Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dini Bilgiler (Ayetler, Hadisler, Dualar ve Muhtelif konular)

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.06.2009, 21:16   #1
dertli58
Yiğido

dertli58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dertli58 Şuan dertli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2012 23:16

Tecrübe Puanı: 577 dertli58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Kabir hayatı ve Kabir Hakkında Bilmediklerimiz

Kabirlerde bulunan kimselerin tamamı "Berzah" hayatı ile diri olup;

Bilirler,

Akıl ederler,

Duyarlar,

"Hiç şüphe yok ki, ölü defnedilip arkadaşları, yanından ayrıldıkları zaman; yanından ayrılırken cenazesini kaldırıp kendisini ahirete yolcu edenlerin ayak seslerini işitir (6)
Peygamber efendimiz (sav) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya atılmasını emretti Ölümlerinden günlerce sonra gelip başında durdu ve son ferdine kadar, onları teker teker ey falanca oğlu falan şeklinde, isimleri ve babalarının isimleri ile çeğırarark onlara şöyle buyurdu: "Siz Rabbinizin size va'dettiği azabın hak olduğunu gördünüz mü? Hiç şüphe yok ki ben; Rabbimin bana va'dettiği zaferin hak olduğunu gördüm" Bunun üzerine Hazret-i Ömer; "Yâ Resul [allah] ! Sen, leş olmuş bir kimselerle mi konuşuyorsun, dedi" Bunun üzerine Peyganber Efendimiz de cevaben : " Beni hak din ile gönderen Allah'a yemin ederim ki siz, beni onlardan daha iyi duymuyorsunuz dedi" (7)

Görürler,

Kendilerini ziyaret edenleri tanırlar,

Herhangi bir kul kardeşinin kabrini ziyaret edip yanında oturursa, kalkıncaya kadar, o ölü onunla arkadaşlık eder ve ona karşılık verir (8)

Selam verenlerin selamlarını alırlar,

Bir adam, tanıdığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiğinde, ona selam verirse, selmını alır Bir adam da tanımadığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiği zaman selam verirse o da, onun selamını alır (9)

Birbirlerini ziyaret ederler,
Ölülerinizin kefenlerini güzel yapınız! Çünkü onlar, kabirlerinde birbirlerine karşı iftihar ederler ve birbirlerini ziyaret ederler (10)

Dirilerden kendilerine ulaşan kötü haberlere üzülürler,
Hiç şüphesiz ölüye; evinde eziyet veren şey, kabrinde de eziyet verir (11)
Amelleriniz, ölülere bildirilir, güzel birşey görürlerse sevinirler Kötü birşey görürlerse; Allah'ım! Onlaru tâatına geri çevir derler"

Dua ederler,
Ölülere hayatta olanların amelleri onlara bildirilir, hayırlı bir iş görürlerse Allahü Teâlâya hamd edip sevinirler ve o hayrı yapanın hayırlı işlerinin artması ve hayırlı işlere devam etmesi için dua ederler Kötü bir şeyle karşılaşırlarsa onları yapanlar için Allahü Teâlaya dua edip şöyle derler: "Allah'ım! Onları tâatına geri çevir ve bize hidayete erdirdiğin gibi, onları da hidayete erdir " (5)
Tasarrufları vardır,
Allahü Teâlanın kudretiyle çok büyük işler yaparlar Peygamber efendimiz, Hazret-i Cafer'in öldürülmesinden sonra bir gün şöyle buyurdu: "Bişe halkına, yağmurun yağacağını müjdeleyen meleklerin içinde Ca'fer'i tanııdım" (14)

Nimet görürler,
Nimet ve azab hem ruha hem vücuda olacaktır Berzah aleminde bazıları ikram görürle: kabirlerinde taptaze olarak namaz kılarlar, hac yaparlar

Azab edilirler
Peygamber efendimiz (sav) kabir azabı ile ilgili şöyle buyuruyor: "Ölüleriniz defnetmeme endişem olmasydı; işitmekte olduğum kabir azabını, size de işittirmesi için Allah'a dua ederdim

Merhametle yargıla
Sana layık kul olamadık
Doğruyu bir türlü bulamadık
Sözümüze sadık kalamadık
Şimdi affet Sen bizi Ya Rab
dertli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.06.2009, 21:24   #2
Rallim58
Usta Yiğido

Rallim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rallim58 Şuan Rallim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.04.2012 13:19

Tecrübe Puanı: 792 Rallim58 FAZLA SÖZE GEREK YOKRallim58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: Kabir hayatı ve Kabir Hakkında Bilmediklerimiz

Güzel bir konu işlemesi olmuş, emeğine sağlık, teşekkür ediyorum.

Kabristanlarımıza ziyaretlerimizi eksik etmemek dileğiyle. Rabbim cümle yakınlarımızın ruhları şad, mekanları cennet olsun...
Rallim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.06.2009, 21:29   #3
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

6) Hadis-i Şerif, Buhari
7) Hadis-i Şerif, Buhari ve Muslim
8) Hz. Aişe r.a, Buhari ve Muslim, Hatib ve Asakir rivayet etmiştir.
9) Hadis-i Şerif,Beyhaki ve Ebiddünya rivayet etmiştir.
10) Hadis-i Şerif,Beyhaki rivayet etmiştir.
11) Hadis-i Şerif,Deylemi rivayet etmiştir.
12) Müslim, Hadis-i şerifin manası Tâc-ul-usûl kitabından alınmıştır. C.1.S.378
13) Hadis-i Şerif, İbni Mübarek rivayet etmiştir.
14) Hadis-i Şerif, İbni Adiy rivayet etmiştir.
Alt 27.06.2009, 22:49   #4
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1262 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Kabir ziyaretleri gerçekten çok önemli..İnsanın bazı duygularını hep taze tutuyor..Ölümü hatırımızda asılı tutuyor.Bir gün ben de buraya,Sivas'a doğru yüzümü çevirip uzanacağım diyorum..İşte o gün Rahman ve Rahim sıfatlarını üzerimizde ve karşımda kabri duran güzel dedemin üzerine tecelli ettir Allah'ım diye dua ediyorum..Amin!
Alt 28.06.2009, 06:11   #5
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

kabir ziyaretleriyle ölümü hatırlamak ne güzel rabbimiz o kabir hayatında bizlere yardımcı olsun inşallah
Alt 01.07.2009, 00:12   #6
dertli58
Yiğido

dertli58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dertli58 Şuan dertli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2012 23:16

Tecrübe Puanı: 577 dertli58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Aminn Cumlemizin kabir sorulari geldiginde Allahim kolaylikla Cevaplar vermemizi nasip eylesin ins bu sorularada kolay cvp verebilmek icin Rabbimizin dedigini yerine getirmek getirmeye calismak lazim Allah yar ve yardimcimiz olsun...
Merhametle yargıla
Sana layık kul olamadık
Doğruyu bir türlü bulamadık
Sözümüze sadık kalamadık
Şimdi affet Sen bizi Ya Rab
dertli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)