Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

28 Mart itibariyle laik ve demokratik Cumhuriyet bitmiştir - Sayfa 10 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.04.2012, 22:35   #91
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: 28 Mart itibariyle laik ve demokratik Cumhuriyet bitmiştir

Edip Yüksel ile yapılan bir röportajdan kesitler

Siz İslam’da nasıl bir reform öneriyorsunuz?

Hadisle sünnetin reddedilmesi gerekiyor. Çünkü epistemolojik olarak, yöntem olarak tutarsız . “Kur’an yetersiz” dediğin noktada Kur’anla çelişirsin. Kur’an, kendisinin mufassal, detaylı olduğunu, Allahın kitabı olarak hidayet için yeterli olduğunu söylüyor.

Çocuklarınız “Tanrı var mı bilemeyiz biz agnostiğiz” diyormuş, öyle mi?

Öyle... Ben çocuklarımı kritik düşünceyle yetiştirdim. Dedim ki benimle tartışın, annem babam, Müslüman diye Müslüman olacaksanız hiç Müslüman olmayın. Öyle Müslüman olamazsınız, olsanız olsanız mukallit (taklit yapan) maymun olursunuz.

Onlara dini öğrettiniz mi?Namazı, duayı, Allah’ı ?

Yok. Ben felsefeciyim, Müslümanım, mukallit değilim. Oğlum Yahya 5 yaşındayken ben eşimle namaz kılarken, geldi, ayakkabısıyla bize katılmak istedi. Annesi “Ayakkabını çıkar” dedi. “Niye” diye sorunca annesi “Allah öyle diyor” dedi. Yahya “ben Allah’ın öyle dediğini duymadım” dedi. Ben çok sevindim “Aferin oğlum, işitinceye kadar sen ayakkabıyla kıl” dedim.

Sonra işitti mi Allah’ın sözünü?

Hala sorgulama döneminde. Çok güzel. Biri 20 diğeri 17 yaşında. İkisi de namaz kılmıyor, oruç tutmuyor. İnşallah yaparlar, ama onların seçimi ben zorlayamamam
Alt 04.04.2012, 22:45   #92
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 685 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
sandalli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Söyleyenin niyetine göre Allah bir tanridir ama tanri kelimesi her zaman Allah´i isaret etmez. Yunan mitolojisinde bahsedilen tanrilar vardir ve bu baglamda tanri kelimesi özel bir isim degildir.
Aradaki farki anlamaman cok ilginc. Ya da beni deniyorsun.

Asagidaki baglantida seni aydinlatacak bilgiler var.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Senin de anlamadığın şu sandallı. İlahın ismi Arapçada Allahtır. İlahlar da denir ama kuranda yine Allah kelimesi yerine ilah ta geçer. Hem de Allah kelimesi hiç geçmeden direk İlah diye bahsedilir. Ama çok tanrılı dinlerde İlahlar diye geçer.

Neyse, Hristiyanlar ilahlarına rab derler. O da tektir. Biz de tanrı deriz. Tanrı da bize göre tektir ve ilaha tekabül eder. Sadece dil farkı. Yani Salatla Namaz gibi. Bu da bir dil farkı. Dilimizi değiştirip neden salata gidiyorum demiyoruz.

Yani şimdi din ögelerini sil baştan Arapça mı yapalım. Bana göre Tanrı tektir kitabı da kurandır. Allahın dediği gibi "Allah ta en büyük Tanrıdır".
Alt 04.04.2012, 22:58   #93
mansur58
Usta Yiğido

mansur58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mansur58 Şuan mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.07.2014 05:38

Tecrübe Puanı: 645 mansur58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Allah'a şirk koşmak amacıyla tapılan bütün putlara tanrı denilmiştir ama Allah denilmemiştir denilemezde. Allah ismi celili sadece Allah a aittir.

Mekkeli müşrikler hiç bir zaman Allah ın varlığını inkar etmemişlerdir. Ancak O na ortak olarak koştukları tanrıları (putları) aracı olarak görmüşlerdir.

And olsun ki onlara: "Gökleri ve yeri yaratan kimdir?" diye sorsan, "Allah'tır" derler. De ki: "Hamd Allah'a mahsustur", ama çoğu bilmezler. (Lokman/ 25)
mansur58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı mansur58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.04.2012, 22:58   #94
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Sivaslınet, o kadar yazıyorum ama hala anlamıyorsun benim yazdıklarımı.

Kardeşim, bak ne güzel araştırmışsın Brahmayı bulmuşsun. Acaba Brahmadan başka daha yüzlerce tanrılarının olduğunu da araştırdın mı hinduların? Diyorum ki tanrı kelimesi cins isimdir, insan oğlu tapmak istediği her şeye tanrı nitemelesini yapabilir. Örnek, "benim tanrım x" "senin tanrın y" "onun tanrısı z"... uzar gider. Hani sen diyorsun ya tanrı kelimesi ile Allah aynı şeydir diye. "benim Allah'ım Allah" yada "benim Tanrım Tanrı".. diyebilir misin?
Ama Allah ismi tektir sadece ve sadece O'na aittir.

Sen dua ederken rabbim, ey beni yaratan ... vs istediğini söyle zaten. Ama ezan farklıdır. Kur'an da dahi doğru düzgün türkçeleştirilme yapılamazken kalkmış ezanı türkçeleştiriyorsunuz.

(Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]

(Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]

(Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]
Alt 04.04.2012, 23:01   #95
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4504 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Senin de anlamadığın şu sandallı. İlahın ismi Arapçada Allahtır. İlahlar da denir ama kuranda yine Allah kelimesi yerine ilah ta geçer. Hem de Allah kelimesi hiç geçmeden direk İlah diye bahsedilir. Ama çok tanrılı dinlerde İlahlar diye geçer.

Neyse, Hristiyanlar ilahlarına rab derler. O da tektir. Biz de tanrı deriz. Tanrı da bize göre tektir ve ilaha tekabül eder. Sadece dil farkı. Yani Salatla Namaz gibi. Bu da bir dil farkı. Dilimizi değiştirip neden salata gidiyorum demiyoruz.

Yani şimdi din ögelerini sil baştan Arapça mı yapalım. Bana göre Tanrı tektir kitabı da kurandır. Allahın dediği gibi "Allah ta en büyük Tanrıdır".
Amac sohbet ve dogruyu bulmak. Benim dogrularim bana dogru, seninkiler sana.
Sonucta ortak bir noktada bulusamasak da faydali bir tartisma oldu. Yeni seyler ögrendim, sayenizde arastirdim.
Tesekkür ederim, iyi geceler.
Alt 04.04.2012, 23:33   #96
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
sandalli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Amac sohbet ve dogruyu bulmak. Benim dogrularim bana dogru, seninkiler sana.
Sonucta ortak bir noktada bulusamasak da faydali bir tartisma oldu. Yeni seyler ögrendim, sayenizde arastirdim.
Tesekkür ederim, iyi geceler.
Ben de sana teşekkür ederim sandalli. Görebildiğim kadarıyla demagoji yapmadan tartışan arkadaşsın.
..............

Sen Arapçaya uygun olarak Allah kullanırsın, ben de Türkçeye uygun olarak Tanrı'yı kullanırım. Kaldı ki sen de bazan benim gibi salat yerine Namaz da diyebiliyorsun. Sanki okuduğumuz dualarda Allah demiyormuyuz? Allah yerine Tanrı karşılığı İlah demiyor muyuz?

Kuranda İlahların en büyüğü Allahtır diyor. Kendisine ilah diyor. Ki öyledir de zaten. Ama ilah çoğul da olabiliyor. İlahın tam Türkçe karşıtı Tanrıdır.

Allah bana İlah, Tanrı demeyin diye bir yasak getirmediğine bu konuda fetva vermek yanlıştır.

Ben Allahımla Tanrım diyerek te İletişim kurarım. Kaldı ki, mantıken daha çok hoşuna gidecektir. "Bak bir Türk kendi lisanıyla benle iletişim kurmaya çalışıyor" diye..

Niyet ettim Yatsı namazını kılmaya dediğimde "Salat" demediğim için namazım kabul olmıyor mu? Allah değil lisanı, niyetleri bile okur merak etmeyin. Bu kadar tutucu olmayalım. Ezberlerimizi değil mantığımızı kullanalım. Mantık daha makbuldür.

Neyse bu konuda benden bu kadar. Herkese selam.
Alt 04.04.2012, 23:37   #97
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4504 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ben de sana teşekkür ederim sandalli. Görebildiğim kadarıyla demagoji yapmadan tartışan arkadaşsın.
..............

Sen Arapçaya uygun olarak Allah kullanırsın, ben de Türkçeye uygun olarak Tanrı'yı kullanırım. Kaldı ki sen de bazan benim gibi salat yerine Namaz da diyebiliyorsun. Sanki okuduğumuz dualarda Allah demiyormuyuz? Allah yerine Tanrı karşılığı İlah demiyor muyuz?

Kuranda İlahların en büyüğü Allahtır diyor. Kendisine ilah diyor. Ki öyledir de zaten. Ama ilah çoğul da olabiliyor. İlahın tam Türkçe karşıtı Tanrıdır.

Allah bana İlah, Tanrı demeyin diye bir yasak getirmediğine bu konuda fetva vermek yanlıştır.

Ben Allahımla Tanrım diyerek te İletişim kurarım. Kaldı ki, mantıken daha çok hoşuna gidecektir. "Bak bir Türk kendi lisanıyla benle iletişim kurmaya çalışıyor" diye..

Niyet ettim Yatsı namazını kılmaya dediğimde "Salat" demediğim için namazım kabul olmıyor mu? Allah değil lisanı, niyetleri bile okur merak etmeyin. Bu kadar tutucu olmayalım. Ezberlerimizi değil mantığımızı kullanalım. Mantık daha makbuldür.

Neyse bu konuda benden bu kadar. Herkese selam.
Dedim ya ayni seyi anlatiyoruz.
Allah razi olsun. Ya da Tanri seni korusun.
Istedigini al.
Alt 07.04.2012, 20:10   #98
destan58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

destan58 Şuan destan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.07.2015 18:27

Tecrübe Puanı: 0 destan58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

sırf şu konu için uzun aradan sonra mesaj yazıyorum selamlar herkese,sayın malik ejder özdemire keşke sorabilsem şu soruyu bakalım ne cevap verecek...

bu halk x ideolojisini %70-80 oranında desteklerse hayır getiremezsiniz arkadaşım,bu ülkenin rejimi budur diyebilecekmi hala acaba çok merak ediyorum,yani halksız rejim idaresi 80 yılda bu kadar ilerledi, ,osmanlının 600 yılda yıpranmadığı kadar yıprandı,bana miadını doldurdu gibime geliyor
destan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.04.2012, 23:01   #99
58Sevda
Usta Yiğido

58Sevda - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58Sevda Şuan 58Sevda isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.07.2013 00:40

Tecrübe Puanı: 700 58Sevda FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Eğer Allah'ın ve Resulünün öğrettikleri isimler arasında varsa, Allah'a Rahman dediğimiz gibi tanrı da deriz. Ama yoksa, Allah kullarına kendini o isimle tanıtmamışsa diyemeyiz. Bu konuya bir ayetle açıklık getirelim;

"En güzel isimler (el-esmâül-hüsnâ) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin...." (Araf 180)
58Sevda isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı 58Sevda'e Teşekkür Ediyor...
Alt 08.04.2012, 07:52   #100
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
destan58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
sırf şu konu için uzun aradan sonra mesaj yazıyorum selamlar herkese,sayın malik ejder özdemire keşke sorabilsem şu soruyu bakalım ne cevap verecek...

bu halk x ideolojisini %70-80 oranında desteklerse hayır getiremezsiniz arkadaşım,bu ülkenin rejimi budur diyebilecekmi hala acaba çok merak ediyorum,yani halksız rejim idaresi 80 yılda bu kadar ilerledi, ,osmanlının 600 yılda yıpranmadığı kadar yıprandı,bana miadını doldurdu gibime geliyor
Bilimsel gelişim düzenleri de diyalektik olarak ileriye doğru zorunlu olarak sürükler.

Köleci feodal toplum insan ihtiyaçlarına cevap vermeyen düzendi, dünya halkları tarafından yüz yıllar süren iç savaşlar tarafından yıkıldı. Tek kişilik kral ve padişah düzenleri yıkılarak tüm dünyaca demokratik cumhuriyet düzenlerine geçildi. Tek tük geri dönmeler olsa da sürekli ileriye giden bir gelişim var.

Nazi almanyasında da halkın çoğunluğu faşist düzeni destekliyordu. Sonuçta diyalektiğin zorlaması o düzenin yıkılmasına sebep oldu. Keza İtalya, Sovyetler rejimi de öyle..

Çağımız demokratik cumhuriyetler çağıdır. Dikta yönetimlere geri dönülemez. İlerlemenin gelişimin gereğidir.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)