Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.06.2009, 03:12   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 795 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart SİVAS BU KADARMI SAHİPSİZ

SİVAS BU KADARMI SAHİPSİZ

Yine burada daha önceki yazılarımdan “ ANILAR’DA KALAN SİVASIMIZ” başlıklı yazımda; Sivas'ın kent meydanı ile Selçuklu ( Cıbıllar) Parkı içerisinde bulunan tarihi eserleri bütünleştirmek amacıyla Selçuklu Parkı ve Tarihi Kent Meydanı Düzenleme Projesi gerçekleştirildi. Ama milyarlar harcanan bu proje kaç tane Sivaslıyı mutlu etmiştir. Tüm Sivas “ Cıbıllar parkı cıbıl oldu” diyor çokta haklılar, demiştim..

Sivas’ımızın yemyeşil Cumhuriyet Meydanını, İnönü Bulvarını çöle çeviren Eski Belediye Başkanı Sami Aydın ve o zamanki yetkililer kestikleri her bir ağacın vebali ile nasıl uyuyorlar, doğrusu şaşarım.
Bazen düşündükçe halen kahroluyorum. Yemyeşil ağaçlara nasıl kıyıp kestiler. Yazıklar olsun. Sözüm ona tarihi eserler görülecek diye ağaçlar kesildi deniliyor ama asıl amaç Belediyeye kar getirecek garaj ve dükkânların yapılması olmasın. Ama işte Allah büyük, ağaç kesenleri halk affetmedi. Allah’ta affetmez.
Peki, olan oldu, Sivas’ın en önemli yeri çöle döndü. Şimdi yeni Belediye Başkanımızdan yapılan bu yanlış için çözüm arayışları üretmelerini ve gerçekleştirmelerini acilen bekliyoruz.
20.6. 2009 günü gözlerimle şahit olduğum bazı şeyler beni bir kez daha yaraladı, üzdü ve bu konuyu tekrar gündeme getirip sizlerle paylaşmamda etkili oldu.
18–21 Haziran 2009 tarihlerinde 3.Sivas Engelliler Şenliği nedeni ile 400 engellimiz Türkiye’nin dört bir tarafından Sivas’ta konuğumuz oldular. 20.6.2009 günü öğlenden sonra Sivas- Kongre Binası Atatürk ve Etnografya müzesinin önünden geçiyordum. Tam o sırada Müzeyi gezdikten sonra dışarı çıkan engelli konuklarımız gölge olan bir çay bahçesine benzer oturacak bir yer bulamadığından. Atatürk anıtı etrafındaki taşlara oturduklarını gördüm. Zaten Sivas halkı da meydanda gölge yer olmadığından tek gölge yer olan Atatürk anıtının çevresindeki taşlara oturmak zorunda kalıyorlar. Oysa Sivas’a gelen konuklarımızı meydanda gölgelik bir mekânda ağırlayıp, açık havada bir bardak çay içirmeyi nasıl da isterdik.
En acısı kent meydanı diye milyarlarca harcanan para ve emek ile oturmak için yapılan banklar bomboş, banklarda oturan hiç kimse yok. Nasıl otursunlar güneş tepelerinde. Gölge ve ağaç olmayan çöl gibi mekânda bankta kim oturur ki. O zaman neden yapıldı, hiç mi bunlar düşünülmedi. Yazık hem de çok yazık.
Konuk engellilerimizden bazı ailelere “ Sizi kapalı bir yere götürüp serinletici bir şey ikram etmek isterim “ dedim. Ama davetimi arkadaşlarından ayrılmamak için kabul etmediler.
Kim bilir? kimler hangi illerden gelmişti. Şimdi onlar gittiler ama acaba Sivas için çevrelerine ne anlatacaklar doğrusu çok üzücü. Koskoca meydanda bir gölge olan çay bahçesi bile yoktu demeyecekler mi.?

Sayın Yeni Belediye Başkanı Doğan Ürgüp umarım sesimizi, duyar. Sivas halkının ve Sivas’a gelen konukların meydanda gölge olan bir mekânda oturup nefes alıp, buz gibi soğuk su ve sıcacık çaylarını yudumlayabilecekleri bir mekân için acilen çareler üretmesini ve gerçekleştirmesini bekliyoruz. Üstelik Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk anıtı çevresinde Sivas’a yakışmayan bu tür görüntülerde olmaz Vatandaş haklı ne yapsın, ağaçlar da yok artık, nereye gitsin tek gölge yer orası. Of of ne diyeyim Sivas’ın ve Sivaslının çilesi bitmiyor ki.

KESİLEN AĞAÇLARIN VEBALİNİ HALK ÖDÜYOR

SABİHA SERİN
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2009, 03:25   #2
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft
Standart Cevap: SİVAS BU KADARMI SAHİPSİZ

Cıbıllar Parkı tamda ismine layık cıs cıbıl oldu. Sabiha hanım hakikaten bu Kent meydanı düzenlemesinde ki en büyük eksiklik yeşil eksikliği, sökülen asırlık ağaçların yerine hiç olmaz ise gölgelik yapacak yeni ağaçlar dikilmeli, birde Valilik tarafındaki o Roma Sutunlarına hiç bir mana veremedim.

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2009, 03:40   #3
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 795 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Alıntı:
Ertugrul Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Cıbıllar Parkı tamda ismine layık cıs cıbıl oldu. Sabiha hanım hakikaten bu Kent meydanı düzenlemesinde ki en büyük eksiklik yeşil eksikliği, sökülen asırlık ağaçların yerine hiç olmaz ise gölgelik yapacak yeni ağaçlar dikilmeli, birde Valilik tarafındaki o Roma Sutunlarına hiç bir mana veremedim.

Sizi yürekten kutluyorum hatta alkışlıyorum. Çünkü acaba Sivas'ta o sütunların yanından yüzlerce geçen insan hiçmi farketmiyor anlamak çok zor.Evet çok haklısınız o sütunlar neye benziyor roma sütunu gibi ne anlamı var.Dikkatinizi ve duyarlılığınıza yürekten teşekkür ederim. Doğrusu şu kent meydanı Sivas'tan neler neler götürdü ah bunu herkes idrak edebilse. Gerçekci olabilse nerede sizin gibi mert ve cesur yürek insanlar. Sırf siyasi çıkar ve şiirin gözükmek için birçok hemşerimixz gerçekleri görmeyip kabullanmeyip halen Sivas'a sahip çıkmak varken menfaat uğruna olanlara gözleri kapalıdır,üzgünüm.
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2009, 06:18   #4
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

sabiha ablamız çok güzel bi konuya değinmiş dilerim bu güzel çalışmalar yapılırda yeşil bi sivas görürüz teşekkürler ellerinize sağlık sabiha abla
Alt 26.06.2009, 23:41   #5
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Standart SİVAS BU KADAR MI SAHİPSİZ

SİVAS POSTASI GAZETESİ 23.6.2009 tarihli köşe yazımdır..

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Yine burada daha önceki yazılarımdan “ ANILAR’DA KALAN SİVASIMIZ” başlıklı köşe yazımda; Sivas'ın kent meydanı ile Selçuklu ( Cıbıllar) Parkı içerisinde bulunan tarihi eserleri bütünleştirmek amacıyla Selçuklu Parkı ve Tarihi Kent Meydanı Düzenleme Projesi gerçekleştirildi. Ama milyarlar harcanan bu proje kaç tane Sivaslıyı mutlu etmiştir. Tüm Sivas “ Cıbıllar parkı cıbıl oldu” diyor çokta haklılar, demiştim..

Sivas’ımızın yemyeşil Cumhuriyet Meydanını, İnönü Bulvarını çöle çeviren Eski Belediye Başkanı Sami Aydın ve o zamanki yetkililer kestikleri her bir ağacın vebali ile nasıl uyuyorlar, doğrusu şaşarım.
Bazen düşündükçe halen kahroluyorum. Yemyeşil ağaçlara nasıl kıyıp kestiler. Yazıklar olsun. Sözüm ona tarihi eserler görülecek diye ağaçlar kesildi deniliyor ama asıl amaç Belediyeye kar getirecek garaj ve dükkânların yapılması olmasın. Ama işte Allah büyük, ağaç kesenleri halk affetmedi. Allah’ta affetmez.
Peki, olan oldu, Sivas’ın en önemli yeri çöle döndü. Şimdi yeni Belediye Başkanımızdan yapılan bu yanlış için çözüm arayışları üretmelerini ve gerçekleştirmelerini acilen bekliyoruz.
20.6. 2009 günü gözlerimle şahit olduğum bazı şeyler beni bir kez daha yaraladı, üzdü ve bu konuyu tekrar gündeme getirip sizlerle paylaşmamda etkili oldu.
18–21 Haziran 2009 tarihlerinde 3.Sivas Engelliler Şenliği nedeni ile 400 engellimiz Türkiye’nin dört bir tarafından Sivas’ta konuğumuz oldular. 20.6.2009 günü öğlenden sonra Sivas- Kongre Binası Atatürk ve Etnografya müzesinin önünden geçiyordum. Tam o sırada Müzeyi gezdikten sonra dışarı çıkan engelli konuklarımız gölge olan bir çay bahçesine benzer oturacak bir yer bulamadığından. Atatürk anıtı etrafındaki taşlara oturduklarını gördüm. Zaten Sivas halkı da meydanda gölge yer olmadığından tek gölge yer olan Atatürk anıtının çevresindeki taşlara oturmak zorunda kalıyorlar. Oysa Sivas’a gelen konuklarımızı meydanda gölgelik bir mekânda ağırlayıp, açık havada bir bardak çay içirmeyi nasıl da isterdik.
En acısı kent meydanı diye milyarlarca harcanan para ve emek ile oturmak için yapılan banklar bomboş, banklarda oturan hiç kimse yok. Nasıl otursunlar güneş tepelerinde. Gölge ve ağaç olmayan çöl gibi mekânda bankta kim oturur ki. O zaman neden yapıldı, hiç mi bunlar düşünülmedi. Yazık hem de çok yazık.
Konuk engellilerimizden bazı ailelere “ Sizi kapalı bir yere götürüp serinletici bir şey ikram etmek isterim “ dedim. Ama davetimi arkadaşlarından ayrılmamak için kabul etmediler.
Kim bilir? kimler hangi illerden gelmişti. Şimdi onlar gittiler ama acaba Sivas için çevrelerine ne anlatacaklar doğrusu çok üzücü. Koskoca meydanda bir gölge olan çay bahçesi bile yoktu demeyecekler mi.?

Sayın Yeni Belediye Başkanı Doğan Ürgüp umarım sesimizi, duyar. Sivas halkının ve Sivas’a gelen konukların meydanda gölge olan bir mekânda oturup nefes alıp, buz gibi soğuk su ve sıcacık çaylarını yudumlayabilecekleri bir mekân için acilen çareler üretmesini ve gerçekleştirmesini bekliyoruz. Üstelik Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk anıtı çevresinde Sivas’a yakışmayan bu tür görüntülerde olmaz Vatandaş haklı ne yapsın, ağaçlar da yok artık, nereye gitsin tek gölge yer orası. Of of ne diyeyim Sivas’ın ve Sivaslının çilesi bitmiyor ki.

KESİLEN AĞAÇLARIN VEBALİNİ HALK ÖDÜYOR

SABİHA SERİN
Şair Araştırmacı Yazar
SİVAS
Alt 27.06.2009, 21:45   #6
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5441 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ins sesini duyar Sivas halkimizin.

Emeginize saglik Sabiha Hanim.
Alt 27.06.2009, 22:04   #7
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Tecrübe Puanı: 733 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Yazınıza Aynen katılıyorum Ama bazı kişiler bunu bir türlü anlamıyor neymiş ağaçların kesilmesi iyi olmuş Modern meydanlarda ağaç olmazmış diyorlar Körü körüne koruyanlar var Sami aydını.
Alt 27.06.2009, 22:09   #8
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Konu Sami Aydın Doğan Ürgüp atışmasına dönmesin lütfen.
Alt 27.06.2009, 22:12   #9
arikarinkuchi
Usta Yiğido
NO AVATAR

arikarinkuchi Şuan arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.09.2015 23:05

Tecrübe Puanı: 1066 arikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOKarikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOK

sami aydını korumak değilki o
bence çok güzel oldu oralar
kale cami - çifte minare -medrese ortaya çıktı , sivasa ayrı bi güzellik geldi
kesilen ağaçlar yerinede sivasın diğer yerlerine bir sürü yeşillendirme yapıldı sivas halkı da bence bu işten çok memnun oldu ordaki kalabalıktan belli oluyor bunlar
tabi benim fikrim bu
daha başka düşünenlerinizde vardır
ki var zaten
A nasına Bacısına Saygı Duyan
S ivaslı Yigidolarız Biz..!!!
arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 27.06.2009, 22:12   #10
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Tecrübe Puanı: 733 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Cley Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Konu Sami Aydın Doğan Ürgüp atışmasına dönmesin lütfen.
Atışmayla Alakası yok Meydanı bu halini yapan belediye başkanı kimdi Sami aydındı tabikide onu eleştiririm Yaptığın iyi şeyleri överim aksu gibi ikisini karıştırmayın.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)