Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Anketler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anketler Burada anketleri bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Anketimiz: Ölümü En Son Ne Zaman Düşündük?
Bugün 56 54,37%
Birkaç Gün Öncesi 20 19,42%
En Son Ne Zaman Düşündüğümü Hatırlamıyorum 17 16,50%
Sohbetlere (Camii gibi) Katıldığımda Aklıma Gelir 10 9,71%
Katılımcı sayısı: 103. Sizin Bu Ankette Oy kullanma Yetkiniz Bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 31.03.2008, 20:03   #1
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Ölümü En Son Ne Zaman Düşündünüz?

Arkadaşlar acaba en son ölümü ne zaman düşündük belkide bu konuyu ne zaman görürseniz aklınıza ölüm gelecektir inşaAllah.

ÖLÜM NEDİR?

Ölüm yokluk değil, hiçlik değil, bitiş değil, bir ebedi uyku değil; bilakis bir var oluştur. Aynen bir tohum gibi;
yerin altına girer fakat vakt-i merhunu gelince, bir sünbül olarak arz-ı didar eder.Yine o, bir hiç hükmünde
olan dünyadan her şey olan ALLAH’a yürüyüştür. O, bir başlangıçtır. Esas veebedi hayatın başlangıcı. Ve o
bir uyanıştır. Hazreti Ali Efendimiz’in ifadesiyle, bu dünya bir rüyadır. İnsanlar ölünce uyanırlar. O bir
vuslattır; aşığın Maşuk’a, dostun Dost’a vuslatı. Sahabeden Huzeyfe el Yemanî, son demlerini yaşarken şöyle
diyordu: “Dost aniden geldi, dostun gelişine pişman olan asla iflah olmaz.” Ölüm yıllardır süren vatan
hasretinin bitişidir. Zira, inanan bir insanın ana vatanı cennettir. Oraya göre bu dünya ise bir zindandan
ibarettir. Hadiste, dünyanın mü’min için bir zindan olduğu ifade edilir. Ölüm, bir istirahate çekiliştir. Zira
insan yıllarca bu dünyanın yükünü çekmekle yorulmuştur. Ölümle o yükü sırtından atar ve rahatlar. Hadisin
ifadesiyle; “Mü’minin armağanı ölümdür.” Zira, bu dünya cennete kıyasla bir zindan gibidir. Ölen bu
zindandan kurtularak en büyük hediyeyi kazanmış olur. Ölüm bize bayram sevinci, Yolda bulunmuş inci.
Ölüm, bu dünyadan öbür dünyaya atılan bir adımdır. Niceleri vardır ki, “ah ne olur, bir adım atsam ve sanki
şu evin bir odasından diğer odasına geçer gibi öbür tarafa geçiversem” diyerek ölümü çok rahat
karşılamışlardır. Fakat nice çok okumuş, çok görmüş insanlar da vardır ki, ölüm karşısındaki ürpertilerini
yenememişlerdir.Ölüm, hadisin ifadesiyle bir nasihatçidir.

Alt 31.03.2008, 20:26   #2
RaZZcE
Usta Yiğido

RaZZcE - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

RaZZcE Şuan RaZZcE isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2011 12:17
Yeti Long Ass Shot 2 Champion!
Tecrübe Puanı: 742 RaZZcE COK SEVILEN BIR KISIRaZZcE COK SEVILEN BIR KISIRaZZcE COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: Ölümü En Son Ne Zaman Düşündünüz?

dün gittigim sohbette "cennet ve cehennem" konusunu konustuk
en son dün ölümü düsünmüstüm..
ama ins. bu konuyu hep görünce hergün düsünürüm
Alt 31.03.2008, 20:41   #3
fertelliyim
Usta Yiğido

fertelliyim - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fertelliyim Şuan fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.10.2011 17:21

Tecrübe Puanı: 726 fertelliyim BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Ölüm Her An Ensemde tabi bu tehlikede olduğum anlamına gelmiyor (insanlar dan) Ne varki Ölüm Nefes alıp vermek kadar yakınımızda bunu düşünüp buna göre yaşamak gerek ne zaman ve ne şekilde bizi yakalayacağını yanlız ve yalnız Yüce Allah bilir. Allah bütün mügminlere Güzel ölüm Nasip etsin Amin.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
fertelliyim isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 20:48   #4
xwst
Yiğido

xwst - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

xwst Şuan xwst isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.01.2010 18:43

Tecrübe Puanı: 615 xwst FAZLA SÖZE GEREK YOKxwst FAZLA SÖZE GEREK YOK

Olumu dun dusundum,simdi yine dusunuyorum,yarın da dusunecegim.Simdi Denizin savunmasını ve gulerek olume gidisini izliyorum.Farklı degil sonumuz,ya kızılderelerde ya da dar agaclarında can verecegiz genc yasta.Olsun,vatan sagolsun
xwst isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 20:55   #5
arikarinkuchi
Usta Yiğido
NO AVATAR

arikarinkuchi Şuan arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.09.2015 23:05

Tecrübe Puanı: 1068 arikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOKarikarinkuchi FAZLA SÖZE GEREK YOK

hayatta hep şu vakit ölecekmişiz gibi çalışmalıyız
buna az çok dikkat ediyorum
A nasına Bacısına Saygı Duyan
S ivaslı Yigidolarız Biz..!!!
arikarinkuchi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 21:35   #6
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 793 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Her gün düşünürüm ölümü...

Allah hayırlı ve imanlı ölümler nasip etsin.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 21:43   #7
sonbahar5803
Usta Yiğido

sonbahar5803 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonbahar5803 Şuan sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.09.2009 13:57

Tecrübe Puanı: 793 sonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISIsonbahar5803 COK SEVILEN BIR KISI

Yazıyı okuyunca aklıma bir anım geldi:

Lisede çok değer verdiğim bir din dersi hocam vardı. Mükemmel ders anlatırdı, okulda sevmeyen yoktu onu.

Bir gün ölüm konusunu anlattı ve dediki:

''Arkadaşlar, ölümden neden korkuyorsunuz? Ölüm bir yok oluş, bir bitiş değildir. Aksine yeni bir başlangıçtır.''

Sınıftakilerin cevabı:

''Hocam, biz ölümden değil; ölümden sonra olacaklardan korkuyoruz!''

Olacakları biliyorsak, görevlerimizi tam yerine getirdiğimizde korkacak bir şey olmadığını anlarız.

İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki, yakınımız yoktur ALLAH’tan gayrı...
sonbahar5803 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 22:35   #8
bilalfındık
Yasaklı
NO AVATAR

bilalfındık Şuan bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.12.2010 01:37

Tecrübe Puanı: 0 bilalfındık FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ÖLÜM HİÇ AKLIMDAN ÇIKMIYORKİ EVDEN ÇIKARKEN ĞERİ ĞELECEM DİYE ÇIKMIYORUM
--HER CANNI BIRĞÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR----
bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.04.2008, 22:39   #9
bulutum
Yasaklı
NO AVATAR

bulutum Şuan bulutum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.09.2008 21:14

Tecrübe Puanı: 0 bulutum Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

cenabı hak buyuruyorki
eğer ölsenizde öldürülsenizde hep allah'ın huzurunda toplanacak ve hesaba çekileceksiniz (al-i imran suresi,ayrt:158)
peygamberimiz buyuruyor ki
<<insanların akıllısı ölümü çokça düşünen ve ona hazırlık yapandır>>

insanın ölümden evvelkı hallerı dunya hayatı olup bu cabucak gecer gıder öldukten sonrakı haller ıse ahıret olup bakıdır ve bıtmez
ölumun hakıkatı ruhun beden aletını kullanmaması demektır.

Ölüm insanın bedenindeki mücerred bir hayal olan insan ruhunun bedene olan bağlılığını kesmesi ve ondan çıkmasıdır ölenin ruhu mü'min ruh ise ölümün içne girer eğer ölen mü'min ruhu değil ise_ki o korkunç ve çok kötüdür ruhun hayaline girer işte bu mücerret cismin yani ruhun bedenden ayrılıp diğer ruhların bulunduğu meclise girmesine ölüm denir.
insanın ölümü şöyledir
İnsanın vücudunda herhangi bir sebeple hastalık yada illet arız olur bu durum hayvani nefsin düşkün ve zayıf bir hale gelmesine sebep olur hastalık giderek vücudu iyice zayıf hale düşürür bazen birtakım hareketler yaptığı görülür hasta arasıra gözlerini açar ve dünyaya hoş bir nazarla bakar öyleki hem kendisi hemde çevresinde olanlar onun sıhhatine kavuştuğunu zannederler esasen hastalık bedene yerleşmiş olup hayvani ruha galip gelmiştir bu sönmek üzere olan hayvani ruhun bir anlık parlaması yani hareketidir
bulutum isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.04.2008, 23:22   #10
Ertugrul
Genel Koordinatör

Ertugrul - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertugrul Şuan Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.01.2013 13:22

Tecrübe Puanı: 10 Ertugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende ZukunftErtugrul hat eine strahlende Zukunft

Ölümü düşünmemek elde mi ? Her gün büyük şehirlerde birer sela duyarız, haberlerde şurda şu kadar kişi öldü diye dinleriz, kış gelir bembeyaz kar bize kefeni hatırlatır. Bahar gelir kuşlar, ağaçlar, çiçekler cennet arzusu depreşir, ölümü düşünürüz. Ölümü düşünmemek elde değilde, ölüme hazırlanmak elde. Allah son nefeste iman nasip etsin cümlemize.

Ertuğrul Özdemir

Kötülere Acımak İyilere Zulümdür !
Ertugrul isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)