Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.05.2007, 19:22   #1
mustafakemal
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mustafakemal Şuan mustafakemal isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.06.2008 01:03

Tecrübe Puanı: 0 mustafakemal FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart SİVAS MERKEZ AĞILKAYA KÖYÜ

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Köyümüzün uzaktan çekilmiş genel bir görünüşü...

Köyümüzün Tanımı

Sivas Merkez ilçesine bağlı olan köyümüz Sivas'ın güneydoğusuna düşmektedir. Sivas'a 32 km. uzaklıkta olan köyümüz kayalıklı yamaç bir arazide kurulmuştur. Sürekli göç vermesinden dolayı 60-70 hanelik köy 25 haneye düşmüştür. Büyük çoğunluğu İstanbul olmak üzere Sivas'a ve hatta yurt dışına göçenler oralarda ikamet etmektedirler. Köyümüzün toplam nüfusu 2000-2500'ü bulmaktadır. Ancak köyde devamlı ikamet eden 150-160 civarında bir nüfüus kalmıştır. Köyümüzde yaşayanların geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Köyümüzün geniş bir arazisi olmasına rağmen fazla sulak arazilerin olmamasından dolayı buğday, arpa ve yulaf gibi tarım ürünleri ekilmektedir. Fazla ağaç ve yeşillik olmayan köyümüzde kavak ağacından başka bir ağaç pek bulunmamaktadır. 4 km. ileride nahiyemiz Karayün bulunmaktadır. Köyümüzün yolu vardır. Karayün'e kadar satıh asfalt, Karayün'den sonra 4 km.lik yol stabilizedir. Köyümüzde elektrik vardır, telefon vardır, içme ve kullanma suyu bulunmaktadır. 4 adet köy çeşmesinden akan suları evlere almışlardır ve sular şuan itibariyle evlerde mevcuttur. Buna mukabil Acı Pınar diye tabir ettiğimiz çeşmeler yani hayvanların içtiği acı sular köy çeşmelerinden devamlı akmaktadır. Köyümüzde sağlık ocağı yoktur, PTT yoktur. Okul vardır ancak kapalıdır. Taşımalı eğitim sisteminden dolayı çocuklar Karayün İlköğretim Okulu'nda okumaktadır. Okul şuan itibariyle harabe durumdadır. Aynı şekilde çevre köyler de taşımalı eğitim kapsamında olup okulları kapalıdır. 30-35 sene önce evler taş, toprak ve kerpiçtendi. Yeni yeni yarı kerpiç yarı beton, bazen de tamamen beton evler yapılmıştır. Köyümüzün kısaca tanımı bu ahvaldedir. Benim görebildiklerim bunlardır.

Köyümüzün Tarihi

Bundan 35-40 sene önce Hafik'e bağlı olan köyümüz 1965-70 yıllarında sanırım Sivas Merkez'e bağlanmıştır. Köyümüzün eski ismi Pağaç'tır. 1970'li yıllarda köyümüzün adı Ağılkaya köyü olarak değiştirilmiştir. Ancak eskiler halen Pağaç diye söylerler. Pağaç'ın ne manaya geldiğini araştırdım. Pağaç'ın bir çeşit ekmek veya börek türü bir yiyecek olduğunu öğrendim. Hatta şöyle bir atasözü var: "Değirmenden gelen pağaç getirir."
Köyümüzün resmi bir tarihi yoktur. Muhtarlıktam araştırdım bulamadım. Büyüklerimize ve bilenlere sordum. Köyümüzün tam olarak nezaman kurulduğunu bilen yoktur. 500 sene kadar geriye gitmişler ancak yinede sonuna ulaşamamışlar. Rivayetlere göre belki 600 belki 700 bin sene önce kurulmuş köyümüzün bulunduğu yere iki aile (veya daha fazla) aile gelmiş ve orada kalmışlar. Böylece köy oluşmuş. Köyümüzün çok eski bir köy olduğunu mezar taşları gösteriyor. Daha fazla bilgisi olan varsa bu konuda forumlara yazsınlar, değerlendirelim. Benim görebildiklerim bundan ibarettir. En doğrusunu Allah bilir.
mustafakemal isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.05.2007, 19:35   #2
Güner
Yiğido

Güner - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güner Şuan Güner isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.06.2013 21:50

Tecrübe Puanı: 706 Güner FAZLA SÖZE GEREK YOKGüner FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: SİVAS MERKEZ AĞILKAYA KÖYÜ

Bilgi paylaştıkça çoğalır, paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Güner isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.05.2007, 14:58   #3
mustafakemal
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Ağılkaya köyünün giriş yönünden çekilmiş genel bir resmidir köyümüzü burada tanıtmaya çağırıyorum tüm ağılkaya köylüleri burada foruma katılarak köyümüzle alakalı bilgileri burada paylaşınız..
mustafakemal isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.12.2007, 23:01   #4
mustafakemal
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Köyümüzün sitesine ziyarete bekliyorum ve köylüleri köyümüzü tanıtmaya çağırıyorum.
Alt 12.05.2008, 22:14   #5
ersoy_34
Usta Yiğido

ersoy_34 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ersoy_34 Şuan ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2012 16:10

Tecrübe Puanı: 665 ersoy_34 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bugüzelköyün tüm halkına selamlar saygılar
ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.05.2008, 00:45   #6
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 21:24

Tecrübe Puanı: 4500 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart -->: SİVAS MERKEZ AĞILKAYA KÖYÜ

]SİVAS-MERKEZ AĞILKAYA köylülerine selamlar saygılar
Alt 14.06.2008, 01:03   #7
mustafakemal
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Sivas Ağılkaya köyü web sitesi yöneticisi olarak Ağılkaya köyü hakkında yazı yazan tüm arkadaşlara selamlar kendilerine teşekkür eder sitemizi gezintiye beklerim..

Alt 29.06.2008, 20:05   #8
sersır
Yiğido
NO AVATAR

sersır Şuan sersır isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.01.2010 17:37

Tecrübe Puanı: 585 sersır FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: -->: SİVAS MERKEZ AĞILKAYA KÖYÜ

Sevgili altuntaş kardeşim mrhaba bende merkez çaygören köyundenım
ordada yazılarını okudum sevındım sen hangı koydensın tanışmak yazışmak isterim.sersır
sersır isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.08.2009, 10:43   #9
sumat
Yeni Yiğido
NO AVATAR

sumat Şuan sumat isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 18:45

Tecrübe Puanı: 0 sumat FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS MERKEZ AĞILKAYA KÖYÜ

SUAT HAVUZ ARMUTLUKÖYLÜYÜM SELAMLAR
sumat isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil