Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > İslami Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

İslami Konular İslami konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.06.2009, 06:53   #71
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Selam

Selam Vermek Neden Önemlidir?

ibni Ömer'in Buhari'de Yer Alan Rivayetine Göre, Bir Adam Resulullah'a (sas) 'islam'da Yapacağım En Hayırlı Şey Nedir?' Diye Sorar. Resulullah Da Ona, "yemek Yedirmen Ve Tanıdık-tanımadık Herkese Selam Vermendir." Buyurur.

müslim'de Rivayet Edilen Başka Bir Hadiste De 'selam Vermek' Cennete Girme Sebeplerinden Biri Sayılmıştır.
Allah'ın Bir İsmi Olan Ve Kur'an'da 24 Defa Geçen Selam'ın Önemini Kısaca Şöyle Belirtebiliriz:
1. Bir İslam Şiarıdır.
2. Muhabbet Ve Güvenin Belirtisidir.
3. Bir Duadır.
4. Sosyal Dayanışma Ve Kaynaşmanın Vesilesidir.
5. Selam Vermek Sünnettir, Korku Durumu Varsa Vaciptir. Selam Almak, Kişiye Farz-ı Ayn, Topluluğa Da Farz-ı Kifayedir. Mektup Ve Şahıslar Yoluyla Gönderilen Selamlara Cevap Vermek Vaciptir.
6. Günaydın, Hayırlı Sabahlar Gibi İfadeler Selamın Verdiği Sevabı Vermez. İşaretlerle Veya Eğilerek Verilen Selam Caiz Görülmemiştir.
7. Sesli Kur'an Okuyana, İlim Ve Zikir Meclisinde Olana, Yeme-içme İle Meşgul Olana, Sarhoş, Deli, Banyo Ve Tuvalette Olan Kimselere Selam Vermek İse Mekruh Sayılmaktadır.

"efşu's-selâme Beyneküm"
"aranızda Selamı Yayınız." (müslim)
Alt 29.06.2009, 18:12   #72
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4501 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Hanefî mezhebine göre kâfire selâm vermek haram, fakat verdiği selâmı almak vaciptir. «Aleyke veya ve aleyke mislehû» diyerek.
Alt 29.06.2009, 18:20   #73
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5441 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Degerli Kardeslerim Yüce ALLAH C.C nin bereketi, magrifeti üzerinize olsun.
Rabbim hepimizin hakkinda hayirlisi neyse onu versin.
Alt 29.06.2009, 18:44   #74
sivaslii58
Usta Yiğido
NO AVATAR

sivaslii58 Şuan sivaslii58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.10.2009 19:05

Tecrübe Puanı: 601 sivaslii58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SELAM

Alıntı:
deliktaşlısalim Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bugün burada bi selam verdim ve 13 dk.bekledim tekrar selamımı kendim aldım bu konuylada selamın önemini hatırlatmak istedim yoksa konu açmak gibi bi düşüncem yoktu

Aleykümselam salim abi...Ben görmedim mesajini yoksa alirdim selamini....Allahin selamini kim almak istemez.....
sivaslii58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.06.2009, 18:46   #75
altuntas58
Usta Yiğido

Şu kimselere dinimizce selâm vermek doğru değildir;

Kâfire,

Kumar oynayana,

İçki içene,

Zina edene,

Fal bakana,

Dinde olmayan şeyleri uyduranlara.
Alt 29.06.2009, 18:48   #76
sivaslii58
Usta Yiğido
NO AVATAR

sivaslii58 Şuan sivaslii58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.10.2009 19:05

Tecrübe Puanı: 601 sivaslii58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ﺍﻟﺴﻼﻢ ﻋﻠﻴﻜﻢ
Es-selâmu 'aleykum

Selamun Aleyküm, "barış seninle" olsun demektir. aleyküm selam ise, "seninlede olsun" demektir.

Selamün aleyküm denince, Ve aleyküm selam demek farzdır. Esselamü aleyküm denince de, Ve

aleykümüsselam denir. Her ikisinde de “ve” harfini söylemelidir! (Ve aleyküm…) deki “ve”, (dahi)

manasındadır. Yani, (Allah(c.c.)(c.c.)’ın selamı bizim üzerimize olduğu gibi, sizin de üzerinize olsun!)

demektir. Sadece (Aleyküm selam) ise, sanki (Selam bize değil size olsun) gibi uygunsuz bir manaya

gelebilir.

Selam Vermek Sünnet almak Farz. Gayri Müslimlere Selam Verılmez. Yanı almasını vermesini

bilmeyene de onun anladığı dilden günaydın, tünaydın, merhaba şeklinde selam vermekte tabii ki

daha uygundur.

Dinimizde selamlaşmanın önemi büyüktür. Müslümanların yanına girerken, çıkarken, karşılaşınca,

ayrılırken mutlaka selam vermelidir! Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:

(Mümin kardeşine selam vermek, yanına gelince ona yer göstermek ve hoşlandığı isimle hitap etmek,

aradaki sevgiyi pekiştirir...
sivaslii58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.06.2009, 09:32   #77
Salim58
Moderator

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Selam ve selamın önemi üzerine
“Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda Selamı yayınız!”
Alt 30.06.2009, 11:21   #78
altuntas58
Usta Yiğido

Ey Allah'ın elçisi!.. Bana selâm verirken selâmınızı kısa kestiniz. bu Allah kelâmının gereğini niye yerine getirmediniz?» diye sordu. Peygamber de şöyle cevap verdi: «En geniş ve güzel şekliyle selâm verdiniz. Bana bir şey bırakmadınız. Ben de sizin selâmınızı aynen size iade etmek zorunda kaldım.»Selâm almak vaciptir. Fakat bir topluluğa verilen selâmı, oradakilerden biri aldı mı, borç diğerlerinden düşer. Ve şu kimseler de selâm alamazlar
Alt 30.06.2009, 11:54   #79
Salim58
Moderator

Alt 30.06.2009, 20:43   #80
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5441 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

“Esselamü aleyküm” diyene, “Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakütühü” denilmelidir.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil