Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Türkçemizi Koruyor muyuz? - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: Türkçemizi Koruyor muyuz?
Türkçemizi korumalıyız. 34 97,14%
Türkçemizi koruyupta napcaz! 0 0%
Yorumsuz... 1 2,86%
Katılımcı sayısı: 35. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.02.2009, 21:20   #1
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yerliturkuaz Şuan yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2012 10:23
Yeti: Bloody Orca Slap Champion!
Tecrübe Puanı: 788 yerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblick
Standart Türkçemizi Koruyor muyuz?

Türkçemizi, güzel türkçemize yabancı dillerden bir çok kelime girmektedir. Ya biz ne yapıyoruz peki bu durumda. Malesef ama malesef biz de bu konuya adeta yabancı kelimelerin girmesi için olanak sağlıyoruz.

Dünya üzerinde binlerce dil konuşulmaktadır ve hemen hemen her günde bir dil yok olmaktadır. Yarın geldiğinde bizim dilimizde güzel türkçemizde yok olmasın!
İnternet ortamında dahi güzel türkçemizi koruyalım lütfen. Elimizle yok etmeyelim!
Unutmayalım ki bir vatanı yok etmek için o ülkenin dilini yok etmek yeterli olmaktadır...

1)Türkçemizi korumalıyız.

2)Türkçemizi koruyupta napcaz!

3)Yorumsuz...

Sevmek yürek işidir yüreğin yoksa sen niye yaşıyorsun?
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.02.2009, 21:26   #2
ERTAN0082
Yiğido

ERTAN0082 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ERTAN0082 Şuan ERTAN0082 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.04.2009 11:26

Tecrübe Puanı: 564 ERTAN0082 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Türkçemizi Koruyor muyuz?

Unutmayalım ki bir vatanı yok etmek için o ülkenin dilini yok etmek yeterli olmaktadır...
aynen katılıyorum arkadaşım dilimize artık gereken hassasiyeti göstermezsek vay halimize
ERTAN0082 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.02.2009, 23:17   #3
sevgim 58
Usta Yiğido

sevgim 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sevgim 58 Şuan sevgim 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.06.2015 00:53

Tecrübe Puanı: 975 sevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblick

türkecmisi korumayliz .........korumuyoruz. tv ve gaztetede ve yazak olmasi lazim. cocuklarimiz öyle alsimiski bir kelimenin türkcesini söyledigmiz zaman anlamiyorlar. anneler babalar ve ögretmenler dikkat edelim dogru ögertelim.
TÜRKECMIZ ELLEDEN GITTMEZIN
Alt 18.02.2009, 23:34   #4
yiğidoturan
Usta Yiğido

yiğidoturan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yiğidoturan Şuan yiğidoturan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.07.2014 12:58

Tecrübe Puanı: 1025 yiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDI

türkçemizi korumalıyız diğer türki cumhuriyetlerle aramızdaki köprünün en önemli ayaklarından biri dilimizdir hemide korumakta çok geç kalındı
Alt 19.02.2009, 01:12   #5
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 796 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Çok önemli konu. Kutluyorum sizi.

TÜRKÇEMİZ NEREYE GİDİYOR başlıklı köşe yazımı sizlerle paylaşmak isterdim.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Bu sitede ANADOLUDAN BAKIŞ adlı köşemdeki yazımda bu konudaki düşüncelerimi anlatmaya çalıştım.

TÜRKÇE BİZİM HERŞEYİMİZDİR
LÜTFEN KORUYALIM diyorum...

Saygılarımla...
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.02.2009, 01:27   #6
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 796 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Bu konu ile ilgili köşe yazımın şu an yayınlandığı linki yazdım ama sağlıklı gör
ülmediği için burada paylaşmaktan onur duyarım.

Çok önemsediğim Türkçe konusunu dile getirdiğiniz için sizi yürekten ALKIŞLIYORUM
Saygılarımla..

TÜRKÇEMİZ NEREYE GİDİYOR

Türkçe, TÜRKİYE TÜRKÇESİ olarak da bilinir. Altay dilleri içinde bir alt aile oluşturan Türk dillerinin Güneybatı ya da Oğuz koluna bağlı dil. Günümüzde Türkiye, Kıbrıs ve Rusya ile Avrupa’nın güneydoğusunda ve Ortadoğu’nun çeşitli kesimlerinde konuşulur.

Günümüzdeki Türkçe 11.yüzyıl sonlarında Selçukluların Anadolu’ya getirdiği Eski Anadolu Türkçesinden ve onu izleyen Osmanlıcadan türemiştir. Tarihsel açıdan genellikle üç dönemde incelenir:
1-Eski Türkiye Türkçesi ya da Eski Anadolu Türkçesi (13.yy)
2-Osmanlıca (14–20.yy)
3-Çağdaş Türkiye Türkçesi (20.yy)

Zamanla Arapça ve Farsçadan birçok sözcük ve dilbilgisi biçimi alan Türkçe Cumhuriyetin ilânından sonra devletin de desteğiyle sadeleştirilmiş, bu arada eski dilin yazımında kullanılan Arap alfabesinin yerini 1929 da Latin alfabesinden uyarlanan Türk Alfabesi almıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk:
“Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve dilini yüceltmek için çalışır. Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir.” demiştir.
Yine bir sözünde ise:
“Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.” demiştir.

Son yıllarda ülkemizde ne yazık ki ulusça Türkçemizi doğru kullanmıyoruz.
Türkçe’miz nereye gidiyor, dedim çünkü nereye gittiğini ben anlayamıyorum, bu sorunun cevabını bilen varsa, söylesin...

Neler oluyor ülkemize? Neler oluyor Türkçemize? Neler oluyor, neler?

Şimdi hemen yeni kuşaklar eleştirilecek değil mi? Hayır efendim, acele etmeyiniz. Henüz yeni kuşaklara gelene kadar Türkçemize zarar veren kimler yok ki... Birkaç diploma aldım, unvan sahibiyim diye büyük salonlarda güya konferans vermek üzere yüzlerce insana hitap eden, sözüm ona çok aydınım diye havalara giren, büyüklerimizi mi, yoksa yine her kademedeki eğitimcilerimizden bazılarının öğrencilerine ders anlatırken Türkçeyi iyi kullanmadıklarını mı? Güya devletin resmi televizyonu diye ciddi görünüm sergileyen ve hatta diğer özel televizyonlardaki haber spikerlerini mi, röportaj yapan sunucu ve davet edilen konukları mı, program yapımcılarından tutun da reklâmlara kadar, yerli ve yabancı dizilerdeki seslendirmeleri mi örnek versem acaba...

Öyle bir hâle geldik ki görsel ve yazılı basın da olmak üzere gün geçtikçe güzel Türkçemiz yavaş yavaş yok olmak üzeredir; ne acı, değil mi? Çok yazık, çok... Güzel ülkemizde bu yanlış gidişe ‘Dur!’ diyecek hiç mi sahip yok...

Bilhassa son yıllarda ülkemizde Türkçeye verilen zararlar Atatürk’ün kemiklerini
sızlatmaktadır. Toplum olarak dilimizi doğru konuşup, doğru kullanıp, yeni kuşaklara iyi örnek olmadığımız sürece, sözüm ona ‘modernlik’ adı altında batıya özenip, kendimize örnek aldığımız yabancı kelimelerle dolu mağaza, market zincirleri açtığımız sürece daha da kötü günler bizleri bekliyor diye düşünüyorum. Nerede alış veriş yapsak, yerli değil yabancı müzik dinliyoruz. Canım bu kadar da olmaz ki! Türk Müziğimize ne oldu, bu kadar özenti neden?

Sonra da çocuklarımız msn de dahi saçma sapan konuşuyorlar diye çığlık atıyoruz. İlk önce kendimize bakalım, değil mi ama… Çocuklar fotokopi makinesi gibidir, ne görürse ve duyarsa onu uygular…

İşte sizlere bazı gençlerimizin msn konuşmalarından birkaç örnek. ( Ne acı, değil mi?)

MSN YE YAZDIĞI CÜMLE SÖYLEMEK İSTEDİĞİ CÜMLE
merba merhaba
nassin nasılsın
ban iyyiyem, san ben iyiyim, sen
narde okuyossuan nerede okuyorsun
kiç ünversitesia koç üniversitesi
kendine çok iyi bakıyosun tımam maa kendine çok iyi bak
sen şeakear misin nan sen şeker misin lan
yuh yavvv ay cittan yaanee nen şeakearsin nan ay sen şekersin lan
ban de çık mikarna yidm pehhh bende çok makarna yedim
hedi nan gudddd by.by.gşsrözzz haydi lan hoşça kal görüşürüz

Bunlar gibi daha birçok örnek verebiliriz. Şimdi bu konuşmada kim bay, kim bayan, ne anladık dersiniz...

İşte ne yazık ki bazı gençlerimiz, hatta büyüklerimiz de diyebilirim, Türkçeyi msn de bile böyle kullanıyorlar. Uzun söze gerek yok bence. En kısa zamanda Türkçemizi daha fazla hasar görmeden kurtarmalıyız ama nasıl?

Her şey den önce ülkemizde başta kırsal kesim olmak üzere eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bilhassa ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği genç kuşaklarımızı ak sütü ile ılgıt ılgıt emzirip büyüten, onları geleceğe hazırlayan yüce analarımıza her konuda değer verilmeli ve çok iyi eğitilmelidir.

Ne yazık ki halen Türkiye’de sekiz milyon hatta daha fazla kadınımız okuma-yazma bilmiyor. Eğitim gören 100 kadından ise sadece 2 tanesi yüksek öğrenim görüyor. Kadınların
% 40 ı görücü usulüyle evlenirken, % 30 u dini nikâhla, % 20 si ise nikâhsız yaşıyor. Kadınların % 55 ne doğum kontrolü uygulanırken, % 64 ü hamilelik döneminde doktor yüzü görmüyor, % 65 i eve gelen konuğa görünmüyor ki bu özellikle kırsal kesimde çok yaygın...

Anne olmak için ülkemizde yılda 2500 kadın yaşamını yitiriyor. Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor. Türk kadını ülkesinde hak ettiği değeri görmüyor, korunmuyor ve yasal hakları yeteri kadar savunulmuyor. Kırsal yörelerimizdeki kadınlarımıza yeterli eğitim verilmiyor, aydınlatılmıyor, onlar hâlâ şiddet ve taciz görüyor...

Böyle olunca da üzgünüm ama Türkiye’de kadının adı hâlâ yok. Oysa ülkemizde yaşayan toplumumuzda her alanda eğitilmesi gereken öncelikli grup kadınlarımız,
annelerimiz olmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü her alanda yeterli eğitim alamayan anneler
çocuklarına da gerek Türkçe konusunda gerekse diğer konularda sağlıklı eğitim veremeyecektir.

O hâlde Türkçe konusunda yeterli eğitim alamayan anneler daha beşikte iken Türkçeyi doğru kullanıp doğru konuşması gereken yavrusuna Türkçe konusunda nasıl eğitim verebilecektir...

Ayrıca yine son yıllarda büyük küçük herkeste ne yazık ki okuma alışkanlığı azalmıştır. Gazetelerdeki güncel haberler gazete alınarak değil, bilgisayardan okunmaktadır. İlk ve orta dereceli okullarımız ve yüksek öğrenim olmak üzere her kademedeki eğitimcilerimiz Türkçe ve okuma alışkanlığı konusunda yeni kuşaklara yeteri kadar destek olmamaktadır.

Öğrencilere verdikleri ödevleri öğrenciler farklı kaynaklardan araştırıp, okumadan bilgisayardan kopyalayarak öğretmene sunulan ödevleri eğitimcilerimiz kabul etmektedirler. Böyle olunca da yeni kuşak çocuklarımız ve gençlerimizde okuma alışkanlığı azaldığı için Türkçe konusunda yeterli bilgi donanımına sahip olamıyorlar, okuma alışkanlığı edinemiyorlar diye düşünüyorum. Oysa ne kadar çok kitap okunursa, ne kadar çok okuma alışkanlığı kazanılırsa, Türkçemiz de o kadar doğru kullanılacaktır.

“Türkçenin doğru kullanılıp doğru yazılması, doğru konuşulması konusunda mücadele edilmeli ve daha fazla geç kalmadan olağanüstü gerekli önlemler alınmalı ve toplumumuzun eğitilmesi konusunda yoğun biçimde çalışılmalıdır.

Bu konuda elbette hepimiz, aileler ve eğitimciler olarak, kollarımızı sıvayacağız ve ilk önce kendimiz iyi örnek olup sonra da toplumdaki Türkçemizi zedeleyenler ile duyarlı yüreğimizle acilen mücadele edeceğiz. Aksi hâlde; torunlarımız da Türkçeyi tam algılayamadan batının kuklası olup, sözüm ona ‘modernlik’ adı altında kendi öz vatanını, toprağını ve Türk kültürünü, Türk dilini anlayıp özümseyemeden batının o acımasız kucağına düşecektir.

Saygılarımla..

SABİHA SERİN
Şair Araştırmacı Yazar
SİVAS
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.02.2009, 01:40   #7
yiğidoturan
Usta Yiğido

yiğidoturan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yiğidoturan Şuan yiğidoturan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.07.2014 12:58

Tecrübe Puanı: 1025 yiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDIyiğidoturan TAM BIR BEYEFENDI

sabiha hocam birde kısaltmalar
yok kib (kendine iyi bak)
yok kid (kendine iyi davran) sanki karşısındaki psikopatmış gibi

birde işyeri isimleri alışveriş center , plaza
cafe ve isimleri yabancı isimler ne olduğunu anlayana aşk olsun

Rahmetli Adnan Kahveci denizlide yabancı isimli işyerlerine isimleri değiştirme kararı aldı ve sonunda adam trafik kazasında (tabiki suikast bu ) öldü
Alt 19.02.2009, 14:00   #8
sivassporlukiz
Usta Yiğido
NO AVATAR

sivassporlukiz Şuan sivassporlukiz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.07.2009 13:50

Tecrübe Puanı: 0 sivassporlukiz FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

avrupadakilerin isi zor ya
türkcemizzz cook zayif.bu kadarina cok sükür
sivassporlukiz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.02.2009, 14:04   #9
Dilsad Hatun
Usta Yiğido

Dilsad Hatun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dilsad Hatun Şuan Dilsad Hatun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.10.2010 20:09

Tecrübe Puanı: 1067 Dilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yokDilsad Hatun Fazla söze gerek yok

Alıntı:
sivassporlukiz Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
avrupadakilerin isi zor ya
türkcemizzz cook zayif.bu kadarina cok sükür
Dilini bilmeyen çok Türk genci var avrupa bu dogru ama Halimize sükretmemiz lazim , beterin beteri var .Avrupada yasiyoruz diye Dilimizi unutmamaliyiz Türkçemize sahip cikalim :!
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Dilsad Hatun'e Teşekkür Ediyor...
Alt 19.02.2009, 22:07   #10
sivaslı yıldız
Yiğido

sivaslı yıldız - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslı yıldız Şuan sivaslı yıldız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.02.2012 01:17

Tecrübe Puanı: 623 sivaslı yıldız isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Türkçe ile ilgili sorun olarak gördüğümüz herşeyin temelinde, toplum olarak okumaya olan uzaklığımızın yattığı kanaatindeyim.. Özellikle son bikaç yılda gözlemlediğim; konuşurken ve yazarken Türkçe kelimeleri doğru kullanmanın, mesela okuduğumuz kadar harfle yazmanın bile insanlara zor geldiği..

Tamam yerine ''okey'' diyebilirsiniz, özenti duygusu yer etmiştir bi kere içinize, cahilsinizdir, bunu anlarım.. Ama ''ok'' ne oluyo, işte buna anlam vermekte güçlük çekiyorum..
sivaslı yıldız isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)