Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas'ın Üst Kısmı ( Gölova Suşehri Akıncılar Koyulhisar ) Horon Oynuyor ? - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.01.2011, 15:22   #1
!~+4upn| q!y4rI
Usta Yiğido

!~+4upn| q!y4rI - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

!~+4upn| q!y4rI Şuan !~+4upn| q!y4rI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.01.2014 21:39

Tecrübe Puanı: 642 !~+4upn| q!y4rI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Pfeil Sivas'ın Üst Kısmı ( Gölova Suşehri Akıncılar Koyulhisar ) Horon Oynuyor ?

Selamun Aleyküm arkadaşlar. Ben Suşehri/Akıncılar Ballıdere(Ağıl)Köyü'ndenim. Bizde yani ; Koyulhisar Gölova Suşehri Akıncılar' kemençe davul zurna var. Nurettin Bay , Sabit Münüklü Mustafa Küçük Şinasi Yıldız Engin Bay Engin Ayar gibi sanatçılarımız var, onların horonlarında da duyuyoruz 'Ne güzel horon oynar horonun Suşehri, Gölova, Koyulhisar güzelleri yiğitleri .. Gibi. Bizim o yörenin çok insanıyla konustum bu konular, hepsi horon oynuyoruz biz dediler, Aşağı kısımdaki Zara İmranlı Gürün vs. Sordum horon oynadığımızı bilmiyorlar. Aşağı taraf özellikle Gürün kürtler & doğulular gibi oynuyorlar, Dersim Malatya kesimini kültüründen etkilendiklerini düşünüyorum. Sivas'ın yukarı kısmının Sivas ile pek alakalı olmadığını düşünüyorum ama Sivaslı olmaktan da şeref duyuyorum .

Görüşleriniz nedir ?
Hayde başla horona

Suşehri/Akıncılar
!~+4upn| q!y4rI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.01.2011, 15:32   #2
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: Sivas'ın Üst Kısmı ( Gölova Suşehri Akıncılar Koyulhisar ) Horon Oynuyor ?

Kültür farklılığı... Yani her yörenin kendine göre gelenekleri var tabi. Normal bence yukarısı ile aşağının arasında geçenler.
Alt 22.01.2013, 21:55   #3
Kemençem
Yeni Yiğido

Kemençem - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kemençem Şuan Kemençem isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.02.2013 01:15

Tecrübe Puanı: 0 Kemençem FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Sivas'ın Üst Kısmı ( Gölova Suşehri Akıncılar Koyulhisar ) Horon Oynuyor ?

Biz İç doğu Karadenizde olduğumuzdan kültürümüz Karadeniz kültürüdür.Sahil ilçelerinin rum asıllı insanlardan etkilenmesine rağmen Karadeniz dağlarının güneyindeki ilçeler daha çok korumuştur Türk kültürünü.
Bizde kemençe, tulum, zurna Horon enstrümanıdır.Ama tulum çalanlar yok oldu.Şimdide kemençeciler yok oluyor.
Suşehri Akıncılarda genelde Alevi köylerinde kemençe yapılır ve sanatçılık yapılırdı.Aziz, Leylek, Şener, Hudüğ gibi köylerden pek çok kemençeci ve kemençe yapan insan çıkmıştır.Tulum eskiden çok çalınırmış horanlarda.Kayıp olan amcamız tulumcuymuş mesela.Ama bugün kısıtlı bir bölgede kaldı.
Osmanlı sanırım tulumu yasaklatmış o dönem tulum çalan lazların ve hemşin ermenilerinin hrisitiyan olması nedeniyle ve sadece o kesimle özdeşleşti tulum malesef.

Sivasa kar yağar bizim oraya yağmur yağar.Giresunla sınır benim köyüm, giresun merkezle aramızda 2 ilçe var.

Ayrıca sıksarayı, dik gayda, düz gayda, alaşağı, güzeller gibi birsürü horonumuz var.
Buarada horonun gerçek ismi HORANDIR.Bizim büyüklerimiz horan der.Sahil ilçeleri de eskiden horan dediği halde bugün horon demektedirler.Biz horan deriz.
Bende ezbiderliyim ama ezbiderde laz diki denilen horona bizim köy SIKSARA der bu arada, ilginçtir.
Kemençem isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)