Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
SİVAS - TOKAT SEVDASI İLE GÜNEŞ TV.KONUK - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Kültür-Sanat-Tarih
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Kültür-Sanat-Tarih Kültür, Sanat ve Tarih Paylaşımları...

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.02.2013, 18:18   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 19:16

Tecrübe Puanı: 792 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart SİVAS - TOKAT SEVDASI İLE GÜNEŞ TV.KONUK

SİVAS - TOKAT SEVDASI İLE
TOKAT ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ’NDE BULUŞMA

İlkbaharda çiçeklerin biraz geç tomurcuk açtığı 19.05.2009 gününde Şebinkarahisar’a ödül törenine davet edilmiştim.Çünkü buraya gitme nedenim şu idi: Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası`na kaynak sağlamak adına Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen “Özellikleri ve Güzellikleriyle İllerimiz ve İlçeleri Konulu 12.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması” için verilen 15 ilden ben Tokat iline şiir yazmayı tercih etmiştim.Yarışma için TOKAT GÜZELLEMESİ yazmam gerekiyordu.
Kütüphanelerden,Sivas ve Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinden Tokat’ı her yönü ile ilgili anlatan, tanıtan kitap ve dokümanlar temin ederek bir öğrenci gibi bunları sabahlara kadar okudum..Daha sonra TOKAT GÜZELLEMESİ adlı 15 dörtlükten oluşan şiirimi yazdım.Bu şiirimde her dörtlükte Tokat’ı ve bütün ilçelerini ayrı ayrı tanıttım.Bu şiirimle TÜRKİYE BİRİNCİLİK ödülümü Şebinkarahisar’da aldım.
Benim için bu ödülün manevi yönü çok başka idi..Çünkü 15 yaşımda iken Tokat’ın Üçgözen adında bir köyünde ilkokul öğretmenliği yapan ablamın yanında yaz tatilinde aylarca kalmıştım.Bu köy Çerkez köyü idi ve çok güzel arkadaşlar,komşular edinmiştik.O yıllarda ablam da ben de bekardık.Ev sahibimiz Nuriye Teyzenin mekanı cennet olsun bize annemizin ve babamızın yokluğunu hissettirmedi. Bir tas çorba bile pişirsek birbirimizin boğazından geçmezdi. Bende Tokat sevdası işte o yıllarda başlamıştı ve TOKAT GÜZELLEMESİ şiirimde işte bu sevgi vardı. Aradan 43 yıl geçtikten sonra geçen yaz Tokat’a gittiğimde bu köyü çok aradım bulamadım sanırım adı değişmiş dediler.
2013 yılının Şubat ayının ilk haftasında aldığım bir telefon ile heyecanlandım. Arayan İLESAM Tokat İl Temsilcisi ve KÜMBET Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Sivaslı hemşerim Hasan AKAR hocamdı. Beni 09.02.2013 Cumartesi günü Tokat’ın yerel televizyonlarından GÜNEŞ TV de Saat 20.30 da yayınlanacak olan Hasan Akar ve Mahmut Hasgül’ün birlikte sunacakları KÜLTÜR SOFRASI adlı programa davet etti. Eşime bu daveti ilettiğimde o benden daha çok coşku ile ikimiz gidelim dedi. Birkaç gün heyecanla gün saydım ve nihayet programın olacağı gün 09.02.2013 günü öğlene doğru Tokat’a geldik.Biz daha yolda iken Hasan Akar hocam bizi çoktan arayıp sordu.Ben ve eşim konaklama yerine yerleştikten sonra hocam arabası ile gelip bizi alarak Tokat’ı gezdireceğini söyledi. Çok memnun olduk.
İlk olarak bize Tokat Atatürk Etnografya Müzesini,Tokat Müzesini gezdirdi,muhteşem bir müzeydi. Öğle yemeğinden sonra hep beraber Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’ne gittik.Dernek Başkanı Remzi Zengin Bey ve saygıdeğer eşi,oğlu,kızı, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve İLESAM Tokat İl Denetleme Kurulu üyesi Mahmut HASGÜL hocam tarafından kapıda gülen yüzler ile karşılandık.Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin ve Sivas’taki kurucusu olduğum Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) ın çalışmalarımızdan bahsederek iki dernek olarak ortaklaşa neler yapabileceğimiz konusunda bazı projeler tasarladık.
Daha sonra Hasan Akar,Mahmut Hasgül ve Remzi Zengin bey ile bizi alıp rüya gibi duygu dolu bir mekana götürdüler. Burası TOKAT MEVLEVİHANE MÜZESİ idi.Müzenin kapısını ilkönce benim açmamı söylediler ama her hallerinden ufak tebessümlerinden bana bir sürpriz bir şeyler olacağını anladımsa da belli etmedim.Kapıyı ilk sen aç dediler ve kapıyı açtığımda balmumundan yapılmış 5-6 adet semazenin döndüğünü görünce bu güzel sürprize şok oldum manzara muhteşemdi,semazenler canlı gibilerdi.Tokat’a gelenler şehrin bütün müzelerini görmeden sakın gitmesinler.Ayrıca Tokat Yağıbasan Medresesi, Deveciler Hanı gezdik.
Sonra hep birlikte akşam yemeği için nezih bir lokantaya götürdüler.Burada Hasan Akar hocamın eşi ve kızı,Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Md.Uzman Bekir Yeğnidemir bizi karşıladılar.Hep beraber hoş sohbet ve muhabbet dolu akşam yemeğinden sonra GÜNEŞ TV ye gittik. Burada bizi Tokat Güneş Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aktürk Bey gülen yüzü ve tatlı dili ile karşıladı.İkram edilen taze demlenmiş sıcak çayla heyecanım biraz azalmıştı. Aynı zamanda GÜNEŞ TV personelleri de aynı sıcak tavırları ile daha program başlamadan sevgimizi kazandılar.
Artık programın başlama zamanı gelmişti. Hasan Akar ve Mahmut Hasgül hocam ile birlikte stüdyoya geçip son hazırlıklarımızı tamamladık ve 20.30 da KÜLTÜR SOFRASI adlı program başladı..Hocalarımın benim şiir ve makale konusundaki çalışmalarımı tanıtmalarından sonra birlikte SİVAS ve TOKAT kültüründen bahsettik.Sivas gelenek ve göreneklerini bazı örnekleriyle anlattım.Her iki komşu ilin halk kültürü zaten birbirine benziyordu. Sonra beni en çok heyecanlandıran an gelmişti ve nihayet içerisinde 39 adet şiirlerimin bestelendiği KAR TANELERİ adlı ikinci şiir kitabımda yer alan TÜRKİYE BİRİNCİLİK ödülü aldığım TOKAT GÜZELLEMESİ adlı şiirimi bütün Tokatlılara ve GÜNEŞ TV izleyenlerine heyecanla farklı bir mutlulukla yüreğim uçarcasına okudum.Bu benim için çok anlamlı ve farklı mutluluktu. Program çok akıcı ve doğal devam etti.Hem EFSANE adlı ilk şiir kitabımdan hem de KAR TANELERİ adlı ikinci şiir kitabımdan şiirlerimi okudum. Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğimiz (SİYŞAD) çalışmalarımızdan,yayın kurullarında da görev aldığım 3 yıldır büyük özveri ve emekler ile çıkardığımız ve bu yıl 4.kez kültürümüze kazandıracağımız Antoloji Şiir kitaplarımızdan, bu yıl yine 29-30 Haziran 2013’de gerçekleştireceğimiz SİYŞAD 5.Geleneksel Şiir ve Müzik Şölenimizden, bahsettim.
2007 yılında çıkan EFSANE ve 2010 yılında çıkan KAR TANELERİ adlı iki şiir kitabımı, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğimizin çıkardığı ŞAİRLER SEÇKİSİ 3 Antoloji Kitabını Sivas Belediye Başkanlığımızın çıkardığı SULTANŞEHİR Kültür Sanat Dergisini,Ayrıca Ankara’da yayınlanan ve Sivas Temsilcisi olduğum ORTANCA ve KÜLTÜR ÇAĞLAYANI Dergilerini,şiir ve makalelerimin yer aldığı daha bir çok yayınları tanıttım .Mahmut Hasgül ve Hasan Akar hocam da Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği çalışmalarından,çıkarttıkları antolojiden , KÜMBET Dergisinden bahsettiler.
Kısacası KÜLTÜR SOFRASI adlı programda kültür sanat edebiyat adına her şey vardı.
Bir gece Tokat’ta konakladık ve ertesi sabah Pazar günü Tokat Otogarından Sivas’a dönecektik.Bir baktım Hasan Akar hocam bizi uğurlamaya gelmiş.Bunca yorgunluklarından sonra soğuk bir kış gününde buraya gelmesi ne büyük bir incelikti
Beni Sivas’tan davet edip TOKAT TV de KÜLTÜR SOFRASI programına konuk eden
İLESAM Tokat İl Temsilcisi ve KÜMBET Dergisi Genel Yayın Yönetmeni çok saygıdeğer can hemşerim Hasan Akar ve İLESAM Tokat İl Denetleme Kurulu üyesi Mahmut Hasgül,Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin,TOKAT GÜNEŞ Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aktürk’e ve tüm çalışanlarına bize gösterdikleri yakın ilgi ve olağanüstü misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz.
Anladım ki toprağım Sivas’a ne kadar sevdalı isem Tokat’a olan sevdam da hiç bitmeyecek. Tokat’ta beni destekleyen kişi ve kuruluş olursa İnşallah bir gün TOKAT ilimiz ve ilçelerinde TÜRKİYE BİRİNCİLİK ödülü aldığım TOKAT GÜZELLEMESİ adlı şiirimin yer aldığı ve içerisinde 39 adet bestelenmiş şiirlerim bulunan KAR TANELERİ adlı ikinci şiir kitabım için imza günü yapmak ,Tokatlılar ve Tokat’ta yaşayan tüm kitap sevenler ve kitap okuyanlar ile buluşmak,kucaklaşmak benim için çok anlamlı olur ve onur duyarım.
Yüreğinde Sivas ve Tokat sevdası olan herkese Sivas’tan selam,sevgi ve saygılarımla…

SABİHA SERİN
İLESAM Sivas Temsilcisi
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD)
Kurucusu ve Eski Başkanı

Bu yazı ile ilgili resimler ve yazımın yayınlandığı adreslerin linkleri aşağıdadır.

TOKAT GÜNEŞ TV DE KONUK OLDUĞUMU BELİRTEN BU YAZIMIN HABER OLAN YERLER

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Sabiha Serin'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil