Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.01.2008, 08:41   #1
ceylankimya
Tecrübeli Yiğido

ceylankimya - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ceylankimya Şuan ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.06.2008 07:57

Tecrübe Puanı: 706 ceylankimya FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Pfeil -->Merkez bankası Sivas'a taşınsın

Merkez bankası Sivas'a taşınsın

Rowan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Işık, Merkez Bankası tartışmalarına yeni bir boyut getirdi ve bankanın Sivas'a taşınmasını teklif etti. İşte gerekçeleri:

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Hükümet, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması konusunu, bilimsel olarak araştırdı, sordu-soruşturdu." diyor, ama bu araştırmanın bulguları ve önerileri henüz kamuya mal olmuş değil. Tartışmanın altyapısı bilimsel çerçeveye taşınmadığı için, her türlü spekülasyona açık hale geliyor. Basit ama önemli bir ekonomik karar, tehlikeli bir şekilde, rejim tartışmasına kadar götürülüyor ve tekrar kılıçlar kınından çıkıyor. Ben de olayın magazinsel havasını bozmayarak "Merkez Bankası Sivas'a taşınsın" diyorum; ama benim, aslen Sivaslı olmam dışında, birtakım ekonomik ve sosyal gerekçelerim de var.

İlk önce tartışmanın kaynağını bir hatırlayalım. Geçen sene ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, aldıkları yeni bir kararla, Merkez Bankası idari merkezinin de İstanbul'a taşınacağını belirtmişti. Babacan, bunun gerekçesini "Bugün bazı gelişmiş ülkelerde merkez bankaları başkentten değil, o ülkenin finans merkezinden yönetiliyor." sözleriyle açıklamıştı. Buna karşılık, Merkez Bankası'nın Ankara'da kalmasını isteyenler ise, Merkez Bankası'nın yeri ile finans merkezi olma arasında bir nedensellik ilişkisi olmadığını öne sürüyorlar. Bu iddialarını desteklemek için de, merkez bankaları ülkenin finans merkezi yerine başkentlerinde bulunan ülkeleri (mesela; ABD, İsviçre, İtalya, Brezilya ve Çin'i) örnek veriyorlar. Bunun dışında, taşınmaya karşı ortada gezen, Merkez Bankası personelinin taşınma sorunları, İstanbul'da emisyon bankacılarının yokluğu, ülkenin serveti olan ve 120 tonu bulan altın rezervlerini taşıma güçlüğü, yeni binanın İstanbul'da nerede olacağı ve mimarî gereksinimleri gibi gerekçelerin, ikincil planda olduğunu ve alınan kararın icra maliyeti olduğunu düşünüyorum. Mühim olan, her proje analizinde olduğu gibi, bu kararla elde edilecek toplam faydanın, toplam maliyetten fazla olup olmadığıdır.

Devlet, düzleşen dünyada ve ülkemizde kurumlarını yavaş yavaş Anadolu'ya yayarak bölgesel gelişmeye katkı sağlayabilir. Yeterli gelişme olunca, özel sektör de takip eder. İstanbul-Ankara kavgasında Sivas tarafsız bir bölgedir; ayrıca hem ne "Rize"'dir hem ne "Kayseri". Sivaslıyım ama ısrarcı değilim. Merkez Bankası tamamen veya kısmen Sivas'a taşınmıyorsa, Giresun'a da taşınabilir. Yalnız nerede olursa olsun, önemli olan Merkez Bankası'ndan beklediğimiz esas görev göz ardı edilmesin: Doğusuyla batısıyla güzel insanımıza aş ve iş bulacak ekonomik bir ortam sağlamak ve terleriyle biriktirdikleri helal paralarının değerini muhafaza etmek.

Çin'e bugün dünyayı selam durduran ekonomik mucizesinin mimarı eski Çin devlet başkanı Deng Xiaoping'in 1970'lerde dediği gibi: "Refaha ulaşmak esas zaferdir. Beyaz kedi siyah kedi, önemli olan fareyi yakalayıp yakalamadığıdır." Gerisi sanki laf ü güzaf.

"BİLİNİZKİ SONUNUZ ALEVLİ BİR AHTIR
İNTİKAM ALANLARIN EN HAYIRLISI ALLAH 'tır"
ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 21.01.2008, 09:56   #2
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1018 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: -->Merkez bankası Sivas'a taşınsın

BRAVO CEYLAM KİMYA BELKİ SABAH ZAMANI SENDEN ÖNCE OKUDUM, FAKAT HAFTA SONUMAÇA GİTMİŞTİM FOTOĞRAFLARIMI MAKİNAYA BLUETOOTLA AKTARIRKEN SEN KONUYU AÇMIŞSIN BEN AÇACAKTIM, ERKENCİSİN YİNE SENİ UYANIK SİVASLI SENİ, AFERİMBRAVO SANA,
HAYIRLI SABHALAR SABAH ŞERİFLERİN HAYROLA KISACA GÜNAYDIN İYİ GÜNLER
Alt 21.01.2008, 09:58   #3
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1018 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

BANA KALIRSADA BİRÇOK KURUMU SİVASA TAŞIRSAK İYİ OLUR, HEM ANKARA HEM İSTANBUL TRAFİK VE SİVASLI DERDİNDEN ARTI KALABALIK NÜFÜSTAN KURTULURRRR EMMME FAKKATTT BU SEFERDE SİVASLI HEMŞERİLERİM MEMNUN OLURMU BİLEMEM ÇÜNKÜ EN AZ 2 MİLYON SİVASLI GERİ DÖNSE NE OLUURRRRRR, HADİ Bİ DÜŞÜNÜN HELE GARDAŞLARIM
Alt 21.01.2008, 10:05   #4
fertelliyim
Usta Yiğido

fertelliyim - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fertelliyim Şuan fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.10.2011 17:21

Tecrübe Puanı: 728 fertelliyim BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

süper olur sivas istanbula benzer tek eksiği deniz olur onuda kovalarla biz taşırız dimi ya taşırmıyız gardaşlar olurmu olur birlikten kuvvet doğargemi karadan gidiyorsa denizde sivasa taşınır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 21.01.2008, 10:23   #5
ceylankimya
Tecrübeli Yiğido

ceylankimya - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ceylankimya Şuan ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.06.2008 07:57

Tecrübe Puanı: 706 ceylankimya FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart -->: -->Merkez bankası Sivas'a taşınsın

Valla yiğidolar İstanbul, Ankara ve İzmir merkezli Türkiye'den çıkmak lazım....

"BİLİNİZKİ SONUNUZ ALEVLİ BİR AHTIR
İNTİKAM ALANLARIN EN HAYIRLISI ALLAH 'tır"
ceylankimya isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)