Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.02.2008, 16:39   #1
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart EĞİTİMDE PARALI SİSTEME AKP İLE YAVAŞ GEÇİŞ

Özel askeri lise ve özel polis okulu sistemi geliyor !

Sonra özel şirketlerin özel harp okulları… Her biri farklı uzmanlıklarda !<

Yani, Türk asker doğmayacak artık.

Binlerce yıllık Oğuz geleneği piyasaya teslim edilecek. “Piyasa türbandır” demiştim; piyasa, ipleri hem İsrail’in hem Nevyork’un elinde olan her türlü tarikatlardır.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikano Eğitim Seviyesini Tespit Sınavı, Özel Askeri Lise...

Mahiye Morgül - ASA Haber
Açik Istihbarat'in Resmi
E-Posta Grubu
AçikIstihbaratTürkiye'ye Üye Olun

Değerli aileler, ve gözbebeğimiz, sevgili çocuklarımız!

Haziran 2008’de 7.sınıfların gireceği ve bundan sonra her yıl 6-7-8. sınıfların gireceği seviye tespit sınavının ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz ?

Önce bankaya gidip 10 YTL yatıracaksınız.

Niçin ?

Çocuğunuzun seviyesini birileri ölçecek.

Sınıf öğretmeni bilmiyor mu, ders öğretmeni bilmiyor mu notlarını ? Neyi ne kadar öğrettiğini öğretmen bilmiyor mu ?

Test sistemi ezberci sistemdi hani, hani ezberciliğe karşı getirilmişti yeni eğitim programı ?

Ne bu böyle her yıl test ?

Aileler dershanelere koşuyor, paralar piyasaya akıtılıyor, çocuklar yarış atı gibi koşturuluyor…

Neden o ?

Çocukları seviyesiz çıkmasın diye.

Büyük yanılgı burada başlıyor. Oysa:

Çocuklarınızın değil, tüm Türkiye’de eğitimin ne kadar geriye çekildiğini ölçüyor Dünya Bankası.

Sınıf geçmeyle asla ilgisi yok, puan biriktirmeyle de ilgisi yok.

Çünkü, sertifikalı eğitim denilen, piyasacı bir sistem başlatıldı, birkaç yıla kadar, yani şimdiki 7.sınıfta olanlar liseyi bitirdiğinde, parası yettiği kadar dersi alma modeline geçiliyor. Üniversiteler sertifikalı mezun verecek, bu başladı bile.

Bu seviye sınavı masalıyla toplamayı hayal ettiğiniz puanlar asla işinize yaramayacak.

Piyasacı sistem asla puana bakmaz, sadece paraya bakar!

Öyleyse neden bu seviye sınavları ?

Piyasanın azami kâr edebilmesi için bir tek kuralı vardır.

Örneğin sağlıkta; “Ne kadar hasta, o kadar kâr”.

Bunu eğitime taşıyalım:

“ Ne kadar içi boş kafa, o kadar kâr ! ”

Yani derslerin içi (kafalar boş) tutuldukça anne babalar çocukları için o kadar çok para harcar, daha uzun yıllar eğitim için para döker.

Dünya Bankası 34 yaşına kadar eliniz cebinizde olacak şekilde eğitimi yaydı, biliyor musunuz ?

Şimdi, 2005’de sinsice uygulamaya başlanan içi boş Amerikano eğitim modelinin sonuçlarını test edecekler. Parasını da size ödeterek.

Çocuklarımızı 3 yılda ne kadar gerilettiklerini kontrol edecekler.

Sınavda neden İngilizce sorular var, merak ederseniz; 3 yılda ne kadar Amerikanolaştırdık Türk çocuklarını diye ölçecekler.

Bu yıl özel derslere koşturanlar haziranda pişman olacaklar.

Bu kadar kolay sorular için değmezdi diyecekler.

Çocukları bu kadar hafifletilmiş bir müfredatla sınav yapmaları bile aptallık diyeceksiniz hatta.

İstedikleri budur.

Çünkü, “az olan iyidir” yalanıyla bilgi aşağıya çekildi.

Bir iki yıl sonra da boş kafalı olmaları olağanlaşacak. Ve siz okul müfredatları nasıl oldu da bu kadar içi boş hale geldi diye düşünürken, çocuklarınız birbiriyle çocukça şakalaşırken bile yaptığı davranışlar suç hanelerine yazılacak.

Disiplin suçlarını affetme kaldırıldı ve siz bundan habersizsiniz. Kitapların içi boş ve çocukların beyni de boşsa ne olur; ders çalışılmadan da oluyor diyen çocuklar daha fazla suça meyledecek ve davranış hanesinde birikenler 16 yaşına geldiğinde

“Bu kadar suçun cezası artık verilmeli”

denir ve çocuğunuzu sizden alıp köle işçi hapishanesine (çağdaş kürek mahkûmları!) götürülür. Yeni Amerikan tipi hapishaneler böyle.

Amerikano eğitimden geçen çocuğun gideceği yer Amerikan tipi hapishanelerdir.

Bir de özel Amerikano askeri kampları var.

Disiplin suçu birikmiş çocuğunuzu güya iyileştirmek için askeri kamp eğitimine alırlar. Artık adam öldürmeyi bir meslek olarak seçmiştir. 18 yaş dolunca özel asker şirketlerinde çalışır, artık askerlik “iş” olur.

ABD, artık sadece kendi ülkesinde değil Türkiye’de de kendisi için çalışan asker şirketleri sahibi olacak.

Amerikan sermayesinin özgürlük kavramı bu noktaya gelmiştir. Bakınız, son günlerde Afganistan için asker bulmakta zorlanıyorlar; fakat özel asker şirketleri olursa sorunları kalkacak…

Olur mu olmaz mı demeye kalmadan olacak bunlar.

Neden mi? ABD ile yapılan bütün kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi anlaşması adım adı önümüze geliyor, görüyorsunuz.

“Türkiye askerin kanını satsın” dedikleri şey budur.

Bakınız, Fen ve Anadolu liselerinin sınavları bu yıl son kez yapılıyor, değil mi ?

Peki, aynı sınavla öğrenci alan askeri liseler ve polis okulları nerden öğrenci alacak?

İyi düşünün. Genelkurmaydan tık yok, bunu da iyi düşünün.

TRT 4 de canlı yayında bir veli sordu, MEB Eğitek yetkilisi cevap verdi;

“Askeri okullara nasıl gidileceğini bilmiyorum. Kurumlar kendileri onu düşünürler.”

Diyemedi ne olacağını. Seneye çocuğunu askeri okula veya polis okuluna sokmak isteyen aileler var, ne olacak onlar ?

Dünya Bankası reçetesinde hepsi yazıyor.

Özel askeri lise ve özel polis okulu sistemi geliyor !

Sonra özel şirketlerin özel harp okulları… Her biri farklı uzmanlıklarda !

Yani, Türk asker doğmayacak artık.

Binlerce yıllık Oğuz geleneği piyasaya teslim edilecek. “Piyasa türbandır” demiştim; piyasa, ipleri hem İsrail’in hem Nevyork’un elinde olan her türlü tarikatlardır.

En önemlisi, artık TSK ile sorun yaşamak istemeyen İslamcı Amerikanolar için muhteşem çözümdür bu.

Dönelim seviyesizliği belirleme sınavına.

Binlerce öğrenci kendi okulunda değil de çevre okullarından birinde girecek sınava. Bu çocuklar 7.sınıfta. Yani aileler o gün düşecek yollara.

Bu sınava ne para ödeyin, ne de sınava çocuk götürün derim.

Bizi bizim ipimizle asıyorlar, bunu görelim.

Bu sınavın sınıf geçmeyle asla ilgisi yoktur.

Puan toplamayla da. O bir yalandır, hiçbir işine yaramayacak çocuğun. İleride parasını verdiği okula gidecekse, bu puanların hiç bir anlamı yoktur. Sadece bizi ne kadar çökerttiklerini, çocuklarımızın beynini ne kadar boşalttıklarını ve İngilizce’yi kaç çocuğa öğrettiklerini görecekler.

Sonuçlar veliye bildirilmeyecek. Ama OECD ülkeleriyle karşılaştırma yapılacak, hangi ülkeden ne kadar geride olduğumuz açıklanacak.

Sonuçlar bizim son seçimlerdeki gibi diledikleri şekilde oynanmış olabilecek. Bir aptallaştırma bombardımanı daha yemeye hazır olun.

Özetle çocuklarımızı ne kadar Amerikano yaptıklarını bu yıldan itibaren her yıl ölçecekler.

Sevgili aileler, bu sınava ne para verin, ne de çocuğunuzu götürün. Eğer ülke çapında toplu tepki verirsek bu sınavlar işlevsiz kalır. Sınavdan sonra ne kadar aptal olduğumuzu konuşmak yerine bu aptal Amerikano eğitim modelinden nasıl kurtuluruz onu düşünmeye gücümüz kalır.

Hani, bakkallarımızın koka kola satmayı reddettiği gün biz kazanırız diyoruz ya,
Aileler söz konsu seviyesizlik tespit tuzağına hiç gitmediği zaman biz kazanırız.

Sevgili veliler, bu satırlarda her şeyi anlatmaya yerimiz yok. “Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma” kitabıma bir göz atarsanız, çocuklarımızın başına geçirilmekte olan çuvalları daha iyi göreceksiniz.

Gözbebeğimiz çocuklarımızı ve onların geleceğini koruyabilmek için, bütün duyarlılığınızı seferber etmeniz dileğiyle…
Alt 15.02.2008, 16:51   #2
tekniker58
Tecrübeli Yiğido

tekniker58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tekniker58 Şuan tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.08.2014 18:40

Tecrübe Puanı: 659 tekniker58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: EĞİTİMDE PARALI SİSTEME AKP İLE YAVAŞ GEÇİŞ

eğitimde durum hiçde iyi değil. ve nasıl bir iyileşmeye gidecek oda bilinmiyor.
tekniker58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 15.02.2008, 16:55   #3
puar
Usta Yiğido

puar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

puar Şuan puar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.04.2010 15:08
Tournaments Won: 1

Tecrübe Puanı: 763 puar BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

şimdide bizim biladerin donem harcı 570 ytl yi hazırlamaya başladık nedne gülüyorum biliyormusun bu para geri hizmet olarak donse helali hoş olsun ama nere giddiğinide bilmiyorum.
Alt 15.02.2008, 16:58   #4
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 21:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart -->: EĞİTİMDE PARALI SİSTEME AKP İLE YAVAŞ GEÇİŞ

Kesinlikle eğitim sistemi çok ama çok kötü. Bağırarak söylüyorummm eğer tedbir alınmazsa çok kötü sonuçlar çıkar.

Gerçekten çok kötü bir uygulama var. Eskiden öğretmenler anlatır, öğrencilerine imtihan yapardı. Şimdi öğrenci kendi araştırıpta bulacakmış. Olacak işmi? Haaa olur ama yanlış ve eksik olur. Kitaba bakıyorum gördüğüm tek şey var; hep sorular hep sorular. Peki yanıtları? nerdeymiş biliyormusunuz. İnternetteymiş. Sizce internetdeki bilgiler çok mu doğru? Sizce internette araştırma yapmak çocukların yanlış şeyler yapmasını sağlamaz mı?

Bence bu sistemden acil bir şekilde vazgeçilmelidir...
Alt 15.02.2008, 16:58   #5
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

HEM VERGİ VERİP YOL SU ELEKTRİK OLARAK DÖNECEK DİYELİM HEMDE KARNE PARASINDAN TEBEŞİR PARASINA KADAR VERSİN ÇOCUKLARIMIZ, DERSANE , ÖZEL DERS KURS ADI ALTINDA GİDENLER İNANILMAZ TUTARLAR ARTIK, BİRDE BUNA EĞİTİMDE ARTIK TAMAMEN PARALI SİSTEME GEÇİŞ HESABI YAPIYORLAR GELDE ÇILDIRMA ARTIK
Alt 15.02.2008, 17:00   #6
puar
Usta Yiğido

puar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

puar Şuan puar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.04.2010 15:08
Tournaments Won: 1

Tecrübe Puanı: 763 puar BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
abircan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
HEM VERGİ VERİP YOL SU ELEKTRİK OLARAK DÖNECEK DİYELİM HEMDE KARNE PARASINDAN TEBEŞİR PARASINA KADAR VERSİN ÇOCUKLARIMIZ, DERSANE , ÖZEL DERS KURS ADI ALTINDA GİDENLER İNANILMAZ TUTARLAR ARTIK, BİRDE BUNA EĞİTİMDE ARTIK TAMAMEN PARALI SİSTEME GEÇİŞ HESABI YAPIYORLAR GELDE ÇILDIRMA ARTIK
eğer paraları değerlnedirecekler tamamda....0 aaa 00000 elde var 00000000
Alt 15.02.2008, 17:04   #7
abircan
Usta Yiğido

Paralı eğitim safsataları-Korkut Boratav
27 Ocak 2008 -

YÖK Başkanı'nın "üniversiteler bedava; bu dünyanın h,çbir yerinde görülmemiştir" çıkışı, önce bazı üniversite rektörlerince, ardından da (benim izleyebildiğim kadarıyla) Taha Akyol, Murat Belge ve Baskın Oran'ın yazılarıyla desteklendi.

Geçen hafta bu köşede, "üniversite eğitiminin ticarîleşmesi" anlamına gelen bu önerinin son son otuz yıla damgasını vuran neoliberal saldırının bir parçası olduğunu ve bu dönüşümü "pazarlamakta" kullanılan taktiklerin bu alanda da izlenmekte olduğunu yazmıştım.

Bu konuyu enine, boyuna tartışmak istiyordum. Bereket, 20 Ocak 2008 tarihli Radikal İki'de biri M. K. Coşkun'a ait, diğeri ise beş (K. Ağartan, K. Akyıldız, S. Gülhan, B. Batuman ve B. Ünlü) imzalı iki yazı benim düşündüklerimin büyük bölümünü içermekteydi. Bu yazıların önemli vurgulamalarını kısaca aktarıyorum.

* "Dünyada parasız üniversite yoktur" iddiası yanlıştır. Pek çok Batı Avrupa ülkesinde parasız üniversite kuraldır.
* Türkiye'de devlet üniversiteleri de "bedava" değildir. Yıllık harçlar 232 ile 1251 YTL arasındaki bir yelpaze içinde değişmektedir.
* Üniversite eğitiminin amacı, öğrencileri gelecekte paraca "ihya etmek" değil; toplumsal gelişime katkı yapmaktır. "Kamusal bir mal" olduğu için fiyatlandırılması yanlıştır.
* Paralı üniversitelerin yükünü, yoksul öğrencilere "burs ve kredi verilerek hafifletme" önerisi, somut Türkiye koşullarında ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde çeşitli bunalım ve tıkanmalarla yürütülebilir. Ayrıca, parasıyla okuyanlar ve yardıma muhtaç olanlar ayrışmasına yol açan bir gerilimin de kökenini oluşturur.
* Bir vatandaşlık hakkı olarak eğitimin, alınıp-satılabilen bir metaya dönüşmesi ve bunun sonunda dışlananların devletin veya başkalarının âlicenaplığına muhtaç kılınması solculuk adına savunulamaz.
* Mevcut sistemin adaletsizlikleri paralı eğitimle değil, âdil bir vergi sisteminin sosyal devletin eğitim alanındaki gereksinimlerini karşılamasıyla giderilebilir.

Bu görüşlere birkaç eklenti yapmakla yetineceğim.

İlk olarak, üniversitelerin finansmanına öğrencilerin katkısı arttıkça, öğrenci hocasına "maaşını ben ödüyorum" gözlüğünden bakmaya başlar; öğrenci-hoca bağlantıları parayla lekelenir; niteliksel bir yozlaşmanın tohumları atılmış olur.

İkinci olarak, "devlet üniversitelerinde parasız okuyanlar, zaten zengin çocuklarıdır; bu nedenle bugünkü sistem gelir dağılımını daha da bozar" iddiası dayanaksızdır.

Böyle bir iddianın doğruluk derecesini irdelemek için elinizde iki tür güvenilir tablo olması gerekir: (1) Türkiye'ye ait gelir dağılımı; (2) devlet üniversitelerindeki öğrenci ailelerinin gelirleri bakımından dağılımı... İkinci dağılımın eşitsizlik derecesi, ilkinden daha hafif ise, devlet üniversitelerine ayrılan bütçe kaynakları, toplumsal adaletsizlikleri hafifletecek bir katkı yapmaktadır.

Türkiye'de üniversite öğrencilerinin gelir gruplarına dağılımı üzerinde herhangi bir bulgu bilmiyorum. Ancak, bazı Afrika ülkelerine ait bu türden bir hesaplamayı 2002'de UNCTAD adına yapmıştım. Ve ortaya çıkmıştı ki, incelenen her Afrika ülkesinde yoksul ailelerin parasız eğitimden aldıkları pay, toplam gelirden aldıkları payı geçmektedir. Örneğin Kenya'da en yoksul yüzde 20'lik nüfusun toplam gelirden yüzde 5'lik bir pay aldığı tahmin edilmekteydi. (Şaşırmayın: Bu oran Türkiye'deki tahmine yakındır.) Buna karşılık parasız eğitim sisteminden yararlanan ailelerin yüzde 17'si aynı gelir grubuna girmekteydi.

Bu tür bir bulgunun geçerli olduğu her durumda "eğitimin paralı hale gelmesi eşitsizlikleri azaltır" savı geçersizdir. Devlet üniversitelerindeki öğrenci ailelerinin gelir dağılımı üzerinde bir araştırma yapıldığında Türkiye'deki durumun da aynı doğrultuda çıkacağını tahmin ediyorum.

Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasıyla ilgili her tartışmada ileri sürülen "devletin kaynakları yetersiz" savının da temelden yanıltıcı olduğunu ileri sürelim. Türkiye'de vergi sistemi, otuz yıl öncesine göre çarpıcı boyutlarda ilkelleşmiş, adaletsiz hale gelmiştir. Ve burjuvazinin çeşitli gelir ve servet türlerini hedef alabilecek dolaysız vergicilikte olağanüstü boyutlarda potansiyel kaynak vardır. "Vergilerseniz sermaye kaçar" savlarına karşı, sol perspektifli ve geçerli tek yanıtın, "kaçmaya kalkışan kamulaştırılır" olduğunu da vurgulayalım.

Kısacası, tartışmanın başlangıç noktasını, "burjuvazinin vergi yükünü artırıp, tüm eğitim sistemini; devlet üniversitelerini ve kamu sağlık hizmetini güçlendirelim" olarak belirlemek gerekir. Bunun yerine, "kaynak yok; okuyan katkı yapsın" savından başlamak; bu gaddar öneriyi daha sonra "yoksullara da kredi veririz" diye hafifletmek, sermayenin genel programının bir öğesine daha teslim olmak anlamına gelmektedir.
Alt 15.02.2008, 17:10   #8
abircan
Usta Yiğido

Eğitim pahalı şey -Umur Talu(Sabah)
07 Ağustos 2007 -

Silahlı Kuvvetler'den emekli bir babanın Cumhurbaşkanı'na yolladığı ve "bilgi için" Başbakanlık ile Genelkurmay Başkanlığı'na ilettiği bir dilekçe aşağıda.
Aynen alacağım.
Başka şeylerin yanı sıra, dilekçe;
"Kamu eğitimi"nin de önemli maliyeti olduğunu, "kamu askeri okulları"ndaki eğitimin ciddi bedeli bulunduğunu, her şey yolunda gittiğinde de kamusal eğitim gören hepimizin hatırı sayılır "kamusal borcu"nun mevcudiyetini gösteriyor.
Bir de, işler yolunda gitmediğinde başa gelebileceği, çaresizliği, ödenecek bedelleri.
Neyin makul olup olmadığı üstüne özel bir yorum yapmayacağım.
Zaten bu tür konular, bildiğim kadarıyla "mahkemelik".

Sayın Cumhurbaşkanım;
Ben, 01.04.1964 Van doğumlu Erol Torusdağ.

1982'de Hava Kuvvetleri saflarına Hava Personel Astsubay olarak katıldım. TSK'da 25 yıl büyük onurla görev yaptım.
Meslek hayatım boyunca, komutanlarımdan (zamanın Sn. Hava Kuv. Komutanı ve Sn. Genelkurmay 2. Başkanı dahil) çok sayıda taltif, takdir, idari ve lojistik ödülü ile üstün hizmet ödülü aldım. Yüksek sicilden dolayı 2006'da 1'inci derecenin 1'inci kademesine yükseldim. 2007 martında kendi isteğim ile emekli oldum.
Sayın Cumhurbaşkanım;
2003'de, 1989 doğumlu oğlum Alptekin Torusdağ askeri lise sınavlarında Türkiye 132'ncisi olarak kazandığı Deniz Lisesi Komutanlığına 14'üncü öğrenci olarak kayıt oldu. Hazırlık ve 1'inci sınıfı sorunsuz geçti. 2'nci sınıfta geçen yıl kalarak sınıf tekrarı yaptı. Bu yıl ilk dönem hiç zayıfı yoktu fakat 2'nci dönem 2 dersten kaldı.
Oğlumu başarısızlığından dolayı okuldan almam, tasdiknamesi için yaklaşık 2500 YTL yatırmam, yaklaşık 70000 ile 80000 YTL arası bir parayı 36 ayda taksitle ödemem gerektiği bildirildi.
Sayın Cumhurbaşkanım;
Şerefle görev yaptığım TSK'daki nöbetimi oğluma daha üst kademede (subay olarak) teslim edemediğimin üzüntüsünün yanı sıra, 25 yıllık Emekli Sandığı ve OYAK ikramiyelerim ile güç bela Balçova'da 100000 YTL'ye aldığım evimi satayım. 1200 YTL emekli maaşı alırken 36 ayda bu parayı nasıl ödeyip nasıl hayatımızı idame ettirelim.
Konuyu sizi rahatsız etmenin vermiş olduğu üzüntü ile emir ve görüşlerinize arz ederim.

Sonrası şöyle gelişti:
Tasdikname için ilk taksit 1400 YTL yatırıldı.
Deniz Lisesi Komutanlığı'ndan, borcun 84 bin 366 YTL olduğu, bir defada yahut 60 ayda ödeneceği bildirildi.
Bu durumdaki öğrenci velileri yargıya gitme kararı aldı.
Konuyu bilen avukatlar, dava kazanılırsa yüzde 30 kadar indirim olabileceğini söyledi.
Şunu da eklemek lazım:
Veliler, çocukları okula girerken 55 bin YTL'lik senet imzalamak zorunda. Yani, önemli bir "bedel" olduğu biliniyor. Tüm öğrenciler ve veliler bunun endişesini hissediyor.
"Masraflar"ın; öğrencinin okuldaki yemek, elektrik, ilaç, giyecek, "yol aşınması" gibi maliyetleri ile eğitimin bedeli olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.

Hakkaniyet ayrı konu ama, bu ciddi bir "maliyet".
Yani bir askeri öğrenci (en azından Denizci) için yıllık harcama tutarı 20 bin YTL civarında.
Bu, "kamusal bir yatırım"; tazminat talebi de o yüzden.
Ama aynı zamanda bize şunu hatırlatıyor:
Belki askeri okullar kadar fazla olmasa da, kamu eğitiminin bir "maliyeti" var.
Bu, bir toplumun (ve devletin) kendisine, geleceğine yatırımı.
Askeri okulda "boşa giden yatırım"ın bedeli öğrenciden isteniyor, çünkü boşa gitmese işi, statüsü, görevi, yolu büyük ölçüde belli.
Oysa, devlet, piyasa, hayat; ne derseniz deyin, on binlerce başka "kamusal yatırım"ı, on binlerce mezunu, mesela binlerce öğretmen adayını pekala işsiz, işlevsiz, eğitim bedeli boşa harcanmış, gençlerin hayatı ise harcanmış olarak, tabiri caizse çöpe atıyor.
Bilmeyenler için elbet şu çok çarpıcı:
Askeri lise eğitiminin kamusal bedeli yıllık 20 bin YTL olarak hesaplanıyor.
Bir de şu: Dilekçeye cevap gelmedi.
Alt 15.02.2008, 17:17   #9
abircan
Usta Yiğido

Standart --->: -->: EĞİTİMDE PARALI SİSTEME AKP İLE YAVAŞ GEÇİŞ

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Kesinlikle eğitim sistemi çok ama çok kötü. Bağırarak söylüyorummm eğer tedbir alınmazsa çok kötü sonuçlar çıkar.

Gerçekten çok kötü bir uygulama var. Eskiden öğretmenler anlatır, öğrencilerine imtihan yapardı. Şimdi öğrenci kendi araştırıpta bulacakmış. Olacak işmi? Haaa olur ama yanlış ve eksik olur. Kitaba bakıyorum gördüğüm tek şey var; hep sorular hep sorular. Peki yanıtları? nerdeymiş biliyormusunuz. İnternetteymiş. Sizce internetdeki bilgiler çok mu doğru? Sizce internette araştırma yapmak çocukların yanlış şeyler yapmasını sağlamaz mı?

Bence bu sistemden acil bir şekilde vazgeçilmelidir...
Malesef öğretmenler boş, o yüzden öğrenciyi böyle yollara saptırıyorlar
Alt 15.02.2008, 17:20   #10
abircan
Usta Yiğido

Kamu eğitim harcamalarını genç nüfusa bölersek...-Meral Tamer(Milliyet)
17 Mayıs 2007 -

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı eğitim harcamalarının GSYH'daki payı, Türkiye için yanıltıcı bir istatistik

Gerek Başbakan Erdoğan, gerekse Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, her fırsatta AKP hükümetinin eğitime verdiği önemin altını çiziyorlar. İlk ve orta öğretimde, son 4 yılda açılan okul ve yurt sayısının, geçmiş iktidar dönemlerinden kat kat fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Kamu eğitim harcamalarının GSYH içindeki payının artmakta olduğunu vurguluyorlar. İlk kez AKP iktidarında bütçede eğitime ayrılan payın, savunmaya ayrılan paydan daha fazla olduğunun altını çiziyorlar -ki doğrudur.

Oysa kamu eğitim harcamalarının GSYH'daki payı, Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler için yanıltıcı bir istatistik. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Eşbaşkanı Prof. Dr. Ayşe Buğra rakamları önümüze koydu:

Onlar ve biz

Üstteki tabloda da görebileceğiniz gibi Avrupa Birliği'nin istatistik birimi olan EUROSTAT'ın 2006 verilerine göre kamu eğitim harcamalarının GSYH'daki payına bakacak olursak, durumumuz pek de fena sayılmaz. Örneğin komşumuz Yunanistan'da eğitim harcamalarının GSYH'daki payı % 3.94, bizdeyse % 3.74.

Ancaaak... Bu harcamaların ağırlıklı olarak yapıldığı 0 - 19 yaş grubu esas alındığında bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor. Yunanistan'da kamu, 0 - 19 yaş grubundaki her çocuk için yılda 2 699 euroluk eğitim harcaması yaparken, Türkiye'de bu rakam yılda sadece 292 euro!

Bırakın Yunanistan'ı, Bulgaristan ve Romanya'da bile 0 - 19 yaş arası gruba yapılan kamu eğitim harcamaları bizimkinden yüksek; Bulgaristan'da 451, Romanya'da 337 euro.

Rakamlara yansımayan

Gerek Başbakan Erdoğan, gerekse Milli Eğitim Bakanı Çelik yine her fırsatta, kendi iktidar dönemlerinde ilköğretimde okul kitaplarının öğrencilere bedava dağıtıldığını, ailelerin çocuklarını okula göndermelerini teşvik için başarılı kampanyalar düzenlediklerini, okulların büyük ölçüde bilgisayarlaştığını, "hayırseverleri" teşvik için eğitim yatırımlarına % 100 vergi indirimi getiren yasal düzenlemeyi "Eğitime % 100 destek" sloganıyla kampanyaya dönüştürdüklerini anlatıyorlar -ki bunlar da doğrudur.

Ancak bunlarda şeffaflık, hesap verebilirlik yoktur, yapılan harcamalar istatistiklere de yansımaz. Hatta tam tersine "şaibe" ve "keyfilik" vardır.

Anadolu gezilerimizde hep aynı şikâyetle karşılaşırız: Kendisi daha yoksul olduğu halde CHP'li olduğu için çocuğu eğitim yardımı alamamış, AKP'ye oy veren komşunun çocuğu almıştır. Ya da milletvekilinin torpili olduğu için yeni okul o kasabaya değil de ötekine yaptırılmıştır.

Parayı veren "hayırsever" ise çoğu kez, Ankara'da başka bir işini bu yolla halletmekle itham edilir -ki kimi örneklerde bu da doğrudur.

Kamu eğitim harcamaları, nasıl keyfilikten kurtarılıp istatistiklere yansır hale getirilir bilemiyorum, ancak kendi dönemlerinde büyük hamleler yaparak Türkiye'ye sınıf atlattıklarını iddia eden AKP hükümetinin "başarılarının", istatistiklere de yansıması gerekmez mi?
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil