Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini sohbet
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Dini sohbet Dini sohbetlerinizi burada yapabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 22.09.2008, 13:48   #41
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

gul-i_ahmer - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gul-i_ahmer Şuan gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.08.2010 16:43

Tecrübe Puanı: 641 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: --->: GÜNÜN SOHBETİ-Sırtında derin yaralar vardı

Alıntı:
tatli-dilli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ben firsatim oldugu zaman star tv de iftara dogru programini izlemeye calisiyorum, farkli bir isigi ve nuru var, en azindan bana öyle geliyor, böyle kalbimde bir huzur ferahlik ve mutluluk oluyor...
EVET BENDE SAHUR PROGRAMINI İZLEYEBİLİYORUM ..GEÇEN SENE VE ONDAN ÖNCEKİ İFTARLARDE İFTAR ÇADIRINIDA GİDİYORDU BİİZM MAHALLENİN İFTAR ÇADIRINADA GELMİŞTİ GELCEĞİ GÜN BÜTÜN AKRABALR TOPALNIP GİTMİŞTİK ÇOK NURLU YÜZLÜ BİR HOCAMIZ BEN ONA DED DİYORUM ZATEN ÇOK TATLI VE ŞİRİN VE İNSANA HUZUR VERİYO ÇOK FARKLI ANLATIMIYLA İNSANA ŞEVK VERİYO AMA BU SENE İFTAR ÇADIRLARINDA SOHBET VERMİYO :(
gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 13:49   #42
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 641 gul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOKgul-i_ahmer FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: GÜNÜN SOHBETİ-Allah'ım, sana havale ettim

GÜNCELLEME.................... ..........
gul-i_ahmer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 13:56   #43
tatli-dilli
Usta Yiğido

tatli-dilli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tatli-dilli Şuan tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.10.2009 00:37

Tecrübe Puanı: 843 tatli-dilli BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart --->: GÜNÜN SOHBETİ-Sırtında derin yaralar vardı

dün acikladi onu nicin böyle artik katilmadigini, cok yoruldugunu yolculuklar esnasinda vs. seminarler de vermiyormus artik pek fazla yurt ici ve disi olsun. isterdim cok onun bir seminarine katilmayi.
tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 14:01   #44
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart Cevap: --->: GÜNÜN SOHBETİ-Sırtında derin yaralar vardı

Alıntı:
tatli-dilli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
dün acikladi onu nicin böyle artik katilmadigini, cok yoruldugunu yolculuklar esnasinda vs. seminarler de vermiyormus artik pek fazla yurt ici ve disi olsun. isterdim cok onun bir seminarine katilmayi.
EEVT DÜN AÇIKLADI YIL KAZASI FALAN OLUYORMUŞ ZOR OLUYORMUŞ ...
OLSUN BAŞIMIZDA HİÇ EKSİK OLMASINDA VARSIN TV LERDE GÖRELİM SADECE
Alt 22.09.2008, 14:11   #45
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: GÜNÜN SOHBETİ-Allah'ım, sana havale ettim

Allah razı olsun. az da olsa canı yanan ve hemen bedduaya sarılan kardeşlerimize ithaf olunur.beddua etmek yerine güzel dualarda bulunalım.özellikle anne ve babalar.bizler o kutlu Peygamberin ümmetiyiz ona yakışan bir ümmet olma duası ile

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 22.09.2008, 14:24   #46
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart --->: GÜNÜN SOHBET- İnce yapılı, narin ve heybetliydi

Peygamber efendimizi anlamak için mutlaka okumak,dinlemek,bir yerlerden araştrırlıp bilgilenmek farzdır.O yücelerin yücesi ve son olan yegane tek peygamber, ümmetini çok seven ve kurtuluşu için dualar yapanı sevmemek , kimin haddine.İnsanlar eğer huzurlu,mutlu, ve kutlu olmak isterlerse işaret ettiği yolu takip etmeliler.,onun özüne ulaşmak yanında olmaktır.Onda olan özellikler farklıdır.Herşeyi ile samimi tek bulunmaz biridir.Onun gibisi yoktur.Olmasıda mümkün değildir.AZADİYA İNSANI arkadaş bu değerli bilgilerinden ötürü sizleri selamlıyor.Bereket ve Mağfiret ayı olan bu Ramazan da her yönü ile Kurtuluş isteyen tüm islam aleminin geçirecekleri hayat yaşantıların da arzu ettikleri muratlar ne ise kabul olsun diyorum.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2008, 15:45   #47
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart GÜNÜN SOHBETİ-Peygamber duasındaki bereket

Peygamber duasındaki bereket

HAZRETİ Cabir anlatıyor:
Babam Abdullah İbni Harám, Uhud Savaşı'nda şehit düşmüştü, geride dokuz kız kardeşim ve bir hayli de borç bırakmıştı.

Borçlular sıkıştırdılar, alacaklarını almak için anlayışlı davranmadılar. Ben de peygamberimize başvurdum; alacaklılarla konuşmasını söyledim. Hurma bahçesinin o yıl verdiği ürünü kabul etmeleri ve borcun geri kalan kısmından vazgeçmeleri konusunda onları ikna etmesini istedim. Peygamberimiz olur dedi ve alacaklılardan bunu istedi, ama hiçbiri kabul etmedi. Bunun üzerine Allah'ın elçisi bana, "Yarın sana geleceğim" buyurdu.

Ertesi sabah Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte geldi, hurma bahçesini dolaştı, bu arada hurmanın bereketlenmesi için dua etti. Bana da "Hurmaları toplayıp cins cins ayır, iyi hurmaları (acve hurmasını) bir boy, kalitesiz hurmaları bir boy yap. Sonra durumu bana bildir" diye buyurdu.

Dediklerini yapıp durumu ona bildirdim. Hz. Peygamber geldi, hurmaların başına oturdu ve bana, "Haydi herkese alacağını ölçüp ver!" buyurdu.

Ben de hurmaları ölçerek herkese alacağını verdim, hurmalar hiç eksilmemiş gibi öylece duruyordu.

GÜNÜN AYETİ

Kendilerine ulaşmış hiçbir kanıt bulunmadığı halde Allah'ın ayetleri hakkında tartışanlar, gerek Allah yanında, gerekse müminler yanında büyük bir gazap ile karşılanır. Allah, büyüklük taslayan ve zorbalık yapan her insanın kalbini işte böyle mühürler. (Mümin 40/35)

GÜNÜN HADİSİ

Ebu Hureyre (RA) şöyle rivayet ediyor:

Resulullah (SAV), "Gıybet nedir, bilir misiniz?" diye sordu.

Sahabe, "Allah ve Resulü bunu daha iyi bilir" dedi.

Resulullah (SAV), "Gıybet, bir Müslüman kardeşini onun hoşlanmayacağı şekilde anmaktır" buyurdu.

"Eğer söylediğim şeyler kardeşimde varsa?" denildi

Resulullah (SAV), "Eğer söylediğin hususlar kardeşinde varsa onun gıybetini yapmış, şayet yoksa iftira etmiş olursun" buyurdu. (Müslim, Birr 70; Tirmizi, Birr 23)

GÜNÜN DUASI

Evine girdiğinde şöyle buyururdu:

Okunuşu: "Bismillahi dehelna. Bismillahi herecna ve Alallahi tevekkelna."

Anlamı: "Allahın adıyla eve girdik. Allah'ın adıyla evden çıktık. Ve sadece Allah'a tevekkül ettik."

Alt 24.09.2008, 15:47   #48
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart GÜNÜN SOHBETİ-Yoksa münafık mı oldum! SAHABE çok hassastı.

Yoksa münafık mı oldum! SAHABE çok hassastı.

SAHABE çok hassastı. Efendimizin yanında yetişen bu kutlu nesil kılı kırk yarardı. Peygamber dergáhında yetişen sahabe şöyle diyor:

Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in yanındaydık, bize öğüt verdi, cehennemden söz etti. Sonra eve geldim, çocuklarla güldüm oynadım, eşimle şakalaştım eğlendim. Deminki halim yoktu. Bu durumum canımı çok sıktı ve kendimi evin dışına sokağa attım.

Yolda ağlayarak giderken Ebu Bekir'e rastladım:

"Neyin var, Hanzala?" diye sordu.

"Hanzala münafık oldu" dedim. Ebu Bekir, "Bu nasıl söz, sen ne diyorsun" diye sordu.

Şöyle dedim:

"Öyle ya, Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında bulunuyoruz. Bize cennet ve cehennemden bahsediyor; onları gözümüzle görmüş gibi oluyoruz. Huzurundan ayrılıp çoluk çocuğumuzun yanına ve işlerimizin başına dönünce, çok şeyi unutuyoruz."

Bunun üzerine Ebu Bekir, "Vallahi biz de aynı durumdayız. Yürü Resul-i Ekrem'e gidelim" dedi. Birlikte yola düştük ve Hz. Peygamber'in huzuruna girdik. Ben, "Ya Rasulullah! Hanzala münafık oldu" dedim.

"Bu ne demek?" buyurdu.

Ben, "Ey Allah'ın Elçisi" dedim. "Yanında bulunduğumuzda bize cennet ve cehennemden bahsediyorsun; biz de onları gözümüzle görmüş gibi oluyoruz. Senin huzurundan çıkıp çoluk çocuğumuzun yanına ve işlerimizin başına dönünce bunların çoğunu unutuyoruz."

Bunun üzerine Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Canımı kudretiyle elinde tutan Allah'a yemin ederim, eğer siz, benim yanımda bulunduğunuz hali devam ettirip hep zikirle meşgul olsaydınız, melekler yattığınız yataklarda, yürüdüğünüz yollarda sizinle tokalaşırdı. Fakat ey Hanzala, bir saatinizi ibadete, bir saatinizi dünya işlerine ayırınız.

Peygamber Efendimiz bu sözleri üç defa tekrarladılar.

GÜNÜN AYETİ

Servet ve evlat dünya hayatının süsleridir. Ölümsüz olan erdemli davranışlar ise Rabbinin katında hem mükáfatı daha değerli, hem de ümit bağlamaya daha elverişlidir. (Kehf 18/46)

GÜNÜN HADİSİ

Ebu Hureyre'den (RA) rivayet edildiğine göre Resulullah (SAV) şöyle buyurur:

"Yüce Allah rahmetini yüz parça yaptı. Doksan dokuzunu yanında tutup, bir bölümünü de yeryüzüne indirdi. İşte, bu bir parça rahmetten dolayıdır ki, bütün yaratıklar birbirlerine şefkat ederler. Hatta yavrulu hayvan bile yavrusunu ezmemek için ayağını çeker." (Müslim, Tevbe 17)

GÜNÜN DUASI

Yemek yediğinde şöyle buyururdu:

Okunuşu: "El-Hamdulilahi'l-lezi etemena ve eşbana. Ve sekana ve ervana ve ceelana müslümine."

Anlamı: "Bizi yedirip doyuran, su verip suya kandıran ve Müslüman kılan Rabbimize hamd ederiz."

Alt 25.09.2008, 13:27   #49
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart GÜNÜN SOHBETİ-Onu nasıl toprağa koydunuz!

Onu nasıl toprağa koydunuz!

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor.

Res'ul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in hastalığı iyice ağırlaşınca, sıkıntıları da arttı. Ateşi yükseliyordu. Bunu gören Hz. Fátıma:

"Vah babacığım, ne büyük sıkıntıların var!" diye ağlamaya başladı. Peygamber Efendimiz ona, hafifçe gülümseyip:

"Bu günden sonra babanın sıkıntısı kalmayacak" buyurdu. Peygamber Efendimiz, Rabbine aziz ruhunu teslim edince, Hz. Fátıma şöyle ağlamaya başladı:

"Ah benim, Rabbinin davetini kabul edip giden babacığım.

Ah benim, Rabbine bu derece yakın olan babacığım.

Ah benim, durağı Firdevs cenneti olan babacığım.

Ah benim, kara haberini cebráil ile paylaşacağımız babacığım."

Peygamber Efendimiz defnedildikten sonra, mezardan dönenler içindeki Hz.Enes'i gören Hz. Fátıma, peygamberimize yakın olan bu sahabeye sitem edercesine şunları söyledi.

"Enes! Allah'ın Rasulû'nün üzerine toprak atmaya eliniz nasıl vardı? Buna gönlünüz nasıl razı oldu?"

Hz. Fátıma da babasından sonra çok yaşamadı. Henüz çok genç olmasına rağmen, 27 yaşları civarında Peygamberimizin vefatından 6 ay sonra Hz. Fátıma da vefat etti. Hasret bu denli yakıcıydı. Peygamberimizin vefatından 6 ay sonra Medine halkı yine ağlayarak Hz. Fátıma'yı mezarına taşıyorlardı. Tarifi mümkün olmayan bir hasret, bir hüzün, Peygamber şehri Medine'yi çepeçevre kuşatmıştı.

GÜNÜN AYETİ

Resulüm! Sana indirdiğimiz feyiz kaynağı bir kitaptır bu, insanlar ayetlerini incelesin, akıl ve iz'an sahibi kimseler öğüt alsın diye! (Sád 38/29)

GÜNÜN HADİSİ

Numan bin Beşir'in (r.a.) rivayet ettiğine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor.

"Müminler birbirlerini sevmek, birbirlerine şefkat göstermek ve iyilik yapmakta bir vücut gibidir. O vücudun bir uzvu hastalanırsa, diğer uzuvlarda hastalığın acısını duyar, uykusuzluk ve ateşine iştirak eder." (Buhari Edep 37, Müslim Birr 66)

GÜNÜN DUASI

Su İçtiğinde Şöyle Buyururdu:

Okunuşu: "El-Hamdulilahi'l-lezi ceelel maefuruten bi rahmetihi ve Lem yec'elhu milhen acácen bi zunibina."

Anlamı: "İçtiğimiz suyu günahlarımızdan ötürü acı ve tuzlu kılmayıp da tatlı ve güzel kılan Rabbımıza Hamd olsun."

Alt 27.09.2008, 09:33   #50
gul-i_ahmer
Usta Yiğido

Standart GÜNÜN SOHBETİ-Bence sen oğluna isyan ettin

Bence sen oğluna isyan ettin

Hz. Ömer'in halifelik yıllarında bir adam çocuğunu alıp Hz. Ömer'e gelir.

Adamın yüz hatlarından, tavırlarından çocuğa gönül koyduğu bellidir. Nitekim konuşmaya başlayınca evladını şikáyet eder. Der ki, ey müminlerin emiri ben şu oğlumdan şikáyetçiyim. İsyankár olan, bizi dinlemeyen bir çocuğumuz var. Bir türlü yola gelmiyor, bana bir yol gösterir misin?

Hz. Ömer, delikanlıya döner ve bu hál nedir genç, bana anlatır mısın? Bilmez misin ki baba ve anneye isyan etmek en büyük günahlardandır. Babanın hakkını bilmez misin? Genç delikanlı son derece sakin bir şekilde şöyle der. Ben bütün bunları biliyorum. Ama beni de dinleyiniz. Çocukların baba ve anne üzerinde hiç mi hakkı yok? Hz. Ömer bu itiraz üzerine, tabii ki çocuğun da hakkı var. Baba, oğluna hayırlı olacak bir eş arayışına girmeli, çocuğuna iyi bir isim vermeli, Allah'ın kitabını öğretmelidir. Hz. Ömer'i dinleyen genç şöyle der: Ey Müslümanların Lideri! Babam bunların hiçbirini yapmadı. Annemi köle pazarından satın aldı. Ben hiçbir haysiyeti olmayan bir anneden doğdum, bir şey öğrenemedim, bana iyi bir isim koymadı, benim adım "Cual" bildiğiniz gibi cual, yerdeki küçük böceklere verilen isimdir. Bana Kur'an'dan da tek ayet öğretmedi. Benden ne bekler!

Hz. Ömer babaya döner. Duyuyor musun çocuğun dediklerini, bence o sana değil sen ona isyan etmişsin. Hakkını yemişsin. Haydi kalk ve git... Düşünmeye değer değil mi?

GÜNÜN AYETİ
Sizi huzurumuza yaklaştıracak olan ne mallarınız, ne de evlatlarınızdır. Ancak iman edip yararlı işler yapanlar müstesna! Onlara yaptıklarından kat kat fazla mükafat verilecek ve onlar en yüksek makamlarda kalacaklardır. (Sebe 34/37)

GÜNÜN HADİSİ
Numan bin Beşir'in (r.a.) rivayet ettiğine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

"Müminler birbirlerini sevmek, birbirlerine şefkat göstermek ve iyilik yapmakta bir vücut gibidir. O vücudun bir uzvu hastalanırsa, diğer uzuvlar da hastalığın acısını duyar, uykusuzluk ve ateşine iştirak eder."
(Buhari Edep 37, Müslim Birr 66)

GÜNÜN DUASI
Gazaplandığında şöyle buyurdu:

Okunuşu: "Allahümmağfirli zenbi. Ve ezhib gayze kalbi. Ve ecşrnş mineşşeytani."

Anlamı: "Allah'ım günahlarımı bağışla. Kalbimin gazabını gider. Ve beni şeytandan koru."

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil