Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.03.2008, 19:43   #171
albina58
Usta Yiğido

albina58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

albina58 Şuan albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.08.2016 20:40

Tecrübe Puanı: 752 albina58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart --->: AK Parti'ye kapatma davası açıldı

En iyisi bu mahkemeyi SİVASLILAR NETTE kuralım,herkesi idam edelim daha demokratik olur.
Ayrıca ileridede bu şekilde mahkeme'ye gidecek olan varsa veya niyeti varsa,veyahutta daha sabi iken ilerde niyetlenmeye kalkışacak yapıdakileride şimdiden kafasını vuralım,bu mahmekemeye gitme işi demokratik değil.

(Buldum bi konu keyfime bakayım,maaş veya asgari ücretle geçinenler umrumda değil artık- devir baronların devri baron olmaya bakalım-ucunda fethullahçıda olsak açığım kim gelirse kabul-saroz a bile razıyım)
Alt 17.03.2008, 19:50   #172
fertelliyim
Usta Yiğido

fertelliyim - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fertelliyim Şuan fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.10.2011 17:21

Tecrübe Puanı: 725 fertelliyim BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
abircan´isimli üyeden Alıntı
türban din değil hala anlamadınız yada anlamak istemiyorsunuz
yalçıntaşa sor
mehmet şevket eygiye sor, yaşar nuriye , beyaz hoca ya sor,ilahiyat doçenti şahin filize sorrr
türban din değil dinin gereği hiç değil ama akepenin sonu olacak
Sana kim dedi türbanın Din olduğunu, kim demişse halt etmiş.
Bilmiyorsan ben söyleyeyim Türban İslam dininin kadına kapanması için emredilmiş Örtünme biçimidir ve inançı için dinini tam yaşamak isteyen kadın / kız ların örtünme biçimidir.
O bahsettiğin Hocalara gelince Onlara Ancak maşa ve TV hocası denir ve gercek hocalıklada hiçbir alakaları yok olsa idi İslam dininin tam olarak ne demek istediğini söylerlerdi birilerinin şunları deyin demelerini cıkıpta demezdi ve bir şey daha sen bu sözde hocaları hiç bir kaç Tv dışında başka Tv lerde gördünmü göremezsin onlar ancak baldırı cıplak progranlar sunan Paparazzi kanallarında boy gösterirler.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 17.03.2008, 19:53   #173
masum
Tecrübeli Yiğido

masum - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

masum Şuan masum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.03.2009 20:10

Tecrübe Puanı: 613 masum FAZLA SÖZE GEREK YOKmasum FAZLA SÖZE GEREK YOK

alkışar fertelliyim abim için gelsinnnn

Necip Fazıl Kısakürek
masum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.03.2008, 07:51   #174
serkanka58
Tecrübeli Yiğido

serkanka58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serkanka58 Şuan serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 641 serkanka58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Davayla ilgili ürküten iddia
17 Mart 2008 Pazartesi 15:12
Türkiye'yi iki hafta içinde korkuç bir olay bekliyor. Ak Parti'ye kapatma davası açan savcı Yalçınkaya'nın kafasındaki gerçek plan ne?
Ahmet Altan Ak Parti'ye açılan kapatma davasının altındaki "korkunç gerçeği" yazdı.

SAVCININ AKLINDAKİ GERÇEK PLAN

Altan tartışma yaratacak yazısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın bu "hukuk dışı saçmalığa" tek başına girişmediğini düşünüyor ve şöyle soruyor:

"AKP’nin kapatılması halinde, yapılacak ilk seçimde bu partinin yerine kurulacak partinin yüzde ellilerin çok üstünde bir oyla iktidara geleceğini onlar da görüyor olmalı.

Herkesin gördüğünü onların görmediğini düşünmek yanlış olur.

Onlar da bu gerçeğin farkındadır.

O zaman, tek amaçları AKP’yi kapatmak olamaz.

AKP kapandıktan sonra en aşağı beş yıllığına seçimleri erteletecek bir başka plan daha olması gerekiyor akıllarında."

DARBEYİ HANGİ ÜLKE DESTEKLİYOR?

Altan'a göre eğer bu planın ordu içinde bir uzantısı varsa önümüzdeki iki hafta içinde "korkunç" bir olayla karşılaşacağız: Yeni bir DARBE...

Ancak Türkiye tek başına darbe yapacak güce sahip değil. ABD ve Amerika'da bu gelişmeyi desteklemediklerini açıkladı. Öyleyse Türkiye'nin arkasında kim var? Ahmet Altan'ın verdiği ülkenin ismi çok şaşırtıcı:

"Rusya…

Asker ve hukuk bürokrasisinin içinde, kendi gizli egemenliklerini sürdürebilmek için Türkiye’nin kampını değiştirmeyi göze alacak kadar kendini kaybetmiş birileri var mı? “Asla yoktur” diyemiyorum doğrusu."

DEMOKRASİ YANLILARI DA BOŞ DURMAYACAK

Altan darbecilerin bu planına karşı demokrasi yanlılarının da boş durmayacağını söylüyor.

"Darbeciler, Türkiye’yi yörüngesinden saptıracak kadar “korkunç” bir olay planlarken…

Demokrasi yanlıları da derhal Ergenekon çetesinin dışarıda kalanlarını tutuklayacaktır."

AKP'Yİ KAPATAYIM DERKEN KEMALİZMİ KAPATTI

Ancak ne olursa olsun Altan'a göre Türkiye geri dönülmüz bir yola girdi bile:

"Başsavcının iddianamesi, Kemalist devletin bitimini ilan ediyor bence.
(...)
Devletin içindeki bu darbeci Kemalist güçlerle birlikte yaşanamayacağını, buna mutlaka hukuki bir çözüm bulunması gerektiğini sanırım herkes anladı.
(...)
Darbeciler planlarına uygun olarak “o korkunç şeyi” yapsalar da, onu yapamadan yakalansalar da, Türkiye mutlaka demokrasi hamlelerine hız verip darbeci Kemalizmi devletten kazıyacaktır.

Başsavcı, AKP’yi kapatayım derken Kemalizm’i kapattı bence.

Dünyayı ve Türkiye’yi yok saymanın bedelini devletin içindeki bütün güçlerini kaybederek ödeyecekler."
alıntı
serkanka58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 18.03.2008, 08:15   #175
fertelliyim
Usta Yiğido

İFTİRA TEZ DUYULDU, REZİL OLDU

Vural Savaş ekranda rezil oldu
Vural Savaş, canlı yayında 'bir iddia'da bulundu, anında yalanlandı. İşte o anlar...

Vural Savaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok milletvekilinin milletvekili oldukları için, Üsküdar'da yargılanamadığını, kapatmanın gerçekleşmesi durumunda bu isimlerin yargının karşısına çıkacağını söyledi.

Savaş'ın bu iddiası, İnternet hızıyla yalanlandı. Programa e-posta atan Başbakanlık Basın Sözcüsü Akif Beki, şu açıklamayı yaptı:

- Sayın Vural Savaş'ın iddia ettiği gibi bir dava yoktur. Akbil davasında yargılanan herkes milletvekili olmadan önce mahkemede beraat etti. Buna Başbakan Erdoğan da dahildir.

Fatih Altaylı'yı dikkatle dinleyen Vural Savaş, geri adım attı ve bu konuda Tercüman Gazetesi'ni kaynak gösterdi.

-Yanılmış olabilirim, öyleyse özür dilerim.

Düşünün artık, Türkiye'de insanlar böyle karalanıyor. Türk hukukunda çok önemli yerlerde bulunan Vural Savaş gibi bir isim, doğru olup olmadığını araştırmadan, gazetede okuduğu bir haberi doğruymuş gibi dillendirebiliyor. Ama hiçbir şey eskisi gibi değil artık, İnternet anında her şeye cevap verebilecek hızda. Akif Beki de öyle yaptı.

İNTERNETHABER

18.Mart.2008 09:10:24

Alt 18.03.2008, 08:19   #176
fertelliyim
Usta Yiğido

GÜNDEMDEKİ SAVCI KAPATMA DAVASINI SAVUNDU

Yalçınkaya ilk kez konuştu
AK parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ilk kez konuştu. İşte o açıklama...

Hürriyet'in haberine göre Yalçınkaya, Yargıtay üyelerine şunları söyledi:

- Ben Cumhuriyet’in başsavcısıyım, rejimi korumak adına görevimi yaptım. Cumhuriyet, şeriat devleti tehditi altında. İddianamede tüm deliller var. Yetki ve sınırlarımı aşmadım. Asla geri adım atmam.

- Bu iddianame, kapatma davası açılması için gerekli olan hukuki tüm şartların oluşması üzerine hazırlandı. Son derece ciddi bir çalışma yaptık. İddianamemizde net kanıtlara yer verdiğimiz gibi, iddianamede yeralmayan çok sayıda yan kanıtı da ek olarak sunduk. Bu görevin yapılması gerekiyordu. Koşullar oluştuğu için de görevimi yaptım ve davayı açtım. Bundan sonra söz sırası mahkemenin. Ben cumhuriyetten yana tarafım başka bir şey söylemem uygun olmaz.

18.Mart.2008 08:52:11

Sn Savcı madem görevinizi yaptınız Sorarım size Bir Cumhurbaşkanını (terör hariç) Mahkemeye vermek hangi Hukuk sisteminde var.

Alt 18.03.2008, 08:24   #177
fertelliyim
Usta Yiğido

TÜRK EKONOMİSİ KARA PAZARTESİ YAŞADI

Davanın faturası 20 milyar dolar
Siyasî istikrarın bozulacağı yönündeki endişelere küresel piyasalardaki olumsuz hava da eklenince Türk ekonomisi 'kara pazartesi' yaşadı.

Davanın bir günlük zararı 20 milyar doları buldu. Borsa'da yüzde 7,46 ile tarihî düşüşlerden biri gerçekleşirken Euro 2, dolar 1,275 YTL'yi gördü. Faiz ise 18,35'e çıktı.

Global piyasalarda ABD kaynaklı tedirginlik devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'ye açtığı kapatma davası Türkiye'de piyasaları altüst etti. Borsa tarihî düşüşlerinden birini yaşarken faiz ve döviz cephesinde yukarı yönlü bir hakeketlilik vardı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün yüzde 7,46'lık düşüşle dünyanın en fazla değer kaybeden borsası oldu. Seans içinde görülen yüzde 9,2'lik kayıp, son 5 yılın en yüksek oranı olarak tarihe geçti. Euro 2, dolar 1,2755 YTL'ye tırmandı. Hazine faizi de yüzde 18,6'ya çıktı. Sadece Borsa'daki kayıp 13 milyar doları geçti. Faiz ve kurdaki artış da eklendiğinde fatura 20 milyar doları buldu. Bir günde buharlaşan paralarla 2.000 hastane, 20 bin okul, 220 bin daire, 2.500 km otoyol yapılabilirken, 80 bin işsize iş imkânı sağlanabiliyor. Bu rakam Türkiye'nin 2 aylık ihracatı ve enerji ithalatının yarısına denk. Ayrıca Merkez Bankası'nın yarın yapacağı toplantıda faizleri değiştirmeyeceği neredeyse kesinleşti. "Maalesef kara pazartesi senaryosu gerçekleşti" diyen uzmanlara göre piyasalardaki düşüşün nerede duracağı ise Anayasa Mahkemesi'nin dava başvurusu hakkında vereceği kararla netlik kazanacak. Küresel dalgalanmanın hisselerin yüzde 72'sini elinde bulunduran yabancıları tedirgin ettiğini vurgulayan bir bankacı, "Demokrasinin işleyişinde aksama mı olacak endişesi var şu anda. Risk primimizi ken-di kendimize yükselttik." dedi.

Amerika'nın önde gelen yatırım bankası Bear Stearns cuma günü son 24 saatte likidite pozisyonlarının önemli ölçüde kötüleştiğini ve JPMorgan ile New York Merkez Bankası'ndan finansman sağlayacağını açıkladı. JPMorgan Chase, hisseleri 30 dolar civarında işlem gören Bear Stearns'ü hisse başına 2 dolara alacağını duyurdu. Piyasa değeri bu fiyat üzerinden 236 milyon dolar olan Bear Stearns hisselerinin yüzde 40 gerilemesi ve diğer finans hisselerinin de düşüşüyle dünya genelinde borsalar düştü. ABD borsaları cuma günü yüzde 2 civarında değer kaybetti. ABD Merkez Bankası (FED) ise iskonto faiz oranlarını pazar günü yüzde 3,5'ten yüzde 3,25'e indirdi ve daha önce merkez bankasından doğrudan nakit alamayan büyük finans şirketlerine nakit sağlamak üzere yeni bir program hazırladı. Asya borsaları ise Bear Stearns'ün satışı ve FED'in iskonto faiz oranlarında yaptığı acil indirimin, global kredi krizinde yeni kurbanlar olabileceği yönündeki kaygıları artırmasıyla Ağustos 2007'den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve dolar değer kaybetti. Avrupa borsalarındaki genel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 Endeksi ise yüzde 4 civarında değer yitirdi. Bir tahvil bono yöneticisi, "Bear Stearns'ün JPMorgan tarafından çok düşük bir fiyata alınacak olması, Carlyle'ın iflası piyasada batıkların devam edeceği endişesi oluşturuyor. Kapatma davası açılması da olumsuz etkiledi; ancak, global piyasalar bu kadar kötü olmasaydı davanın etkisi daha sınırlı olabilirdi." dedi.

Türkiye'de ise piyasalar altüst oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası güne yüzde 7'lik düşüşle başladı. İkinci seansta kayıplar daha da arttı ve bir ara Ulusal 100 Endeksi yüzde 9,22'lik değer kaybıyla 38 bin 638 puana kadar düşerek son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Endeks yüzde 7,46'lık kayıpla (3 bin 176 puan) 39 bin 409 puana düştü. Dolar 1,2755 YTL'ye çıkarak 12 Eylül 2007'den bu yana en yüksek düzeyi gördü. Dolar cuma günü 1,23 YTL'den kapanmıştı. Aradaki 4 kuruşluk fark iş adamlarının borcunu katladı. Özel sektörün borcu yaklaşık 150 milyar dolar. Bu rakam cuma günü 184,5 milyar YTL'ye karşılık geliyordu. Ancak dün patronların borcu bir anda 190,5 milyar YTL'ye yükseldi. Euro da 2,0140 yeni lira ile Temmuz 2006'dan beri en yüksek seviyeye çıktı. Tahvil ve bono piyasasında en çok işlem gören 7 Ekim 2009 vadeli tahvilin bileşik faizi yüzde 18,63 ile 21 Ağustos 2007'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Altın ve petrol rekora doymuyor

Dolardaki düşüşün etkisiyle petrol fiyatları 111,80 dolarla tarihî zirveye çıktı. Altın da 1030,80 dolara çıkarak rekor tazeledi, ama günü 1002 dolardan kapattı. Uluslararası piyasada petrol 111 doların üzerine çıktıktan sonra kâr satışlarıyla 106 dolara kadar geriledi. 1.5904 ile rekor kıran Euro/dolar paritesi, kâr satışıyla 1,58'in altına geriledi.

BORSALAR ERİYOR (yüzde)
Türkiye - 7,4
Hong Kong - 5,2
Japonya - 3,7
Almanya - 4,18
Çin - 3,6
Brezilya - 3,19
Arjantin - 2,84
İngiltere - 3,86
Rusya - 2,9
Fransa - 3,51
ABD Dow Jones +0,18

ZAMAN

18.Mart.2008 08:47:00

Sn Savcı ve destekcileri Mutlu olmuşlardır. Birde derler bu yönetim ülkeyi geri götürüyor Ekonomi zararda sağolun siz süper kar yaptınız -20 Milyar Dolar süpersiniz şak şak şak alkışlıyorum sizi

Alt 18.03.2008, 09:20   #178
puar
Usta Yiğido

puar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

puar Şuan puar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.04.2010 14:08
Tournaments Won: 1

Tecrübe Puanı: 766 puar BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Bizlere şu anda zorlaaaaaaaaa akp ye oy verin diyor sn yargutay başkanı.
Alt 18.03.2008, 10:52   #179
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1015 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Can Dündar Ada

can.dundar@e-kolay.net

Partiler mezarlığında bir gezinti

İnsan bir cenazeyi defnederken, diğer mezarlara da uğrayıp rahmetlileri yad etmek ister ya;
Ben de AKP’nin kapatma davasının ardından şu meşhur “partiler mezarlığı”na uğradım; eskilerle hatıralarımı andım.
* * *
Maalesef Milli Nizam’a yetişemedim. 1971’de “laikliğe aykırılık” suçlamasıyla kapatıldığında henüz ilkokuldaydım.
Ama onun devamı Milli Selamet Partisi yargılanırken mahkemedeydim.
1981’in nisan ayı...
Hiç unutmam, bir cuma günü başlamıştı Sıkıyönetim’deki duruşma...
Askeri Savcı son seçimde yüzde 8.5 oy alan MSP’nin “laikliğe aykırı olarak bir şeriat devleti kurmak istediğini” iddia ediyor, Erbakan ve parti yöneticilerinin 12 klasörde toplanan değişik konuşmalarından, kanıtlar sunuyordu.
Erbakan Mekke’de “50 sene önce Kuran’dan ayrılmışız. Kuran’ın sözünün tekrar geçer hale gelmesi hepimizin vazifesidir. Bunun için de cihat lazım” demişti.
36 yıla kadar hapsi isteniyordu.
“İllegal bir cemiyete dönüştüğü” öne sürülen MSP, 1981 Ekim’inde kapatılmıştı.
4.5 yıl süren MSP davası ise, Şubat 1985’te tüm sanıkların beraatiyle neticelendi.
* * *
Onlar beraat ettiğinde Refah Partisi kurulmuştu bile... Erbakan 1987’de RP’nin Genel Başkanlığı’na geldi. O yıl yüzde 7 oy aldı.
1991’de oyunu yüzde 17’ye çıkardı.
1995’ten yüzde 21.3 oyla birinci çıktı.
1997’de Başbakan oldu.
O yıl Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
RP, 1998 Ocak’ında “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle kapatıldı.
75 yaşındaki Erbakan’a 5 yıl siyaset yasağı getirildi.
Yeni Yüzyıl’da yazıyordum o zamanlar... 17 Ocak 1998’de şöyle yazmıştım:
“Bu karar, Erbakan ve Refah’a ciddi bir darbe anlamına geliyor. Ama Refah’ı var eden koşulların veya ona oy veren 6 milyon seçmenin beklenti ve rahatsızlıklarının sonu anlamına geliyor mu?
“Elbette hayır!..
“Biraz sağduyuyla bakabilen herkes görüyor ki, o koşullar orada oldukça Refah’ın misyonu sona ermeyecektir.”
* * *
Ermedi de...
Fazilet Partisi daha Refah kapatılmadan kurulmuştu bile...
1999 seçiminde yüzde 15.4 oy aldı.
Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, onun için de dava açtı. Sonuçlandırmak Sabih Kanadoğlu’na kısmet oldu. RP “laikliğe aykırı eylemlerden” 2001’de kapatıldı.
Milliyet’te yazıyordum o dönem... 23 Haziran 2001’de şöyle yazmıştım.
“Utanıyoruz artık!..
“Karartılan ekranlardan, kapatılan partilerden, bunlara timsah gözyaşı dökenlerden...
“Tarih şahit ki, yasaklananlar hep daha cazip hale geldi. Siyasi süreç doğal seyrine bırakılmadığı için Fazilet Refah’tan, Refah Selamet’ten Selamet Nizam’dan daha çok güçlendi.
İhtimal bu kez de öyle olacak. Yeni parti, Fazilet’i aratacak.”
“Yeni Parti” AKP, Ağustos 2001’de kuruldu.
Yüzde 34.2 oy aldı.
Sonra oyunu yüzde 46.5’e çıkardı.
* * *
Şimdi kapatılma sırası AKP’de...
Benim çeyrek asırda sadece Milli Görüş geleneğinde tanık olduğum 4. kapatılma bu...
Yukarıdaki oy oranları şahittir ki, her gömülen parti, akabinde yeniden dirilip daha da güçlendi.
Mezarlık çıkışı sordum kendi kendime:
Bu tabloyu yaratanlar, partileri mi gömüyor yoksa engellemeye çalıştıklarını her kapatmada biraz daha büyüterek bizim mezarımızı mı kazıyor?
Alt 18.03.2008, 10:53   #180
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1015 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

Yazarlar / Oray Eğin

Siyasal İslam geçerli bir tehdit değil mi?

oray.egin@aksam.com.tr

Bugünlerde atılan sloganlardan biri “Cumhuriyet kendini koruyor” ve kimilerince küçümsenen bu cümle aslında evrensel bir demokrasi anlayışının da işareti. Her rejim, dönem dönem farklı tehditlerle karşılaşır ve bununla mücadele etmek için o gün karşılaştığı tehlikeye yönelik önlemler alır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük paranoyası ülkelerinde komünist bir devrim gerçekleşeceğiydi.

Milyonlarca insanın can verdiği Avrupa toprakları ise, bu acılarını faşizmle mücadele ederek unutmaya çalıştı. Avrupa’nın son 50 yıldır kanayan yarası ırkçılık ve demokrasinin beşiği ülkeler bu vebayla mücadele etmenin yollarını arıyorlar.

Fransa’da Le Pen’in oyları yükseldiğinde supaplar devreye giriyor ve yaklaşan tehlike durduruluyor. Avusturya ve Almanya’da Nazizm’i açıkça savunan, Nazi simgelerini kullanan bir parti kurmak mümkün değil.

Geçtiğimiz yıllarda Avusturya’da aşırı ırkçı bir partinin oyları yükseldiğinde ve hükümete ortaklığı gündeme geldiğinde Avrupa Birliği, Amerika ve İsrail sert tepki koydu ve bu baskılar sonucu koalisyon adayı partinin genel başkanı hükümet dışında kaldı.

Bütün bunlar dünyanın Türkiye’den daha demokratik, ekonomik olarak daha gelişmiş, insanlarının refah düzeyi daha yüksek ülkelerinde yaşanıyor.

AKP yöneticileri, maalesef demokrasiyla geldikleri gibi kimi anti-demokratik adımlarının demokrasi engeline takılabilme ihtimalini içlerine sindiremiyorlar. Toplumu bu kadar germenin, kamplaşma yaratmanın, rejimi tehlikeye sokacak adımlar atmanın hesabının sorulması da demokrasinin bir gereği.

Kendileri kabul etmek istemeseler de AKP’den şikayetçi olan epey önemli bir kesim var Türkiye’de. Bu insanlar yüzde 46 diktasının altında ezilmek istemiyor besbelli. Bugün Batı dünyası en çok siyasal İslam’dan korkuyor. 11 Eylül’den sonra değişen düzende İslamcı rejimlerin güçlenmesi ve terör Türkiye’ye de yansıdı.

Türkiye’de siyasal İslam geçerli bir tehlike değil mi? Cumhuriyet rejiminin, laikliğin, demokrasinin elden gideceğine inanan insanlar yok mu? Bu kitlenin demokrasinin kuralları içinde rejimi koruma haklarına da saygı duyulması gerekiyor.

Şimdi AKP’nin yapması gereken, eğer kendileri aleyhine açılan davanın gerçekten haksız olduğunu düşünüyorlarsa hukuk önünde savunma yapmak, haklarını savunmak ve yargıyı ikna etmek.

Halbuki cuma gününden beri toplumu daha da geren bir politika izliyor Başbakan ve çevresindekiler. Kendilerinden rant bekleyen liberallerin gazına gelmek tehlikeli bir oyun; radikal şıklık içindeki Avrupalı parlamenterlerin yalan desteği ise bambaşka bir konu.

AKP’nin kapatılma davasının yakışmayacağını düşünen Avrupalı siyasetçilerin kendi ülkelerinde siyasal İslam’ı savunan, AKP’nin iddianameye giren fiilerini işleyen bir partini yaşama hakkı olup olmadığını sorgulamaları gerekiyor.

Fransa, af yetkisinin sadece maktulün yakınlarında olduğunu savunan birini Başbakan yapar mı?

Almanya’da milli eğitim müfredatının dinileştirilmesini savunabilir mi bir hükümet?

İngiltere’de halkın sağlığı bahane edilerek pub’ların kapatılmasını, alkollü içki satışı ve tüketim alanlarının daratılmasını savunabilir mi biri?

Başbakan, ikinci seçim zaferini yaşadığı gün yaptığı konuşmadaki uzlaşmacı tavrını sürdüremedi, sürdürmek istemedi belki de ve Türkiye demokrasisini bir kez daha tehlikenin pençesine sürükledi.

--------------------------------------------------------------------------------

AKP en çok özeleştiriden yoksun

AKP, maalesef Türkiye’deki pek çok kurum gibi özeleştiriden yoksun. Pazar günü Metin Münir, Milliyet’teki köşesinde AKP’nin kapatılmasını “anti-demokratik” bularak eleştirenlere karşı Türkiye’deki siyasal partilerin zaten demokratik olmadığını söylüyordu: Bir ‘tyrant’ gibi davranan liderin her istediğinin olduğu, her dediğinin yapıldığı bir sisteme demokrasi denemez çünkü.

Demokrasinin olmazsa olmaz şartlarından biri de çok seslilik, sorgulama ve özeleştiri değil mi? AKP’de olmayan unsurlar bunlar. Erdoğan ne içeriden ne dışarıdan hiçbir eleştiriyi kabul etmiyor. Bu yüzden de en yakınlarını bile kaybediyor: İşte Abdüllatif Şener’in olacakları erkenden görüp akademiye çekilmesi... Son olarak da Cüneyd Zapsu’nun partiden kendini geri çekmesi...

Yargı sürecinden her ne şekilde çıkarsa çıksın, bugün AKP’yi ve Türkiye’yi bu duruma getirenlerin kendi yaptılarını ciddi şekilde sorgulamaları gerekiyor. Dava yakışıksız oldu belki, ama AKP’ye bir uyarı işaretinin ve uyandırma zilinin bir şekilde verilmesi gerekiyordu. Silkelenip kendilerine gelmeleri için bir fırsat olur belki de.

--------------------------------------------------------------------------------

Geldiklerinden daha güçlü mü dönecekler?

Siyasi bahisler, AKP kapatılırsa ileride oylarının yükseleceği ve Türkiye’yi daha da kuvvetlenerek ele geçirecekleri yönünde açıldı. AKP kapanmazsa, Erdoğan ve ekibinin bu demokrasi sınavından alınlarının akıyla geçip daha da güçleneceği yönünde hesaplar da yapılıyor.

Her iki durumda da AKP’nin kazandığı bir stratejiden bahsediliyor.

Gerçekten öyle mi?

Bunun için AKP’nin aldığı yüzde 46’lık oyun dağılımına bakmak gerekiyor. Azınlık mensupları da dahil olmak üzere, AKP ilk beş yılda merkez partisi gibi davranarak normalde kendilerine sempatiyle bakmayan pek çok kesimin oylarını topladı.

“Bir de bunları deneyelim” diyerek oy verenlerin sayısı hiç az değildi. Ancak Başbakan’ın söylemlerini, AKP’nin İslamcı eylemlerini savunanların, daha da açığı Türkiye’de İslami bir yönetim olmasını isteyenlerin sayısı bu oy oranının çok daha altında.

Bu dava ve kapatma AKP’nin merkez oylarını mutlaka etkileyecektir. Zaten hükümetten hoşnut olmayan, verdiği oydan pişman bir kitle var. Onların kaygıları tescillenmiş oldu iddianameyle beraber.

Türkiye’de yıllardır süregelen ilginç bir İslam anlayışı var. İslam’ın Türkiye’de yaşanışı, başka ülkelerdekine pek benzemeyen özgün bir model. Makul derece muhafazakâr inananların sayısı hiç az değil. AKP, 11 ay içki içip bir ay oruç tutan insanların da oylarını aldı. İnancını yaşayan ama İslamcı bir rejim istemeyenlerin de... Ve onların samimiyetine ihanet etti.

Siyasi yasak Erdoğan ve arkadaşlarını zümrüt-ü anka kuşu gibi küllerinden doğurur mu sorusunun cevabı, bu insanların hislerinden geçiyor.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)