Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

KANGAL-Deliktaş - Sayfa 5 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Kangal
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Kangal Kangal İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 16.01.2010, 14:37   #41
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: KANGAL-Deliktaş

Bizim köyden benden başka kimse yok demekki
Alt 16.01.2010, 16:15   #42
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4520 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Deliktaş köyü
Alt 10.02.2010, 20:38   #43
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 574 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben Deliktaş ın 1600 Yıllarında ilk Köyün kururu ailelerindenim. Deliktaşlılar sitesinde de ilgili konu ile araştırmalarım var.Kaynaklı yazılarım var. Detaylı bilgilerim mevcuttur. Edindiğim bilgiler doğrultusunda Deliktaşlıları iyi görüyorum. Toplumsal yapıda içe kapalı olan Köy kalkı dışa açılmış. Sosyal ve kültürel alanda
çok mesafe almışlar. Bu Köyün kurucu ailelerinden olarak çok sevindim. Bunlar benim hemşehrilerim. Bu gelişmeden mutluluk duydum. Yanlız Deliktaşlı olmalarına
rağmen Deliktaş ve bölgesel tarihini bilmiyorlar. Yüzeysel bilgilerle yetinmişler. Detaylı geniş kapsamlı bir araştırma yapılmamış. Gurbette olan deliktaşlılar Birbirlerine bol bol teşekkür ediyorlar. Sorarım sizlere yaşlı insanların dizinin dibine oturup canlı tarihleri dinlediniz mi ? Deliktaş hakkında Osmanlı arşivlerinde araştırma yaptınız mı?Bu işler bilgi ve belgeye dayanır. Deliktaş çok eski bir köy eski olduğu gibi tarihi de çok eskidir. O Köyün ilk kurucusu bizleriz. Yani bizler varken sizler yoktunuz. Sorarım Hırsız pınarını ne yaptınız? Cankurtaranı ne yaptınız? Deliktaş ın Kalesini ne yaptınız?Kalenın taşları ne oldu.Deliktaşhanı ne oldu.Bu hanın taşları nerelerde kullanıldı.Taşlar kaybolmş Temel taşlarını buldum. Değeli arkadaşlar sizler bu köye sahip çıkamadınız. Tarihi ve kütürüyle kayboldu. Tarihi mirasa böyle sahip cıkılmaz Deliktaş hakkında ne varsa efsaneleriyle,menkibeleriyle hikayeleriyle, Tarihiyle ,Kültürüyle hepsi bende var. Kulaktan dolma söylemler olmaz. Deliktaşlı olmak
yetmez sosyolojik ve kültürel alanda bilgi sahibi olmak gerek. Bu günkü genç nesil Deliktaş hakkında hiç bir şey bilmiyor. Zannederim hevesleri olmadığından
merak etmemişler ne zaman ki gurbet yollarına düşmüşler doğduğu yerlere özlem duymuşlar. Sitelerde hasret gideriyorlar bu da tabii haklarıdır. Bizleri tanımak isteyenler olabilir.Deliktaş ağaları ,Geven ağaları,ve Ömerağa çıftliği olarak biliniriz.Aşık Ruhsatinin kitaplarında ve onun oğlu Minhacının kitaplarında
ismi geçen Ali ağa ve onun oğlu Salih ağanın torunlarındanız. Aşık Ruhsatiyi 12 Yaşında hızmetine alan ve onu Mihri ile evlendiren Ali ağanın soyundan Mehmet Ağaoğulları.Derneği kuruldu mezarı yapıldı bu da bizleri mutlu etti. 2009 yılında derneği ziyaret ettim hediyemi verdim ve Delikta a gittim camiyi ziyaret ettim oraya da birşeyler verdim okulu ziyaret ettim orayada hediyem oldu.Deliktaş yanlız kalmış bir dağ köyü olmuş. Kuş konmaz kervan geçmez bir yer olmuş.Doğunun bağdat yolu ipek yolu ordu yolu ıssız kalmış .Saygılar
Mehmet Ağaogulları 10/02/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 12.02.2010, 08:10   #44
Salim58
Moderator

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
( Delikkaya )
Alt 12.02.2010, 09:41   #45
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Tecrübe Puanı: 750 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Salim58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
( Delikkaya )
Resim Çok güzel Paylaştığın için sağol.
Alt 12.02.2010, 12:44   #46
Salim58
Moderator

Eskiden bizim köyde bunları kullanırlardı. şimdi teknoloji gelişti bunlardan eser kalmadı . o günler ne güzeldi.
Alt 13.02.2010, 21:46   #47
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 574 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Deliktaş yıllar öncesinde Bağdat yolu üzerinde çok işlek bir nahye idi. Çok eskisi Deliktaş derbent ağalarına dayanır. Ben 1945-50 yıllarından bahsedeceğim. Deliktaş Kangaldan sonra aklagelen bir ilçe gibi idi. Burada nahye müdürlüğü vardı. Jandarma karakolu vardı bölgenin güvenliğini saglamak için. Ayrıca kahvesi vardı,Bakkalları vardı Aşık Ruhsatinin soyundan gelenler tarafından işletilirdi. Tarım Kredi kooparatifi vardı. Orta okulu ve İlk okulu vardı. Sivas kangal, Malatya
Divriği ve doğuya giden ipek yolu buradan geçerdi. Çevre köylerin asayışı buradan sağlanırdı. Karayolları teşkilatı burada idi. Sosyal ve kültürel yapısı gelişmekteidi. Kangal deliktaş arası kurusırt at yarışları burada yapılırdı. Otoriter
ve dirayetli nahye müdürleri buraya tayin edilirdi. Çevre köylerin ihtiyacını karşılayacak konumda ilçe şeklindeydi. Bir çok idari ve hukuki meseleler burada çözülürdü. Deliktaş Derbent ağaları olan dedemler zamanından kalma ahşap Camii
vardı. Deliktaş derbent ağaları tarafından gündeme gelen ve Sivas paşası
Feyzullah paşa tarafından yaptırılan Paşa pınarı vardı.Hükümet konağı vardı. Can
kurtaran kulübesi ve kazıklı bölgesi vardı. Eski ismi mamaş köyü olan yerde Kurt kulağı denilen bölgede Deliktaş ın yaylası vardı. Döl ayında bu yaylaya gidilirdi. Deliktaş benim gençlik yıllarımda çok güzel şirin çekici bir ilçe görünümünde idi. Aşık Ruhsati şiirli dizeleriyle Derliktaş ı tanıtıyordu .Duygu yüklü dizelerinde halkın gönlünde taht kurmuştu. Onun şiirlerini düğünlerde davutlardan Halil ibo söylerdi. Bu şiirler günümüze kadar devam edip gelmektedir. Deliktaş geçmiş yıllarda çok göç aldı köy genişledi nüfus arttı
dışa açılan köy halkı son yıllarda çok göç verdi. Köyün nüfusu azınlığa düştü.Bağdat yolu da buradan kaldırıldı jandarma karakolu buradan kaldırıldı.
Deliktaş bir dağ köyü konumuna düştü. Siyasi gelişmeler ve köye sahip çıkılmaması köyü bu duruma getirdı. Bu duruma gelmesinde yüksek rakımda bulunmasının da faktörü vardır . Deliktaşlılar yıllar öncesinde de buraya sahip
çıkamadılar Hanları ,Kale surları ,Lüleli çeşmeleri kayboldu. Tarıma elverişli bir
arazi yapısı olmadığı için istenilen tarım yapılamadı.Hayvancılık alanında bir hamle yapıldı buda çok uzun sürmedi. Başarılı olunamadı. Şimdi yapılacak olanlar var. Bir köy kahvesi ister halkın toplu bulunabileceği. Sağlık ocağı ister .
Ebe ister, Bir Hasta ambülans ı ister köy engebeli ve dağlık bir yapıya sahiptir.
Alt yapısı yok Kanalizasyonu yok bunların yapılması islami kurallara göre şarttır. Deliktaş ı güzelleştirme ve geliştirme bu günkü genç neslin görevi olmalı saygılar Ağaoğulları 13/02/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...
Alt 13.02.2010, 22:12   #48
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 14:36

Tecrübe Puanı: 3325 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ruhun şaad olsun ruhsati baba
nerde emekler verdğin çaba
ahırı gireriz topraktan kaba
ruhuna fatiha okur nesiller
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.02.2010, 22:35   #49
OSMAN ECE
Usta Yiğido

OSMAN ECE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OSMAN ECE Şuan OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2018 14:36

Tecrübe Puanı: 3325 OSMAN ECE FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ruhsati baba zamanın piri
cenneti fürdevis mekanı yeri
cihana gelmedi onun gibi biri
ruhuna dualar okur nesiller
OSMAN ECE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı OSMAN ECE'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.02.2010, 06:31   #50
Salim58
Moderator

Çok Şükürler Olsun

Çok şükürler olsun gani Mevlaya
Çoğu farketmezdik az olmayınca
Kışı cehenneme misal yaratmış
Cenneti bilmezdik yaz olmayınca

Yüzümü Hakka eyledim türap
Cümleye yardımcı ol gani Yarap
Nice bin gölleri eylersin harap
İçinde turnası koy olmayınca

Birgün olur elin ermez dilbere
Genç iken kendine bir derman ara
Kim olursa olsun girer vebala
Ölçekle terazi düz olmayınca

Yar ile gördüm safayı demi
Gitmiyor başımdan dünyanın gamı
Ruhsatı zamane tutmaz adamı
Elinde kemani saz olmayınca

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)