Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Müstesna Beyitler... - Sayfa 4 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Serbest Dini Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Dini Konular Güncel ve Özgün yazılar, Makaleler buraya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.11.2009, 21:41   #1
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1267 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI
Standart Müstesna Beyitler...

Selam arkadaşlar okuduğum İskender PALA'nın kitaplarından beğendiğim beyitleri sizlerle paylaşıyorum...

Seni seyr etmek için reh-güzer-i gülşende

İki canibde duru serv-i hırâmân sâf sâf ( Bakî )

Mana murat olundukta ; Ey Sevgili! Gül bahçesine giden yolda seni seyredebilmek için salınan serviler, yolun iki yanında saf saf dizilmiş duruyorlar.

Yoluna cânâ revân etsem gerek cânım dedim

Yüzüme bin hışm ile baktı dedi cânın mı var ( Zatî)

Mana murat olundukta; Ey Sevgili! Kabul edersen eğer, canımı yoluna akıtmak arzusundayım, dedim; yüzüme bin hışımla bakıp, ne canın var ki , dedi.

Âh mine'l- aşkı ve hâlâtihî

Ahraka kalbî bi-harârâtihî ( Şeyh Galip )

Mana murat olundukta; Ah, aşkın elinde ve onun hallerinden; ateşiyle kalbimi yaktı yandırdı.

Öldükte bu ben hasteyi eşk ile yusunlar

Cânâne güzâr ettiği yollarda kosunlar ( Celilî )

Mana murat olundukta; Devasız bir aşk hastası olan beni, öldüğüm zaman gözyaşı ile yıkasınlar ve sevgilinin geçtiği yolların kenarında bir yere defnetsinler.

Çektim fırâkın savmını erdim cemâlin ıydine

Ah leblerin mey-hânesin ney gibi nâlân et beni ( Lâ Edrî )

Mana murat olundukta; Ey Sevgili! Ayrılığın orucunu sonuna kadar tuttum ve cemalini görmekle bayrama erdim. Artık dudaklarının meyhanesini açıver de bir ney gibi sevinç ile işlemeye başlayayım.

Eyitti ol perî bir düşüne girüren bir şeb

Sevincimden nice yıllar geçipdür görmedim uyhu ( Zatî )

Mana murat olundukta; O peri gibi güzel sevgili bir gün bana "Bir gece rüyana gireceğim" dedi. Nice yıllar geçiyor ki bu iyi haberre sevincimden bir türlü gözüme uyku girmiyor.

Arz-ı hâl etmeğe cânâ seni tenhâ bulamam

Seni tenhâ bulacak kendimi asla bulamam ( Selikî )

Mana murat olundukta; Sevgilim! Hâlimi yani aşkından dolayı başıma gelenleri ve isteklerimi arz etmek için seni tenha bulamıyorum. Seni tenha bulunca kendimi asla bulamıyorum.

Kılsa vaslında gönül bûsen temennâ etme ayb

Dûstum âdettir eyler cerrini cerrâr-ı îyd ( Aşkî )

Mana murat olundukta; Sevgilim! Gönlüm vuslatını yaşarken, buseni istese onu ayıplama. Bilirsinki bayram dilencisinin dilediğini istemesi âdettendindir.

Benîm gamze tuvânî ki katl-i âmkunî

Neûzübilleh, eger gamze-râ tamâm kunî ( Lâ Edrî )

Mana murat olndukta; Sevgilinin şöyle güzçsüz ve küçücük bir gamze kırıntısı bile âşıklar arasında katliama sebep oldu. Allah korusun, gamze ya bir de tamam olsaydı?!..
Radyolog61

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)