Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > İslami Konular > Allah Azze ve Celle
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.07.2008, 14:11   #11
blueblue
Yeni Yiğido
NO AVATAR

blueblue Şuan blueblue isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.10.2011 23:18

Tecrübe Puanı: 582 blueblue FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: 'Tanrı' değil, ALLAH (C.C)

Alıntı:
Pusula_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bunu okuyunca şu aklıma geldi,hani derlerya "ha ali ha kel ali" sonuçta ikiside aynı manaya geliyor.
Mesela bazen " Tanrı Türk'ü korusun" deriz.
Allah ve Tanrı ikiside aynı şey.Şöyle bir iddiamı varki Tanrı ikitane diye iddia edenmi var.? Tanrı, Allahın diğer bir adı.
Mesela bazende "Rab'bim bana sabır ver" deriz buda Allah'ın diğer bir adıdır.
Mesela askeriyedede yemek duası ederken"Tanrımıza hamd olsun" diye başlar.
Konuyu başlatan arkadaş belki iyi bir konu seçtim diye düşünmüş olabilir ama tartışılması bile gereksiz bir konu bence.
Bence son derece gerekli bir konu çünkü siz de dahil çok kişi yanlış biliyor.Allah'ın "tanrı" diye bir ismi yok...
blueblue isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.07.2008, 14:15   #12
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 704 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

BUGÜN GENEL KURMAY BASKANIMIZ TANRI YI KULLANIR ASKERLERİMİZ TANRIYI KULLANIR..ASLINDA TÜRKLER İÇİNDE OLMASI GEREKEN ODUR..ANCAK BİZE GAYRİ MÜSLİMLERDE TANRI DERLERMİŞ DİYE YANLIŞ AŞILANDIĞI İÇİN BİRDE ONLARDAKİ İNANCDA TANRI DEMENİN FARKLI ANLAMLARDA OOLDUĞU İÇİN BİZ ONDAN KORKUYORUZ...TÜRKLER İSLMDAN ÖNCEDE GÖKTENGRIYA İNANIRLARMIŞ VE BU ONLARIN TEK TANRI ALLAH CC YA İNANMASINI KOLAYLAŞDRMISDIR...
BU GÜN BANA DA SOĞUK Bİ KELİME GİBİ GELİO TANRI AMA SANIRIM SİZİN ANLADIĞINIZ GİBİDE GAYRİ MÜSLİMLERİN KULLANDIĞĞI TANRI LAFZI BİZDE O AMAÇLA KULLANILMIO..
YOKSA TANRI DİYENİNDE ALLAH DİYENİNDE DEDİKLERİNE NASIL KUL OLABİLDİKLERİ DAHA ÖNEM ARZEDER SANIORUM.HA SUNU DA DEMİORUM İLLA TÜRKÇE DİYE TANRIYI KULLANALIM ,SADECE TANRIYI KULLANANLARI YADIRGAMAYALIM..BU GÜN GENEL KURMAY BASKANIMIZDA TANRI DEMİŞDİR BENCE O ALALH I KASDETMİŞDİR YANİ..NE YORUMLAYA BİLİRSİNİZ Kİ BASKA BUNDAN..ANCK ASKERİ KURUMLAR DIŞINDA GENE BİZ
ALLAH C C DİYELİM..
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.07.2008, 21:33   #13
kocak58
Tecrübeli Yiğido

kocak58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kocak58 Şuan kocak58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.09.2011 19:41
Yeti 1 Greece Champion!
Tecrübe Puanı: 611 kocak58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

tanrı TÜRKÇE KELİMEDİR ARKADAŞLAR ne bu türkçe düşmanlığı
tanrı türkü korusun ve yüceltsin
Alt 09.07.2008, 21:36   #14
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 16:53

Tecrübe Puanı: 704 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

kardesim kimsenin kimseye diline düşmanlığı yo ktemam mı sadece sen yaradanına nasıl hitap etmek istiyosan öle et ...herkes hür bu konuda kimse kimseye bişe diyeemzde...bu memlketimizin aşdıı bi mesele..ama ben tanrıyı tercih etmiyorum askerdede seve seve tanrımıza hamdolsun derim çünki benm tanrıdan kasdım ALLAH CC dür..
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.07.2008, 21:38   #15
Pusula_58
Usta Yiğido

Pusula_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pusula_58 Şuan Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2013 14:51

Tecrübe Puanı: 734 Pusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
kocak58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
tanrı TÜRKÇE KELİMEDİR ARKADAŞLAR ne bu türkçe düşmanlığı
tanrı türkü korusun ve yüceltsin
Bir şeyin anlamı manası önemlidir, kimin kullandığı hiç önemli değildir.Katılıyorum size arkadaşım.
Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.07.2008, 21:43   #16
kocak58
Tecrübeli Yiğido

Yeti 1 Greece Champion!

benim de tanridan kastım allah
sadece tanrı kelimesinin anlamını belirtmek istedim
bilinsin farklı manalarda gayrimüslimlerin kullandığı manada olmadığı bilinsin istedim
isteyen allah der isteyen tanrı
için temiz ise sorun yok tanrı kelimesini kullanmakta
Alt 09.07.2008, 21:44   #17
kocak58
Tecrübeli Yiğido

Yeti 1 Greece Champion!

şüphe eden allah diyerek tasdik eder
Alt 10.07.2008, 17:13   #18
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4502 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt
Standart -->: 'Tanrı' değil, ALLAH (C.C)

Bence tanri genel bir isimdir, Allah ise özel, tanri kisiden kisiye degisir. Kimisi maddeye, kimisi gökyüzüne, kimisi bir baska insana tanri diyebilir. Tanrinin gercek anlami tapilandir. Tapma isi geneldir, bu insanin neye taptigina göre degisir, kimi Allah a tapar, kimi bir kadina, kimi dogaya, yani Allah bir tanridir, ama tanri Allah degildir. Bir cogumuzun ismi arapcadir, o isimlerin türkce karsiliklarini kullanmayiz ve bundan dolayida türk düsmani da olmayiz, kisinin ismi kendine özeldir, nerede olursa olsun isim degismez, degistirilemez,tipki Türkiye de Allah`a tanri, almanyada Gott diyemeyiz. Allah hepinizden razi olsun
sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2008, 18:10   #19
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2152 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Çünkü ALLAH Rasûlü, kendisinden sonra bir Nebi gelmeyeceğini Müslümanlara duyurmuştur. Dinin kesin hükümlerini de ancak bir Nebi değiştirebileceğine göre; demek ki bu yol insanlık yaşadıkça kapalıdır!
Asla kafamızdaki hayâli ilâha uygun bir şekilde yeni dini kurallar düşünmeyelim.
Asla kafamızdaki hayâlî ilâha göre kullar, insanlar, davranışlar, kendimize göre bir dünya düşünmeyelim!.. Çünkü gerçeklerle kesinlikle bağdaşmayacak olan bu hayâller yüzünden çok büyük acılara kendi kendimizi atmış olacağız.

konu için Allah senden razı olsun..

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.2008, 11:10   #20
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 790 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Tanrı kelimesi Türklerde müslümanlık öncesi kullanılmıştır. Şu an bunda ısrar etmenin bir anlamı yok.

Kuran'da bir çok yerde Allah'ın isimlerini kullanın diye vurgulanıyor.

''Allah O'dur ki, kendisinden başka hiçbir ilâh yoktur. En güzel isimler O'nundur.''
(Taha - 8)

''O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah'tır. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şânını yüceltmektedirler. O, gâlib olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.''
(Haşr - 24)

''Oysa en güzel isimler Allah'ındır. Bundan dolayı Allah'a onlarla dua edin. Onun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri (inkârcıları) terkedin. Onlar yakında yaptıklarının cezasını çekecekler.''
(A’raf - 180)

Allah'ın bu isimleri arasında tanrı yoktur! Eğer o kadar önemli olmasaydı Kuran'da 99 ismi tek tek açıklanırken, her birinin ayrı fazileti vurgulanırken yüce yaratanımız araya o tanrıyı da sıkıştırmasını bilirdi.

Bunu Türk diline düşmanlıkla bağdaştırmak da çok komik.
Din ayrı, dil ayrı. Üstünlük sıralamasını tartışmaya bile gerek yok.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil