Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Atatürk'ün hakkında bilinmesi gereken 30 şey - Sayfa 3 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Diğer Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Diğer Konular Diğer konular. Yukarıda bulamadığınız konular hakkında burada yazabilirsiniz.

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.02.2010, 00:30   #21
akademik
Yiğido
NO AVATAR

akademik Şuan akademik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.02.2010 14:28

Tecrübe Puanı: 684 akademik FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Böse Cevap: Atatürk'ün hakkında bilinmesi gereken 30 şey

Alıntı:
Ebuhalid_52 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
araştırmak lazım 1 . sınıftan beri hayatımızın her alanında görüyorsunuz görmediklerinize bakın biraz
Mübarek attın ortaya bir taş geri çekildin, sorduk yok tartışmam yok iyisini siz bilirsiniz falan filan.Yine diyorum varsa bir bildiğiniz Ya bildiklerinizi bizimle paylaşacaksınız yada paylaşılanlara yorum yapmayacaksınız. Atatürk iyidir yada kötüdür sanane kardeşim!! sen iyi yönlerini al yada iyi bildiklerini yaşa.O şu an huzur-u mahşerde yaptı ise bir hata, hesabını vermek ona düşer, sen bazı şeyleri iyi bildiğini zannediyorsan o zan üzere yaşantını tayin et. Ve son şunu söylerim Bu memlekette Atatürk'e küfredenler dahi O'nun sayesinde O'na küfrediyor bu böyle biline.
akademik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.2010, 02:20   #22
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Tecrübe Puanı: 634 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Atatürk'ün hakkında bilinmesi gereken 30 şey

Alıntı:
goramaz Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
anlamadığım bir şey de ; Atatürk batıya karşı mücede etmiş bir isim .. yeni devleti batılı devletlerle savastıktan sonra kurdu peki neden zaferden sonra devletin yönünü batıya çevirdi..
işte o hususta yanlış yapıyoru devletin yönünü batıya değil, muhasır medeniyet seviyesi yönüne çevirdi. Batı diye yapmadı bunu sadece muasırlaşma gayesiyle edinilmiş hareketler ve toplum nizamını tertipini sağlama gayesinde. Şapka kanunu sadece şapkanın kaldırılması olarak sığ bir şekilde bakılmamalı, birbirini bütünler bir sürü kanun çıkmıştır vakıflar kanunu, tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunu gibi. Bu yasadaki eğiliminde o zamanın şartlarında değerlendirilmeli. Bunun gerekçelerinden birisi cüppe ve sarıkla sözde hocalık yaparak Müslüman halktan itibar kazananlardır. Bugün bile tanık oluyoruz bunlara velhasıl cübbe/sarık yok ortada ama dini istismar, ağlayıcı gürlemeler ve ajitasyonlar söz konusu. Yoksa kim itibar eder "İslamiyet"in baş düşmanı olan ABD'deye kaçmış, orada beslenen ve konuçlanmış bir sözde hocaya!...

Hatta şu hususta kapatılan Tekke ve Zaviyeler hususunda bir konu vardır:
"Allah'ın izniyle onları tekrar ben açacağım!" dediği tutanaklarla sabittir... Ömrü ve konjonktür vefa etmemiştir o ayrı tartışma. Lakin o zamanın şartlarında dini sömürüyü kullanan kitlelerin gayeleri, amaçları pek tabii ortadadırda... Ki şu da ayrı bir husus Allah'ın fazileti kelamı Kur'an-ı Türkçeleştirerek sadece ezberlere sığınıp tekrarlamaktan kurtarıp beni anlamama vesile olduğu için Atatürk'e derin şükran duyarım ve farik herkesten bunu beklerim...
Alt 08.02.2010, 10:25   #23
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1165 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Şapka devrimini yaparken Kastamonu müftüsü ile birlikte çıkmıştır halkın karşısına ve orada önce müftüye sormuştur... "Yolda gelene kadar çok sayıda sarıklı, cübbeli insanlar gördüm, din adamı mıdırlar acaba?" diye müftüde olmadıklarını, önüne gelen herkesin sarık cübbe taktığını söyler, O zaman bunu bir hali yoluna sokmak bir kurala bağlamak gereklidir der Atatürk... İlk amaç devletin din adamı ile din tacirlerinin ayrımını yapabilmektir... Daha sonra Muhassır ülkeler gibi giyinmek, zaten şapka dışında İstanbul'da Türk erkekleri o kıyafeti giymekteydi, Anadoludaki halka da memurlar dışında kimseye (Bir de din tacirleri dışıdna) baskı yapılmamıştır...

Ebuhalid_52 gardaşım... Türkiye'nin şu anki düzeninde Atatürk'ün ne suçu vardır sizce??? Atatürk'ün yaptığı devrimler ve işleyişin üzerinden 60 kadar hükümet, 3 darbe, 2 askeri müdehale, 11 tane Cumhurbaşkanı geçmiştir...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.02.2010, 11:16   #24
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Kibrisli nin yazdıklarına katılıyorum. Günümüzde de sarık ve cübbesi olan kişilere din adamı gözüyle bakılmaktadır. Nasreddin Hoca'nın da bir kıssası vardır bu konuyla "keramet sarıktaysa al sarığı kendin oku mektubunu der karşısındaki adama" Sarık ve cübbeyi sadece din adamlarının giymesi gerektigi kısmına katılıyorum. Ancak sarığı cübbeyi bırakıp da şapka takmanın çağdaşlıkla bir ilgisi oldugunu sanmıyorum.Çağdaşlık kafadaki şapkada veya başörtüsünde değildir onun icindeki kafadadır
Alt 08.02.2010, 14:32   #25
Ebuhalid_52
Tecrübeli Yiğido

Ebuhalid_52 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ebuhalid_52 Şuan Ebuhalid_52 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 14:46

Tecrübe Puanı: 568 Ebuhalid_52 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
akademik Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Mübarek attın ortaya bir taş geri çekildin, sorduk yok tartışmam yok iyisini siz bilirsiniz falan filan.Yine diyorum varsa bir bildiğiniz Ya bildiklerinizi bizimle paylaşacaksınız yada paylaşılanlara yorum yapmayacaksınız. Atatürk iyidir yada kötüdür sanane kardeşim!! sen iyi yönlerini al yada iyi bildiklerini yaşa.O şu an huzur-u mahşerde yaptı ise bir hata, hesabını vermek ona düşer, sen bazı şeyleri iyi bildiğini zannediyorsan o zan üzere yaşantını tayin et. Ve son şunu söylerim Bu memlekette Atatürk'e küfredenler dahi O'nun sayesinde O'na küfrediyor bu böyle biline.
ben sana demedimki hep kötü hep kötü elbet ülke için yaptıkları komutanlıktakı tecrubesi ortadadır ben yönetim olarak söyledim .. Müslüman bir ülkede Peygamber döneminden miras Halifeliği kaldırmıstır bu Peygamberin manevi varlıgına saygısızlıktır İslam dünyasına saygısızlıktır..ikincisi devlet kurulana kadar dini politika izlemiştir yani dini ele alarak sonrasında ise kendi fikriyatını ortaya koymustur yok işte laiklik yok kıyafetlerde batılılasma...özümüz batılılastı. istiklal mahkemelerinde din hocası bırakmadı hepside suclu değildi halbuki ... velhasıl Ayasofya işte ceddine yaptığı saygısızlıklardan biride budur herneyse varda ben kimseyle tartısmak istemiyorum polemik yaratmak değil amacım biliniyorsa bunlarda bilinsin .unutmamak lazım biz herşeyden önce MÜSLÜMAN bir milletiz Laz'ıyla çerkez'iyle Türk'üyle Kürd'üyle Ermeni'siyle Rum'uyla Gürcü'süyle Bulgar'ıyla ve sayamadıgım Osmanlıda 200 ulus bulunurken 623 sene hükmetti bunu İslami hükümlerle gercekleştirdi ..bizler niye baska rejimlere boyun eğerek kendi özümüzden koptuk ben buna kızıyorum yoksa bizde biliyoruz bu ülkenin TEKBİR sesleriyle kurtarıldıgını ama sonrası ? çoğu yanındaki yakın dostlarıyla arası bozulmustur niye çünkü benlik duygusuna hakim biriydi Atatürk. neyse Allah'a emanet olun kusuruma bakmayın polemik yaratmak istemiyorum sadece kendi düşüncem ve doğrular benim için değil hepimiz için olan doğrular selam ve dua ile hayırlı günler.
Alt 08.02.2010, 14:39   #26
Ebuhalid_52
Tecrübeli Yiğido

Ebuhalid_52 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ebuhalid_52 Şuan Ebuhalid_52 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 14:46

Tecrübe Puanı: 568 Ebuhalid_52 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Ebuhalid_52 gardaşım... Türkiye'nin şu anki düzeninde Atatürk'ün ne suçu vardır sizce??? Atatürk'ün yaptığı devrimler ve işleyişin üzerinden 60 kadar hükümet, 3 darbe, 2 askeri müdehale, 11 tane Cumhurbaşkanı geçmiştir...

Haklısınız abi o konuda birşey diyemicem zaten bunları yapanlarda büyük zan altındalar bu halka kim ne yasatmıssa bin kat kötüsünü kendileri yasasın. ben o dönemde verilen kararlardan dolayı yazdım .
Alt 08.02.2010, 15:09   #27
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

İslamda din adamlığı diye bir kavram yoktur, müslümanlar hıristiyanlıkta olduğu gibi din adamı veya din adamı olmayanlar şeklinde ayrılmazlar. İnsanlar ancak bilgi donanımına göre farklı kabuledilebilir. İnsanların kılık ve kıyafetleri ile değerlendirilmemesini savunduğunuz halde sarık ve cübbenin sadece din adamları tarafından giyilmesi gerektiğini vurgulamanız bence tezat oluşturuyor. Sarık sünnettir, sarıklı ve cübbeli olanların din adamı olarak kabul edilmeleri, onları din adamı olarak kabul edenlerin cahilliğindendir.
İslamda din adamlığı kavramı cumhuriyetten sonra başlayan batı özentisiyle ortaya çıkmıştır. Konuya bulaşmayayım dedim ama yine duramadım.
Alt 08.02.2010, 15:34   #28
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1165 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
sandalli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İslamda din adamlığı diye bir kavram yoktur, müslümanlar hıristiyanlıkta olduğu gibi din adamı veya din adamı olmayanlar şeklinde ayrılmazlar. İnsanlar ancak bilgi donanımına göre farklı kabuledilebilir. İnsanların kılık ve kıyafetleri ile değerlendirilmemesini savunduğunuz halde sarık ve cübbenin sadece din adamları tarafından giyilmesi gerektiğini vurgulamanız bence tezat oluşturuyor. Sarık sünnettir, sarıklı ve cübbeli olanların din adamı olarak kabul edilmeleri, onları din adamı olarak kabul edenlerin cahilliğindendir.
İslamda din adamlığı kavramı cumhuriyetten sonra başlayan batı özentisiyle ortaya çıkmıştır. Konuya bulaşmayayım dedim ama yine duramadım.
Abi, doğru diyorsun, İslam'da bir müslüman istediği zaman dini vecibesini din adamı olmadan yapabilir, ya da cemaate namaz kıldırmak için imam olmaya gerek yok ama imamlık ve din adamlığı Cumhuriyetle başladıysa Şeyhülislam ya da Osmanlı'daki imamlık müessesesi nedir? Ve Osmanlı'daki imamlık sadece siyasi değil askeri de bir görevdi.... Osmanlı Teskilât ve Kiyafet-i Askeriyesi adli eserinde Mahmut Sevket aynen söyle der: "Imam, basinda yesil çuhadan müdevveru's-sekl kalafat üzerine beyaz sarik sarip arkasina dar kollu kirmizi cübbe ve bunun altina sivâî entari ve bacagina dökme salvar iktisâ eder. Ve ayagina mavi mest ve pabuç giyer ve Mushaf-i Serif vaz'ina mahsus olan cüz kesesini boynuna asar idi." Ayrıca "Imam-i Hazret-i Aga" ünvanini haiz bir imam bulundugu gibi kapikulu sünûf-i askeriyesi ortalarindan her birinde dahi efrad-i askeriyeye talim-i serâit-i dîniyye etmek ve edây-i salât ile talkin, gasl ve tekfin vezâifi dahi ifa eylemek üzere bir imam mevcut idi. Ayrıca mahallelerdeki imamlar, Kahvede vaaz eder, çocuklara ders verir, cemaata yol gösterir, hasta ve fakirlerle ilgilenirlerdi. Yani aslında Osmanlı'da da devlete bağlı bir din adamı anlayışı vardı, onun dışında da şeyh, derviş ve kendini din adamı kisfesinde gösterip insanların dini düşüncelerini kullanarak ikbal elde edenler var ki bu ayrımın çeşitli şekillerde yapılması -şapka devrimi sadece bir tanesidir- halkın dini duyguları ile oynanmaması için en doğru harekettir düşüncesindeyim...

Saygılar abicim...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.02.2010, 00:32   #29
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Tecrübe Puanı: 634 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Aynı zamanda İslamiyet'te din adamlığı müessesi olmadığı gibi İmamlık gönlü bir görevdir ve karşılığında maaş alınmaz. İmamlık edecek kişi bunu manevi fazilet olarak görür ve esas olan yek şey Müslüman Cemaattır. Cemaatında kapısı herkese açıktır ki zaten Sünnet vecbi olarak ele alınan dönemde mezhep diye bir şey yoktur. Camii kulliyesi herkese bu hususta açıktır lakin sonradan gelişen şartlar neticesinde imamlığı maneviyata bağlayan ve maaşsızlıktan ötürü bağımsızlığını sağlayan bu ülke çağ koşulları ve insanların niyetlerindeki farklılıklar neticesinde ortadan kalkmıştır. Şu durumda her sarık, cübbe giyen dini bilgi konusundan yetkin olacağı kanısı yaratılmıştır. Bilhassa din adamlarına bu ayrıcalığın tanınması bundan ötürüdür. Velhasıl cübbe sarıkla adam olunmaz, ya da şapkayla da önemli olan zihniyettir. O dönem şartlarını düşünüdüğümüzde bu uygulamanın yapılış gayesi ilk elden zihniyette bunu yerleştirme gayesi olsa da, amaç apayan dini istismar edenleri engellemektir. Bir husus daha var İstiklal Mahkemeleri din hocalarının hepsini filan asmadı. Hatta büyük bir çoğunluğunu asmadı. Bu konuda apaçık bir yanlışlık vardır. Hatta İstiklal Mahkemeleri Kürt Kökenli Said Nursi'yi bile asmamışken böyle bir iddianın ortada bulunması saçmadır. İstiklal Mahkemeleri sadece dini statüsünü kullanıp mandacılık ya da dış mihrakların emellerine hizmet eden ve şiddetli destekçisi olanları asmıştır. Elbette haksız asılmalar mevcut olabilir, lakin bu dönemin gerekliliğidir. Bununla birlikte Atatürk'ün din adamlarına gösterdiği hürmette bizzat dönemin Diyanet işleri başkanı tarafından kaleme alınmıştır...
Neyse konuyu dallandırıp budaklandırıyorum gene
Alt 09.02.2010, 00:55   #30
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2178 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kibrisli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Şapka devrimini yaparken Kastamonu müftüsü ile birlikte çıkmıştır halkın karşısına ve orada önce müftüye sormuştur... "Yolda gelene kadar çok sayıda sarıklı, cübbeli insanlar gördüm, din adamı mıdırlar acaba?"

Kıbrıslı abi İmamlar harici insanlarında sarık takıp cübbe giydigini Atatürk neden bilmiyormuşda müftüye sormuş acaba Birde günümüzden örnek ; pantolon normalde erkekler giyer ya hani kızlarda giyiyor şimdi o zaman niye kimse kalkıp bunlar erkekmidir diye sormuyor Yada küpe takmak bayanlara mahsus ya hani erkeklerde takıyor şimdi peki neden kimse kalkıp kızmıdır bunlar diye sormuyor
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar barikat58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)