Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.10.2010, 09:57   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 899 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Yeni yapı denetimi uygulama yönetmenliği geliyor

Belediye Başkan Vekili Ömer Faruk Çınargil, 05 Şubat 2008 "Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği" ile getirilen yenilikler hakkında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Çınargil, düzenlediği basın toplantısında şu açıklamayı yaptı;

"17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında meydana gelen can ve mal kayıpları, denetimsiz yerleşme ve yapılaşmaların yol açabilecekleri zararları bütün açıklığı ile gözler önüne sermiştir.

Ülkemizde bu depremler sonucunda 18.373 vatandaşımızı kaybettik, 48.901 vatandaşımız yaralandı, 376.685 Konut çeşitli oranlarda hasar gördü.

Bu kayıplar neticesinde imar ve afetler mevzuatının öngördüğü yapı denetim sisteminin değiştirilmesi toplumsal bir talep haline gelmiş olup, bunun üzerine Bayındırlık ve iskan Bakanlığı 13.07.2001 tarihinde 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunu, 12.08.2001 tarihinde ise Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esaslan Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda 4708 sayılı kanunun uygulanması için 19 il pilot il seçilmiş ve bu illerde uygulamaya başlanılmıştır.

Ayrıca, uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek için 05.02.2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yeni "Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği" yürürlüğe konulmuştur.

05 Şubat 2008 "Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği" ile getirilen yenilikler şunlardır.

• Yapı denetim kuruluşunda ortaklık durumu ve yetki devri hususlarına netlik kazandırılmıştır.

• Yapı denetim kuruluşunun yetki sınırları, 720 bin m2 iken 360 bin m2 ye düşürülmüştür.

• Yapı denetim kuruluşuna izin belgesi verilmesi ile bir ilde görev yapabilecek kuruluş sayısının belirli olması getirilmiştir.

• Laboratuarın çalışma usul ve esasları düzenlenerek, Yapı Denetim Komisyonu tarafından izin belgesi almasına tabi tutulmuşlardır.

• Teknik personelin denetim yetkisi ve Yardımcı kontrol elemanı olarak mimar görevlendirilebilmesi getirilmiştir.

• Denetçi ve kontrol elemanlarının yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenmiştir.

4708 Sayılı Kanun'un Çıkarılış Amacı:

Can ve mal güvenliğini teminen, imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esaslan düzenlemektir.

Bu amaç doğrultusunda, denetim islerinin, yapının denetimini üstlenen fenni mesulleri tek çatı altında toplayan UZMANLAŞMIŞ KURUMSAL FİRMALAR eliyle yürütülmesi öngörülmüştür.

Yeni yapılan düzenleme ile DENETÇİ olmak için gerekli olan 12 yıllık mesleki deneyim 5 yıla düşürülmüş, bu sayede denetçi kadrosunun gençleştirilmesi amaçlandırılmıştır.

4708 sayılı Kanunun Kapsamı;

■ 3194 Sayılı imar Kanununun 26. maddesinde belirtilen kamuya ait yapı ve tesisler,

■ 3194 Sayılı imar Kanununun 27. maddesinde belirtilen ruhsata tabi olmayan yapılar,

■ Tek parselde, bodrum katı dışında en çok iki katlı ve toplam alanı iki yüz metrekareyi geçmeyen müstakil yapılar haricinde kalan Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak tüm yapıların denetimini kapsamaktadır.

13.07.2010 tarih ve 27640 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 14.06.2010 tarih ve 2010/624 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2011 tarihinden itibaren 4708 sayılı Kanunun yurt qenelinde yürürlüğe konulması kararlaştırılmıştır.

Dolayısıyla ilimizde daha önce yapımına başlanmış inşaatlarda çeşitli nedenlerden ötürü inşaat ruhsatı ve bina iskan ruhsatı alamayan müteahhit ve bina sahiplerini uyarmak sorumlu belediyecilik anlayışımızın gereğidir.

Bu durumda olan vatandaşlarımızın ve müteahhit firmalarımızın bir an önce belediyemize müracaat ederek bu işlemleri tamamlamaları kendi menfaatleri açısından önem arz etmektedir.

Aksi takdirde BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI, Yapı Denetimi Komisyonu Başkanlığının 11.02.2002 tarihinde yayınladığı genelgesine tabi olacakları ve bu genelgede aynen şöyle yazmaktadır;

Ruhsatsız olarak yapılmış veya herhangi bir nedenle (esaslı tadilat gibi) yeniden ruhsat alınması gereken, kısmen veya tamamen inşa edilmiş olan yapıların denetim ücretlerinin hesabında, belirtilen ücret sistemi uygulanacaktır yani;

a) Ruhsatsız olarak başlanmış bir yapının mevcut durumunun incelenmesi, gerekli ise yeniden röleve ve plan çizilmesi, yapının betonarme hesaplan ile deprem hesapları ile, yeniden yapılması, etüt, deney ve testlerin yapılması, özetle yapının güvenliğinin ortaya çıkarılması için gereken tüm işlemler, yapı denetim kuruluşları ile mal sahipleri arasında yapılacak özel hizmet sözleşmeleri ile belirlenecektir.

b) Bu incelemeler sonucunda yapının güçlendirilmesi gerekli ise, yapı denetim kuruluşlarınca, yapı sahibine güçlendirmede izlenecek genel kurallar hakkında bir rapor verilecek ve proje müellifi ile anlaşılarak güçlendirme projesi hazırlanması istenecektir. Güçlendirme projesi hazırlanmış bir yapının denetim ücreti ise "Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinin 14. maddesinde belirtilen esaslara göre hesaplanacaktır.

c) Mevcut yapıya ilave katlar da yapılması gerekiyor ise bu durumda yapının güvenliğinin incelenmesi için (a) bendi esaslan uygulanacak, güçlendirme gerekli ise (b) bendi esaslarına göre hazırlanacak güçlendirme projesi maliyetlerine ilave katların maliyetleri de dahil edilerek bulunacak kesif bedeli esas alınacak ve 14 ncü madde esasları uygulanacaktır.

Buradan da anlaşılacağı üzere 01.01.2011 tarihinden sonra ruhsatsız olan inşaatların ocak ayına kadar inşaat ruhsatı, bina iskan ruhsatı almayan ve esaslı tadilat yapacak mevcut binaların bir yapı denetim firmasıyla anlaşmaları gerektiği, binalarından alınacak karot ve röntgen deney raporları, röleve projelerinin çizimi gibi bir çok zorlukla karşı karşıya kalınacağı gibi, fazladan da bir maliyetle karşılaşmaları söz konusu olacağından bir an önce müteahhit ve vatandaşlarımızın bu işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir."

Kaynak: Sivas Belediyesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.10.2010, 12:03   #2
burak5866
Usta Yiğido

burak5866 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burak5866 Şuan burak5866 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.08.2021 15:47

Tecrübe Puanı: 786 burak5866 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Yeni yapı denetimi uygulama yönetmenliği geliyor

çok çok önemli ve geç kalınmış bir karar.inşallah sadece uygulanma imza ve mühürde kalmaz gerçekten tam manasıyla uygulanır.sivas belki deprem kuşağında değil ama deprem yönetmeliğine uygun binalar yapmalıyız.
Alt 23.10.2010, 12:19   #3
ismail 58
Usta Yiğido

ismail 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ismail 58 Şuan ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.01.2016 23:55

Tecrübe Puanı: 1038 ismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz seinismail 58 kann auf vieles stolz sein

Saha çalışanların iyi olmaz ve görevin gereğini tam anlamıyla yapmayacak olursa ki, dilerim yaparlar...

Koltuktan açıklama yapmak yapı firmalarının reklamını yapmaktan öteye gitmez...

Takım iyi oynamadıktan sonra tribünden tezahürat fayda vermez....
ismail 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 25.10.2010, 00:52   #4
Duhan58
Tecrübeli Yiğido

Duhan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Duhan58 Şuan Duhan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.01.2013 13:30

Tecrübe Puanı: 713 Duhan58 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

bu adam varsa işin içinde kesin bi ters durum çıkar ortaya hiç güvenmiyorum bu adama tam bir yandaş
Duhan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)