Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Akkuzulu Köyü - Sayfa 6 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Merkez
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Merkez Sivas Merkez` e bağlı Köyler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.02.2010, 13:41   #51
bilgin_58
Usta Yiğido

bilgin_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilgin_58 Şuan bilgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.06.2019 12:06

Tecrübe Puanı: 655 bilgin_58 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: Akkuzulu Köyü

Alıntı:
Elbeyioglu Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar adim Mustafa Aydin ve almanyada yasiyorum.
ve dedem sivas akkuzulu köyünden mis. Elbeyioglu mus eskiden soy adimiz benim maalesef hic bir bilgim yok. akkuzuluya da hic gidemedim.
bana bilgisi olan var mi acaba?
simdiden cok tessekür ederim

Ve Aleykümüsselam.

Mustafa Aydin
Mustafa kardeşim senin deden şu an mezarı bedirli köyünde dimi,
Mustafaefendi hoca mı derlermiş,
Sizin amcalarının varmı? Celal Aydın Yalovada yaşayan
eğer bunlarla ilgili bilgi verirsen bende size yardımcı olurum, çünkü adı geçen
hoca efendi benim amcam olur,
Bende Abdurrahman YILDIZ
bilgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar bilgin_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 17.02.2010, 13:51   #52
ayten58
Yasaklı
NO AVATAR

ayten58 Şuan ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.03.2010 20:23

Tecrübe Puanı: 0 ayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

merhabalar akkuzulu hemşehrimiz nasılsınız ne güzel tanışıyorusunuz keşke benim köyümdende giren olsada bizde sizler gibi tanışa bilsek imrendim vallahi.
ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar ayten58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 17.02.2010, 15:22   #53
bilgin_58
Usta Yiğido

Merhabalar Ayten58
Buyrun!!
Sizin gibi güzel inlsanları tanıma imkanı verin, sizler nerdensiniz?
bilgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 17.02.2010, 18:49   #54
Elbeyioglu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Elbeyioglu Şuan Elbeyioglu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.10.2010 01:08

Tecrübe Puanı: 0 Elbeyioglu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Evet Abdurrahman abi dogru yalovadan Celal Aydin benim Babam olur,demin telefonlasdik ve sizi merak etti,ve sizin Babanizin kim oldugunu sordu.
Evet bana neler anlatacaginizi cok merak ediyorum.
Elbeyioglu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Elbeyioglu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 01.03.2010, 14:01   #55
bilgin_58
Usta Yiğido

Alıntı:
Elbeyioglu Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Evet Abdurrahman abi dogru yalovadan Celal Aydin benim Babam olur,demin telefonlasdik ve sizi merak etti,ve sizin Babanizin kim oldugunu sordu.
Evet bana neler anlatacaginizi cok merak ediyorum.

Ben Sabrinin oğluyum, hatta yazın sivas geldiğinde telefonlaştık, ama görüşme fırsatımız olmadı, amcanla gelmişlerdi, sizlerle bizler amca çocuklarıyız, nerden nereye Allahım ne yapmaya kadir değil ki;
Selamlar

Ha Ayten58 gördün mü? görüştüğüm bizim yıllardır görüşmediğimiz amcamın torunu çıktı
Alt 01.03.2010, 17:49   #56
Elbeyioglu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Cok sevindim.insaALLAH bu sene görüsmek nasip olur.Peki Abdurrahman abi bu Elbeyioglu ismi nerden geliyor onuda merak ettim.
Elbeyioglu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Elbeyioglu'e Teşekkür Ediyor...
Alt 02.03.2010, 13:43   #57
bilgin_58
Usta Yiğido

ELBEYLİ ADININ ANLAMI

elbeyli adı, Türklerin en eski kelimelerinden il, el ile beg, bey kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen İlbey birleşik adına, isimden sıfat türeten "-li" ekinin ilavesiyle oluşmuştur. Türk Kültür tarihçisi Bahattin Ögel , il kelimesinin bir çok anlam taşımakla birlikte " devlet " ve " memleket " manasının diğerlerine baskın olduğunu belirtmiştir. Dil bilimcilerin bir çoğuda en eski Türk yazıtlarındaki anlamlarından hareketle " baba ocağı " , " ata yurdu " , " yurt " , ve " vatan" gibi karşılıkları yüklemişlerdir. Anadolu dışında Türkmenlerin yaşadığı yerlerden biri olan İran Azerbaycanında il tabiri ile, " iskan ve ziraatla uğraşmayan göçebe veya yarı göçebe halk " kastedilmiştir. Fonetik açıdan, ile yakın olan el kelimesi ise " ilgi" , " memleket " , " bir yerde yaşayanlar, oturanlar " gibi manalar taşımaktadır. Şu halde il, el kelimesi diğer anlamları ile birlikte kavim, memleket, devlet, halk, barış anlamları taşımaktadır. Eski Türkçe'den bu güne kadar kullanıla gelmiş ve beg, bek, bik şekillerinde de telaffuz edilmiş olan bey kelimesinin ilk anlamı " asilzade " dir. Bunun yanında birtakım başka unvan ve rütbelerle birleşmek suretiyle genel olarak yüksek makamları ifadede kullanılmıştır. Örneğin kadim Türk kitabelindeki Oğuz begler, Töliş begler gibi ünvanlarla başbuğ kastedilmiştir. Eski Uygurca'da hükümdara İlig beg, prense, beg er ünvanları yakıştırılmıştır. Osmanlı idari teşkilatında önemli yeri bulunan Beylerbeyi ünvanınında begden türediği şüphesizdir. Birçok Türk hükümdarının isminin Beyle birlikte anılması geleneği, Osmanlının ilk dönemlerinde , Osman Bey, Orhan Bey şeklinde devam ettirilmiştir. Sonraki asırlarda bir devlet dairesindeki yüksek rütbeli memuru niteleyecek kadar genelleşen bey ünvanı mülki ve idari makamlarcada kullanılmıştır. "

Bu iki kavramdan oluşan İlbeyi / Elbeyi deyimi ise bir makamı niteleyen sıfat olarak kullanıla gelmiştir. İlbegi birleşik ismi, Sakarların atası olan Alkarevli boyundan daha önceleri, çağdaş Türkmenistan devletinin konumlandığı coğrafyada kullanılmakta idi. Zira Sakar Türklerinin atalarına İlbegi denilmekteydi.
ELBEYLİ TÜRKMENLERİNİN ANADOLUYA GELİŞİ

Aslen elbeyli Haydarlı Köyünden olan , Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yrd. Doç. Dr. Kemalettin Kuzucu'nun yaptığı araştırmalar sonucunda elbeylilerin Anadolu'ya gelişleri şöyle belirtilmektedir.

"Anadolu'nun Türkler tarafından fethiyle birlikte Orta Asya'da yaşayan Türkmen boyları batıya göç etmeye başladılar. 13. asırda Moğol baskısının daha da arttırdığı bu göçlerden en fazla etkilenen bölgelerden birisi Sivas; burayı yurt edinen aşiretlerden biri de elbeyli Aşireti idi."

"Osmanlılarda şehirli ve köylü sınıfına girmeyen aşiretlere konar- göçer adı verilmiştir. Osmanlı cemiyetini teşkil eden unsurlar arasında önemli yeri bulunan konar - göçer aşiretlerden Anadolu'nun, Kızılırmak'tan itibaren doğu ve güney bölgeleri ile Suriye ve Irakta yaşayanlar için Türkmen; Anadolu'nun batı ve güneybatısı ile Rumeli'ye yerleşenler için Yörük tabiri daha yaygın olarak kullanılmıştır. Osmanlı Beyliğinin devlet olma sürecinde Türkmen aşiretlerinin rolü büyüktür. Yerleştikleri boş toprakları mamur hale getiren bu insanlar Anadolu'nun Türkleşmesine hız vermişlerdir. Devletin merkeziyetçi idaresinde sürekli bir kontrol altında tutulan konar - göçerler askeri olaylarda, harplerde, özellikle doğu seferlerinde iskan konusunda devlete yardımcı olmuşlar, fermanlarla yerleştirildikleri harap arazileri şenlendirmişlerdir. "
ELBEYLİ TÜRKMENLERİNİN SOYLARI :
Sakar Türklerinin atalarına İlbegi denilmekteydi. Müstakil bir Türkmen Boyu olan İlbegiler tarım ve hayvancılıkla uğraşıp avcılık yapmaktaydı. Maharetli olmalarından dolayı bunlara Türkmen Türkçesinde " tuttuğunu koparan, becerikli ve başarılı " anlamında ALGIR lakabı yakıştırılmış ve Algır İlbegiler olarak anılmaya başlamışlardır. Algır İlbegi terkibi zamanla Algıröylü ve nihayet Alkırevli şeklinde telaffuz edilmiş ve yirmi dört Oğuz Boyunun birinin ismi haline gelmiştir. Günümüzde kendisini elbeyli soyundan kabul eden ve ağırlıklı olarak Sivas şehir merkezi ile , şehrin güneybatısında kırk iki köyde yaşayan bu topluluğun kökenine ait bilinenler , bunların güneyden, Halep bölgesinden geldiği yönündeydi. Bu bilgi doğru olmakla birlikte, Halep'ten önceki vatanlarının neresi olduğu sorusu zihinlerde yer etmişti. Son çalışmalarla birlikte bu sorunlar hemen hemen açıklığa kavuşmuş durumdadır. Ağacan Beyoğlunun kapsamlı eseri, gerekse Sovyet Rusyanın dağılmasından sonraki kültürel çalışmalar, elbeylilerin ana vatanlarının günümüzdeki Türkmenistan coğrafyası olduğunu ortaya koymuştur. Bunların atalarının yirmidört Oğuz Boyunun Alkırevli Boyunu teşkil ettiği de ortadadır.

Sanırım bu kadarı sizleri tatmin etmiştir
Alt 02.03.2010, 13:51   #58
bilgin_58
Usta Yiğido

Elbeylioğlu babanızda tlf. var Sivas'a geldiğinizde görüşelim
Alt 02.03.2010, 15:31   #59
ayten58
Yasaklı
NO AVATAR

ayten58 Şuan ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.03.2010 20:23

Tecrübe Puanı: 0 ayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOKayten58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

ben ulaş yeni karahisar beldesindenim bilgincim hoş bulduk nasılsınız.
ayten58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar ayten58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 02.03.2010, 18:15   #60
Elbeyioglu
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Abdurrahman abi daha güzel anlatilamaz cok ama cok sevindim bunca zamandir merak ediyordum.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Elbeyioglu'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)