03.2009, 13:53   #25
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5446 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Gül sevgidir, gül güzelliktir.gülü tarife ne hacet...
Gül sevdayı muhammettir.
kainatın solmayan gülünün aşkıyla yaşamak dileğiyle
kandiliniz mübarek olsun...
Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.03.2009, 14:00   #26
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1019 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

şu güle övgüleri hep gülene övgü olarak addediyorum , bir çoğunununda farkında olmadan buna alet olduğunu düşünürüm hep nedense , şu gül merakı ve sevgisi kutsal günlerde pek bir revaçta içimdeki şüphe derki bu gül gülen efendinin icadı gibi ve onun taraftarlarının işi gibi geliyor , umarım yanılıyorumdur
Alt 11.03.2009, 14:04   #27
abircan
Usta Yiğido

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
şu güle övgüleri hep gülene övgü olarak addediyorum , bir çoğunununda farkında olmadan buna alet olduğunu düşünürüm hep nedense , şu gül merakı ve sevgisi kutsal günlerde pek bir revaçta içimdeki şüphe derki bu gül gülen efendinin icadı gibi ve onun taraftarlarının işi gibi geliyor , umarım yanılıyorumdur
tabiki hayır yanılmamışım , sağolsun google hazretleri hemen ayağımıza getirdi 20 sn de
işte bir siteden soru cevap alıntısı :
Resulullah (sav) ile ilgili her sitede illa ki gül resimi olur, olmalıdır, sizinkinde neden yok?

Bu acayip bir olgudur. Ben de gözlemledim. Türk İslamiyet’in de (Türk diyorum çünkü diğer Müslüman ülkelerde böyle bir benzeştirme yoktur) Resulullah -S.A.S.- GÜL ile remz edilir. Hâlbuki bize bu Osmanlıdan kalmış olan alışkanlığın derinlerine inilirse güle benzeştirmenin aslında Hıristiyanlıktan gelen bir adet olduğunu görürüz. Tamam, şimdi bu yazdıklarım birçoğunuza şok edici gelecektir kabul ediyorum. Fakat sizde önyargısız olarak yaklaşırsanız aynı fikre ulaşacaksınızdır. Hıristiyanlıkta gül Hz. İsa aleyhisselamın remzidir. Basit bir örnek vermek gerekirse İsevilikteki 'Gül ve Haç' tarikatı vardır.

Söylencelere göre; 'İsa çarmıha gerilir gerilmez ölmemiş,

(Kur-an'ımızda Allah, Hz İsa yı öldürmediklerini bildirir, bizde buna inanırız. Doğrusu da budur Nisa 157 ; Bir de inkarlarından ve Meryem’e büyük bir iftira atmalarından ve “Biz Allah’ın peygamberi Meryemoğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler. )

Uzun süre acı çekmişti. Bunu gören askerlerden biri çektiği acılara son vermek için mızrağıyla göğsüne bir darbe vurdu. Akan kan çivili olduğu hacın dibine damladı ve bir anda birbirinden güzel çiçekler, en çok da güller yeşeriverdi. İsa bir nevi form değiştirmiş, bir çiçek oluvermişti . Haç simgesi de burada önemlidir, sonuçta İsanın kanı güle haçtan damlayarak dönüşmüştü.'

Bu yazılanlar Hıristiyanlığın temel prensibidir. Dolayısı ile gül Resulullah dan çok önce İsa aleyhisselama İseviler tarafından atfedilmiştir. Biz Türkler 1453 yılında İstanbul’u ele geçirdiğimizde bu kültür zenginliğine adeta gark olmuşuz ve yıllar içinde bu gül remzi bize de sirayet edip nihayetinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize kadar iliştirilmiştir. Eğer ki erken İslam literatürü araştırılırsa; Osmanlıdan önce İslamiyet’te gül ile Resulullah asla benzeştirilmemiştir. Hele ki Asr-ı saadette asla böyle bir şeyin adı dahi anılmış olamaz. Günümüzde ise Bu gül sadece bizim Türkiye’mizde vardır. Eğer ki bir gün Hac da ya da Umre de bir Malezyalıya bir Endonezyalıya bir Hindistanlıya ya da bir Mısırlıya dönüp İslamiyet’te gül ne manaya gelir diye bir sorarsanız. Size tamamıyla boş gözlerle bakacaklardır. Böyle bir bağlantıdan haberleri yoktur çünkü. Nereden mi biliyorum? Çünkü ben sordum.

Bu gül benzeştirmesini ben zararsız bidatlardan buluyorum. Bununla beraber tasvipte etmiyorum. Aynı şeyler bizim şu Camilerdeki söylenilen ilahilerin okuma tarzı içinde söylenebilir (altını çiziyorum ilahi için değil, söyleme tarzından bahsediyorum). Dikkat ediniz söyleme şeklini, dış hatlarıyla ile kulaklarınıza getiriniz. Aynı Ortodoks kiliselerinde söylenen tarzdır. Daha da öze girecek olursak özellikle de sinagoglarda söylenen ilahi tarzı ile tamamıyla özleşir. Bu da Osmanlının zaman içinde Yahudi ve Hıristiyan halklarla kaynaşması ve 'güzele' özenmesiyle oluşmuştur. Bilhassa 'Mevlit' in kelimelerine odaklanmadan genel yapısını dinlerseniz; belirli yerlerde söyleyenin sesini yükseltmesini, uzatmasını, durmasını gibi. Tamamıyla bir sinagog ilahisi ile aynı tarz bulacaksınızdır.

Bunları neden yazdım? Sevgili kardeşlerim; Dinimiz maalesef uzun yüzyıllar boyunca dış etkilere tesirlere zaman zaman da kasti olarak yanlış bilgilere maruz kalmıştır. Bizde günlük hayatımızda hiç sorgulamadan bunları uyguluyoruz. Bu yanlıştır. Mesela başka bir örnek vereyim. Bizim milletimiz asla süt içtikten sonra balık yemez -ya da tam tersi- Zehirleneceğini ve öleceğini düşünür. Öyle değil midir? Siz öyle düşünmüyor musunuz? Hâlbuki hiçbir insan bunu yaptığında kesinlikle zehirlenmez. Ama yediğiniz yiyecek bozuksa o başka gel gör ki bu durum bütün gıdalar için geçerlidir. Dünya da balık ile sütü bir arada tüketmeyen. İkisini birden yediğinde zehir yemiş gibi olan tek millet vardır; Yahudilerdir. Onların şeriatına (tabii ki Tevrat’ına göre) deniz ürünü ile hayvansal ürünü bir arada yemek haramdır. Hatta mutfaklarında deniz ürünleri ve hayvansal ürünler için kullandıkları çatal, bıçak, kaşık dahi ayrıdır. Kestikleri yer de ayrıdır. Biz Müslümanlar için domuz yemek, alkol içmek ne kadar haram ise onlar içinde balık ile beraber süt içmek o derece haramdır yasaktır. İşte bu acayip alışkanlık ve batıl inanç bize Yahudilerden geçmiştir. Bizim dinimizde böyle bir yasaklama olmadığı gibi her iki gıda da Kuran da övgüyle bahsedilmişlerdir.

Sonuç; Araştıralım, öğrenelim. Dedelerimizin yaptıkları bazı hataları devam ettirmeyelim.

Ben ettirmiyorum. Ya siz?
Alt 11.03.2009, 14:07   #28
Kardelencicegi
Navigator

Tecrübe Puanı: 5446 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Abircan Kardesim.
Gül MUHAMMED DIYORLAR HIC DUYMADINIZMI.?
DUYMAMAK, BILMEMEK AYIP DEGIL. OKUYUN BILGINIZ ARTSIN.
BEN GÜLENCI DEGIL, GÜL MUHAMMED HAYRANIYIM.

SAYGILARIMLA.
Alt 11.03.2009, 14:13   #29
Kardelencicegi
Navigator

ÄBIRCAN BIR KISININ FIKRI NEYSE ZIKRIDE ODUR.
ISTEDIGINIZ GIBI ALGILAYIN.
BENDE ISTEDIGIM GIBI ALGILADIM.
SANIRIM SORUN YOK.
BENIM GÜLEN LE YAKINDAN UZAKTAN BIR SEMPATIMDE YOK.
OLANLARADA SAYGI DUYMAKTAN BASKA BIRSEY DÜSÜNEMEM.
HERKES SIZIN GIBI DÜSÜNMEYE BILIR. SADECE BUNUN BILINCINDE OLAMANIZI RICA VE SAYGIYLA ARZ EDERIM BEYEFENDI.
KIRMIZI KOLTUKTA KONUK OLMA IMKANIMIZ YOK.
GÜN ICINDE YAPTIGINZI ELESTIRILERE BENZEDI.
BU NE PEHRIZ BU NE LAHANA TURSUSU SAYIN ABIRCAN.
KIMSEYI YARGILAMAYA KALKMAYIN SAKIN SIZDE, GÖRÜSLERINDEN DOLAYI DIYORUM.
Alt 11.03.2009, 14:14   #30
abircan
Usta Yiğido

Alıntı:
Kardelencicegi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Abircan Kardesim.
Gül MUHAMMED DIYORLAR HIC DUYMADINIZMI.?
DUYMAMAK, BILMEMEK AYIP DEGIL. OKUYUN BILGINIZ ARTSIN.
BEN GÜLENCI DEGIL, GÜL MUHAMMED HAYRANIYIM.

SAYGILARIMLA.
sevgili güzel kardeşim sana ve direkt hedef olarak yazmış olduğum bişey değil yanlış anlama lütfen , ama gül muhammed değil muhammed sav efendimiz peygamberdir , ama asla başka bir nesne değil, O direkt kendisidir O'nu başka bişeyle özdeşleştirme lütfen, bak sadece 1 dakkalık araştırmayla bile islami sitelerde bile bu konu işlenmiş , hata yapıyoruz diye düşünüyorum dedim , sana göre değilse değildir saygı duyarım bunu polemik olsun diye söylemiş değilim lütfen kişiselleştirme , son yıllarda kutlu doğum haftasıyla böyle bir hava oluşturuldu bir gül simgesidir aldı başını gidiyor

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)