Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.04.2009, 23:16   #21
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: Laikliği Nasıl Çiğnedim ?

Arkadaşlar bakın Laik, Anti-laik gibi bir hava yaratılıyor herzaman bu tartışmalarda...
Sitede hiçkimse din karşıtı değildir sanırım, aynı zamanda Atatürk karşıtıda yoktur aramızda... Ben elimden geldiği kadar objektif bir yorum yapmaya çalışacağım...

Birkaç arkadaşımız "Bizde Atatürkçüyüz" diyor... Eğer öyle diyorlarsa öylelerdir buna sonuna kadar inanıyor ve güveniyorum ve sahte Atatürkçülerden dem vuruyorlar... Aynı sorundan bir Kemalist olarak bende rahatsızım... Atatürk diye diye Atatürk'ün yaptıklarını yıkan Generaller oldu bu ülkede... Şimdi yargılanmadan evlerinde resim yapıyorlar... Aynı zamanda Atatürkçüyüm diyip ülkenin altına dinamit koyan din bezirganlarıda oldu ve hala da var... Bu arkadaşlar sahte Atatürkçülerden ne kadar müzdariplerse aynı şekilde temiz Dinimizi Siyasetin pisliğine sokanlarıda görmeli sadece... Türkiye'de yıllarca ne türban sorunu tartışıldı ne laiklik... Neden??? Çünkü dini siyasetle kirletenler yoktu... Böyle bir ortam oluştuğunda yani dini siyasete bulaştıranlar, devlet mekanizmasıda kendi sistemini korumaya yöneldi... Sonra sert önlemler, 28 Şubat felan... Yani demem o ki Türban sorunundan ötürü canı sıkılan arkadaşlar Sahte Atatürkçülere bakarken birazda dini siyasetle kirletenleride görsün...

Aynı şekilde Atatürk adını kullanarak belli rantlar sağlayanlar var Atatürk, bunların Atatürkçülük adını kullanarak yaptıklarını görse asacağı adamlar olurdu bunlar... Benimle aynı görüşteki dostlarımda bu insanların varlığını görmeli ve temizlemelidir... İşte o zaman yeniden birlikte okuyabilen, Türkiye'yi omuz omuza geliştiren gençlerle dolu bir Türkiye yaratabiliriz... Her iki kesimde içindeki pislikler temizlemeli...

Benim bu konuda bir çözümüm var... Sonucunda hem başörtülerini gerçekten dini için takan kızlarımız okuyabilecekler (Kızların okuması erkeklerden daha önemli çocuklarımızı onlar eğitiyorlar çünkü ilk olarak) hem de dini siyasete alet edenler ayyuka çıkarılıp cezalandırılacaklar... Böylece ne gerçekten dinini yaşamak isteyenler haksız cezaya uğrayacaklar ne de siyasetle dinimiz kirletilmeyecek...

Bu hafta bir tartışma konumuz vardı... Türksolu dergisi... İşte onlar benim en büyük düşmanımdır... İrticacı, yobaz ve şeriatçılardan bile önce can düşmanlarımdır... Çünkü onlar gibi insanlar Türkiye'ye daha çok zarar veriyorlar... Bizim ideolojimizdekilerde bu insanları bulup cezalandırmalıdır...

Türban yasağının teknik olayına girmeyeceğim ancak ne yazık ki şu anki şartlar bu sorunun aşılması için uygun değil... Keşke olsa ve kaldırılsa bu yasak... Onu diyeyim, bir de bana ne olur AB'den felan örnek vermeyin bu konu ile ilgili... Ne onların şartları bizimki ile aynı ne de orada dini sembol yasağı yok değil, var... En önemliside kendi iç sorunlarımızı onlardan feyz alarak çözecek değiliz heralde... (sakın diğer konularda neden AB'den örnek alıyoruz o zaman demeyin zira imzamdanda göründüğü gibi ben ona da karşıyım)

Saygılar...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 23:20   #22
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 18:19

Tecrübe Puanı: 2175 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Arkadaşlar bakın Laik, Anti-laik gibi bir hava yaratılıyor herzaman bu tartışmalarda...
Sitede hiçkimse din karşıtı değildir sanırım, aynı zamanda Atatürk karşıtıda yoktur aramızda... Ben elimden geldiği kadar objektif bir yorum yapmaya çalışacağım...

Birkaç arkadaşımız "Bizde Atatürkçüyüz" diyor... Eğer öyle diyorlarsa öylelerdir buna sonuna kadar inanıyor ve güveniyorum ve sahte Atatürkçülerden dem vuruyorlar... Aynı sorundan bir Kemalist olarak bende rahatsızım... Atatürk diye diye Atatürk'ün yaptıklarını yıkan Generaller oldu bu ülkede... Şimdi yargılanmadan evlerinde resim yapıyorlar... Aynı zamanda Atatürkçüyüm diyip ülkenin altına dinamit koyan din bezirganlarıda oldu ve hala da var... Bu arkadaşlar sahte Atatürkçülerden ne kadar müzdariplerse aynı şekilde temiz Dinimizi Siyasetin pisliğine sokanlarıda görmeli sadece... Türkiye'de yıllarca ne türban sorunu tartışıldı ne laiklik... Neden??? Çünkü dini siyasetle kirletenler yoktu... Böyle bir ortam oluştuğunda yani dini siyasete bulaştıranlar, devlet mekanizmasıda kendi sistemini korumaya yöneldi... Sonra sert önlemler, 28 Şubat felan... Yani demem o ki Türban sorunundan ötürü canı sıkılan arkadaşlar Sahte Atatürkçülere bakarken birazda dini siyasetle kirletenleride görsün...

Aynı şekilde Atatürk adını kullanarak belli rantlar sağlayan ya da Atatürk, bunların Atatürkçülük adını kullanarak yaptıklarını görse asacağı adamlarda meydanda... Benimle aynı görüşteki dostlarımda bu insanların varlığını görmeli ve temizlemelidir... İşte o zaman yeniden birlikte okuyabilen, Türkiye'yi omuz omuza geliştiren gençlerle dolu bir Türkiye yaratabiliriz... Her iki kesimde içindeki pislikler temizlemeli...

Benim bu konuda bir çözümüm var... Sonucunda hem başörtülerini gerçekten dini için takan kızlarımız okuyabilecekler (Kızların okuması erkeklerden daha önemli çocuklarımızı onlar eğitiyorlar çünkü ilk olarak) hem de dini siyasete alet edenler ayyuka çıkarılıp cezalandırılacaklar... Böylece ne gerçekten dinini yaşamak isteyenler haksız cezaya uğrayacaklar ne de siyasetle dinimiz kirletilmeyecek...

Bu hafta bir tartışma konumuz vardı... Türksolu dergisi... İşte onlar benim en büyük düşmanımdır... İrticacı, yobaz ve şeriatçılardan bile önce can düşmanlarımdır... Çünkü onlar gibi insanlar Türkiye'ye daha çok zarar veriyorlar... Bizim ideolojimizdekilerde bu insanları bulup cezalandırmalıdır...

Türban yasağının teknik olayına girmeyeceğim ancak ne yazık ki şu anki şartlar bu sorunun aşılması için uygun değil... Keşke olsa ve kaldırılsa bu yasak... Onu diyeyim, bir de bana ne olur AB'den felan örnek vermeyin bu konu ile ilgili... Ne onların şartları bizimki ile aynı ne de orada dini sembol yasağı yok değil, var... En önemliside kendi iç sorunlarımızı onlardan feyz alarak çözecek değiliz heralde... (sakın diğer konularda neden AB'den örnek alıyoruz o zaman demeyin zira imzamdanda göründüğü gibi ben ona da karşıyım)

Saygılar...
abi bide laiklik nedir detaylı şekilde acarmısın?
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 23:23   #23
Kibrisli
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Ertan gardaşım ben zaten sana cevap vermedim ki
Cley aynı görüşteyim... Ayrımcılığa karşıyım amaaaa önce vatan... Eğer vatana ve Mustafa Kemal değerlerine karşı din kispesi altında gelenler olursa onlara da sonuna kadar karşıyım... Ben ayrımcılık yapmıyorum şükürlerki ayrım yapabiliyorum... Ne bazı dinciler gibi tüm Kemalistleri din düşmanı gibi görüyorum ne de bazı Atatürkçüler gibi tüm dindarları yobaz diye... Şükürler olsun ki din bezirganları ile gerçek dindarları ayırabiliyorum ve ona göre davranıyorum... Gerçek dindarların başımın üstünde yeri var ama din bezirganlarınında ne benim nazarımda ne de bu ülkede yeri yok... Allah katında da yerlerinin olduğunu zannetmiyorum ama onu Allah bilir...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 23:26   #24
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
Ertan gardaşım ben zaten sana cevap vermedim ki
Cley aynı görüşteyim... Ayrımcılığa karşıyım amaaaa önce vatan... Eğer vatana ve Mustafa Kemal değerlerine karşı din kispesi altında gelenler olursa onlara da sonuna kadar karşıyım... Ben ayrımcılık yapmıyorum şükürlerki ayrım yapabiliyorum... Ne bazı dinciler gibi tüm Kemalistleri din düşmanı gibi görüyorum ne de bazı Atatürkçüler gibi tüm dindarları yobaz diye... Şükürler olsun ki din bezirganları ile gerçek dindarları ayırabiliyorum ve ona göre davranıyorum... Gerçek dindarların başımın üstünde yeri var ama din bezirganlarınında ne benim nazarımda ne de bu ülkede yeri yok... Allah katında da yerlerinin olduğunu zannetmiyorum ama onu Allah bilir...
sadece merak ediyorum laiklik hakkındaki bilgilerini.benim bildigim laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulması.din devlete karışmasın diye 40 takla atanlar devletin elini dinden cekmesine hep karşı çıkıyorlar.yani din devlete karışamaz lakin devlet dini istedigi gibi yönetir hatta dini bırak kişilerin dini yaşayış şekillerini bile yönetir.
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 23:28   #25
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
Aynı şekilde Atatürk adını kullanarak belli rantlar sağlayanlar var Atatürk, bunların Atatürkçülük adını kullanarak yaptıklarını görse asacağı adamlar olurdu bunlar... Benimle aynı görüşteki dostlarımda bu insanların varlığını görmeli ve temizlemelidir... İşte o zaman yeniden birlikte okuyabilen, Türkiye'yi omuz omuza geliştiren gençlerle dolu bir Türkiye yaratabiliriz... Her iki kesimde içindeki pislikler temizlemeli...
Bizim de karşı çıktığımız Laiklik ve Atatürkçülük anlayışı bu.çok güzel yorumlamışsın
Alt 21.04.2009, 23:32   #26
Kibrisli
Usta Yiğido

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
sadece merak ediyorum laiklik hakkındaki bilgilerini.benim bildigim laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulması.din devlete karışmasın diye 40 takla atanlar devletin elini dinden cekmesine hep karşı çıkıyorlar.yani din devlete karışamaz lakin devlet dini istedigi gibi yönetir hatta dini bırak kişilerin dini yaşayış şekillerini bile yönetir.
Barikat gardaşım çok özür dileyerek teknik konulara girmek istemiyorum... Çünkü ben yazarsam bunları olay büyür eminim... Seninle özel olarak konusuruz bunu... Ancak şunu söyleyeyim sadece... Türkiye'de türban yasağı yok dini sembol yasağı var... Ancak uygulanmıyor... Yani devlet dairelerinde çalışanlar ya da okullarda hizmet alanların üzerinde hangi dinden olduğunu belli edecek bir sembol olmamalı... Kimse dini yüzünden ayrımcılığa uğramaması için bu düzenleme ancak bu bazı okullarda uygulanıyor bazılarında uygulanmıyor... Örneğin CHE tişörtleri gibi ya da parti rozetleri gibi siyasi simgelerde yasak fakat bunlara dikkat edilmiyor... Mesela benim mezun olduğum 2 okulda da bu yasaklar tam anlamı ile uygulanıyordu yani ne türban takılabiliyordu ne de Haç...

Alıntı:
Cley Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bizim de karşı çıktığımız Laiklik ve Atatürkçülük anlayışı bu.çok güzel yorumlamışsın
Ama işte bu adamları görüyorsunuzda Humeyniyi seviyorum Atatürk'ü sevmiyorum diyeni neden görmüyorsunuz benim derdimde bu Cley Her ikisinide temizleyelim... Gerçekten dinini yaşamak isteyen kızlarımızda üniversitelere girsin...

Konu Kibrisli tarafından (21.04.2009 Saat 23:37 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
Alt 21.04.2009, 23:46   #27
kasparix
Usta Yiğido

kasparix - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kasparix Şuan kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.07.2011 17:53

Tecrübe Puanı: 702 kasparix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bir gün bu sorunlar bitecek.......
kasparix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.04.2009, 23:47   #28
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
kasparix Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bir gün bu sorunlar bitecek.......
keşke dedigin gibi olsa ama bir gün bu sorunlar dahada büyüyecek
Alt 21.04.2009, 23:58   #29
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5439 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Ben laik değilim
Türkiye denildiği gibi laik bir ülkeyse o zaman da demokrasi değildir. Dini de kapsayan bir şekilde sistem oluşturmaya çalışıyorsak eğer, olmak zorunda olduğumuz şey laiklik değil sekülerleşmedir.

Türkiye'de düzeni savunduklarını sanan insanlar her fırsatını bulduklarında laik olduklarını söyler.

Bunun ne anlama geldiğini bildiklerinden bile şüpheliyim.

Aynı çevreler laiklik savunusu içinde özgürlükler lafını kullanmayı da ihmal etmezler. Onların kafasında laiklik, özgürlük ve demokrasi aynı düzlemde yer alması gereken, birbirlerine yakışır kavramlardır. Cumhuriyetin temelini de laiklik kavramı ile açıklarlar.

Bazı kavramları açıklamak ve savunmak cahillerin eline kaldığı zaman gayet tabii ki cumhuriyet de sistem olarak zayıflamaya mahkum olabiliyor.

Laiklik, dini inanışın devlet tarafından belirlenmesine verilen addır. Bu nedenle tek parti iktidarlarına özgü bir ideolojidir ve özünde de faşistik bir yaklaşımdır.

Bir sistemin laik olmasıyla demokrasiyi bağdaştırmak mümkün değildir. Eğer Türkiye denildiği gibi laik bir ülkeyse o zaman da demokrasi değildir.

Dini de kapsayan bir şekilde sistem oluşturmaya çalışıyorsak eğer, olmak zorunda olduğumuz şey laiklik değil sekülerleşmedir.

Laiklik, dini bireysel tercih olmaktan çıkarır ve dini inanışın devlet tarafından yönlendirilmesini, kuralların devlet tarafından belirlenmesini ister.

Aksine, sekülerleşme dini inanışı bireysel özgürlüklerin bağlamında görür ve kuralları devlet tarafından koymaya kalkışmaz.

Dinine uygun kuralları bireyin kendisi için koymasına güvenir ve ona müdahale etmez.

Türkiye bu kritik aşamaya gelmiştir. Laiklik yandaşları ile seküler sistemden yana olanlar karşı karşıyadır...

Laiklik yandaşları Abdullah Gül'e karşıdır ve bunun için ortaya sürebildikleri tek mesele eşinin türbanıdır.

Bu, laiklik yandaşlarının ne kadar sığ bir argüman içinde olduğunu göstermektedir. Bu sığlık içinden yıllardır çıkamamaktadırlar ve bu kısır döngüleri artık Türkiye'de rejimi zedeler hale gelmiştir.

Eğer bu insanlar dedikleri gibi gerçekten rejimi düşünüyorlarsa o zaman laiklik sığlığının dışına bir an önce çıkmalıdırlar. Dünyadaki her toplumda olduğu gibi dinin, popüler kültürün oluşmasında yeri büyüktür.

Bu nedenle din ile ilgili tutarlı bir tavır oluşturmadan düzen ile ilgili tutarlı, siyasi tavır da almak imkansızdır.

Kısır döngü dolayısıyla çıkmazlar yaratan laiklik dışına çıkıp da din meselesini ortada bırakmamanın tek yolu seküler tavrı geliştirmektir.

Bu sistemde bireyler din ile tercihlerinde ve o tercihlerini nasıl yaşayacaklarında özgür olacaklar.

Bu gerçek demokrasiye giden yolun temeltaşıdır. Ve seküler düzende kimse onun bunun türbanıyla, kıyafet seçimi ile uğraşmayacaktır.

Gayet tabii bireylerin dindar olmama tercihine de sadık kalınacaktır. Avrupa'da olan düzen budur.

Avrupa Birliği üyesi olmaya aday bir ülkede seküler olmaktan başka çıkar yol da yoktur.

Yani istesek de istemesek de seküler olacağız zaten. Tercih, düşünerek ve tercih özgürlüğümüzü kullanarak laik olmaktan çıkıp yerine seküler olmamızdır.

Bunun da AKP tarafından gerçekleştirilecek olması, düzeni korumak için var olduklarını söylemekte olan partilerin bir ayıbıdır.

Asıl onların yapması gereken iş, dinci olarak saldırdıkları parti tarafından yapılıyor. Oturup da düşünsünler tavırları hakkında.

Çankaya'da da yaşanacak transformasyon tarihsel anlamda kaçınılmazdır.

Bu dönüşümün Abdullah Gül gibi devlet adamının kontrolü altında olmasında da büyük yarar vardır.

Serdar Turgut

Alinti.

Laik olmak dinsizlikse ben laik degilim...........
Alt 21.04.2009, 23:59   #30
barikat58
Usta Yiğido

Alıntı:
Kardelencicegi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Laik olmak dinsizlikse ben laik degilim...........
kimse laik olan dinsizdir demedi ki abla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil