Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.04.2008, 23:01   #41
bilalfındık
Yasaklı
NO AVATAR

bilalfındık Şuan bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.12.2010 01:37

Tecrübe Puanı: 0 bilalfındık FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Bediüzzaman Sadi Nursi

Alıntı:
çiğdem kaya Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
valla helal olsun budur ıste fakat kadır bılmıyor ogretmek gerek onu cok sıkıstırmayın.anlatın sadece daha kucuk ayırt edemıyor ıyıyı kotuyu
kadir küçük olabilir ama aklı büyük ama abileri burada iyiyi köttüyü çok iyi ayırt edebilirim bir sorun varsa benle tartışın kardeşimi sıkıştırmayın
ğerçi --o---kendini çok iyi savunur
bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 05.04.2008, 00:38   #42
kasap duran
Yiğido

kasap duran - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasap duran Şuan kasap duran isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.03.2014 22:15

Tecrübe Puanı: 645 kasap duran FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

acaba kadir kardesime ve onun gibi düsünenlere soruyorum hangi savundugunuz düsünce veya zihniyet yurt dislarinda actigi okullarda Türk bayragini dalgalandiriyor cocuklari egitiyor ögretiyor istiklal marsimizi söyletip islami ve türklügü yayiyor kendi cabalarinca söyleyin (bas savcimi-baykalmi-devletmiiiiiiii-kim)saidi nursinin talebeleri degilmi( Kürt.Türk kardestir ayrim yapan kallestir)saygilarla
kasap duran isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.04.2008, 02:11   #43
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft

Alıntı:
Kadir58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Edepsizligi sen yapma.
Buraya ekledigim bilgilerin hangi kitapta yer aldigi yaziyor, daha ne ifdirasi.
Cok merek ediyorsan, ac bak.

Sen her sevmedigine karsi saygilimisin

Hüseyin Nihal Atsiz a saygilimisin mesela
Bak güzel kardeşim edepsizlik diyorum çünkü ; ölülerin arkasından kötü konuşmama, alimleri avamın eleştirmesi, kitaplarını okumadığın bir zata alenen hakeret etme ve 6000 sayfaya yakın eser vermiş bir mütefekkire iftira atmak vede kurtuluş savaşında bizzat öğrencileri ile katılmış, yurdunu savunurken esir düşmüş bir gaziyi suçlama, asla ırkçılık yapmamış, hatta ırkçı ayaklanmalara karşı durmuş birini ismini de yanlış söylerek suçluyorsun işte bu sebeplerden edepsizlik yapıyorsun.

Şu yazdıklarının hepsi yalan, yanlış ve iftiradan öteye gitmeyen garebetlerdir. Hangisine cevap vereyim ki bilmiyorum. Türkçe bilmez diyorsun İnsaf ! Said Nursi'nin yazdığı 6000 sayfa Türkçe eseri var ,bu saçmalık seni müfteri ilan etmek için yetmez mi ?

Kürtçe Üniversite kurmak istediğini söylüyorsun, bir yalan daha Said Nursi doğuda bir Üniversite kurmak istemiştir ve burada hem dini hemde pozitif ilimlerin beraberce okutulmasını düşünmüştür. Bu düşüncesi Osmanlının sonunda ve Cumhuriyetin kuruluşunda da açıkça talep etmiştir dönemin kurucu meclisi ki herhalde bilirsin başında Mustafa Kemal vardı bu konuya olumlu bakmış ve yardımda bulunmuştur., ancak bu proje gerçekleşememiştir. Son 30 yıldır yaşadığımız ve bir çok can feda ettiğimiz bölücü terörün bir sebebide bu bölge insanının cahil kalmasıdır birde bu yönden becerebilirsen düşün . Bu arada şunuda ekliyeyim ki kürtçe yazılı eser yok gibi birşeydir, bu yüzden kürt dili ile eğitim yapmak mümkün değil ve bir çok şivesi bulunduğundan birlik oluşturulamaz. Bu iddianın saçmalığını anlayan anlamıştır, istersen yakın zaman da vefat eden Mehmet Gül'ün bu konuda ki fikirlerini bi gözden geçir.

Miliyetçilikden dem vuruyorsun bir bak bakalım Alparlan Türkeş'in Said Nursi hakkında ki düşünceleri ve bağlılığı nasılmış, ama pardon sen varken Türkeş te kim oluyor ki...

Milletimiz içinde Said Nursi'ye sevgi ve saygı besleyen, işari tefsiri Risale-i Nur'u okuyan binlerce insanımız varken ,mesnetsiz iddialar ortaya atmak, gönülleri kırmak, miğde bulandırmak milliyetçilikse lanet olsun bu türden milliyetçiliğe, ama biliyorum ki fikirler ayrı ayrı olsada bizim milletimiz sevilenleri sever, saygı duyulanlara dil uzatmaz, milletin bağrında halen bu asil duygular var. Bir kaç kendini bilmezin lafı ile bir camiayı suçlayamayız.

Diyorsun ki Nihal Atsız'a sen saygılı oluyormusun. Niçin olmuyayım ki, eserlerinin bir kısmını okudum, taraftar olmadığım kısmıda çok ama bir dava adamıdır. Davası uğrunda çile çekmiştir. Saygıyı hak etmiştir. Onu sevenlerin olduğu yerde asla eleştirmem, duyguların söze katıldığı yerde mantıkla hareket edilmez. Gönül dili ortaktır, yeterki konuşturmasını bilin. İrfansız milliyetçilik olmaz...

Burada şu yada bu akımın temsilcisi olsun, toplumların sevdiği, saydığı, fikir önderi olarak gördüğü hele birde ahirete göçmüş kişilere karşı saygısızlığı kabul edemeyiz. Bu yeri gelir Pir Sultan Abdal olur, yeri gelir Hacı Bayram Veli olur, yeri gelir Yunus Emre olur, yeri gelir Mevlana olur, yeri gelir Süleyman efendi olur, yeri gelir Said Nursi olur. Milletin bağrından çıkardığı,kalabalıkların gönlünde yer verdiği kişiliklere saygısızlık ne insalıkla, ne müslümanlıkla, nede türklükle bağdaşır. Edep bunu kaldırmaz. Kalp kırarak, nefret tohumları ekerek, ötekileştirerek, farklılıkların altını çizerek milliyetçilik de olmaz insanlıkta !

Bu konuyu daha fazla uzatmayalım, küçük bir fıkra ile bağlıyalım :

Kendini beğenmiş bir papaz çıkar Hoca'nın karşısına.
- Bütün dünyayı dolaştım, sorularıma cevap
veren kimse çıkmadı. Bir de sana sorayım Hoca
- "Söyler misin, kaç tane yıldız var gökyüzünde?"
Hoca cevap verir :
- Bir eşeğin kılları kadar...
- Nasıl cevap bu der papaz, eşeğin kılları sayılır mı hiç?
- Peki der hoca, gökteki yıldızların sayılabileceğini kim söylemiş?
Papaz:
-İkinci sorumu bil bakalım. Sakalımda kaç tane kıl
vardır benim?
Hoca yine cevap verir:
- Eşeğin kuyruğunda kaç kıl varsa o kadar.
- Nereden biliyorsun diyecek olur papaz. Hoca şöyle anlatır:
- İnanmazsan otur şuraya. Sıra ile bir eşeğin kuyruğundan kıl koparalım bir
senin sakalından. Eğer senin yüzün kabak gibi ortaya çıktığında eşeğin
kuyruğunda hala kıl kalırsa senin haklı olduğuna inanırız.
Papaz sus pus olup sıvışır hemen...

Boş tartışmalarla, akıl dışı iddialarla uğraşmayalım, halep ordaysa arşın burda Said Nursi'nin eserleride ortada açar okursunuz beğenirsiniz, beğenmezsiniz, okumadan, bilmeden yorum yapmayın, bir davaya hizmet edecem diye davayıda mundar etmeyin, ayrı fikirleri karşıt gibi görüp nasıl alt ederim derdine düşmeyin, anlamaya çalışın, okumaya çalışın, öğrenmeye çalışın ve saygılı olun. Unutmayın tartışma eşitler arasında geçtiğinde değer kazanır gerisi kuru gürültüden öteye geçmez. Eşeğin kuyruğunu da, papazın sakalına da yazık olmasın.

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.04.2008, 02:58   #44
albina58
Usta Yiğido

albina58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

albina58 Şuan albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.08.2016 20:40

Tecrübe Puanı: 762 albina58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Bediüzzaman saidi nursi=Dönemin en büyük bilim adamlarından,matematik-fizik-coğrafya-biyoloji gibi bir çok bilim alanında sayısız eser verdiği gibi tıp alananındada sayısız çalışmaların altına imza atmıştır.Tüm üniversitede okurken ileride profosör olacak ögrenciler ışık kaynağı olduğu gibi onu kendilerine örenek almışlardır.

Birde hatırlayamadım ha pardon,
Şeyh sait=Bu zatı şahanai muhtremleride,başta tıp olmak üzere-toprak -botanik ve benzeri tüm beşer dalda sayısız ödül almıştır,arkasından milyara yakın insan yayınladığı neşirlerin ışığı ile bugünlere gelmişlerdir.

neyse; o dönemin başta ikdidarları olmak üzere,partileri gerçi bir tane vardı o da her ne kadar yurdu düşmandan kurtarmış devleti kurmuş olsada,vatan haini chp vardı,bu namırsızlar bu zatı şahanelerini anlamadığı gibi,vatan hainliğine varan suçlamalara gitmişlerdir,bu zatı şahanelerin günümüzdede geçerlilik kazanan medeniyetler buluşması adı altında yaptıkları ingilizler ile dirsek temasını ters anladılar,zaten bişe anlamazlar ki,bu muhteremler,onların gazı ile başta ayaklanmalar sonra toprak reformlarına karşı durdular,ki bu toprak reformu o ikdidarın dediği gibi kardeşliği getirmeyecekti.ingilizler dediki topraklarınızı bölmeyin,onlarda öyle yaptılar.bakın bugün AB den Logendik mi lojendik mi neyse basın açıklaması yapıyor,denger kenger mer mehmet tırlat da aynısı türk halkına okuyor.
Aamannnn,bakın bu zatı şahaneleri o kadar böyük adamlardaki,vatanı kurtardılar,bölünmez bütünlüğü sağladılar,falan filan,bizim aklımız yetmez garıştırmayak.
Böyüklerimiz öyle dedi öyle olacak.
Kitaplar öyle dedi öyle olacak.
Camide vaazda öyle dendi öyle olacak,
Vesselam.
Alt 05.04.2008, 11:05   #45
aspasya58
Yiğido

aspasya58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aspasya58 Şuan aspasya58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.11.2009 10:37

Tecrübe Puanı: 613 aspasya58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

BİR KERE ŞUNU SÖYLEMEDEN GEÇEMEYECEĞİM
FETHULLAH GÜLEN İLE SAİD-İ NURSİYİ AYNI YERE KOYAMAYIZ.FETHULLAH GÜLEN NURCU DİYE BİLİNİR AMA KENDİSİNİ ASLA TASVİP ETMEYEN NUR CEMAATLERİ VARDIR .VATAN İÇİN SAVAŞMIŞ HERŞEYİ Bİ YANA KOYUP BU YÜZDEN SAYGI DUYMALIYIZ HANGİ GÖRÜŞTEN OLURSAK OLALIM.
bir zamanlar aldülhamitin tahtan indirilmesinde payı olduğu,ittihatçi olduğu sonradan pişman olduğu gibi sözlerde dolaşır ...EN DOĞRUSUNU YALNIZ ALLAH BİLİR
Alt 05.04.2008, 11:26   #46
Kadir58
Yasaklı

Kadir58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kadir58 Şuan Kadir58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.05.2008 23:27

Tecrübe Puanı: 0 Kadir58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
FatihCan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Baban hata yapmış gitmiş. Sen 19 yaşında reşit bir kişisin gel memlektine hizmet.

Türkiyede yaşayıpta Türk birliğine karşı olan yok....

Ab' de yaşa senin gelirin beden 5 kat fazla olsun... sen orada ifade özgürlüğünü yaşa... sen orada demokrasiyi yaşa.. sen orada istediğin gibi tatilini yap... sen orada eğitimini istediğin gibi yap.. sen orada dini istediğin gibi yaşa.. sen orda din ve vicdan özgürlüğünü yaşa vs.. vs... sen bu güzelliklerin hepsinden nasiplen... ben bunu isteyince yok kardeş buralar size yaramaz sizin bunları haketmiyorsunuz diyin ne güzel yaaa... kardeşim o saydıklarımı bende yaşamak istiyorum... AMA KENDİ ÜLKEMDE... KOLAY OLAMI İSTESEM BENDE YAPARIM BENDE GİDERİM AVRUPAYA AMA BEN KAÇMICAM BURADA MÜCADELE EDECEM. ve bunlar slogan atarak olmaz tamam mı... senin beğenmediğin ama kopamadığın AB ülkerinde ki bütün haklardan bende yaralarlanmak istiyorum.... AMA KENDİ ÜLKEMDE

MİLLİYETCİLİK BUDUR İŞTE.....

Sence çok şeymi istiyoruz ? ve biz bunları hak etmiyormuyuz....

yok bunlar yanlış diyorsan gel sende benle aynı şartlarda yaşa beraber omuz omuza bunları değiştirelim varmısın ?
Avrupada 5 milyon insan var, ve sen bu kisilerin Milliyetci olmadigini söylüyorsun.

Iste burda yaniliyorsun, senin bu gorusun KOMINIST bir gorus dur. ONlarda sadece Türkiye Cumhuriyeti topraginda yasayanlara sahip cikiyorlar.
Sen ozaman Orta Asyadaki Türklerede sahip cikmazsin.

Cok sukur Milliyetciligi senden ögrenecek degilim, hele hele akp yi destekleyipde, milliyetcilik anlatmak asiri derecede komik.

Sen gel buraya, bak bakalim o saydiklarinin kaci var?

BUrada maaslar 5 kat, ama diger ürünlerin de fiyati en az 5 kat fazla.

Ben burda dinimi istedigim gibi nasil yasiyorum? daha dogru durust bir camimimiz yok. Minareli cami YASAK. EZAN disariya okunmuyor.

Ifade özgürlügü???? Banu Avar in sundugu Sinirlar Arasinda programi pek seyretmiyorsun galiba.
Yahudilere katliam yapilmadi de bi, gör bakalim ne oluyor.
Yada fransada, yakinda danimarkadada uygulanir. Ermeni soykirimi yoktur de, bak bakalim ne oluyor.

Batiya özenmeyin, batici olmayin.
Baskasina özel dikilmis elbise bize olmaz.
Avrupa kimki?
Onlar bize özensin.
Kadir58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 05.04.2008, 11:29   #47
Kadir58
Yasaklı

Alıntı:
sonbahar5803 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Babam 1970 de yurtdışına gitmiş. O dönemin maddi imkansızlıkları, oralar cazip gelmiş. Hepimiz yurtdışında doğduk. Ben 12, ablam 15 yaşındaydı Türkiye'ye dönme kararı aldık. Çünkü gerçek Milliyetçi bir babanın evlatlarıydık!

Babam emekli olmadığı için bugüne kadar çalıştıkları boşa gitmesin diye emekliliğini bekleme kararı aldı. Annem ve ufaklıklar da babamla kaldı. Biz döndük, tek başımıza akrabaların yanında kalıp eğitimimizi tamamladık. Çok şükür babam da bir kaç yıl sonra emekli olup döndü. Oranın vatandaşlığını da almadık. Türk' üz, gerek duymadık.

Ben daha çocuktum bu kararı aldığımda. Milliyetçilik, Türklük lafta olmuyor!
İçinde olacak, dilinde değil!
Vay vay, basimiza Milliyetci kesildiler.
Hem isbirlikci, teslimiyetci akp yi destekleyin, ondan sonra milliyetciyim numarasi yapin. Yemezler.
Ayrica sirf yurtdisindan ülkesine dönmekle gercek milliyetci olunmaz.

ALLAH a cok sukur bizim icimizde var.
Olmayanlarada nasip etsin ALLAH

Bazi kisiler Türk dogmus, ama Türklüge özen duymamis.

Yazik
Alt 05.04.2008, 11:42   #48
Kadir58
Yasaklı

Alıntı:
albina58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Şeyh sait=Bu zatı şahanai muhtremleride,başta tıp olmak üzere-toprak -botanik ve benzeri tüm beşer dalda sayısız ödül almıştır,arkasından milyara yakın insan yayınladığı neşirlerin ışığı ile bugünlere gelmişlerdir.
Seyh Sait (said kürdi degil!) bir ingiliz ajanidir.
Alt 05.04.2008, 11:58   #49
asitane3458
Usta Yiğido

asitane3458 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

asitane3458 Şuan asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.02.2010 12:59

Tecrübe Puanı: 675 asitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOKasitane3458 FAZLA SÖZE GEREK YOK

oncelıkle allahtan rahmet diliyorum .
ARKADASLAR; BU KONUYA MUHALEFET OLANLARA LUTFEN CEVAP YAZMAYIN KENDI KENDILERINE KONUSSUNLAR (ÖZELLİKLEDE KADİR VE FINDIK BILAL LE)
bırakalım bu tatsız şeyleri .allah bızı sefaatine naıl eylesın ...!!!
asitane3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 05.04.2008, 12:13   #50
Kadir58
Yasaklı

Alıntı:
cahar Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bak güzel kardeşim edepsizlik diyorum çünkü ; ölülerin arkasından kötü konuşmama, alimleri avamın eleştirmesi, kitaplarını okumadığın bir zata alenen hakeret etme ve 6000 sayfaya yakın eser vermiş bir mütefekkire iftira atmak vede kurtuluş savaşında bizzat öğrencileri ile katılmış, yurdunu savunurken esir düşmüş bir gaziyi suçlama, asla ırkçılık yapmamış, hatta ırkçı ayaklanmalara karşı durmuş birini ismini de yanlış söylerek suçluyorsun işte bu sebeplerden edepsizlik yapıyorsun.

Şu yazdıklarının hepsi yalan, yanlış ve iftiradan öteye gitmeyen garebetlerdir. Hangisine cevap vereyim ki bilmiyorum. Türkçe bilmez diyorsun İnsaf ! Said Nursi'nin yazdığı 6000 sayfa Türkçe eseri var ,bu saçmalık seni müfteri ilan etmek için yetmez mi ?

Kürtçe Üniversite kurmak istediğini söylüyorsun, bir yalan daha Said Nursi doğuda bir Üniversite kurmak istemiştir ve burada hem dini hemde pozitif ilimlerin beraberce okutulmasını düşünmüştür. Bu düşüncesi Osmanlının sonunda ve Cumhuriyetin kuruluşunda da açıkça talep etmiştir dönemin kurucu meclisi ki herhalde bilirsin başında Mustafa Kemal vardı bu konuya olumlu bakmış ve yardımda bulunmuştur., ancak bu proje gerçekleşememiştir. Son 30 yıldır yaşadığımız ve bir çok can feda ettiğimiz bölücü terörün bir sebebide bu bölge insanının cahil kalmasıdır birde bu yönden becerebilirsen düşün . Bu arada şunuda ekliyeyim ki kürtçe yazılı eser yok gibi birşeydir, bu yüzden kürt dili ile eğitim yapmak mümkün değil ve bir çok şivesi bulunduğundan birlik oluşturulamaz. Bu iddianın saçmalığını anlayan anlamıştır, istersen yakın zaman da vefat eden Mehmet Gül'ün bu konuda ki fikirlerini bi gözden geçir.

Miliyetçilikden dem vuruyorsun bir bak bakalım Alparlan Türkeş'in Said Nursi hakkında ki düşünceleri ve bağlılığı nasılmış, ama pardon sen varken Türkeş te kim oluyor ki...

Milletimiz içinde Said Nursi'ye sevgi ve saygı besleyen, işari tefsiri Risale-i Nur'u okuyan binlerce insanımız varken ,mesnetsiz iddialar ortaya atmak, gönülleri kırmak, miğde bulandırmak milliyetçilikse lanet olsun bu türden milliyetçiliğe, ama biliyorum ki fikirler ayrı ayrı olsada bizim milletimiz sevilenleri sever, saygı duyulanlara dil uzatmaz, milletin bağrında halen bu asil duygular var. Bir kaç kendini bilmezin lafı ile bir camiayı suçlayamayız.

Diyorsun ki Nihal Atsız'a sen saygılı oluyormusun. Niçin olmuyayım ki, eserlerinin bir kısmını okudum, taraftar olmadığım kısmıda çok ama bir dava adamıdır. Davası uğrunda çile çekmiştir. Saygıyı hak etmiştir. Onu sevenlerin olduğu yerde asla eleştirmem, duyguların söze katıldığı yerde mantıkla hareket edilmez. Gönül dili ortaktır, yeterki konuşturmasını bilin. İrfansız milliyetçilik olmaz...

Burada şu yada bu akımın temsilcisi olsun, toplumların sevdiği, saydığı, fikir önderi olarak gördüğü hele birde ahirete göçmüş kişilere karşı saygısızlığı kabul edemeyiz. Bu yeri gelir Pir Sultan Abdal olur, yeri gelir Hacı Bayram Veli olur, yeri gelir Yunus Emre olur, yeri gelir Mevlana olur, yeri gelir Süleyman efendi olur, yeri gelir Said Nursi olur. Milletin bağrından çıkardığı,kalabalıkların gönlünde yer verdiği kişiliklere saygısızlık ne insalıkla, ne müslümanlıkla, nede türklükle bağdaşır. Edep bunu kaldırmaz. Kalp kırarak, nefret tohumları ekerek, ötekileştirerek, farklılıkların altını çizerek milliyetçilik de olmaz insanlıkta !

Bu konuyu daha fazla uzatmayalım, küçük bir fıkra ile bağlıyalım :

Kendini beğenmiş bir papaz çıkar Hoca'nın karşısına.
- Bütün dünyayı dolaştım, sorularıma cevap
veren kimse çıkmadı. Bir de sana sorayım Hoca
- "Söyler misin, kaç tane yıldız var gökyüzünde?"
Hoca cevap verir :
- Bir eşeğin kılları kadar...
- Nasıl cevap bu der papaz, eşeğin kılları sayılır mı hiç?
- Peki der hoca, gökteki yıldızların sayılabileceğini kim söylemiş?
Papaz:
-İkinci sorumu bil bakalım. Sakalımda kaç tane kıl
vardır benim?
Hoca yine cevap verir:
- Eşeğin kuyruğunda kaç kıl varsa o kadar.
- Nereden biliyorsun diyecek olur papaz. Hoca şöyle anlatır:
- İnanmazsan otur şuraya. Sıra ile bir eşeğin kuyruğundan kıl koparalım bir
senin sakalından. Eğer senin yüzün kabak gibi ortaya çıktığında eşeğin
kuyruğunda hala kıl kalırsa senin haklı olduğuna inanırız.
Papaz sus pus olup sıvışır hemen...

Boş tartışmalarla, akıl dışı iddialarla uğraşmayalım, halep ordaysa arşın burda Said Nursi'nin eserleride ortada açar okursunuz beğenirsiniz, beğenmezsiniz, okumadan, bilmeden yorum yapmayın, bir davaya hizmet edecem diye davayıda mundar etmeyin, ayrı fikirleri karşıt gibi görüp nasıl alt ederim derdine düşmeyin, anlamaya çalışın, okumaya çalışın, öğrenmeye çalışın ve saygılı olun. Unutmayın tartışma eşitler arasında geçtiğinde değer kazanır gerisi kuru gürültüden öteye geçmez. Eşeğin kuyruğunu da, papazın sakalına da yazık olmasın.

Benim okuduklarim dogru degil diyelim, peki senin yazdiklarina niye inaniyim?

Alparslan Türkes i seviyoruz diye her dediklerine katilmak zorunda degilim. Ben robot degilim, kendim de fikir üretirim.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)