Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Alevilik dersi, Alevilere zorunlu olsun! - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 07.04.2012, 11:47   #1
mansur58
Usta Yiğido

mansur58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mansur58 Şuan mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.07.2014 06:38

Tecrübe Puanı: 641 mansur58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Alevilik dersi, Alevilere zorunlu olsun!

Alevi yazar
Sevilay Yükselir

Biliyordum, ezber bozmanın ne mene, ne zor bir iş olduğunu. Binbir türlü tezvirat ve safsata ile yıllardan beridir mışıl mışıl uyutulmakta olan bir toplumu, epeyce sivri olan bir kalemle dürterek uyandırmanın nasıl bir karşılık bulacağını. O yüzden, iki gündür yediğim yumruklar hiç canımı acıtmıyor.
Yaptığım şeyin farkındayım. Ağır gelebilir bazılarına yazdıklarım. Ama yapacak başka bir şey yok! Çünkü eninde sonunda birilerinin kabak gibi ortada duran bu tezatı gündeme getirmesi lazımdı.
Birisinin çıkıp, "Yolum Hak-ı Muhammed-Ali yoludur. Soyum, Ehl-i Beyt soyudur" diyen Alevilere, "Peki birader. O zaman ilköğretim müfredatına seçmeli Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed dersleri konulduğu için niçin havalara zıplıyorsun?" demesi gerekiyordu.
Bu ben oldum. İyi de oldu. Çünkü bu soruyu dışarıdan biri sorsaydı, mesele muhakkak başka türlü anlaşılırdı.
Ha... Benim de bu soruyu sormamdaki niyeti, bu korkunç tezatı "güm" diye gündeme getirmemdeki gayeyi kötüye yorumlayanlar yok mu?
Yazdıklarımın bal gibi de doğru olduğuna emin olduğu için sorularıma cevap veremeyip sadece, "İktidara yalakalık yapmak için yazıyorsun bütün bunları" diyen yok mu? Var. Ama hiç umurumda değil.
Sanmayın ki iki günden beri posta kutuma Alevi kesiminden gelen mesajların hepsi olumsuz.
"Aleviyim ama Ali'siz Aleviliği tercih ediyorum!" diyen cahillerin yanı sıra yazdıklarıma destek veren yüzlerce Alevi yurttaşımız da var.
Yazmış bir kardeşim mesela. "İnsanların, 'Aleviyim' dedikten sonra benim Allah'a inanıp inanmadığımı, İslamiyet'i kabul edip etmediğimi, Hz. Muhammed'i peygamber olarak görüp görmediğimi sormasından 'gına' geldi artık Sevilay Hanım. İnanın, her defasında, 'Aleviyim. Ve Müslüman'ım. Ateist değilim' demekten bunaldım!" diyor.
Bir diğeri "Fransa'da yaşıyoruz. Zaten kafam karışıktı. Bu yazınızdan sonra iyice allak bullak oldum. Komşularımın, arkadaşlarımın çoğu Hıristiyan. Aralarında Katolik de var. Protestan da. Katolikler daha radikal ama sonuçta inandıkları kutsal kitapları tek. Protestanların da yatağının baş ucunda muhakkak bir 'İncil' vardır. Yazınızdan sonra sordum kendi kendime; 'Alevi'yim ama Müslüman'ım. Yolum Hak-ı Muhammed-Ali yolu. O halde neden benim evimde Kuran yok? Madem Alevi inancının temelini, Ehl-i Beyt sevgisi ve bağlılığı oluşturur.' O halde asıl Müslümanlar, İslamiyet'e asıl sahip çıkması gerekenler biz olmuyor muyuz?" demiş.
Keşke teolojik konularda yeterli olsam da tek tek cevaplayabilsem tüm soruları. Ama ben de bilmiyorum ki!
"Niye Alevilik İslam'ın hem içinde olup, hem de İslam'a bu kadar uzak?" sorusunun bende de hâlâ bir karşılığı yok ki!
Biliyor musunuz? Bir insanın atalarından gelen bir inanç şekline temelde nelerin sebep olduğunu bilmeden yaşaması tuhaf bir durumdur.
Ananız, babanız ya da birlikte yaşadığınız etrafınız size ne derse ona inanırsınız. Ama sonradan edindiğiniz çevrelerde gördükleriniz, duyduklarınız sizi önceki öğrendiklerinizle muhakeme yapmaya zorlar. Bir şey bilmediğinizin ya da yanlış öğretildiğinin farkına varınca da kalakalırsınız.
Tıpkı boynu kırılmış bir ördek gibi.
Ateizmin özellikle Aleviler'de yoğun olarak görülmesinin en büyük nedeni işte bu keşmekeştir.
Zıplamasınlar ateist arkadaşlar sakın. Karşı olduğumdan, onları yargıladığımdan değil bu söylediğim.
Bir insanın, bilerek ve o bildiklerinden hareket ederek ateist olması başka bir şey.
Ama sırf bilmediği, öğretilmediği, öğrenemediği için "ateist" olması ise bambaşka bir şeydir.
Problemli bir durumdur bu.
Düşünün. Sünni inancına mensup ebeveynler evde de olsa çocuklarına din eğitimini verebiliyor. Ama Alevi ailelerin büyük çoğunluğu bunu yapamıyor. Çünkü kendileri de bilmiyor.
Olması muhtemel bu problemin ortadan kaldırılması, Aleviliğin ve yeni nesillerinin sağlıklı bir geleceğe doğru yol alması için yetkin kişilerin derhal önlem alması gerekir.
O önlem de gayet basittir.
"Alevilik inancının temeli nedir? Kutsal kitapları hangisidir? Ehl-i Beyt kimlere denir? Neden bağlılık hâkimdir? Hz. Ali kimdir? Aleviler için Hz. Muhammed'den sonra gelen değer olmasının nedeni nedir? Kerbela'da ne yaşanmıştır? Muaviye kimdir? Yezid kimdir? İmam Cafer-i Sadık kimdir? Semah nedir? Cem Evi nedir?" sorularının ve daha birçok konu başlığının yer alacağı bir "Alevilik Dersi" Alevilere zorunlu olarak okutulmalıdır!

Alevi yazar

Sevilay Yükselir

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 07.04.2012, 12:04   #2
mansur58
Usta Yiğido

Standart Cevap: Alevilik dersi, Alevilere zorunlu olsun!

Kuran-ı Kerim Alevilerin kutsal kitabı değil mi?

Farkında mısınız bilmiyorum ama Kuranı Kerim'in, Hz. Muhammed'in hayatının ilköğretimde seçmeli ders olması tartışılmaya başladığından beri nedense hep bu seçmeli derslere ilk tepki gösteren kesimlerin başını Aleviler çekiyor.

Sosyal medyada, TV'lerde yapılan yorumları gördükçe çıldırıyorum. Mesela ismi lazım değil ama Alevilerin mühim şahsiyetlerinden bir kişi geçenlerde devletin demokrat ve eşit olması gerektiğini yorumladığı TV'deki konuşmasında dedi ki: "Kuranı Kerim seçmeli olacaksa, o zaman muhakkak Alevilik de seçmeli dersler arasında olmalı!" Buyurun buradan yakın! Kardeşim ne alakası var? Alevilerin başka kutsal bir kitabı var da biz mi bilmiyoruz? Niye Kuran'ın karşısına Alevilik'i koyuyorsan be aptal!

Eyy cahil! Sırf dedeleri olan peygamber Hz. Muhammed'in İslam anlayışını yaymak ve "Allah'ın Aslanı" olarak anılan babaları Hz. Ali'nin yolundan gitmek için çıktıkları yolda, Kerbela'da şehit edilen İmam Hüseyin ve kardeşlerinin öldürülürken bile yanlarında Kuran-ı Kerim yok muydu?

Tamam. Laik kesim havalara zıplıyor anladık. (Onlara hak da veriyorum. İkinci yazımda da görülebileceği üzere!) Peki sen niye "Alevilik" adına zıplıyorsun? Otur biraz oku. Araştır. Derinlere in.

O evinin her bir köşesini resimleriyle süslediğin Hz. Ali'nin yolunun gerçekten nasıl bir yol olduğunu, onu Allah'ın Aslanı yapan o kudretli iman gücünün nasıl bir güç olduğunu oku da gör! Hz. Muhammed'in can parçası kızı Fatma'yla evlenen ve onun soyunu evlatlarıyla devam ettiren gerçek ve ilk Müslüman Hz. Ali'yi biraz anlamaya çalış! O da, çocukları da son nefesini verene kadar iman etmişler İslamiyet'e. Kuran-ı Kerim'e ve Hz. Muhammed'e...
Hem de harfi harfine...

Eğer, "Onun yolundan gidiyorum. Ehl-i Beyt'e inanıyorum" filan diyorsan bi sus bu tartışmada! Ha illa da konuşacağım diyorsan. O zaman bari söze, "Ali'nin yolundayım" diye başlama gudubet!

Sevilay Yükselir
mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 07.04.2012, 13:16   #3
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Şimdiye kadar ne kadar acı ne kadar zulum ne kadar gözyaşı ne kadar savaş olmuşsa ya dini yada ırk meselesi yüzünden çıkmış ve yaşanmıştır. İnsanlık evrensel bir varlıktır. Kimimiz esmer, kimimiz, kumral, kimimiz sarışın olsakta, hepimizin iki eli iki gözü iki ayağı var aynı güneşi aynı yıldızı görüyor aynı oksijeni soluyoruz.
İnsanlar doğarken kendi tercihlerine göremi doğuyor? Bugün 2 aylık bir bebeği dünyanın her hangi bir ülkesine götürün orda yaşasın büyüsün orada ne duymuş ne görmüşse onu kabul edecektir. Sonuçta çevremizde neyi görüyor neyi duyuyorsak ona göre yetişiyoruz. O açıdan insanları inançlarından dolayı suçlamakta yanlış. Herkes kendi inancına doğru gözle bakıyor ona göre yaşamına yön veriyor.
Artık bu din üzerinden ırk üzerinden siyaset çıkar işlerine prim vermemeli, Dünya insanları olarak insanların ortak değerleri yine insan olmaktır ve birbirlerine hoşgörü sevgi ve saygı ile bakmaları gerekir, Dünyayı tek bir devlet tek bir şehir gözüyle görmek ve Dünya barışı ancak bu şekilde bir bakış şekliyle mümkün olabilir, yoksa birbirimizi yemeye devam ederiz daha nice bin yıllar sürer devam eder gider.
Alt 07.04.2012, 20:31   #4
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 06:48

Tecrübe Puanı: 681 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Arif Coşkun Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Şimdiye kadar ne kadar acı ne kadar zulum ne kadar gözyaşı ne kadar savaş olmuşsa ya dini yada ırk meselesi yüzünden çıkmış ve yaşanmıştır. İnsanlık evrensel bir varlıktır. Kimimiz esmer, kimimiz, kumral, kimimiz sarışın olsakta, hepimizin iki eli iki gözü iki ayağı var aynı güneşi aynı yıldızı görüyor aynı oksijeni soluyoruz.
İnsanlar doğarken kendi tercihlerine göremi doğuyor? Bugün 2 aylık bir bebeği dünyanın her hangi bir ülkesine götürün orda yaşasın büyüsün orada ne duymuş ne görmüşse onu kabul edecektir. Sonuçta çevremizde neyi görüyor neyi duyuyorsak ona göre yetişiyoruz. O açıdan insanları inançlarından dolayı suçlamakta yanlış. Herkes kendi inancına doğru gözle bakıyor ona göre yaşamına yön veriyor.
Artık bu din üzerinden ırk üzerinden siyaset çıkar işlerine prim vermemeli, Dünya insanları olarak insanların ortak değerleri yine insan olmaktır ve birbirlerine hoşgörü sevgi ve saygı ile bakmaları gerekir, Dünyayı tek bir devlet tek bir şehir gözüyle görmek ve Dünya barışı ancak bu şekilde bir bakış şekliyle mümkün olabilir, yoksa birbirimizi yemeye devam ederiz daha nice bin yıllar sürer devam eder gider.
İnsanların değerlerine hoşgörü, sevgi, saygı, kardeşlik ancak bu kadar kısa öz ve güzel bir şekilde anlatılır.

İyiki varsın Arif Coşkun. Bu forum ve bizler seninle gurur duyuyoruz.
Alt 07.04.2012, 20:57   #5
Alibaba58
Usta Yiğido

Alibaba58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alibaba58 Şuan Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.06.2013 13:44

Tecrübe Puanı: 915 Alibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOKAlibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Harika bir yorum yapmış, başka türlü nasıl anlatılır bilemiyorum. Saygılar Sayın Arif Coşkun.
Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Alibaba58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 07.04.2012, 21:15   #6
hicre58
Usta Yiğido

hicre58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hicre58 Şuan hicre58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.05.2014 01:02

Tecrübe Puanı: 560 hicre58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben alevi değilim ama gerçekten yazarı tebrik ediyorum. Bu toprakların kültürel dokusuna uygun bir yazı yazmış. Aleviliğin okullarda zorunlu ders olarak okutulmasını ben de yürekten isterim.
hicre58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı hicre58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 07.04.2012, 23:39   #7
mansur58
Usta Yiğido

Alıntı:
hicre58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ben alevi değilim ama gerçekten yazarı tebrik ediyorum. Bu toprakların kültürel dokusuna uygun bir yazı yazmış. Aleviliğin okullarda zorunlu ders olarak okutulmasını ben de yürekten isterim.
Harfiyyen katılıyorum.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.04.2012, 08:41   #8
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 06:48

Tecrübe Puanı: 681 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
hicre58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bırak alevileri, diğer dinlerden, mezheplerden, her hangi bir inançtan tek kişi dahi olsa demokratik düzen onun inancını korumak ve aynı şartlarla(sayısal oranlı hizmet) yaklaşmak zorundadır. Demokrasinin gereği zaten budur.

Demokrasi çoğunluğun isteği ile azınlığa hükmeden bir sistem değildir.
Alt 08.04.2012, 13:44   #9
mansur58
Usta Yiğido

Tanklarin namlusunu halkına çeviren darbeciler sorgulanıp hakettikleri cezaya çarptırılmadıkça demokrasi de gelmez.
Dün 27 mayısçılar, 12 Eylülcüler, 28 şubatçılardı bu gün ergenekoncular, balyozcular...

12 Eylül cuntacılarının hapishanelerinde gayri müslim vatandaşlarımızın zorla sünnet ettirilmesini düşünmek bile çok korkunç.

Dün referandumda darbelerin yargılanmasına hayır kampanyasıyla blok halinde destek verenler bu gün müdahil olmak için sıraya girmiş durumdalar. İki yüzlü olmamak lazım.
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.04.2012, 22:15   #10
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 09:54

Tecrübe Puanı: 943 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Elbette "İşime gelince binerim gelmezse inerim" demokrasisi ile hiç olmaz.
O zamanlar yalakalık yapıp iyiki darbe oldu yoksa ülke elden gitmişti diyip şimdide yargılamaya kalkanlar gibi olmamak gerekir bencede.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil