Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Muhtelif konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.05.2008, 12:10   #1
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart İnsanın, nefsini kesfetmesi

İnsanın, nefsini kesfetmesi

Nefis, insanin asilanmamis sekli. Bu bakimdan her insan nefs-i emmare ile yani kotulugu emreden bir yapi ile dunyaya gelir, meyve vermez, bir seyler verirse onlar da zehir, diken, puskul vesairedir.

Eger din gonderilmeseydi insandan daha korkunc canavar olamazdi, zaten dinden uzaklasanlar da felaketimiz olmustur, mahkeme dosyalari buna sahit!

Insan din ile asilanirsa, meyve vermeyen dallar kesilecek, ibadet filizi yuvasina yerlestirilecek. Asi tutarsa insan nefs-i levvameye gecer, isledigi gunahlar sebebiyle kendini kinamaya baslar.

- Neden oyle soyledim?

- Neden bu hareketi yaptim?

- Neden dinimi bilmiyorum?

Bu nedenler ona insanligini hatirlatir; cunku insandan baska hicbir mahlukta pismanlik duygusu yoktur; pismanliktan haberdar olmayan, insanliktan da haberdar degildir.

Nefs-i levvame, suurlu Muslumanlik'a atilan ilk adim oldugundan cok onemlidir.

"Suc bende!" diyecek insanlara, su gibi, hava gibi ihtiyacimiz var.

Ehl-i tarik; emmare, levvame, mulheme, mutmaine, raziye, mardiye diye nefsi yedi kademede ele almissa da insan, levvame basamagindan Islâm sarayina girer, mutmaine makaminda velayet koltuguna oturur, kimisi oturdugu yeri bilir, kimisi de bilmez. Bunlarin halleri makamlarini ilan eder amma, cogu zahiren virane gibidir. Onlari tanimak icin goz yetmez, basiret de lazim.

Nefs-i mutmainede mu'min, Allah'in sifatlarindan, hakimiyetinden, icraatindan, Nebi'sinden, dininden emindir, tereddudu olmaz. Kâinat nizami icinde dinî nizami bilir, bunlara hayatini uydurmaya calisir.

Allah'a itaate, sunnet-i seniyyeye doymayan bir hali vardir, bu sebeple riyazati tercih eder.

Mânen beslenmeyenin riyazati ve uzleti, tehlikeli sonuclar dogurabilir. Nefs-i raziyede istekler iyice azalir. Insanlardan bir sey istemezken, umidi, emeli tukenir. Allah'tan da bir seyler istemez, sadece ve sadece Allah'in rizasina talip olur. Bu makamdaki insani baskalari anlayamaz. "Ne garip kimse" derler, onu hayatini taklit edilmez zannedip, istisnai insan sinifina katarlar. Gunumuzde bunlara pasif diyenler de cikar. Gunes, toprak, cekirdek cok pasif gorunur; fakat aktiflerin butunu onlarin sebebiyledir.

Nefsin kademeleri, bir tarikata has bir sey degildir. Her ehl-i tarik bu kademelerde ilerlerken, her mu'min de ayni yolu takip edebilir.

Kendisiyle degil, baska seylerle mesgul olanlar, insani da insaniyeti de kesfedemez, dunya ve ahireti tehlikeye dusurebilir. Insan kendini kesfetmeli ki suurlu Musluman olsun. Bilindigi gibi nefs-i levvameye ayak atan, suurlu Musluman sinifina girebilir. Bu makamda insan, hatalarini, noksanlarini gorur, pismanlik duyar, kendi kendini kinar, ayiplar.

Insanin kendisiyle mesgul olmasi cok onemli. Islâmî ilimler elde edilecek, bunlari bir mihenk gibi kullanip, insan kendi kendini tartacak, olcecek... Terazi kendini tartmaz amma insan bunu yapabilir. Goz kendini gormez, basiret gorur, insan kendini hesaba cekebilir. Gerci gunahi gorecek mikroskoplar icat edilmedi; amma nefis kademelerinde ilerleyen bunlari basarabilir.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2008, 12:44   #2
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 14:00

Tecrübe Puanı: 649 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: İnsanın, nefsini kesfetmesi

Gerci gunahi gorecek mikroskoplar icat edilmedi; amma nefis kademelerinde ilerleyen bunlari basarabilir.

insALLAH nefis kademelerinde ilerleyenlerden oluruz olamazsakta boyle olmaya calisanlardan olabilmemiz bile yeterli..

ALLAH c.c razi olsun

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil