Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

BAKÜ'DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ başlıklı köşe yazım - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 20.01.2011, 11:44   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 19:16

Tecrübe Puanı: 792 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart BAKÜ'DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ başlıklı köşe yazım

BAKÜ’DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ

başlıklı köşe yazım 19.1.2011 tarihinde SİVAS POSTASI GAZETESİNDE
SERİNCE başlıklı köşemde yayınlanmıştır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

BAKÜ’DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ

Budapeşte ve Prag'dan sonra son kent Bakü’ye giren Rus tankları tarafından 21 yıl önce bağımsızlık istedikleri için katliama uğrayan Azerileri üzüntüm ve saygım ile anıyorum. Mekanları cennet olsun. Nur içinde yatsınlar.

21.Yıl önce, SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un emriyle, 20 Ocak 1990 gecesi, modern ve ağır silahlarla donatılmış 66 bin kişilik Sovyet ordusunu Bakü ve diğer yerleşim merkezlerine gönderilmişti. Bakü'ye giren Sovyet ordusu bağımsızlık için gösteri yapan halkın üzerine ateş açarak 140 kişiyi katletmiş, olaylarda 744 kişi yaralanmış, 841 kişi tutuklanmıştı.

Sovyet ordusu askerleri ve Rus tanklarının Budapeşte ve Prag'dan sonra girdiği son kent Bakü'de, bağımsızlık isteyen Azeriler katliama uğramıştı. Bu katliamda yüzlerce kişi tank ateşiyle hayatını kaybetti, binlerce Azeri tutuklandı, çok sayıda insan da kayboldu. Öte yandan, katliam bağımsızlık ateşini söndürmedi. Kısa bir süre sonra Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti.

Azerbaycan, ülkede Matem Günü ilan edilen katliamın 21. yılında, bir kez daha katledilen yüzlerce Azeri için ağlıyor. Rus tanklarının, gemilerinin ateşi altında kaybedilen insanlar için anma törenleri düzenlenen ülkede bugün Azeri bayrağına siyah bayraklar eşlik ediyor. Tankların insanların üzerinden yürüdüğü cadde ve sokaklar ise karanfiller ile süsleniyor. Çeşitli yardım kuruluşları da 20 Ocak kayıplarının ailelelerine halen yardımlar yapıyorlar.

Hayatını kaybedenlerin cenazelerinin defnedildiği ve Şehitler Hıyabanı olarak adlandırılan mezarlık, yüz binlerce kişi tarafından halen ziyaret ediliyor.

Bunun dışında 26 Şubat 1992 yılında Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhuriyet’inin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azeri sivillerin de Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürülmesi ile HOCALI KATLİAMI olmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre bu saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 sakin hayatını kaybetmiştir.

Bağımsızlık mücadelesi uğruna hayatlarını kaybeden Azeri canlarımızın ruhları şad olsun.

Azerbaycan’da yaşanan acı olayların etkisi ile günlerce uykusuz gecelerimde Azerbaycan’ın her şeyini, kültürünü,doğasını,tarihini araştırmaya çalıştım ve yüreğimden geçen duygularımı SELAMLAR YOLLADIM AZERBAYCAN’A adlı şiirimle paylaştım.Şiirimi aynı zamanda kendi sesim ile içimden geldiği gibi mp 3 olarak seslendirdim. Sizlerle paylaşmaktan onur duyarım.
Bütün Azerbaycan’a, tüm dünyaya Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı , Cumhuriyet, kültür, sanat şehri Sivas’tan selam sevgi ve saygılarımı sunarım. 20.01.2011

SABİHA SERİN
sabiha_serin@mynet.com

SELAMLAR YOLLADIM AZERBAYCAN’A

Güzeller güzeli Sivas’ımızdan
Anadolu’muzdan, toprağımızdan
Sevgi, dostluk dolu otağımızdan
Selamlar yolladım Azerbaycan’a

Ay yıldız bayrağın üç renklidir
Dinimiz, özümüz, sözümüz birdir
Türkümüz, sazımız hep aynı teldir

Bakü kan ağladı Yirmi Ocak’ta
Gelinler dul kaldı, beyaz duvakta
Anasız yavrular kaldı kucakta

Kızıl tanklar, toplar her yeri yıkmış
Körpe kuzuları öksüz bırakmış
Analar ardından ağıtlar yakmış

Aras’la ayrılmış akraba canlar
Hazar’ın suyu yaslıdır ağlar
Karabağ kanar da içimi dağlar

Şeki’de Han Saray görülmez mi hiç
Bakü, Kız Kalesi gezilmez mi hiç
Kıtlamalı çayı içilmez mi hiç

Düşberede sirke, kutapta sumak
Göğerti çeşitli sofralar kurmak
Dovga çorba, piti, ayrı bir damak

Kardeş ülkem seni severim candan
Hepimiz Türk soyu hep aynı kandan
Özleminle dolu Anavatan’dan

SABİHA SERİN / Sivas-TÜRKİYE
sabiha_serin@mynet.com
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Sabiha Serin'e Teşekkür Ediyor...
Alt 20.01.2011, 16:53   #2
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft
Standart Cevap: BAKÜ'DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ başlıklı köşe yazım

Sabiha Hanım bu güzel yazı ve şiiriniz için teşekkürler, yüreğinize sağlık.
Alt 21.01.2011, 00:08   #3
titizyiğido
Usta Yiğido

titizyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

titizyiğido Şuan titizyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.06.2012 00:55

Tecrübe Puanı: 706 titizyiğido BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: BAKÜ'DE 20 OCAK KATLİAMI YILDÖNÜMÜ başlıklı köşe yazım

çok güzel yüreğinize sağlık..................
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar titizyiğido'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil