Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dini Bilgiler (Ayetler, Hadisler, Dualar ve Muhtelif konular)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.08.2009, 10:22   #1
erolbal
Yeni Yiğido
NO AVATAR

erolbal Şuan erolbal isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.01.2015 12:44

Tecrübe Puanı: 0 erolbal FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Kul Hakkı

Değerli arkadaşlar, sitenizi belli aralıklarla izliyorum. İstanbulda yaşayan bir Sivaslı olarak, sizin aracılığınızla özlem gideriyorum. Teşekkür ederim.
Dini bilgiler bölümünüze, benim alanım olduğu için izninizle katılma cüretini gösteriyorum. Bu alanda en ufak bir katkım olabilirse de çok mutlu olurum.
İslam dini ile ilgili yayınlar, çok yoğun bir şekilde ilmihal bilgilerine dayanmaktadır. Değerli insanlarımız da haklı olarak bu bilgilerin yol göstericiliğinde maalesef çok sığ bir zeminde kalıyor. Böyle olunca dini yaşayış bu bilgiler ile sınırlı oluyor. Burada ilmi derinliği yüksek olan konular konuşulmalıdır demiyorum. Ancak insanlarımızda ancak bunları anlar, onlara sadece salavat getirererek, tespihiyle saatlerce başbaşa kalarak hatta binlerce defa bunu yaparak din adına büyük bir iş yapmış olur havasına sokmayalım.
Yapmamız gereken öncelikleri verdikten sonra ilmihal bilgisi (çoğu insan dini bilgi sadece deyince ilmihal bilgisi zannediyor)de verelim. Allah'ın emrettiği yapmamamızı istediği her şey haramdır.Uyulması gereken bu yasaklara "kul hakkı" diyoruz.Dinimiz; affedilmez günahlar kategorisine, başka insanlarla ilişkilerimizde ki yanlışlarından(Kul Hakkı) dolayı gireceğimizi açıklamaktadır.
İzin verirseniz kul hakkı ile ilgili bir başlık açmak istiyorum. Çünkü maalesef toplumsal olayları bir gün bile izlediğimizde ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu görürüz.
Bu durumla ilgili şöyle bir tespit yaparsak konu daha iyi anlaşılmış olur. Bir ilahiyatçı olarak yıllar öncesi ve bugünü çok kısa özetlemek istiyorum. Toplumumuzda ki vahşet, şirret, iğrenç olayları ya da sevimsiz, rahatsız edici, yakışıksız durumları göz önüne alırsak; son yıllarda çok büyük bir olumsuzluk olduğunu gözlemleriz. Ancak yine son yıllarda (kamuoyu araştırmalarına gre de, kendi gözlemlerimize göre de) abitlerin(ibadet edenlerin) çok arttığını, ariflerin ise çok azaldığını görüyoruz.
Müslümanın miracı olan namaz sırasında ulaşılması gereken ruh yüceliği yerine, toplumun bazı kesimlerinde yer edinme ya dadünyevi çıkar amacı güdülmemelidir.Çünkü din adına insanlarımıza ibadet etmenin önemini anlattık, ama müslüman keyfiyetini ( gerçek müslümanın özellikleri) anlatamadık. "Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir." buyuran Hz. Peygamberimizin ümmeti ne durumdadır. Biz alış veriş ve iş yaparken hangi esnafa, ustaya, satıcıya, iş adamına, bürokrata, siyasetçiye v.s. güveniyoruz? Bu soruya %99 diyemiyorsak müslüman kimliğimizin durumu vahimdir. Yüzyıllar öncesinde ulaştığımız medeniyet seviyesiyle bir ilgimiz var mıdır? O büyük şahsiyetler şimdi neden yok?
Toplumsal ve dini kimliğimizin sağlıklı , seviyeli , örüntüyü değilde özü kurtaran bir kimlik olması için kul hakkına riayet bir müslüman için(imanla birlikte) en başta gelen özelliktir. "İbadet ayrı kabahat ayrı" gibi kabahatli sözlerin doğru olmadığını belirtelim. Büyük alimlerimizin ittifakla kabul ettiği görüşlerden bir tanesi de şudur;" Bir kimse Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa fakat üzerinde kul hakkı bulunsa, bu hakkı ödemedikçe Cennete giremez." Lütfen toplumumuzu imkanlarımız ölçüsünde aydınlatalım.
erolbal isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.08.2009, 10:29   #2
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: Kul Hakkı

Kastamonu’da yetişen velîlerden Seyyid Ahmed Sünnetî hazretleri bir sohbetinde;

- Kardeşlerim her ibâdeti seve seve yapmalıdır buyurdu. Kul hakkına dokunmamaya hakkı olanları ödemeye titizlikle çalışmalıdır.
Ve ekledi:
- Üzerimizde kimsenin hakkı kalmamasına çok dikkat etmeliyiz! Hakkı dünyâda ödemek kolaydır. Nezâketle yumuşaklıkla haktan kurtulmak mümkün olur. Fakaat...
- Fakatı ne? dediler
- Âhirette iş böyle değildir. Orada hak altından kurtulmak çok güçtür çâresi bulunmaz.
Sordular:
- Neden güçtür efendim?
- Çünkü âhirette dünyadaki paralar geçmez. Mal mülk para etmez. Orada sevap ve günahlarla bu iş yapılır.
Anlayamadılar.
- Nasıl yâni efendim?
- Şöyle ki borçlunun sevaplarından alınıp hak sâhiplerine verilir. Sevapları yetmezse alacaklıların günahları alınıp buna yükletilir.
Şöyle bitirdi:
- Gayri Müslimlerin de haklarını gözetmek lâzımdır. Yabancı memleketlerdeki insanların da mallarına canlarına ve nâmuslarına saldırmamalı onların kanûnlarına da karşı gelmemelidir.
[İbni Âbidîn (Dürr-ül-muhtâr) kitabını açıklarken namaza niyet bahsi ikiyüzdoksanbeşinci sayfada buyuruyor ki (Kıyâmet günü hak sahibi hakkını affetmezse bir dank hak için cemaat ile kılınmış kabûl olmuş yediyüz namazı alınıp hak sahibine verilecektir). Bir dank dirhemin altıda biri yaklaşık olarak yarım gram gümüştür.]

* Kul hakkından çok korkmalı. Müflis üzerinde kul
hakkıyla ahirete gidip amelleri bir bir hak sahiplerine
verilen ve bir de üstüne onların günahlarını alandır
yani iflas edendir.
Alt 14.08.2009, 10:34   #3
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Kul Hakkı

bu güzel yazınız için sonsuz teşekkürler kardeşim sağolun kul hakkını biliyoruzda bazen uygulamak zor geliyor ah bide uygulaya bilsek ne güzel olacak ama malesef inşallah bunu bilipte uygulayanlardan oluruz

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)