Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Serbest Dini Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Dini Konular Güncel ve Özgün yazılar, Makaleler buraya

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.05.2009, 00:53   #1
o diyarın aşığı
Yeni Yiğido
NO AVATAR

o diyarın aşığı Şuan o diyarın aşığı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.02.2013 13:42

Tecrübe Puanı: 0 o diyarın aşığı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart İNTİHAR SALDIRILARI(ŞEHADET OPERASYONLARI CAİZ MİDİR?

Soru; İntihar Saldırıları caiz midir?

1.İntihar saldırısı ifadesini önce düzeltelim.İntihar saldırısı değil şehadet ameliyesi yani şehitlik operasyonu deyin.O insanlar intihar etmiyor, şehitlik eylemi yapıyor. Bu konuda fetva vermek veya değerlendirme yapmak bizim gibi şavaş ortamında yaşamamış birisinin haddine düşmüş bir konu değildir. Bu soruyu en iyi o ortamda doğmuş, çocukluk ve gençliğini orada geçirmiş insanlar cevaplar, bu soruya cevap verme hakkı sadece o insanlarındır. Daha doğrusu bu soruya cevap verme yetkisi bize ait değildir. Biz böyle bir ortamı yaşamamışken cevap vermeye kalkarsak hem haksızlık hem de haddini bilmezlik yapmış oluruz. Böyle bir soruya cevap vermeye kalkacağımız zaman mahcubiyet ve utancımızdan hemen istiğfarla geri çekilmemiz lazım gelir.

İstiklal marşımızda denildiğine benzer bir cevapla diyorum ki ; Bu soruya cevap hakkı, Hakka tapan o müstesna savaş insanlarının hakkıdır. Keyifleri yerinde olan insanlar kalkıp da şehadet ameliyesi ile hayatını ulvi gayelere feda eden o müstesna insanlar hakkında fetvalar düzmeye kalkarak CAİZ DEĞİLDİR gibi haddini aşan laflar etmeye başladığı zaman ben elde olmadan "hadi oradan" diyorum. Sen çocukluğunda güzel oyuncaklar yerine mermi,şarapnel.. ile oynadın mı?. Her gün gök gürültüleri gibi bombardıman sesleri altında saatlar günler haftalar aylar yıllar geçirdin mi?. Yok yok yok. Öyle ise haddini bil ve bu konuda kendini söz söylemeye yetkili görme, diyorum içimden. Siz de hey habername yetkilileri beni bu konuda gülünç duruma sokmayın. Bu soruya cevap vermek benim hakkım değil. Gidiniz bunu hakkı olanlara sorun. Onlar size en tatminkar cevabı verecektir. Cevabını dinlemeye bakayım dayanabilecek misiniz.ORHAN ÇEKER
o diyarın aşığı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.05.2009, 01:12   #2
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1422 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: İNTİHAR SALDIRILARI(ŞEHADET OPERASYONLARI CAİZ MİDİR?

eğer ki bir insan kendini öldürerek başkalarını öldürmeye kalkışıyorsa bu tüpe düz İN-TA-HAR SAL-DI-RI-DIR.
gitsin aslanlar gibi eline silahı alsın ülkesini, toprağını, dinini, ırzInı ve namusunu korumak için savaşsın çatışsın kahramanlar gibi kanının son damlasına kadar savaşsın o zaman bizde o insana şehit diyelim...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 15.05.2009, 01:16   #3
Sivaslisandy-58
Usta Yiğido

Sivaslisandy-58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sivaslisandy-58 Şuan Sivaslisandy-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.04.2011 22:11

Tecrübe Puanı: 1427 Sivaslisandy-58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

TEK KELIME; DEGILDIR
Alt 15.05.2009, 01:34   #4
o diyarın aşığı
Yeni Yiğido
NO AVATAR

değildir derken şahşi kanaatinize göre değil, ilmi ve delile dayalı cevap verin ve ayrıca o zaman bir önceki konudaki Türk tarihindeki örneklere yorumunuz nedir merak ediyorum.bakınız intihar değil iştişhad.
Alt 15.05.2009, 04:19   #5
Sivaslisandy-58
Usta Yiğido

ne olursa olsun savasta bile intihar saldirilarina karsiyim dinende caiz degil vicdanende.
ilmide delilde beni enterese etmez savasta silahimda olmsada elimde o niyete ne aldimsa savasirim!ama böyle sacma sapan seylerle ugrasmam islama ve vicdana aykiri.sehitte olacaksam savasarak olmak isterim, öyle yapanlarida sehit gözüyle görmüyorum o kadar
Böyle sacma saldirilar caiz olamaz o yüzdende degildir dedim.siz icinizdeki yorumu istediginiz gibi yapin kimse size katilmaya mecbur degil her topluluk kendi ülkesinde yasiyor bir sekilde savaslarla gecsin neyle geciyorsa!gecsin o toplulugun kendi acizligi ve cahilligidir! boyun egmesidir!
Alt 15.05.2009, 06:22   #6
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

insan kendi hayatını nasıl yok eder anlamak mümkün değil burdaki hayat bitiyor ama ahiret hayatı ebedi bir bilseler bunu zaten kimse yapmaz bence
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.05.2009, 22:58   #7
o diyarın aşığı
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ateş düştüğü yeri yakar,bekara hanım boşamak kolaydır.Atatürk Çanakkalede mehmetçiğe size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum dedi bunun izahı nasıl olur.son olarakta vakit durumunuzu bilemiyorum ama ZEHRANIN GÖZLERİ adlı bir sinema filmi var birkaç saatlik bir film izlemenizi tavsiye ederim ona rağmen fikriniz aynı kalırsa söyleyecek hiçbir şey yok.(film israil topraklarında geçen zulmü konu alıyor israilli bir general İsmail adlı bir gencin kızkardeşinin gözlerini zorla kendi çocuğuna nakil yaptırıyor zehra kör oluyor.yahudide top tank füze vs. filistinlide taş ve sapan silahla savaşımda hiç şansı yok.İsmail,israilli generalin köşküne kutlama gecesi bir şehadet operasyonu düzenler vs. vs. izlemenizi önemle rica ederim.selamlar.ALLAHA EMANET OLUN.
Alt 18.05.2009, 23:21   #8
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Bir kişi üzerinde bomba ile düşman askerlerini imha edecek bi saldırı yapıyorsa bu caizdir. Afganistan da rus tanklarının altına yatarak havaya uçuranlar olmasa Afganistan belki rus işgalinden kurtulamazdı.Ama günümüzde pazar yerine alışveriş merkezine vs. sivil halkın ve masumların bulundugu yerlere bomba yüklü aracla veya yaya olarak saldıranları aynı kefeye koymamak lazım. İntihar saldırısı ile şehadet eyleminin ayrı şeyler oldugu gerçeğini bilmek lazım.

Alıntı:
metin 0758 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
eğer ki bir insan kendini öldürerek başkalarını öldürmeye kalkışıyorsa bu tüpe düz İN-TA-HAR SAL-DI-RI-DIR.
gitsin aslanlar gibi eline silahı alsın ülkesini, toprağını, dinini, ırzInı ve namusunu korumak için savaşsın çatışsın kahramanlar gibi kanının son damlasına kadar savaşsın o zaman bizde o insana şehit diyelim...
üzerindeki bombaları patlatarak bir israil tankını havaya uçuran filistinli, rus tankını havaya uçuran çeçen, ABD tankını havaya uçuran Iraklı Afgan şehit değil mi sen ce ? Şehitlik sadece elinde silah cephede savaşmakla mı olur ?

Konu Cley tarafından (18.05.2009 Saat 23:23 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.05.2009, 00:17   #9
Sivaslisandy-58
Usta Yiğido

INTAHAR SALLDIRISI YAPARAK SEHIT OLUNMAZ!
kendi canina kiymis oluyor,savassiz bir ortamda buda cok günah.
Ben böyle sacmaliga katilmiyorum.Devletleri yabanci orduya izin veriyor yada zorla giriliyor ama savas cikmiyor!?bir kacida gitsin kendini kurban etsin (intihar,sehadet)
ne düzeliyor?hic bir sey.....
Alt 19.05.2009, 00:25   #10
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1422 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
Cley Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bir kişi üzerinde bomba ile düşman askerlerini imha edecek bi saldırı yapıyorsa bu caizdir. Afganistan da rus tanklarının altına yatarak havaya uçuranlar olmasa Afganistan belki rus işgalinden kurtulamazdı.Ama günümüzde pazar yerine alışveriş merkezine vs. sivil halkın ve masumların bulundugu yerlere bomba yüklü aracla veya yaya olarak saldıranları aynı kefeye koymamak lazım. İntihar saldırısı ile şehadet eyleminin ayrı şeyler oldugu gerçeğini bilmek lazım.

üzerindeki bombaları patlatarak bir israil tankını havaya uçuran filistinli, rus tankını havaya uçuran çeçen, ABD tankını havaya uçuran Iraklı Afgan şehit değil mi sen ce ? Şehitlik sadece elinde silah cephede savaşmakla mı olur ?
yaw arkadaş niye kendini öldürerek bu işi yapıyor intahar etmeden israil tankını , ABD tankını veya Rus tankını havaya uçurmak için çalışırken öldürülsün(kendi kendini öldürmesin) tabi ki şehittir....
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)