Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.02.2008, 12:40   #21
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: MÜSLÜMAN KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ NEREYE KADAR

Iran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü
07-02-08

YAZAR: CAN DÜNDAR

Eski Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır'ın eşi Handan Haktanır'dan uyarı var:

"Iran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü"

Önceki gece NTV'de akademisyenlerle türbanı tartışıyorduk, ki internet adresimize bir mektup düştü.

Tahran'da yaşamış, "adının açıklanmasını istemeyen" bir diplomat eşi, Iran'daki örtünme konusundaki deneyimini aktarıyor, Türk kadınlarını uyanık olmaya çağırıyordu. Ismi kontrol ettik; doğruydu.

Mektup, 1991-94 yılları arasında Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ni yapan Korkmaz Haktanır'ın eşi Handan Haktanır'dan geliyordu.Yayında isim vermeden, mektuptan bölümler okudum.

Yayından sonra da kendisine ulaşıp mektubun tamamına bu köşede yer vermek için iznini istedim.

Işte Handan Haktanır'ın "türban uyarısı":

"Ruj süreni sopaladılar"

"Tahran'da görev yapmış bir diplomatın eşi olarak, türban konusunda düşündüklerimi bir iki cümleyle ifade etmek isterim:

Tayin yerimiz olan Tahran'a uçağımız inerken 'hicab'ımı başıma geçirdiğimde kendimi şöyle teselli ediyordum:

'Nasıl olsa burası benim ülkem değil. Birkaç yıl dişimi sıkar katlanırım. Çok şükür ki biz Atatürk kızlarıyız ve böyle şeyler bizim başımıza gelmez.'

Tahran'daki görev süremiz boyunca (gayrimüslimler de dahil olmak üzere) 'hicab'sız dolaşan tek bir kadın görmedim. Bir yabancı diplomatın eşi, şapka takarak bu yasağı delmeyi denedi, ancak devrim polisleri kendisini derhal ikaz ettiler.

Bir başkasının eşi ruj sürdüğü için karakola alındı ve ellerine sopalarla vuruldu. Bu hanım bir keresinde 'Eğer Müslümanlık buysa, Hıristiyan olduğum için çok şanslıyım' demişti.

"Süreç 3 yılda tamamlandı"

"Tayinimizin ilk günlerinde Iranlı hanım dostlarım bana sürekli olarak Türk kadınlarının dikkatli olmalarını ve erkeklerin bilinçaltındaki güvensizlik duygularından ve endişelerden kaynaklanan bu uygulamanın, sinsice ve adım adım geldiğini söylüyorlardı.

Bir gün okullarına gittiklerinde kapıda 'Bundan böyle hicabsız derslere giremeyeceklerine' dair bir kâğıt bulmuşlardı.

Dedikleri kadarıyla, sürecin tamamlanması üç yıl almıştı. Ondan sonra ise çok geç olmuştu.

Itiraz edenlerin sayısı giderek azalmış, sonuçta yıllar sonra bu ortam içine doğan kızlar için 'hicab'lı olmak son derece doğal ve yerine getirilmesi gereken bir şart olarak algılanmaya başlanmıştı.

Bu uyarıları ben o zaman masal dinler gibi dinlemiştim. Evet, ben de onlar gibi giyiniyordum, ama bu benim değil onların sorunuydu. Bizim ülkemizde böyle şeyler olmazdı.

"Rüyamda korkuyordum"

Ancak, bir süre sonra vestiyerden 'hicab'ımı alıp taktığımı, ancak sokağa çıktıktan sonra fark ettiğimin ayırdına vardım. 'Hicab', benim için de artık bir refleks haline gelmişti.

Öyle ki, bazen rüyalarımda bile kendimi başı açık olarak gördüğümde korkuyla uyanıyor 'Devrim polisleri geliyor, ben ise hicabımı takmamışım' diye paniğe kapılıyordum. Işte o zaman, 'hicab'ın aslında buzdağının görünen parçası olduğunu; asıl amacın, kadının ezilmesi, kontrol altına alınması ve korku altında yaşayan, ikinci sınıf insanlar olduklarına inandırılması olduğunu anladım.

O nedenle Türk kadınlarının çok dikkatli olması ve son derece masumane bir şekilde, özgürlük adı altında gelen bazı uygulamaların, ileride çok daha baskıcı bir rejimin ayak sesleri olabileceğini asla akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir.

En içten saygılarımla..."

Can DÜNDAR
Alt 08.02.2008, 12:43   #22
ero
Tecrübeli Yiğido

ero - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ero Şuan ero isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.08.2012 02:57

Tecrübe Puanı: 638 ero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOK

nazligül abla biz müslüman değilmiyiz peki üniv. de istemiosak ona cvp ver ytr.siz bunu müslümanlık işareti olarak tanımlıosanız..BİRAZ DA SAYGILI OLALIM BN ABLA DİORUM...
ero isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 08.02.2008, 12:51   #23
Nazligül
Yiğido

Nazligül - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nazligül Şuan Nazligül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.04.2009 11:10

Tecrübe Puanı: 696 Nazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
ero Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
nazligül abla biz müslüman değilmiyiz peki üniv. de istemiosak ona cvp ver ytr.siz bunu müslümanlık işareti olarak tanımlıosanız..BİRAZ DA SAYGILI OLALIM BN ABLA DİORUM...
Müslüman degilsiniz demedim ona zaten ben karar veremem. Ben yalniz müslümanlikda olan birseyi kötülediginizi söyledim.

Bende sana soruyorum neden üniversitelerde Basörtüsü istemiyorsun???

Ayrica ben sana karsi bir saygisizlik yaptigimi hatirlamiyorum. Bir bak bakalim sen sözlerimde tek bir hakaret veya saygisizlik varmi?

Hatirlanmak gönül dagindaki Gül kadar güzelse
Unutulmak hüzün dagindaki diken kadar acidir.

Nazligül isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 08.02.2008, 12:57   #24
Nazligül
Yiğido

Tecrübe Puanı: 696 Nazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYORNazligül SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Bircan beyfendi, neden kendi yorumlarinizi degilde baskalarinin yazilarini ekliyorsunuz??
Kendiniz bu konu hakkinda bir fikir üretemiyormusunuz yoksa üretdiginiz fikri savunamiyormusunuz??

Bence birakin o bu yazarlarin su bu konu hakkinda ne dedigini. Kendi fikrinizi ve kendi yorumunuz yazin. Onlarin yazilarini okumak istesek zannedersem bu herkes icin gecerli, google'den arar onlarin fikirlerini bu konu hakkinda arastiririm.

Ama sizin fikrinizi arastirabilecegim bir yer olmadigi icin, kendi fikirlerinizi, kendi yorumlarinizi buraya aktarin.

Ayriyetden tenbelliginizi kabullenmiyorum. Tenbel olsaydiniz bu kadar yorumu okumazdiniz. Herhalde bu yazilari sirf basligi hosunuza gitdigi icin buraya aktarmadiniz yani eminimki okumusdursunuz.

Alt 08.02.2008, 12:57   #25
ero
Tecrübeli Yiğido

Tecrübe Puanı: 638 ero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOKero FAZLA SÖZE GEREK YOK

bn çatışma ortamı yaratacağını düşünüyorum üniv.tede.
Alt 08.02.2008, 13:00   #26
Nazligül
Yiğido

Alıntı:
bn çatışma ortamı yaratacağını düşünüyorum üniv.tede.
ne gibi catisma ortami, biraz daha aciklarsan düsüncelerinde yardimci olabilirim

Alt 08.02.2008, 13:05   #27
ero
Tecrübeli Yiğido

abla ana sayfada msj kutusu varya orda karşilikli yazsak bura ztn silinio..olurmu?
Alt 08.02.2008, 13:07   #28
Nazligül
Yiğido

Alıntı:
abla ana sayfada msj kutusu varya orda karşilikli yazsak bura ztn silinio..olurmu?
bence burdan yazisalim cünkü eminimki herkesi ilgilendiren bir konu bu

Alt 08.02.2008, 13:10   #29
ero
Tecrübeli Yiğido

bnm bilgisaarda bi sorun var galiba 1 satırdan fazla yazı gönderilmio:(( vallahi..anlatamıomki..

Konu ero tarafından (08.02.2008 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir..
Alt 08.02.2008, 13:21   #30
ero
Tecrübeli Yiğido

neyse abla bn başını aritmiim o z mn zatn dinlemeyi pek istemiosunuz heralde..
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil