Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Kaçak yollarla Sivas'a getirilen 2 ton patatese el konuldu - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.05.2010, 06:45   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 898 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Kaçak yollarla Sivas'a getirilen 2 ton patatese el konuldu

Türkiye’nin patates üretiminde söz sahibi olan illerin toprağında çıkan patates siğili hastalığı patates üreticilerinin gözünü Sivas’a çevirirken, hastalıklı bölgelerden gelen sertifikasız patates tohumları üreticiyi tehdit ediyor.

Patates siğili hastalığının Sivas’a da bulaşmasını engellemek için denetimlerini sürdüren İl Tarım Müdürlüğü Ekipleri, patates siğilinin olduğu illerden biri olan Niğde’den gelen 2 ton sertifikasız tohuma el koydu.
İl Tarım Müdürü Mehmet Beykaya yaptığı açıklamada, Sivas Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejisi kapsamında lokal ürün deseninin geliştirilmesi hedefine uygun olarak patates tarımı incelemeye alındığını, yapılan araştırmalar sonucunda Sivas’ın patates üretim merkezi olabileceği sonucuna varıldığını belirtti.
Sivas’ta son yıllarda tohumluk ve sanayi ürünü olarak patates üretimi yaygınlaşarak arttığını vurgulayan Beykaya, “2006 yılında 12 bin dekar olan patates ekim alanımız 2009 yılı itibari ile 60 bin dekara çıkmıştır. Gelecekte Sivas ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı aşikârdır. İlimiz patates hastalıklarından ari olması itibariyle tam bir cazibe merkezi olma yönünde ilerlemektedir. Bu özelliklerini dikkate alan Bakanlığımız 8 Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve 3 üniversite ile birlikte yürütülen “Ülkesel Patates Tohumluk Üretim Sisteminin Geliştirilmesi” projesinin “Tohumluk Üretim Alanlarının Tespiti” başlıklı alt proje çalışmaları sonucunda İlimiz Merkez, Kangal, Şarkışla ve Yıldızeli ilçelerinin tohumluk patates üretimine uygun olduğuna karar verilerek bu bölgelerin “Tohumluk Üretim Alanı” olarak ilan edilmesi kararlaştırılmıştır” dedi.
Özellikle son yıllarda iç ve dış karantinaya tabi Patates Siğil Hastalığının Nevşehir, Niğde ve Ordu illerinde görülmeye başlamasıyla buralarda tohumluk patates üretimi yasaklandığını söyleyen Beykaya, “Bu illerdeki tohumluk patates üreticileri büyük oranda ilimize gelmişlerdir.
Patates Siğil bilinen bir kimyasal mücadelesi olmayıp, yüzde 60-70’ lere varan ürün kaybına neden olmaktadır. Bulaşık olduğu alanlarda 30 yıl süre ile patates ekimi yasaklanmaktadır.
Önceki yıllarda olduğu gibi Müdürlüğümüz tarafından sıkı karantina tedbirleri ile iç ve dış karantinaya tabi Patates Siğil Hastalığı bulaşık olduğu illerden gelen patates satıcılarının ilimize girişleri engellenmektedir.
Bu kapsamda İl ve ilçe semt pazarları gezilmekte, gece gündüz demeden denetimler yapılmakta ve gelen ihbarları anında değerlendirilmektedir. Alınan bir ihbar üzerine Şarkışla ilçemizde yapılan denetimlerde, Niğde ilinden ekim yapılmak üzere getirilen 2 bin kg patatese rastlanılmıştır. Söz konusu patateslere 6968 sayılı Zirai Mücadele ve Zirai Karantina Kanununun 16. maddesine istinaden aynı Kanunun 52. maddesine el konulmuştur” şeklinde konuştu.

Sivas Hürdoğan
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.05.2010, 07:54   #2
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft
Standart Cevap: Kaçak yollarla Sivas'a getirilen 2 ton patatese el konuldu

Üretimde kalite o kadar düştüki ve değiştiki hiç bir şeyin tadı kalmadı, "Bize birşey olmaz, atın ölümü arpadan olsun" mantığıyla inşallah hastalıklı patatesler vatandaşa yedirilmez,
Alt 14.05.2010, 08:00   #3
doğan bulut58
Usta Yiğido

doğan bulut58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

doğan bulut58 Şuan doğan bulut58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.03.2015 00:32

Tecrübe Puanı: 1272 doğan bulut58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

EVET MALESEF ÖYLE OLUYOR BENDE BİR PATATES YETİŞDİRİCİSİ OLARAK BU KONUDA Ç.OK DERTLİYİM NİĞDE YÖRESİNDE GELİYOR HASTALIKLI PATATES BİR BENDE DÜŞTÜM O DUZAĞA 1 TON TUHUMLUK ALDIM HEPSİ TARLADA ÇÜRÜDÜ ŞİMDİ ÇOK İYİ TARIM KIRDİ KOOPARATİFİNDE SERFİTİKALI TOHUM KULLANIYORUM AMA ÇOK PAHALI ONUDA SÖYLEYİM BU KONUYA EL ATMALARI LAZIM KİLOSU 1 800 KRŞ AMA PİYSADA 450 KRŞ VATANDAŞ ALAMIYOR ARADA ÇOK FARK VAR BUNA BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ
doğan bulut58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.05.2010, 08:55   #4
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Bu konuda şehre girişler denetlenmeli ve bozuk giren ürünler şehre alınmamalı.insan sağlığı her şeyden önemli, tabi bu önemi bilmek gerek.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)