Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Kangal Köpeği olmayan köpekler kangal sanılıyor - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.07.2010, 06:56   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 915 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Kangal Köpeği olmayan köpekler kangal sanılıyor

Danimarkada Kangal köpeklerine, saldırgan türdeki köpekler arasında sayılarak yasak getirilmesinin, saf ırk Kangal köpeği olmayan, bu ırkın özelliklerine uymayan köpeklerin, Kangal adı altında Avrupaya götürülmesinden kaynaklanıyor.

Yaklaşık bin 600 metre yükseklikteki Meraküm Tepesi'nde kurulan Sivas Valiliği İl Özel İdaresi'ne ait Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi'nin sorumlusu Kangal köpeği üreticisi Hüseyin Yıldız, yaptığı açıklamada, çok yakın bir zamanda Danimarka'nın Kangal köpeği ile ilgili getirdiği yasağın kendilerine çok büyük bir üzüntü verdiğini söyledi. Bu yasağın nedeninin belli olduğunu ifade eden Yıldız, ''Merdiven altında, mahalle köşelerinde bu işi yapan kişilerin, denetimsiz, soyu bilmeyen, ırkı bilmeyen, bu köpekleri ticari kaygılarla oralara gönderen insanların hatalarıdır'' dedi. Bu konuda Danimarka'yı haklı bulduğunu, çünkü durumun Kangal köpeği olmayan köpeklerin ''Kangal'' sanılmasından kaynaklandığını belirten Yıldız, saf ırk bir Kangal köpeğinin asla saldırgan eğilimli değil, aksine insan ve özellikle çocuk dostu bir karakteristik yapıda olduğunu ifade etti.
Kangal köpeklerinin denetimsiz olarak yurt dışına çıkarılmasıyla ilgili bir yasak bulunduğunu vurgulayan Yıldız, ancak bu yasağı delen bazı kişilerin Kangal olmayan köpekleri usulsüz bir şekilde yurt dışına gönderdiğini öne sürerek, ''Yani Avrupalı, Kangal köpeğimizi aldığını ve yasakladığını zannediyor. Sıkıntı burada'' diye konuştu. Bu köpeklerin burada bilinçli bir şekilde üretim yapan merkezlerden alınıp götürülmediğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:
''Konu hakkında da bilgi almadıkları için maalesef köpeğimizin adı orada saldırgan, ısıran, kötü, iyi huylu olmayan bir köpek türü yerine konuldu. Ama aslında baktığınızda bizim bu kültürel değerimizin böyle bir sınıfta vasıflandırılmaması lazım. Bu bağlamda da bunu kimse böyle göremez. Bu işe yetkinlik sertifikası olan, ehil insanların elinde olan köpeklerde böyle bir davranış biçiminin görülme şansı yoktur. Bu durum aslı Kangal köpeği olmayan, ırka uymayan, ırk denetimi olmayan, genleri uygun olmayan köpeklerin Kangal köpeği adı altında Avrupa'ya götürülmesinden kaynaklanıyor. Herkes kapısında bağlı köpeği Kangal olarak zannetmesin, görmesin. Gerçekten çok önemli bir değerimiz bu. Bu kültürel yapımızı herkes sahiplensin. Bu işe hepimiz topyekun destek çıkalım. Sivas'ımızın, ulusumuzun en değerli köpeğine sahip çıkmayı bilelim.''

''PİTBULL KÖPEKLERİ, KANGAL'LA KIYASLANAMAZ''

Son dönemlerde gündemde olan pitbull köpeklerinin saldırgan eğilimli, parçalayıcı bir özelliği olduğunu savunan Yıldız, ayrıca bu köpeklerin beyin olarak sınıflandırıldığında çok vasıfsız, sınıfsız, sıradan bir köpek olduğunu iddia etti. Pitbulların yırtıcılığı ve vahşiliğiyle bilinen bir köpek türü olduğunu ifade eden Yıldız, ''Yasaklanmasını son derece uygun buluyorum. Çünkü insan yaşamı değerlidir. Böyle saldırgan bir köpeği bile Kangal köpeğiyle kıyasladı bazı ülkeler. Kangalımız da pitbull statüsünde görülmeye başlandı ve yasak getirildi. Bunun için el birliğiyle hareket etmeliyiz'' diye konuştu. Kangal köpeğinin dünyanın en dost, akıllı, vefalı, iç güdüleri güçlü ve sadık köpeği olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:
''Bugüne kadar bu işi yaptığım 12 yıllık sürede, daha henüz bir tane bile saldırgan Kangal köpeği türü görmedim. Nasıl Afrika'da bir arslan safkansa, Afrika arslanıysa, bizim de buradaki Kangalımız da safkan ve arslandır. Bir Anadolu arslanıdır. Merkezi Sivas'tır, menşeyi Sivas'tır, Kangal'dır. Dolayısıyla bunu pitbulla kıyaslamak doğru değildir'' dedi.
Bu hafta sonu pazar günü 12. Uluslararası Kangal Festivali kapsamında düzenlenecek Kangal Köpeği Yarışmasına kendilerinin de katılacağını ifade eden Yıldız, ''Yarışmaya çok iddialı bir biçimde gideceğiz. Sivas Valiliği ve Kangal Kaymakamlığının bu güzel organizasyonuna biz de renk katmaya çalışacağız'' diye konuştu.

KANGAL KÖPEKLERİ

Anadolu insanının yüzyıllar boyu yanında olan ve küçümsenemeyecek derecede zekaları, çok alıngan ve hassas bir ruh yapıları bulunan Kangal köpekleri, özgürlüğüne düşkünlükleriyle biliniyor. Ana vatanı olan Sivas ile özdeşleşen ve ünü zamanla Türkiye sınırlarını da aşan Kangal köpekleri, iri vücut yapılarıyla da tanınıyor. Kangal köpeklerinin, vücut ağırlığı erkeklerde 50-60 kilogram, dişilerde 41-59 kilogram, yüksekliği ise erkeklerde 74-81 santimetre, dişilerde 71-79 santimetre arasında değişiyor. Danimarka, bir süre önce pitbull, bulldog benzeri 13 saldırgan türdeki köpeğin ülke içinde alım, satım ve üretimine 1 Temmuzdan itibaren yasak getirirken bu türler arasında Sivas Kangal köpeğini de saymıştı.

Kaynak: Sivas İzci Gazetesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 09.07.2010, 07:33   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Kangal Köpeği olmayan köpekler kangal sanılıyor

Yav bırakın yasaklasınlar, öyle bir ülkede benim asil Kangal köpeklerinin ne işi var.
Alt 09.07.2010, 23:04   #3
MUTLU İTİK
Tecrübeli Yiğido

MUTLU İTİK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MUTLU İTİK Şuan MUTLU İTİK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.07.2015 18:04

Tecrübe Puanı: 680 MUTLU İTİK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Kangal Köpeği olmayan köpekler kangal sanılıyor

Sayın yıldızın resim çekindiği köpekte bir kangal değil aksaray malaklısı ve kangal kırması.Ticari kaygı kimde olduğuda görülüyor. Bir yılda sattığı köpeklerin % 60 ı kendi çiftliğindeki köpeklerden değil. Sürekli köylere giderek yavru topladığını tüm sivas biliyor.
MUTLU İTİK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)