Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas' a Yatırımlar ve Şirketler > Sivas' ta Yatırım
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Sivas' ta Yatırım Sivasa Yatırım, Sivas Yatırım

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.05.2009, 18:21   #81
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 778 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: Sivas 2009 Yatırım Rotası

Valla yeni haber sıkıntısı var açıkcası. Gözle görülür bir durgunluk farkediliyor. Ne yapalım mecburen mevcut konularla devam edelim. İşte size yeni Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı.

Alt 14.05.2009, 18:56   #82
etzel1967
Yiğido
NO AVATAR

etzel1967 Şuan etzel1967 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.06.2015 13:35

Tecrübe Puanı: 598 etzel1967 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bir durgunluktur gidiyor bu bölümde..eğer sivasta bir hareket olsaydı, bunu yakınen izleyen dostlarımız haberdar ederlerdi...ben şu an sadece sivassporumuzun şampiyonluğu için dua ediyorum...çünkü bu bir çok kapının açılması demek güzel sivasımıza...Yüce Allah sivasımın, sivaslımın ve sivassporumun yar ve yardımcısı olsun...
etzel1967 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.05.2009, 20:02   #83
alix_özdemir
Yiğido

alix_özdemir - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

alix_özdemir Şuan alix_özdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.08.2011 01:07

Tecrübe Puanı: 681 alix_özdemir FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Umarım bu durgunluk bir son bulur. Yazın gelmesinden ümidini kesmeyenler de bir bir ümitsiz kalmaz inşallah. Ne gelen iş adamı var, ne Vali ne Belediye ne de Sanayi odası bize müjde veriyor. En kısa zamanda yeni müjde ve projelerle sevinmek dileğiyle...
Alt 14.05.2009, 22:04   #84
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 21:40

Tecrübe Puanı: 767 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Belki hatırlarsınız, Sami bey seçimi kaybettiğinde bu sitede bir foruma ''Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ne kadar üzüldüysem, Sami Bey'in seçimi kaybetmesine de o kadar üzüldüm'' demiştim. Bu sözü söylerken asla Sayın Doğan Ürgüp'e karşı içimde bir garez veya husumet yoktu. Sami Bey'in görevden ayrılmak zorunda kalmasının Sivas için büyük kayıp olacağını vurgulamak istemiştim sadece. Şimdi geriye dönüp 'ben demiştim' moduna girmekten hiç hoşlanmıyorum açıkçası ancak bir şeyi vurgulamakta fayda var ki Sivas, Sami Bey'in gidişiyle yeni proje yapmaktan, eser vermekten, şehri güzelleştirmekten, imrenen değil imrenilen Sivas'ı oluşturmaktan zevk alan bir şahsiyeti kaybetti. Gönül isterdi ki Sami Bey'de gördüğümüz bu proje aşkı ve şevkini Doğan Bey'de de görelim. O da çıksın basının karşısına projelerini açıklasın, bu yıl şunları, önümüzdeki yıllarda da şunları şunları yapacağım desin. Ancak ne yazık ki bugüne kadar hiç böyle bir şey olmadı. Bundan sonra da olmazi olmayacak demiyorum ancak bir durum tespiti yapacak olursak, geçen bir buçuk ayda yeni yönetimden bırakın yeni projeler, yeni hedefler, yol haritası açıklamasını, daha doğru düzgün basın karşısına çıkılıp üç beş kelam laf edildiğini de duymadık. Bu arada sürekli Sami Aydın hakkında akılları sıra yolsuzluk iddiaları ortaya atanlar, Sami Bey'in fotoğrafını ters koyup akılları sıra dalga geçen embesiller, moronlar, sığır sürüsü hadi bakalım şak şak yaptıklarınız dümenin başında görelim projeleri, icraatleri...

Önümüzdeki dönemde Sivas'ın inşaat ve iş sezonunun da kısa sürdüğü gerçeği göz önüne alınarak sevgili yeni belediye yönetiminden yeni bir aşkla, şevkle, coşkuyla dört elle işe sarılmalarını, en az Sami Bey kadar güzel eserleri Sivasımıza kazandırmalarını rica ediyorum, Doğan Bey'den ümitliyim demiştim, inşallah yanılmam, kendisinden somut icraatler görmek istiyoruz. Ben özellikle Sami Bey'in önümüzdeki dönem için hazırladığı projeleri devam ettirmesini ve uygulamasını kendisinden rica ediyorum. İnşallah başarılı olur, hem kendisi hem de Sivasımız kazanır.

Belediye ile ilgili bu kadar. İlimizde icraatlere öncülük edecek diğer bir kurum Valilik. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi Sayın Valimiz şahsiyet olarak pırıl pırıl, tertemiz bir insan lakin işbitirici değil, projeci değil. Sayın Hasan Canpolat zamanıyla bu zamanı kıyasladığımızda arada büyük farklar görüyoruz. O zaman Sayın Hasan Canpolat'ın ''projeci vali'' kimliğinin etkisiyle tarihi eserlerimiz onarılıyor, yeni sanayi yatırımları yapılıyor, ilimizin sosyal ve kültürel hayatı ve ekonomik altyapısı için bir çok adı atılıyordu. Gel gör ki ''müfettiş-denetçi vali'' kimliğinden çıkamayan Sayın Veysel Dalmaz döneminde ilimiz atılım yapma özelliğini kaybetti. Bütün bunların üzerine Sayın Abdüllatif Şener'in hükumetten ayrılması -ki bence Sivas'ın en acı ve en büyük kaybıdır- Sivas'a asıl ağır darbeyi vurdu. Maalesef biraz da Sivaslının zihniyetinden kaynaklanan çalışana, kendisine hizmet edene sahip çıkmama, çıkamama durumundan dolayı en büyük destekçimiz Abdüllatif Şener'i kaybettik. Tabii bu arada hükumet meydanında sevgili Sivaslıların Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan'ı elleri patlarcasına alkışlarken, Abdüllatif Şener'i sönük bir kaç tezahüratla geçmelerini de unutturmamak gerekiyor. Hey gidi hey... Abdullah Gül yeni kabineye Kayserili bakanları soktu, bizim Mustafa Açıkalın da Abdullah Gül'ün has adamı Ali Babacan'ın vetosunu yedi, maliye bakanı olamadı. Uyan Sivaslı uyan... Sana hizmet edeni, hizmet edecek olanı iyi tanı, lafı açık seçik söylüyorum: Aptal olma.... Bu kadar net. Ben Sivas'a hizmet edene bakarım, çalışana bakarım, böyle de olması gerekir. Benim için şimdiki vekillerden bin tane olacağına bir tane Abdüllatif Şener, bir tane Mecnun Odyakmaz, bir tane Bülent Uygun, bir tane Sami Aydın olsun yeter...

Buradan kısaca şimdiki makam sahiplerine mesajımızı göndermiş olalım... Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı, Sayın STSO başkanı, sevgili Sivaslılar çalışın.....
Alt 14.05.2009, 22:29   #85
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

BOUN

Öyle güzel yazmışsın ki kardeşim..
Sivas için siyasi kör olmayı kabul etmeyenler,ya da olmayı beceremeyenler varoldukça hep bu konu pasif kalacaktır.Benim partim ve adayım kazansın;bu Sivas'ın kazanmasından daha önemli mantığı hep olacak..

Daha önce de yazdım..
Doğan ürgüp Sivas'ın yemeklerini tanıtan bir broşürle seçim kampanyası yaptı.İçinde bir proje dahi yoktu.Şu an bile Doğan Bey'in hangi projeyle "bismillah" diyeceğini bilmiyorum..

Sivas'ta hizmet çıtası Sami Aydın döneminde yükseldi.Alıştık sürekli bir yerlerde bir çalışma olmasına..Sürekli belediye işçileri görmeye alıştık..Ama tabiri caizse yaprak kımıldamaz olmuş..Doğan Ürgüp en az Sami Aydın kadar çalışmak zorunda..Zira o şu an omuzlarında en ağır yükü taşıyan belediye başkanı!
Alt 04.06.2009, 22:36   #86
LaEdri
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Güzel Sivasımız için başlığı güncelleyelim.Belki müjdeleri olanlar vardır..
Alt 07.06.2009, 09:09   #87
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 778 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
Yiğiter Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Güzel Sivasımız için başlığı güncelleyelim.Belki müjdeleri olanlar vardır..
Valla şu anda müjde bulmakta zorlanıyoruz Ama duyumlarıma göre belki 5 yıldızlı Otel Müjdesi ve bir barut fabrikası yatırımı haberi yaz aylarında çıkabilir gibi görünüyor.
Alt 07.06.2009, 09:22   #88
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4504 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Alıntı:
leblebi82 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Valla şu anda müjde bulmakta zorlanıyoruz Ama duyumlarıma göre belki 5 yıldızlı Otel Müjdesi ve bir barut fabrikası yatırımı haberi yaz aylarında çıkabilir gibi görünüyor.
İnşallah bu dediklerin gercekleşir bizim mecliste sözü gecen vekilimiz yok eğer bunlar gercekleşirse sivasımız için büyük şans olur aynı zamanda insanlarımıza ekmek kapısı olacak bir an evvel başlayıp hizmete girmesi dileklerimle
Alt 07.06.2009, 10:02   #89
LaEdri
Usta Yiğido

leblebi..

İnşallah bu müjdeleri tez zamanda duyarız..
Koskoca şehirde yaprak kımıldamıyor yahu..:(

Çinli bir grup yatırımcı, maden sektöründe yatırım imkanlarını incelemek üzere Sivas'a geldi.

Sinochem Şirketi temsilcileri Song Lijun, Du Huibin ve Jia Xuemin, Gürteks Madencilik firması yetkilileriyle birlikte Vali Veysel Dalmaz'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çinli yatırımcılar, Sinochem Şirketi'nin Çin hükümetine bağlı olarak maden sektöründe faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Sivas'ta özellikle krom madeni ile ilgilendiklerini ifade eden şirket temsilcileri, "Türkiye krom madeni yönünden oldukça zengin bir ülke. Türkiye'deki iş ortağımız Gürteks Madencilik ile birlikte Sivas'ta yatırım imkanlarını incelemek üzere buraya geldik. Biz bu ziyaretle birlikte Sivas'ta güzel ilişkilerin temelinin atılacağına inanıyoruz" şeklinde konuştular.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Veysel Dalmaz ise, Sivas'ın madenler yönünden oldukça zengin bir il olduğunu söyledi. Sivas'ta değişik alanlarda önemli maden rezervlerinin olduğuna dikkat çeken Dalmaz, "Ancak ne yazık ki bu potansiyelimizi yeterince değerlendiremiyoruz. Geçen yıl özellikle yatırımcılar krom madenine büyük ilgi gösterdiler. Bizim amacımız özellikle bu sektörlerde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Çinli ve Hindistanlı yatırımcıları Sivas'a getirebilmektir" diye konuştu.

Madenlerin çıkartıldıkları bölgede işlenmesi gerektiğini belirten Dalmaz, "Madenlerimizin yerinde işlenmesi çok önemli. Maden cevherleri çıkartıldıktan sonra aynı alanda işlenmeli ve tüketiciye ulaştırılmalıdır. Sivas, özellikle son dönemde değişik sektörlerdeki yatırımcıların dikkatini çeken bir il haline geldi. Sivas'a yatırım yapmak isteyen müteşebbislere her konuda destek ve yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

6Haziran 2009

Çinli bir grup yatırımcı, maden sektöründe yatırım imkanlarını incelemek üzere Sivas'a geldi.

Sinochem Şirketi temsilcileri Song Lijun, Du Huibin ve Jia Xuemin, Gürteks Madencilik firması yetkilileriyle birlikte Vali Veysel Dalmaz'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çinli yatırımcılar, Sinochem Şirketi'nin Çin hükümetine bağlı olarak maden sektöründe faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Sivas'ta özellikle krom madeni ile ilgilendiklerini ifade eden şirket temsilcileri, "Türkiye krom madeni yönünden oldukça zengin bir ülke. Türkiye'deki iş ortağımız Gürteks Madencilik ile birlikte Sivas'ta yatırım imkanlarını incelemek üzere buraya geldik. Biz bu ziyaretle birlikte Sivas'ta güzel ilişkilerin temelinin atılacağına inanıyoruz" şeklinde konuştular.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Veysel Dalmaz ise, Sivas'ın madenler yönünden oldukça zengin bir il olduğunu söyledi. Sivas'ta değişik alanlarda önemli maden rezervlerinin olduğuna dikkat çeken Dalmaz, "Ancak ne yazık ki bu potansiyelimizi yeterince değerlendiremiyoruz. Geçen yıl özellikle yatırımcılar krom madenine büyük ilgi gösterdiler. Bizim amacımız özellikle bu sektörlerde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Çinli ve Hindistanlı yatırımcıları Sivas'a getirebilmektir" diye konuştu.

Madenlerin çıkartıldıkları bölgede işlenmesi gerektiğini belirten Dalmaz, "Madenlerimizin yerinde işlenmesi çok önemli. Maden cevherleri çıkartıldıktan sonra aynı alanda işlenmeli ve tüketiciye ulaştırılmalıdır. Sivas, özellikle son dönemde değişik sektörlerdeki yatırımcıların dikkatini çeken bir il haline geldi. Sivas'a yatırım yapmak isteyen müteşebbislere her konuda destek ve yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

Konu LaEdri tarafından (07.06.2009 Saat 22:20 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.06.2009, 17:05   #90
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 21:40

Tecrübe Puanı: 767 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

‘Top’lu imaj,‘top’lu kalkınma

İDRİS GÜRSOY
Tarih : 01-06-2009

Düne kadar geçmişteki siyasi olaylarla gündeme gelen Sivas, kötü imajını futbolla siliyor. Sivasspor’un başarılarının ardından şehre yatırımlar da arttı.

Kolay değil karları eritmek, kolay değil hep zirvelerde dolaşmak, kolay değil Anadolu’dan çıkıp İstanbul’un üç büyüklerine kafa tutmak. Trabzon’dan sonra bir Anadolu takımı daha bunu yapıyor. Hem de Ege’den, Karadeniz’den, Akdeniz’den değil; daha az gelişmiş bir bölgeden, İç Anadolu’dan bir takım iki yıldır zirveye oynuyor, son haftaya kadar şampiyonluk kovalıyor, ‘şampiyonlukta ben de varım’ diyor.

Sivasspor denince akla hemen Teknik Direktör Bülent Uygun geliyor. Gazete ve televizyonlar onunla yapılan röportajlara geniş yer ayırıyor. Uygun, elbette başarıda büyük pay sahibi ancak “Sivas’ın başarısı”nda onun dışında faktörler de bulunuyor. Sivas’ın başarısının sırları neler? Şehre katkısı ne? Avrupa, Sivas’ın imajını nasıl değiştirecek?

Ligin sondan bir önceki haftasında Gençlerbirliği’ni misafir eden Sivas’ı izlemek üzere Ankara’dan yola çıkıyoruz. Şehre girince kırmızı-beyaz dev bayraklar bizi karşılıyor. Her kimle konuşsanız Sivasspor’u şampiyon diye tanımlıyor. Sivasspor’un başarısını tesadüfler açıklamada yetersiz kalıyor. Yöneticisinden futbolculara, 1. Lig’den bu yana birlikte çalışan bir ekip gerçeği var ortada. Ayrıca 2002’den sonra Sivas’a yapılan yatırımlar, şehrin yüzünü değiştirdiği gibi kulübe de ivme kazandırmış. 16 bin kişilik mütevazı stadyumdaki iki afiş ise bu başarıya derin anlamlar yüklüyor: “Uzun ince bir yolda, omuz omuza destan yazıyoruz”, “Anadolu’nun yıllar süren suskunluğunun çığlığıdır Sivasspor”…

Uzun ince bir yol… Sivaslı Âşık Veysel’in dizelerinden yola çıkarak yazılan bu afiş boşuna değil. Kuruluşu 1967’ye dayanan Sivasspor, düne kadar alt liglerde inişli çıkışlı bir grafik çizerken takıma önce oyuncu, sonra teknik direktör olarak gelen Bülent Uygun ile çıkışa geçiyor. Süper Lig’e çıktıktan sonra orta sıralarda mücadele eden Sivasspor, iki sezondur şampiyonluğu kovalıyor. Zirveye gidişte kulübün aynı kişiler tarafından profesyonelce yönetilmesi, teknik direktörle uyum, oyuncu seçimlerindeki isabet ve amatör ruhla verilen mücadele büyük rol oynuyor. Sivasspor, takım oyunuyla rakiplerini dize getiriyor. Bülent Uygun ve Mecnun Odyakmaz, 1. Lig’den bu yana birlikte çalışıyor. Sivaslıların kulüple bağı sevgiye dayanıyor. Takım üzerinde yönetimin dışında kimsenin yetki ve etkisi yok. Bu da kırmızı-beyazlılar üzerinde bir baskı oluşmasını önlüyor. Sivas, Türkiye’de borcu olmayan tek kulüp. Parası kadar transfer yapıyor.

KULÜP ŞEHİRLE YÜKSELDİ

Kulüple şehrin aynı anda ivme yakalaması dikkat çekiyor. Sivas’ta 2002’den bu yana âdeta seferberlik var. Yatırımlar teşvik ediliyor, Sivas silkinip uyanıyor. Organize sanayide faaliyet gösteren 35 iş yeri sayısı, 80’i aşıyor. Keçilerin otladığı kapalı havaalanı açılıyor. Şimdi haftada 14 uçak inip kalkıyor ve hepsi dolu. Altyapı çalışmaları şehrin çehresini değiştiriyor. Sivas Milletvekili Selami Uzun, “Sivasspor’un başarısı, şehrin kalkınma hamlesinin sonucudur.” diyor. Şehir yöneticileri, Sivasspor’a inanıyor ve büyük destek veriyor. İsmet İnönü Konağı’nda Aksiyon’a konuşan Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Sivasspor’un başarısının arkasındaki en büyük etkenlerden birinin şehirdeki birlik ve beraberlik ruhu olduğunu söylüyor. Dalmaz’a göre sahadaki oyuncudan teknik direktöre, kulüp başkanından şehir yöneticilerine kadar herkesin başarıda payı var. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çimen de takım için belediyenin seferber olduğunu söylüyor.

SİVAS’TA IRKÇILIK YOK

Yerli ve özellikle de yabancı futbolcular gördükleri ilgiden memnun. Bu da performansı olumlu etkiliyor. Yabancılar birer kahraman gibi görünüyor. Musevi asıllı Balili dâhil hiçbir futbolcu din ve ırkından dolayı ayrımcılık veya baskıya uğramıyor. Milletvekili Uzun, “Yabancı futbolcular çok seviliyor. Balili yeri gelince Türkçe konuşuyor. Sivas’ta ırkçılık, ayrımcılık hiç olmaz. Onlar bizim yüzümüzü ağartan insanlar.” diye konuşuyor.

Sivas-G.Birliği maçında seyircinin kalitesi dikkat çekiyor. 90 dakika boyunca tribünlerden hiç küfür duyulmuyor. Sivaslı oyuncular oyunu çirkinleştirmeden, iyi niyetle mücadele veriyor. Kötü tezahürata seyirci kendi içinde müdahale ediyor. Selami Uzun, “Sahamızda olay olmuyor. Fanatik var ama herkes birbirini terbiye ediyor.” diyor.

Sivasspor, iki yıldır şampiyonluğa oynuyor; geçen sene İntertoto’ya gitti, bu sene Avrupa’da oynayacak. Sivasspor’un bu başarısı şehre nasıl bir katkıda bulundu? Şehrin önde gelen yöneticileri bu soruya cevap verecek kelimeler bulmakta zorlanıyor. Şehrin tanınması ve ekonomiye getirdiği canlılık bir yana Sivas’ın imajının düzelmesine yaptığı katkı herkesin üzerinde ittifak ettiği bir husus. Madımak provokasyonu, 1980 öncesi Sivas olayları, Ergenekon iddianamesinde geçen bir Ermeni’ye suikast düzenleneceği haberleri Sivas’ın imajını olumsuz etkiliyor. Selami Uzun, Sivas’a dışardan bakışı anlatırken başından geçen şu örnekleri veriyor: “Kızılay’a kan verme kampanyasına katıldım. Sivaslı olduğumu öğrenen bir hemşire dedi ki ‘İzmirliyim, Sivas’ta dört yıl çalıştım. Sivas’a giderken ağlayarak gittim, dönerken de ağlayarak döndüm.’ Yine bir bayan öğretmen, tayini Sivas’a çıkınca üzülüyor. Orada görev yaptığını öğrenen arkadaşları, ‘Sen Sivas’ta nasıl yaşıyorsun? Seni kesmiyorlar mı?’ diyor.”

Uzun, Sivasspor’un başarısının bütün bu kötü imajı sildiğini belirtiyor: “Bizim bunu parayla, reklamla veya başka bir şeyle sağlamamız mümkün değildi. Takımın centilmen olması, herkesin şehre sempati duymasını sağladı. Bütün Türkiye ‘Biz bu sene Sivas’ı tutuyoruz’ diyor.”

Milletvekili Uzun ve takımın yöneticileri, Sivas’taki birlik ve beraberliği bozma çalışmalarına da dikkat çekiyor. Bundan sonra provokatörlerin işinin zor olduğunu anlatıyor: “Sivasspor, Sivas’ta birliği sağladı, Sivaslılar Sivaslı olduğunu hatırladı. Sivas’tan çıkmış, Sivas’a gelmeyen insanlar vardı, şimdi herkes Sivaslı oldu.”

Futboldaki başarı şehirde barış rüzgârları estiriyor. Alevi ve Sünnilerin ortak bir hedefleri daha oluyor. Halk kulüp etrafında kilitleniyor. Sivasspor şehre iş adamlarının ilgisini artırıyor. Sportif başarının devamı için altyapıya önem veriliyor. Sivas Valiliği ile TOKİ arasında stat projesiyle ilgili görüşmeler sürüyor. Sivas milletvekillerinden şampiyon güreşçi Hamza Yerlikaya ise “Arsa alınıp TOKİ’ye teslim edildikten sonra inşaat başlayacak. Kayseri’deki stadın daha güzeli olacak. Mimarları geldi, oradaki hataları burada tekrarlamayacağız, dediler. Amatör branşlara yöneleceğiz. Başarıların arkası gelecek.” diyor. Başarının mimarlarından 6 yıl önce Sivas’a oyuncu olarak gelen ve son üç yıldır teknik direktörlük yapan Bülent Uygun da tesisleşmeye önem veriyor.

Sivas Selçuk Park âdeta bir açık hava müzesi. Çifte Minareli Medrese, Şifahiye ve Buruciye medreseleri, 4 Eylül Kongre’sinin yapıldığı Sivas Atatürk ve Etnografya Müzesi ile Kale Camii tarihte yolculuk yaptırıyor. Kaplıcalar, dünyada benzeri olmayan sedef hastalığının tedavisinde kullanılan Balıklı Göl, Japonların bile ilgi odağı olmuş. Üniversite, belediye ve valilik Sivas’ın yüzünü güldürecek büyük projeler için kolları sıvamış. Ankara-Sivas karayolu ile hızlı tren projesi hızla yol alıyor. Dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton, Sivas’ta beş yıldızlı bir otel yapacak. Sivasspor böylesine verimli, gelecek vadeden bir zemin üzerinde yükseliyor. Milletvekili Uzun’a göre bu başarı diğer Anadolu şehirlerini de kamçılayacak.

Sivasspor’un başarısı topyekûn bir şehrin başarısı. Eğer yükseliş sürerse Sivas beşinci büyük olacak. Bir tarih daha yazılacak. Anadolu’dan başka takımlar da kırmızı-beyazlıları takip edecek.

AKSİYON

------------------------------------------------------------------------------------------------

Milli Mücadele'nin ilk karar yeri Sivas'tan

ASKERİ Tıbbiye öğrencisi Orhan Boran'ın babası Hikmet Bey, "Paşam, lakin siz de mandayı kabul ediyorsanız veya mandadan yanaysanız, sizi de mensubu bulunduğum tıbbiye öğrencileri adına vatan kurtarıcı olarak değil, vatan batırıcı olarak ilan ediyorum" diyor.

Ve Mustafa Kemal Paşa'nın yanıtı şöyledir:

"Elbette manda (İngiltere veya ABD) kabul edilmeyecektir; gençliğimle iftihar ediyorum, ya istiklal ya ölüm!"

Bu tartışma Atatürk'ün daveti üzerine Sivas Kongresi'nde olmaktadır. 38 yaşındadır henüz.

İstanbul ve Anadolu işgal altındadır.

Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü gelmiştir Atatürk. Oradan Amasya'ya geçmiş ve 22 Haziran'da ünlü 'Amasya Tamimi' yayınlanmıştır.

27 Haziran'da da ilk kez Sivas'a geçmiştir. Burada bir gün kaldıktan sonra hemen Erzurum'a hareket etmiş; ertesi gün 'Erzurum Kongresi' toplanmıştır.

Atatürk, 29 Ağustos'ta yeniden Sivas'a yola çıkar ve 2 Eylül 1919'da Sivas'a gelir.

4 Eylül'de Sivas Kongresi'ni toplar. Kongre 7 gün sürer. 'Milli Mücadele'nin başkenti'nde tam 108 gün kalır. Yabancı heyetler, Atatürk'le görüşmek için Sivas'a akın ederler.

Bir milletin kurtuluşunu Atatürk, Nutuk'ta ayrıntılı şekilde anlatıyor.

(Mazhar Müfit Kansu'nun anılarında bu konuda ayrıntılı bilgiler yer alıyor.)

Milli Mücadele'nin başladığı ulusal Sivas Kongresi'nde çok önemli kararlar alınır.

Erzurum Kongresi'nde alınan kararlar Sivas'ta aynen kabul edilmiştir.

Mustafa Kemal'in liderliği kesinleşiyor.

Bir anlamda Milli Misak sınırlarımız burada çizilmiştir.

Ve manda reddedilmiştir; bir daha gündeme gelmemek üzere...

Sivas Kongresi'nin toplandığı bina 1892 yılında Sivas Valisi Memduh Paşa'nın yaptırdığı Sivas Sultanisi'nde gerçekleşiyor.

Bugüne gelirsek...

Mandayı o zaman reddedenlerin bugün kemikleri sızlamakta mıdır acaba?

SİVASLILARIN HEYECANI

Bütün bunları Sivaspor'un bayrakları ile donatılmış, 'Selçuklu Kent Meydanı'nı gezerken düşündük.

Bir tarafta 1884 yılında "Gidemediğin yer senin değildir" diyen Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa'nın yaptırdığı Hükümet Konağı... Onu takip eden 1900 yılında yapılmış Jandarma binası... Sağında 1892'de Memduh Paşa'nın inşa ettirdiği Sivas Sultanisi... Kongre binasının karşısında ise 1580'de yapılan Kale camisi var... Önünde cami hamamının kalıntısı ve 1271 tarihli Selçuklu dönemine ait Buruciye Medresesi...

Ve bu alandaki iki önemli eser; 1217 tarihli Selçuklu Sultanı İzzetten Keykavus'un yapılmasını emrettiği Anadolu'nun en büyük Darüş'şifahanesi, onun da karşısında 1271'de Mehmet Şemsettin Cüveyni'nin yaptırdığı Çifte Minareli Medrese (Darül'hadis) ve en ünlüsü de bir başka mekanda Gök Medrese...

EŞİ OLMAYAN BİR MEYDAN

Bu yerleri Sivas'ın kültür adamı, Dr. Burhan Bilget'le geziyoruz. Sivas Koruma Kurulu üyesi, ÇEKÜL'ün Sivas temsilcisi olan Bilget "İşte hocam da burada" diyor. Hocası dediği ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'le karşılaşıyoruz. Tarihi bilimle buluşturan 'Tarihi Kentler Birliği'nin önderi Sözen'e, ÇEKÜL'ün bu restorasyon ve ortaya yeni çıkarılan projeleri için

Sivas'a kaç kez geldiğini artık kendisi de unutmuş... Selçuklu Meydanı'nı göstererek "İşte şu gördüğünüz tarih ve kültür içeren ve Anadolu'da ikinci bir eşi olmayan tek bir meydandır. ÇEKÜL olarak Ortaçağ'dan (13 ile 16. yüzyıl, yani Selçuklu, Osmanlı ve geç Osmanlı eserlerinin yoğunluklu olarak) bugüne taşınmıştır."

Selçuklulardan beri yoğun dinsel ve deneysel bilimlerin okutulduğu bir ortam olmuş Sivas... Osmanlı yapılarını getirmiş... Cumhuriyet'in ilk doğuşu da burada gerçekleşmiş.

Gece gündüz algılanacak bir düzenleme yapılıyor bu meydana.

Sivas 'müzeler kenti' olarak yeni bir işleve sahip oluyor: Cumhuriyet'in simge müzesi Kongre binası, Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, Halı Müzesi, Bilim Müzesi, Sanat Merkezi ve İnönü Müzesi...

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla restorasyon ve yenileme çalışmaları için trilyonlar harcanıyor.

Ama bazı sıkıntılar da var; vakıflarla olan kaynak sorununu Sivas Valisi Veysel Dalmaz çözeceklerini söylüyor.

Yalçın Bayer Hurriyet

Konu BOUN tarafından (13.06.2009 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)